Piják lužní nemusí být pro vašeho psa zkázou. Dejte mu žvýkací tablety

aktualizováno 
Toto zvláštní klíště bylo dosud u nás exotikou, většinou si ho přivezli lidé spíš z dovolené. Jelikož už se v poslední době objevil první případ psa nakaženého prokazatelně v Česku, množí se dotazy, jak se proti němu chránit.

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy, které dokáže nakazit nemocí podobnou malárii. | foto: najdipijaka.cz

„Šířící se výskyt pijáků lužních v Česku a dlouhodobě vysoký pohyb psů po celé republice v kombinaci s již dokumentovanou přítomností přenášeného patogenu vytváří reálné riziko výskytu klinické babesiózy v podstatě v kterémkoli regionu,“ prohlásil David Modrý z Ústavu patologické morfologie a parazitologie fakulty veterinárního lékařství. O případu rozšíření pijáka lužního můžete více číst zde.

Čím hrozí piják

„Babesióza je protozoární onemocnění postihující červené krvinky, které vede k závažné chudokrevnosti. Původcem je krvinkovka Babesia canis. Jedná se o prvoka příbuzného původci malárie, jehož vektorem jsou klíšťata Rhipicephalus a Dermacentor, z nichž právě ten druhý je piják,“ popisuje  Jaroslav Benda z veterinární kliniky Zodiacus.

Fotogalerie

Inkubační perioda po infekci podle něj může trvat 10 dní až 3 týdny. Parazit se množí v červených krvinkách a způsobuje hemolytickou anémii (rozpad červených krvinek). 

Jaké jsou klinické symptomy, vysvětluje veterinář David Hanzlíček z kliniky Jaggy, kde nakaženého psa úspěšně vyléčili díky včasné diagnóze. 

„Onemocnění probíhá zpravidla akutně a začíná vysokou horečkou (až 42 °C), ztrátou chuti k jídlu, únavou a rychlou ztrátou kondice a hmotnosti. Během dalšího průběhu onemocnění se objevuje výrazný úbytek červených krvinek a krevních destiček vedoucí k chudokrevnosti a žloutence doprovázené červenou nebo nazelenalou močí. Na kůži nebo na sliznicích mohou být patrné známky krvácení. Dále se mohou objevit povrchové záněty sliznice, zejména v oblasti dutiny ústní. Neléčení psi na tuto nemoc bohužel zpravidla umírají,“ vysvětluje veterinář.

Pomůže jakákoliv prevence

Podle Marka Galbince z veterinární kliniky Vethope není třeba propadat panice. „Je to také druh klíštěte a zodpovědný majitel psa se bude chránit úplně stejně jako proti napadení naším běžným klíštětem,“ připomíná.

Běžných prostředků je na trhu spousta, v poslední době se hodně osvědčily takzvané žvýkací tabletky, většinou na bázi fluralaneru. „Pro psa je to něco jako pamlsek a existují přípravky, které fungují měsíc, v poslední době se dokonce objevily i takové, které fungují čtvrt roku,“ vysvětluje.

Oproti spotům, které se aplikují na srst, mají tu výhodu, že se jejich účinek nesnižuje při koupání psa. Navíc působí nejen proti klíšťatům, ale i proti zablešení.

Dávejte pozor na dovolené

Zatímco piják luční je u nás zatím raritou, daleko většímu nebezpečí mohou podléhat mazlíčci během dovolené. Podívejte se na shrnutí nejběžnějších onemocnění, která si mohou ze zahraničí přivézt.

Lymeská borrelióza

Původcem je Borrelia burgdorferi, pohyblivá bakterie spirálovitého tvaru patřící mezi spirochety. Borelie byly zjištěny u blech, různých druhů bodavého dvoukřídlého hmyzu a u dalších druhů roztočů, přičemž za hlavního vektora se považuje klíště Ixodes ricinus. Rezervoárem nákazy jsou různé druhy volně žijících drobných savců a také ptáků.

Po nakažení se nejčastěji objevuje občasné kulhání, bolestivost kloubů a svalová bolest, poté následuje útlum, letargie a nechutenství. Vzácně se lze setkat s neurologickými symptomy a s postižením srdce a ledvin. Klinické příznaky se mohou projevit po několika měsících až půl roce.

Onemocnění lze úspěšně diagnostikovat z krve detekcí specifických protilátek pomocí rychlých komerčních testů nebo v laboratoři. Proti borrelióze je možné a vhodné nechat psy z rizikových oblastí očkovat. Na trhu je v současné době již více výrobců vakcín. U lidí zatím bohužel nebyla účinná vakcína vyvinuta.

Anaplazmóza

Anaplazmóza je celosvětově rozšířená infekce přenosná i na lidi. Původcem je Anaplasma phagocytophilum. Hlavními přenašeči jsou klíšťata rodu Ixodes, Dermacentor a v jižních zemích také Rhipicephalus. Přenos patogenu se uskutečňuje po jednom až dvou dnech od přisátí klíštěte.

