Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Borelióza, encefalitida, babesióza. Klíšťata hrozí lidem i zvířatům

Poslední roky testování parazitů na přenositelné nemoci ukazují, že každé čtvrté klíště bylo nakažené. Nejčastějšími chorobami byly lymeská borelióza, babesióza a klíšťová encefalitida.
klíště

klíště | foto: MAFRA

Klíšťata nás ohrožují nejedním závažným onemocněním, která mohou mít při ignorovaní příznaků fatální následky a velmi vážný dopad na zdraví naše i našich mazlíčků. Nejčastějšími jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida (infekční zánět mozku). 

Co je to?

Babesióza

Babesióza je onemocnění způsobené prvokem rodu Babesia a přenášené klíšťaty. Jde o vzácné onemocnění, které postihuje častěji osoby po splenektomii a imunodeficitní. Často bývá doprovázené Lymeskou boreliózou (až ve 25 %).

Borelióza

Bakterie Borrelia je na člověka přenesena kousnutím infikovaným klíštětem, náležícím do několika druhů rodu Ixodes, velmi vzácně létajícím hmyzem (komárovití, ovád velký). Mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická prstencovitá vyrážka.

Encefalitida

Inkubační doba klíšťové encefalitidy bývá 7 až 14 dnů. Obecně lze říci, že nemoc probíhá hůře u dospělých než u dětí. Nemoc může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace, ztuhnutím šíje. 

„Vidím to během začínajícího jara nejen u nás v laboratoři, kde jsme už našli infikovaná klíšťata, ale i doma, kde je likviduji u našich zvířat. Takže je vidět, že jejich sezona už je opravdu v plném proudu,“ popisuje Miroslava Burýšková z laboratoře Protean, která se zabývá rozborem klíšťat a zjišťováním, zda jsou nakažená.

Klíšťové encefalitidě se dá úspěšně předcházet očkováním, které však mnoho lidí podceňuje, proti borelióze zatím podobná ochrana pro lidi chybí. Očkování se doporučuje zejména turistům, starším lidem na vesnici a dětem.

U psů a koček je včasné rozpoznání některých z přibližně 150 přenosných chorob pro majitele dost náročné a následky bývají často fatální. Relativně je mezi nimi nová babesióza, kterou roznáší piják lužní, jehož přítomnost byla nedávno potvrzena i na našem území.

„Babesióza je protozoární onemocnění postihující červené krvinky, které vede k závažné chudokrevnosti. Původcem je krvinkovka Babesia canis. Jedná se o prvoka příbuzného původci malárie, jehož vektorem jsou klíšťata Rhipicephalus a Dermacentor, z nichž právě ten druhý je piják,“ popisuje Jaroslav Benda z veterinární kliniky Zodiacus.

Parazité mohou způsobit vnitřní poškození orgánů a v nejhorších případech i smrt. Majitel by proto měl stejně jako sebe co nejlépe ochránit svého psa či kočku. Vzhledem k tomu, že někteří parazité jsou časem na jisté užívané látky rezistentní, je dobré poradit se přímo s veterinářem.

Podle Marka Galbince z veterinární kliniky Vethope není třeba propadat panice. „Je to také druh klíštěte a zodpovědný majitel psa se bude chránit úplně stejně jako proti napadení naším běžným klíštětem,“ připomíná.

Chraňte se oděvem, repelenty i očkováním

Klíšťata mají na našem těle v oblibě dobře prokrvená místa s tenkou kůží. Oblast podpaží, podkolenní jamky, oblast třísel, břicha, zápěstí – to vše patří k jejich oblíbeným místům obživy. 

Klíšťata mají výborné „horolezecké“ schopnosti, a tak není divu, že se vám dokážou po těle vyšplhat na krk, mezi vlasy nebo za uši. Po každém návratu z přírody si proto detailně prohlédněte celé tělo.

Základem prevence je očkování proti klíšťové encefalitidě. Chystáte-li se do přírody nebo na místo, kde by se klíšťata mohla vyskytovat, myslete na vhodné oblečení – dlouhé rukávy, nohavice a vysoké boty ideálně světlé barvy. Používejte repelenty, vyhýbejte se pobytu ve vysoké trávě.

Pravdou je, že očkování v Česku není příliš populární (čtěte zde). Není se co divit v zemi, kde se například proočkovanost proti chřipce pohybuje kolem pěti procent, což je nejméně z celé Evropské unie, a sílí i odpor proti očkování proti běžným nemocem.

