Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Borelióza, encefalitida, babesióza. Klíšťata hrozí lidem i zvířatům

Poslední roky testování parazitů na přenositelné nemoci ukazují, že každé čtvrté klíště bylo nakažené. Nejčastějšími chorobami byly lymeská borelióza, babesióza a klíšťová encefalitida.

klíště | foto: MAFRA

Klíšťata nás ohrožují nejedním závažným onemocněním, která mohou mít při ignorovaní příznaků fatální následky a velmi vážný dopad na zdraví naše i našich mazlíčků. Nejčastějšími jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida (infekční zánět mozku). 

Co je to?

Babesióza

Babesióza je onemocnění způsobené prvokem rodu Babesia a přenášené klíšťaty. Jde o vzácné onemocnění, které postihuje častěji osoby po splenektomii a imunodeficitní. Často bývá doprovázené Lymeskou boreliózou (až ve 25 %).

Borelióza

Bakterie Borrelia je na člověka přenesena kousnutím infikovaným klíštětem, náležícím do několika druhů rodu Ixodes, velmi vzácně létajícím hmyzem (komárovití, ovád velký). Mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická prstencovitá vyrážka.

Encefalitida

Inkubační doba klíšťové encefalitidy bývá 7 až 14 dnů. Obecně lze říci, že nemoc probíhá hůře u dospělých než u dětí. Nemoc může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace, ztuhnutím šíje. 

„Vidím to během začínajícího jara nejen u nás v laboratoři, kde jsme už našli infikovaná klíšťata, ale i doma, kde je likviduji u našich zvířat. Takže je vidět, že jejich sezona už je opravdu v plném proudu,“ popisuje Miroslava Burýšková z laboratoře Protean, která se zabývá rozborem klíšťat a zjišťováním, zda jsou nakažená.

Klíšťové encefalitidě se dá úspěšně předcházet očkováním, které však mnoho lidí podceňuje, proti borelióze zatím podobná ochrana pro lidi chybí. Očkování se doporučuje zejména turistům, starším lidem na vesnici a dětem.

U psů a koček je včasné rozpoznání některých z přibližně 150 přenosných chorob pro majitele dost náročné a následky bývají často fatální. Relativně je mezi nimi nová babesióza, kterou roznáší piják lužní, jehož přítomnost byla nedávno potvrzena i na našem území.

„Babesióza je protozoární onemocnění postihující červené krvinky, které vede k závažné chudokrevnosti. Původcem je krvinkovka Babesia canis. Jedná se o prvoka příbuzného původci malárie, jehož vektorem jsou klíšťata Rhipicephalus a Dermacentor, z nichž právě ten druhý je piják,“ popisuje Jaroslav Benda z veterinární kliniky Zodiacus.

Parazité mohou způsobit vnitřní poškození orgánů a v nejhorších případech i smrt. Majitel by proto měl stejně jako sebe co nejlépe ochránit svého psa či kočku. Vzhledem k tomu, že někteří parazité jsou časem na jisté užívané látky rezistentní, je dobré poradit se přímo s veterinářem.

Podle Marka Galbince z veterinární kliniky Vethope není třeba propadat panice. „Je to také druh klíštěte a zodpovědný majitel psa se bude chránit úplně stejně jako proti napadení naším běžným klíštětem,“ připomíná.

Chraňte se oděvem, repelenty i očkováním

Klíšťata mají na našem těle v oblibě dobře prokrvená místa s tenkou kůží. Oblast podpaží, podkolenní jamky, oblast třísel, břicha, zápěstí – to vše patří k jejich oblíbeným místům obživy. 

Fotogalerie

Klíšťata mají výborné „horolezecké“ schopnosti, a tak není divu, že se vám dokážou po těle vyšplhat na krk, mezi vlasy nebo za uši. Po každém návratu z přírody si proto detailně prohlédněte celé tělo.

Základem prevence je očkování proti klíšťové encefalitidě. Chystáte-li se do přírody nebo na místo, kde by se klíšťata mohla vyskytovat, myslete na vhodné oblečení – dlouhé rukávy, nohavice a vysoké boty ideálně světlé barvy. Používejte repelenty, vyhýbejte se pobytu ve vysoké trávě.

Pravdou je, že očkování v Česku není příliš populární (čtěte zde). Není se co divit v zemi, kde se například proočkovanost proti chřipce pohybuje kolem pěti procent, což je nejméně z celé Evropské unie, a sílí i odpor proti očkování proti běžným nemocem.