Nákaza se projevuje jako akutní onemocnění s příznaky podobnými borrelióze. Klinické symptomy zahrnují horečku, letargii, nechutenství, slabost, svalovou bolest, ale nejtypičtější je kulhání v důsledku zánětu mnoha kloubů. Méně často může být postižen trávicí a respirační trakt nebo dokonce centrální nervový systém s projevy křečí a nekoordinovaného pohybu v důsledku meningitidy.

V diagnostice anaplazmózy hraje zásadní roli sérologické vyšetření ke stanovení protilátek ať už pomocí rychlých testů nebo v laboratoři. Další možností jsou PCR testy pro detekci cirkulujících organismů v krvi. V krevním nátěru v bílých krvinkách (granulocytech) jsou nacházeny shluky bakterií.

Léčba je stejná jako v případě borreliózy. K zásadnímu ústupu symptomů dochází již během prvních 24 hodin terapie antibiotiky a prognóza pro zotavení je výborná. Vakcinační látka proti anaplazmóze neexistuje.

Ehrlichióza (Tropická pancytopenie)

Původcem onemocnění, které se na našem území nevyskytuje, jsou bakterie rodu Ehrlichia. Tuto zoonózu si může přivézt váš pes například z dovolené ve Středomoří.

Onemocnění probíhá akutně a bez léčby přechází do chronického stadia trvajícího roky. Akutní fáze nemoci vzniká 1–3 týdny po nakažení a trvá až 4 týdny. Projevuje se horečkou, hnisavými výtoky z očí a nosu, anorexií, úbytkem hmotnosti, ztíženým dýcháním a zvětšením mízních uzlin. U chronické fáze bývá dále apatie, bledé sliznice, krvácení z nosu, bolest břicha, postižení centrálního nervového systému a artritida. 

K diagnostice se opět využívá sérologické vyšetření a léčba se musí zahájit včas. K léčbě je vhodný doxycyklin nebo imidocarb. Prognóza pro akutní fázi onemocnění je dobrá, u pacientů v chronické fázi je nejistá.

Než vyjedete na dovolenou, poraďte se se svým veterinárním lékařem, který vám řekně, ve které zemi hrozí jaké nebezpečí a jakým způsobem psa chránit. Každopádně prevence je vždy levnější než léčení následků.

Autor:

Nejčtenější

Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

Jak bude vypadat Jižní Morava v roce 2069? Odborníci se shodují, že se oteplí...

Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín...

Chtěl bydlet v lese. Tak postavil dům na kraji města a kolem vysázel stromy

Jezírko má plochu zhruba 1 000 metrů čtverečních, lesní porost okolo vznikl...

Takový malý soukromý les si pro sebe a svou rodinu založil na okraji Pardubic pan Milan. Takzvaně na zelené louce,...

Tvarohovou svačinku připravíte za čtvrtinu ceny z obchodu. Za deset minut

Tvarohovou svačinku může ochutit jahodami, ořechy, anebo třeba borůvkami, podle...

Mám dvojčata a obyčejná dopolední svačinka pro kluky se mi prodraží skoro na padesát korun, píše čtenářka Věra. Některé...

Čtenáři ocenili citlivý přístup k téměř stoleté zahradě po předcích

Vítězné zahrady 1. kola soutěže Nejkrásnější zahrada

Celý týden měli čtenáři iDNES.cz možnost hlasovat a vybrat pětici nejkrásnějších zahrad, u nichž oceňují jak jejich...

Dvě zahrady, kde trávník nahradilo suťoviště. Kvůli pohodlí i suchu

Kde není trávník, není potřeba sekat. (Zahrádka u bytovky na moravské vsi)

Okrasnou a odpočinkovou zahrádku bez trávníku si z malého pozemku u bytovky udělal pan Stanislav ve vsi na Jižní...

Další z rubriky

Rodinu poštolek z pražského Spořilova sledují lidé z celého světa

Adélka rodině Zajtkové zcela důvěřuje.

Judita Zajtková má netradiční spolubydlící. Za oknem v truhlíku se jí usadil pár poštolek, který se zde rozhodl...

KVÍZ: Kolik vlků má v sobě geny vašeho psa? Otestujte se, co víte o DNA

Vlk obecný. Tušíte, kolik procent evropských vlků v sobě nosí malé části DNA od...

Máte to v genech. Každá molekula DNA, tedy deoxyribonukleové kyseliny, je jako kniha života. Ve formě genetického kódu...

Zvíře v zaparkovaném autě. Může dojít k přehřátí s fatálními důsledky

Když se rozhodnete nechat psa v autě, otevřete mu okénko, aby se mohl chladit.

Odborníci doporučují, aby v probíhajících horkých dnech lidé dávali zvýšený pozor na své čtyřnohé kamarády. V zavřeném...

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ NA KONVENČNÍ BRUSCE 30–35000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz