Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Borelióza, encefalitida, babesióza. Klíšťata hrozí lidem i zvířatům

Poslední roky testování parazitů na přenositelné nemoci ukazují, že každé čtvrté klíště bylo nakažené. Nejčastějšími chorobami byly lymeská borelióza, babesióza a klíšťová encefalitida.
klíště

klíště | foto: MAFRA

Klíšťata nás ohrožují nejedním závažným onemocněním, která mohou mít při ignorovaní příznaků fatální následky a velmi vážný dopad na zdraví naše i našich mazlíčků. Nejčastějšími jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida (infekční zánět mozku). 

Co je to?

Babesióza

Babesióza je onemocnění způsobené prvokem rodu Babesia a přenášené klíšťaty. Jde o vzácné onemocnění, které postihuje častěji osoby po splenektomii a imunodeficitní. Často bývá doprovázené Lymeskou boreliózou (až ve 25 %).

Borelióza

Bakterie Borrelia je na člověka přenesena kousnutím infikovaným klíštětem, náležícím do několika druhů rodu Ixodes, velmi vzácně létajícím hmyzem (komárovití, ovád velký). Mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická prstencovitá vyrážka.

Encefalitida

Inkubační doba klíšťové encefalitidy bývá 7 až 14 dnů. Obecně lze říci, že nemoc probíhá hůře u dospělých než u dětí. Nemoc může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace, ztuhnutím šíje. 

„Vidím to během začínajícího jara nejen u nás v laboratoři, kde jsme už našli infikovaná klíšťata, ale i doma, kde je likviduji u našich zvířat. Takže je vidět, že jejich sezona už je opravdu v plném proudu,“ popisuje Miroslava Burýšková z laboratoře Protean, která se zabývá rozborem klíšťat a zjišťováním, zda jsou nakažená.

Klíšťové encefalitidě se dá úspěšně předcházet očkováním, které však mnoho lidí podceňuje, proti borelióze zatím podobná ochrana pro lidi chybí. Očkování se doporučuje zejména turistům, starším lidem na vesnici a dětem.

U psů a koček je včasné rozpoznání některých z přibližně 150 přenosných chorob pro majitele dost náročné a následky bývají často fatální. Relativně je mezi nimi nová babesióza, kterou roznáší piják lužní, jehož přítomnost byla nedávno potvrzena i na našem území.

„Babesióza je protozoární onemocnění postihující červené krvinky, které vede k závažné chudokrevnosti. Původcem je krvinkovka Babesia canis. Jedná se o prvoka příbuzného původci malárie, jehož vektorem jsou klíšťata Rhipicephalus a Dermacentor, z nichž právě ten druhý je piják,“ popisuje Jaroslav Benda z veterinární kliniky Zodiacus.

Parazité mohou způsobit vnitřní poškození orgánů a v nejhorších případech i smrt. Majitel by proto měl stejně jako sebe co nejlépe ochránit svého psa či kočku. Vzhledem k tomu, že někteří parazité jsou časem na jisté užívané látky rezistentní, je dobré poradit se přímo s veterinářem.

Podle Marka Galbince z veterinární kliniky Vethope není třeba propadat panice. „Je to také druh klíštěte a zodpovědný majitel psa se bude chránit úplně stejně jako proti napadení naším běžným klíštětem,“ připomíná.

Chraňte se oděvem, repelenty i očkováním

Klíšťata mají na našem těle v oblibě dobře prokrvená místa s tenkou kůží. Oblast podpaží, podkolenní jamky, oblast třísel, břicha, zápěstí – to vše patří k jejich oblíbeným místům obživy. 

Klíšťata mají výborné „horolezecké“ schopnosti, a tak není divu, že se vám dokážou po těle vyšplhat na krk, mezi vlasy nebo za uši. Po každém návratu z přírody si proto detailně prohlédněte celé tělo.

Základem prevence je očkování proti klíšťové encefalitidě. Chystáte-li se do přírody nebo na místo, kde by se klíšťata mohla vyskytovat, myslete na vhodné oblečení – dlouhé rukávy, nohavice a vysoké boty ideálně světlé barvy. Používejte repelenty, vyhýbejte se pobytu ve vysoké trávě.

Pravdou je, že očkování v Česku není příliš populární (čtěte zde). Není se co divit v zemi, kde se například proočkovanost proti chřipce pohybuje kolem pěti procent, což je nejméně z celé Evropské unie, a sílí i odpor proti očkování proti běžným nemocem.

Nezapomínejte na domácí miláčky

Psi a kočky jsou díky pohybu v přírodě ještě ohroženější než lidé. „Klíšťata na své hostitele trpělivě čekají v přízemní vrstvě rostlinného porostu maximálně do výšky jednoho metru. Tráva, nízké keře, ale i opadané listí představují ideální podmínky pro jejich výskyt,“ říká Kateřina Kaděrová z veterinární kliniky v Uherském Hradišti.

KVÍZ: Jak se vyznáte v klíšťatech a encefalitidě

Veterinář má k dispozici hned několik typů přípravků, které jsou ideální na prevenci před vnějšími parazity. Patří k nim i hit posledních let – žvýkací tableta pro psy s tříměsíčním účinkem, spot-on přípravky pro psy a kočky, které se aplikuji na krk zvířete. Pronikají přímo do kůže a chrání ho během tří měsíců, nebo tradiční voděodolný antiparazitní obojek pro psy, který chrání dlouhodobě.

Jak správně odstraníme klíště?

Na přisáté klíště určitě nenanášejte olej ani krém, jak se doporučovalo v minulosti. Při „dušení“ klíštěte totiž dochází k vyvrhnutí slin, což může zvýšit pravděpodobnost nakažení zvířete patogeny přítomnými v trávicích šťávách klíštěte.

„Při jeho odstraňování doporučuji použít pinzetu nebo různé typy háčků, smyček a podběráků vyrobených k tomuto účelu. Důležité je klíště uchytit co nejblíže kůži zvířete, za tvrdou základnu hlavičky. Následně za souběžného jemného tahu vykonáváme kývavý rotační pohyb pinzetou ze strany na stranu, jako by jsme kružítkem chtěli nakreslit půlkruh. Po vyjmutí klíštěte ranku dezinfikujeme, ideálně jódovým preparátem,“ vysvětluje doktorka Kaděrová.

Když po odstranění klíštěte zůstanou kusadla v kůži, nic se neděje. Ze zbytku kusadel v kůži již žádná nákaza nehrozí. Tělo si s nimi poradí jako se zadřenou třískou, takže se vydrolí nebo vyhnisají. Ranku je jen třeba vydezinfikovat a sledovat, aby nedošlo k zanícení. 

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Podzámecká zahrada v Kroměříži je plná energie a inspirace. I za deště

22. dubna 2024  10:42

Nemůžete zabloudit. Na spodní straně náměstí proběhnete mezi domy k zámku s právě opravovanou...

Liška byla nejlepším přítelem člověka, dřív než domestikoval psy, tvrdí studie

22. dubna 2024

Lidé kdysi patrně chovali lišky jako domácí mazlíčky dávno předtím, než se na scéně objevili...

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

Čokoládové lanýže? Hodně lidí se ptá, zda je v nich opravdu houba, líčí výrobce

20. dubna 2024

Premium Největšího výrobce řemeslné čokolády v Česku, Čokoládovnu Janek, založil před lety Václav Durďák s...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...