Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pozor na klíšťata, počet nakažených encefalitidou se za rok zdvojnásobil

  6:53
Za poslední rok se ve Zlínském kraji zdvojnásobil počet případů klíšťové encefalitidy, tak výrazný nárůst jiný kraj v republice nemá. Klíšťata jsou vlivem klimatických změn přemnožená a rozšiřují se do vyšších nadmořských výšek.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Alespoň dvakrát týdně sbalí dětem batůžky, vezmou psa a vyrazí na několik hodin do lesa. Osmatřicetiletá Mirka Novotná s manželem tak v době karantény udržuje v pohybu sebe i dva školáky. Už v dubnu několikrát našla přisáté klíště u tříleté fenky.

„Teď už jsem ale vytahovala klíště i sobě a mladšímu synovi. Manžel v minulosti prodělal boreliózu, tak si na to dáváme pozor, ale úplně se jim vyhnout nedá,“ popsala.

Podobné zkušenosti má víc lidí. Do přírody nebo městských parků totiž vyrážejí kvůli vládním opatřením častěji než dříve.

Riziko přenosu klíšťové encefalitidy, která může mít trvalé následky, přitom stoupá. Aktivita klíšťat je znatelná a poslední celorepubliková čísla nakažených jsou vyšší než před rokem.

Zlínský kraj navíc ze statistik vybočuje. V roce 2019 zde hygienici zaznamenali 53 případů encefalitidy, dva roky předtím 23. Počet sice není ve srovnání s jinými regiony tak výrazný, ale nárůst je více než dvojnásobný a nejvyšší v zemi.

„Je to způsobeno řadou faktorů. Jednak změnou klimatických podmínek s přemnožením klíšťat a jejich rozšiřováním do vyšších nadmořských výšek, zvýšeným pohybem lidí v přírodě nebo dostupnější diagnostikou a vyšetřováním i mírných průběhů onemocnění,“ vysvětlila Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Podle ní během posledních let došlo k rozšíření ohnisek nákazy. „Vidíme to hlavně na Valašsku, kde jsme v minulosti onemocnění nezaznamenali,“ zmínila Ševčíková.

Jen pro srovnání, v Moravskoslezském kraji stoupl mezi lety 2017 a 2019 počet nakažených ze 49 na 81, v Jihomoravském ze 43 na 71, v Olomouckém ze 46 na 69 a v kraji Jihočeském, Plzeňském nebo Ústeckém dokonce čísla klesla.

Encefalitida má horší průběh u starších lidí

Epidemiologové čekají, že letos se počet nakažených klíšťat ještě zvýší kvůli mírné zimě i přemnoženým hrabošům, díky kterým přežije více larev a nakazí tak více lidí. Ve Zlínském kraji se zatím encefalitida potvrdila u tří lidí z oblasti Želechovických pasek, Liptálu a Valašskomeziříčska.

O některých rizikových místech v kraji hygienici vědí. Opakovaně se lidé nakazili například v těchto lokalitách: Luhačovicko, Želechovické paseky, Vizovické vrchy v okolí rozhledny Vartovna, okolí Huslenek a Horní Lidče, okolí obce Košíky, Uherskobrodsko, Vsetín, Dolní Bečva, Lůžkovice či Zlín.

Hygienici také sami parazity na různých místech sbírají a zjišťují přítomnost viru. Takto zkoumali rekreační oblast v Rajnochovicích, park na Štěrkovišti v Otrokovicích nebo okolí pramene Aloiska v Luhačovicích. Vzorky sice nákazu nepotvrdily, ale to neznamená, že ji klíšťata v těchto místech nemají.

„Vzhledem k narůstajícím počtům onemocnění v kraji plánujeme letos sběr klíšťat ve vytipovaných lokalitách v červnu a září,“ upozornila Ševčíková.

Onemocnění by se nemělo podceňovat. Encefalitida může způsobit trvalé následky a i lidé s lehčím průběhem se léčí více než měsíc. Doporučené je očkování, které třeba v sousedním Rakousku snížilo počty nakažených.

„Nejnebezpečnější je postižení mozku a dalších částí centrálního nervového systému. K proniknutí virů do těla člověka přitom stačí přisátí trvající dvě hodiny,“ řekl Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.

Riziko vážnějších potíží se zvyšuje s věkem. Před dvěma lety bylo nejvíce nakažených ve Zlínském kraji ve věku nad 70 let.

„Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že onemocnění u starších osob mívá horší průběh. Často se rozvine těžší neurologické postižení, dochází ke zhoršení funkcí nervového systému i ve smyslu zhoršení paměti nebo poruch spánku,“ varovala Lenka Petroušová z Fakultní nemocnice Ostrava.

Encefalitida je virové onemocnění, na které neexistuje léčba. Projevuje se bolestí hlavy, horečkou, nevolností, bolestí svalů, pak může nastat několikatýdenní přestávka, po které nemoc může propuknout silněji.

Naproti tomu lymeská borelióza, kterou klíště také přenáší, je bakteriální onemocnění, které se léčí antibiotiky. Do závažnějšího stadia se nemocní nedostávají. S touto nemocí se ve Zlínském kraji loni setkalo 341 lidí.

23. července 2012

Autor:
  • Nejčtenější

Obce se zlobí na ekology, na hotovou dálnici auta hned tak nevyjedou

24. května 2024  13:01

Představitelé měst podél dálnice D49 pravděpodobné zastavení prací na důležité cestě nechápou....

Řidič se řítil po dálnici rychlostí 226 km/h, bez papírů může být i rok a půl

27. května 2024  15:13

Rychlostní 226 kilometrů v hodině se po dálnici D55 u Tlumačova na Zlínsku řítil řidič audi....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Distributor smrtícího alkoholu z metanolové kauzy byl podmínečně propuštěn

21. května 2024  16:36,  aktualizováno  17:05

Jiří Vacula, který v roce 2012 distribuoval otrávený metanol, byl podmíněně propuštěn na svobodu. Z...

Otrava cuketou z Česka zaujala v zahraničí. Taky jsme ji asi měli, řekli lékaři

23. května 2024  15:04

Zlínská lékařka uspěla na celosvětovém kurzu internistů v polském Krakově. Za přednášku o mimořádně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obrat. Zlín couvl a po odporu obyvatel chce snížit daň z nemovitosti

23. května 2024  17:24

Vedení Zlína chce snížit daň o 16 procent. Lidé zaplatí méně o několik set i pár tisíc korun. Změna...

KOMENTÁŘ: Zlín sestoupil z první ligy zaslouženě. Pro záchranu neudělal maximum

28. května 2024  17:27

Jako obrovské zklamání a selhání označoval trenér Bronislav Červenka sestup zlínských fotbalistů...

Opilý koloběžkář si jel koupit další alkohol, po vjezdu do řeky havaroval

28. května 2024  14:45

Policisté o víkendu ve Vizovicích na Zlínsku pronásledovali dva řidiče. Oba předtím ve „městě...

Pohádka beka Ščotky. Z tribuny šel do finále, v Praze mu fandila celá rodina

28. května 2024  10:57

V neděli v jednu hodinu odpoledne se projížděli na kolech Vsetínskými vrchy, v neděli večer už...

Zlín už má jasno, jak se promění Šmoulí město. Výsledek soutěže zveřejní v červnu

28. května 2024  9:29

Zlínská radnice zveřejní výsledky soutěže na nové využití Šmoulího města na sídlišti Jižní Svahy v...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...