Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Borelióza, encefalitida, babesióza. Klíšťata hrozí lidem i zvířatům

Poslední roky testování parazitů na přenositelné nemoci ukazují, že každé čtvrté klíště bylo nakažené. Nejčastějšími chorobami byly lymeská borelióza, babesióza a klíšťová encefalitida.
klíště

klíště | foto: MAFRA

Klíšťata nás ohrožují nejedním závažným onemocněním, která mohou mít při ignorovaní příznaků fatální následky a velmi vážný dopad na zdraví naše i našich mazlíčků. Nejčastějšími jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida (infekční zánět mozku). 

Co je to?

Babesióza

Babesióza je onemocnění způsobené prvokem rodu Babesia a přenášené klíšťaty. Jde o vzácné onemocnění, které postihuje častěji osoby po splenektomii a imunodeficitní. Často bývá doprovázené Lymeskou boreliózou (až ve 25 %).

Borelióza

Bakterie Borrelia je na člověka přenesena kousnutím infikovaným klíštětem, náležícím do několika druhů rodu Ixodes, velmi vzácně létajícím hmyzem (komárovití, ovád velký). Mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická prstencovitá vyrážka.

Encefalitida

Inkubační doba klíšťové encefalitidy bývá 7 až 14 dnů. Obecně lze říci, že nemoc probíhá hůře u dospělých než u dětí. Nemoc může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace, ztuhnutím šíje. 

„Vidím to během začínajícího jara nejen u nás v laboratoři, kde jsme už našli infikovaná klíšťata, ale i doma, kde je likviduji u našich zvířat. Takže je vidět, že jejich sezona už je opravdu v plném proudu,“ popisuje Miroslava Burýšková z laboratoře Protean, která se zabývá rozborem klíšťat a zjišťováním, zda jsou nakažená.

Klíšťové encefalitidě se dá úspěšně předcházet očkováním, které však mnoho lidí podceňuje, proti borelióze zatím podobná ochrana pro lidi chybí. Očkování se doporučuje zejména turistům, starším lidem na vesnici a dětem.

U psů a koček je včasné rozpoznání některých z přibližně 150 přenosných chorob pro majitele dost náročné a následky bývají často fatální. Relativně je mezi nimi nová babesióza, kterou roznáší piják lužní, jehož přítomnost byla nedávno potvrzena i na našem území.

„Babesióza je protozoární onemocnění postihující červené krvinky, které vede k závažné chudokrevnosti. Původcem je krvinkovka Babesia canis. Jedná se o prvoka příbuzného původci malárie, jehož vektorem jsou klíšťata Rhipicephalus a Dermacentor, z nichž právě ten druhý je piják,“ popisuje Jaroslav Benda z veterinární kliniky Zodiacus.

Parazité mohou způsobit vnitřní poškození orgánů a v nejhorších případech i smrt. Majitel by proto měl stejně jako sebe co nejlépe ochránit svého psa či kočku. Vzhledem k tomu, že někteří parazité jsou časem na jisté užívané látky rezistentní, je dobré poradit se přímo s veterinářem.

Podle Marka Galbince z veterinární kliniky Vethope není třeba propadat panice. „Je to také druh klíštěte a zodpovědný majitel psa se bude chránit úplně stejně jako proti napadení naším běžným klíštětem,“ připomíná.

Chraňte se oděvem, repelenty i očkováním

Klíšťata mají na našem těle v oblibě dobře prokrvená místa s tenkou kůží. Oblast podpaží, podkolenní jamky, oblast třísel, břicha, zápěstí – to vše patří k jejich oblíbeným místům obživy. 

Klíšťata mají výborné „horolezecké“ schopnosti, a tak není divu, že se vám dokážou po těle vyšplhat na krk, mezi vlasy nebo za uši. Po každém návratu z přírody si proto detailně prohlédněte celé tělo.

Základem prevence je očkování proti klíšťové encefalitidě. Chystáte-li se do přírody nebo na místo, kde by se klíšťata mohla vyskytovat, myslete na vhodné oblečení – dlouhé rukávy, nohavice a vysoké boty ideálně světlé barvy. Používejte repelenty, vyhýbejte se pobytu ve vysoké trávě.

Pravdou je, že očkování v Česku není příliš populární (čtěte zde). Není se co divit v zemi, kde se například proočkovanost proti chřipce pohybuje kolem pěti procent, což je nejméně z celé Evropské unie, a sílí i odpor proti očkování proti běžným nemocem.

Nezapomínejte na domácí miláčky

Psi a kočky jsou díky pohybu v přírodě ještě ohroženější než lidé. „Klíšťata na své hostitele trpělivě čekají v přízemní vrstvě rostlinného porostu maximálně do výšky jednoho metru. Tráva, nízké keře, ale i opadané listí představují ideální podmínky pro jejich výskyt,“ říká Kateřina Kaděrová z veterinární kliniky v Uherském Hradišti.

KVÍZ: Jak se vyznáte v klíšťatech a encefalitidě

Veterinář má k dispozici hned několik typů přípravků, které jsou ideální na prevenci před vnějšími parazity. Patří k nim i hit posledních let – žvýkací tableta pro psy s tříměsíčním účinkem, spot-on přípravky pro psy a kočky, které se aplikuji na krk zvířete. Pronikají přímo do kůže a chrání ho během tří měsíců, nebo tradiční voděodolný antiparazitní obojek pro psy, který chrání dlouhodobě.

Jak správně odstraníme klíště?

Na přisáté klíště určitě nenanášejte olej ani krém, jak se doporučovalo v minulosti. Při „dušení“ klíštěte totiž dochází k vyvrhnutí slin, což může zvýšit pravděpodobnost nakažení zvířete patogeny přítomnými v trávicích šťávách klíštěte.

„Při jeho odstraňování doporučuji použít pinzetu nebo různé typy háčků, smyček a podběráků vyrobených k tomuto účelu. Důležité je klíště uchytit co nejblíže kůži zvířete, za tvrdou základnu hlavičky. Následně za souběžného jemného tahu vykonáváme kývavý rotační pohyb pinzetou ze strany na stranu, jako by jsme kružítkem chtěli nakreslit půlkruh. Po vyjmutí klíštěte ranku dezinfikujeme, ideálně jódovým preparátem,“ vysvětluje doktorka Kaděrová.

Když po odstranění klíštěte zůstanou kusadla v kůži, nic se neděje. Ze zbytku kusadel v kůži již žádná nákaza nehrozí. Tělo si s nimi poradí jako se zadřenou třískou, takže se vydrolí nebo vyhnisají. Ranku je jen třeba vydezinfikovat a sledovat, aby nedošlo k zanícení. 

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....