Nezapomínejte na domácí miláčky

Psi a kočky jsou díky pohybu v přírodě ještě ohroženější než lidé. „Klíšťata na své hostitele trpělivě čekají v přízemní vrstvě rostlinného porostu maximálně do výšky jednoho metru. Tráva, nízké keře, ale i opadané listí představují ideální podmínky pro jejich výskyt,“ říká Kateřina Kaděrová z veterinární kliniky v Uherském Hradišti.

KVÍZ: Jak se vyznáte v klíšťatech a encefalitidě

Veterinář má k dispozici hned několik typů přípravků, které jsou ideální na prevenci před vnějšími parazity. Patří k nim i hit posledních let – žvýkací tableta pro psy s tříměsíčním účinkem, spot-on přípravky pro psy a kočky, které se aplikuji na krk zvířete. Pronikají přímo do kůže a chrání ho během tří měsíců, nebo tradiční voděodolný antiparazitní obojek pro psy, který chrání dlouhodobě.

Jak správně odstraníme klíště?

Na přisáté klíště určitě nenanášejte olej ani krém, jak se doporučovalo v minulosti. Při „dušení“ klíštěte totiž dochází k vyvrhnutí slin, což může zvýšit pravděpodobnost nakažení zvířete patogeny přítomnými v trávicích šťávách klíštěte.

„Při jeho odstraňování doporučuji použít pinzetu nebo různé typy háčků, smyček a podběráků vyrobených k tomuto účelu. Důležité je klíště uchytit co nejblíže kůži zvířete, za tvrdou základnu hlavičky. Následně za souběžného jemného tahu vykonáváme kývavý rotační pohyb pinzetou ze strany na stranu, jako by jsme kružítkem chtěli nakreslit půlkruh. Po vyjmutí klíštěte ranku dezinfikujeme, ideálně jódovým preparátem,“ vysvětluje doktorka Kaděrová.

Když po odstranění klíštěte zůstanou kusadla v kůži, nic se neděje. Ze zbytku kusadel v kůži již žádná nákaza nehrozí. Tělo si s nimi poradí jako se zadřenou třískou, takže se vydrolí nebo vyhnisají. Ranku je jen třeba vydezinfikovat a sledovat, aby nedošlo k zanícení. 

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zahrada u řadovky je malá, úzká a moc do kopce. Architektka si poradila

14. května 2024

Velmi omezený prostor, pouhých sto čtverečních metrů s ne zrovna ideálním půdorysem, navíc ve...

Czech Nature Photo: Tajemný snímek s pavučinami pořídil vítěz v Austrálii

15. května 2024

Mezinárodní porota si musela pozorně prohlédnout dva a půl tisíce snímků z celého světa, aby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Michelinské restaurace? Toxické prostředí, šikana i drogy, líčí kuchař Molina

14. května 2024

Premium Přiznává, že naplňuje známé klišé: „Špatně jsem se učil, a tak jsem šel na kuchaře.“ Ale Ondřej...

Zahradu v Podještědí si užívají u bazénu. S výhledem na rybník i do krajiny

13. května 2024

Soutěž Sudetská zahrada na ostrůvku, říká čtenář Roman skromně své zahradě v Podještědí, vypadá však spíš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysaďte si damašskou růži. Voňavou léčivku, kterou využijete na pěstění pleti

17. května 2024

Královna květin, říká se jí. Umí opravdu potěšit, některé kultivary nadchnou i nádhernou vůní....

Stoletou ptačí zahradu ve Zlíně zdobí zakrslé slepičky a chrání kachní komando

20. května 2024

Soutěž „Ptačí zpěv a život je v zahradě to nejhezčí,“ je přesvědčena čtenářka Jana, která se třináct let...

Vypadá jako liška na chůdách, je to však pes. Páchne navíc po marihuaně

20. května 2024

Žere ovoce a kořínky, chodí jako žirafa a je cítit po marihuaně. Co je tohle za zvíře? Přece...

Nutrie jako plyšáci? Útočí i na psy. Možná to lidi přesvědčí, říká biolog

19. května 2024

Premium Kdo u nás chrání jeleny sika, čím hrozí kněžice a proč ekologové na rozdíl od včelařů někdy...

Grilujte klobásky v pivní marinádě. Zaručená střela, která vás nadchne

19. května 2024

V dalším dílu grilovacího pořadu představí Jan Horký s Davidem Valíčkem recept, který zaútočí na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...