Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Borelióza, encefalitida, babesióza. Klíšťata hrozí lidem i zvířatům

Poslední roky testování parazitů na přenositelné nemoci ukazují, že každé čtvrté klíště bylo nakažené. Nejčastějšími chorobami byly lymeská borelióza, babesióza a klíšťová encefalitida.
klíště

klíště | foto: MAFRA

Klíšťata nás ohrožují nejedním závažným onemocněním, která mohou mít při ignorovaní příznaků fatální následky a velmi vážný dopad na zdraví naše i našich mazlíčků. Nejčastějšími jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida (infekční zánět mozku). 

Co je to?

Babesióza

Babesióza je onemocnění způsobené prvokem rodu Babesia a přenášené klíšťaty. Jde o vzácné onemocnění, které postihuje častěji osoby po splenektomii a imunodeficitní. Často bývá doprovázené Lymeskou boreliózou (až ve 25 %).

Borelióza

Bakterie Borrelia je na člověka přenesena kousnutím infikovaným klíštětem, náležícím do několika druhů rodu Ixodes, velmi vzácně létajícím hmyzem (komárovití, ovád velký). Mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická prstencovitá vyrážka.

Encefalitida

Inkubační doba klíšťové encefalitidy bývá 7 až 14 dnů. Obecně lze říci, že nemoc probíhá hůře u dospělých než u dětí. Nemoc může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace, ztuhnutím šíje. 

„Vidím to během začínajícího jara nejen u nás v laboratoři, kde jsme už našli infikovaná klíšťata, ale i doma, kde je likviduji u našich zvířat. Takže je vidět, že jejich sezona už je opravdu v plném proudu,“ popisuje Miroslava Burýšková z laboratoře Protean, která se zabývá rozborem klíšťat a zjišťováním, zda jsou nakažená.

Klíšťové encefalitidě se dá úspěšně předcházet očkováním, které však mnoho lidí podceňuje, proti borelióze zatím podobná ochrana pro lidi chybí. Očkování se doporučuje zejména turistům, starším lidem na vesnici a dětem.

U psů a koček je včasné rozpoznání některých z přibližně 150 přenosných chorob pro majitele dost náročné a následky bývají často fatální. Relativně je mezi nimi nová babesióza, kterou roznáší piják lužní, jehož přítomnost byla nedávno potvrzena i na našem území.

„Babesióza je protozoární onemocnění postihující červené krvinky, které vede k závažné chudokrevnosti. Původcem je krvinkovka Babesia canis. Jedná se o prvoka příbuzného původci malárie, jehož vektorem jsou klíšťata Rhipicephalus a Dermacentor, z nichž právě ten druhý je piják,“ popisuje Jaroslav Benda z veterinární kliniky Zodiacus.

Parazité mohou způsobit vnitřní poškození orgánů a v nejhorších případech i smrt. Majitel by proto měl stejně jako sebe co nejlépe ochránit svého psa či kočku. Vzhledem k tomu, že někteří parazité jsou časem na jisté užívané látky rezistentní, je dobré poradit se přímo s veterinářem.

Podle Marka Galbince z veterinární kliniky Vethope není třeba propadat panice. „Je to také druh klíštěte a zodpovědný majitel psa se bude chránit úplně stejně jako proti napadení naším běžným klíštětem,“ připomíná.

Chraňte se oděvem, repelenty i očkováním

Klíšťata mají na našem těle v oblibě dobře prokrvená místa s tenkou kůží. Oblast podpaží, podkolenní jamky, oblast třísel, břicha, zápěstí – to vše patří k jejich oblíbeným místům obživy. 

Klíšťata mají výborné „horolezecké“ schopnosti, a tak není divu, že se vám dokážou po těle vyšplhat na krk, mezi vlasy nebo za uši. Po každém návratu z přírody si proto detailně prohlédněte celé tělo.

Základem prevence je očkování proti klíšťové encefalitidě. Chystáte-li se do přírody nebo na místo, kde by se klíšťata mohla vyskytovat, myslete na vhodné oblečení – dlouhé rukávy, nohavice a vysoké boty ideálně světlé barvy. Používejte repelenty, vyhýbejte se pobytu ve vysoké trávě.

Pravdou je, že očkování v Česku není příliš populární (čtěte zde). Není se co divit v zemi, kde se například proočkovanost proti chřipce pohybuje kolem pěti procent, což je nejméně z celé Evropské unie, a sílí i odpor proti očkování proti běžným nemocem.