Nezapomínejte na domácí miláčky

Psi a kočky jsou díky pohybu v přírodě ještě ohroženější než lidé. „Klíšťata na své hostitele trpělivě čekají v přízemní vrstvě rostlinného porostu maximálně do výšky jednoho metru. Tráva, nízké keře, ale i opadané listí představují ideální podmínky pro jejich výskyt,“ říká Kateřina Kaděrová z veterinární kliniky v Uherském Hradišti.

KVÍZ: Jak se vyznáte v klíšťatech a encefalitidě

Veterinář má k dispozici hned několik typů přípravků, které jsou ideální na prevenci před vnějšími parazity. Patří k nim i hit posledních let – žvýkací tableta pro psy s tříměsíčním účinkem, spot-on přípravky pro psy a kočky, které se aplikuji na krk zvířete. Pronikají přímo do kůže a chrání ho během tří měsíců, nebo tradiční voděodolný antiparazitní obojek pro psy, který chrání dlouhodobě.

Jak správně odstraníme klíště?

Na přisáté klíště určitě nenanášejte olej ani krém, jak se doporučovalo v minulosti. Při „dušení“ klíštěte totiž dochází k vyvrhnutí slin, což může zvýšit pravděpodobnost nakažení zvířete patogeny přítomnými v trávicích šťávách klíštěte.

„Při jeho odstraňování doporučuji použít pinzetu nebo různé typy háčků, smyček a podběráků vyrobených k tomuto účelu. Důležité je klíště uchytit co nejblíže kůži zvířete, za tvrdou základnu hlavičky. Následně za souběžného jemného tahu vykonáváme kývavý rotační pohyb pinzetou ze strany na stranu, jako by jsme kružítkem chtěli nakreslit půlkruh. Po vyjmutí klíštěte ranku dezinfikujeme, ideálně jódovým preparátem,“ vysvětluje doktorka Kaděrová.

Když po odstranění klíštěte zůstanou kusadla v kůži, nic se neděje. Ze zbytku kusadel v kůži již žádná nákaza nehrozí. Tělo si s nimi poradí jako se zadřenou třískou, takže se vydrolí nebo vyhnisají. Ranku je jen třeba vydezinfikovat a sledovat, aby nedošlo k zanícení. 

Autor:
  • Nejčtenější

Lukáš Krpálek pořídil rodině těžkotonážní kotě. Přiletělo až z Ruska

Pokud se zakoukáte do konkrétního kočičího plemene, aktuálně není úplně snadné najít chovatele s volným kotětem. Své o...

Míchaná vejce připravujte nad mírným plamenem. Budou šťavnatá a nadýchaná

Míchaná vejce jsou poměrně jednoduchým pokrmem a lze je připravovat na spoustu způsobů. Ale často vznikne směs, která...

Sledování kosí rodinky zhatilo mrazivé počasí. Mláďata zřejmě uhynula

Pozorování kosího hnízda bohužel předčasně končí. Během třetí dubnové soboty začalo být jasné, že v příbytku kosí...

Jablka vydrží čerstvá až do příští sklizně. Musíte je skladovat bez kyslíku

Zahrádkáři běžně skladují jablka ve sklepě, ale na jaře už mnohdy nebývají k jídlu. Je to nejen druhem odrůdy, kterou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Elegán a vášnivý milenec, který nosí děti, buduje pro rodinu obří hnízda

Čáp je symbolem jara. Bíločerný pták s dlouhýma červenýma nohama hlasitě klape zobákem a krmí se žábami. Možná o něm...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Elegán a vášnivý milenec, který nosí děti, buduje pro rodinu obří hnízda

Čáp je symbolem jara. Bíločerný pták s dlouhýma červenýma nohama hlasitě klape zobákem a krmí se žábami. Možná o něm...

Proč zvířata skáčou? Podivní králíci pomohli najít gen, který za to může

Premium Aby zjistili, jak se DNA zvířecích „skokanů“ odlišuje od ostatních, zkoumali vědci v Portugalsku králičí mutaci, která...

Prázdná zoo překonává i vzpomínky na povodeň, říká Miroslav Bobek

Rozstřel Brány zoologických zahrad jsou pro návštěvníky kvůli protiepidemickým opatřením stále zavřené, což silně dopadá na...

VIDEO: Poníka zvládne i prvňák, otrká se a naučí se zodpovědnosti

Zhruba dvou až tříleté děti můžete doma na poníkovi vozit pro radost, šestileté dítě už by mohlo zvládnout jezdecký...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...