Nezapomínejte na domácí miláčky

Psi a kočky jsou díky pohybu v přírodě ještě ohroženější než lidé. „Klíšťata na své hostitele trpělivě čekají v přízemní vrstvě rostlinného porostu maximálně do výšky jednoho metru. Tráva, nízké keře, ale i opadané listí představují ideální podmínky pro jejich výskyt,“ říká Kateřina Kaděrová z veterinární kliniky v Uherském Hradišti.

KVÍZ: Jak se vyznáte v klíšťatech a encefalitidě

Veterinář má k dispozici hned několik typů přípravků, které jsou ideální na prevenci před vnějšími parazity. Patří k nim i hit posledních let – žvýkací tableta pro psy s tříměsíčním účinkem, spot-on přípravky pro psy a kočky, které se aplikuji na krk zvířete. Pronikají přímo do kůže a chrání ho během tří měsíců, nebo tradiční voděodolný antiparazitní obojek pro psy, který chrání dlouhodobě.

Jak správně odstraníme klíště?

Na přisáté klíště určitě nenanášejte olej ani krém, jak se doporučovalo v minulosti. Při „dušení“ klíštěte totiž dochází k vyvrhnutí slin, což může zvýšit pravděpodobnost nakažení zvířete patogeny přítomnými v trávicích šťávách klíštěte.

„Při jeho odstraňování doporučuji použít pinzetu nebo různé typy háčků, smyček a podběráků vyrobených k tomuto účelu. Důležité je klíště uchytit co nejblíže kůži zvířete, za tvrdou základnu hlavičky. Následně za souběžného jemného tahu vykonáváme kývavý rotační pohyb pinzetou ze strany na stranu, jako by jsme kružítkem chtěli nakreslit půlkruh. Po vyjmutí klíštěte ranku dezinfikujeme, ideálně jódovým preparátem,“ vysvětluje doktorka Kaděrová.

Když po odstranění klíštěte zůstanou kusadla v kůži, nic se neděje. Ze zbytku kusadel v kůži již žádná nákaza nehrozí. Tělo si s nimi poradí jako se zadřenou třískou, takže se vydrolí nebo vyhnisají. Ranku je jen třeba vydezinfikovat a sledovat, aby nedošlo k zanícení. 

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Tato jídla se původně neměla povést, přesto se nakonec stala slavnými

2. května 2024

Příprava dobrého jídla vyžaduje nejen trpělivost, ale především pochopení každé složky a každého...

Známe nejroztomilejší mazlíky dubna a výherce gurmánského krmiva za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  30.4 13:39

Je rozhodnuto. Víme, kdo vyhrál prémiové krmení pro psí a kočičí gurmány od Mountfieldu za deset...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mleté maso zamotalo mnoha mistrům grilu hlavu. Vyřazovala však pizza

30. dubna 2024

Soutěž amatérských kuchařů Česko na grilu na Primě se přehoupla do druhé poloviny. Hlavním úkolem...

V Praze se narodil orangutan a můžete ho hned vidět. Zoo má otevřeno do sedmi

2. května 2024  17:10

Zoo Praha má další pádný důvod k radosti. Ve čtvrtek krátce po poledni se tu narodil orangutan...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zrádná krása. Toxiny chrání rostliny před sežráním, člověka mohou zabít

27. dubna 2024

Premium Toxiny v rostlinách je chrání před živočichy, kteří by je chtěli sníst. A ublížit mohou i lidem....

Život amerických prezidentů se pojil se psy. Jaké měli nejradši?

4. května 2024

Do současné doby se na postu prezidenta Spojených států amerických vystřídalo už 48 lidí. Je...

K jahodám přidejte na záhon cibuli, ochrání je, radí přírodní zahradník

3. května 2024

Tím spíš, že spousta budoucích ovocných plodů letos pomrzla ve fázi květu, budeme zřejmě rádi za...

Pět kroků, jak si snadno a v poklidu poradit s kynutým těstem

3. května 2024

Práce s kynutým těstem sice vyžaduje čas a trpělivost, ale když se s ním seznámíte blíž, nejspíš...

V Praze se narodil orangutan a můžete ho hned vidět. Zoo má otevřeno do sedmi

2. května 2024  17:10

Zoo Praha má další pádný důvod k radosti. Ve čtvrtek krátce po poledni se tu narodil orangutan...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...