Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 20. srpna 2022 Bernard

S pikardským dlouhosrstým ohařem zacházejte v rukavičkách, je to lovec

Pikardský dlouhosrstý ohař, kterému jeho nadšenci neřeknou zkráceně jinak, než „pikard“, je u nás zatím velmi málo rozšířený. Tento lovecký pes je doslova nabitý energií, tudíž je vhodný zejména pro sportovně založené lidi.

Tento pes se řadí povahově k nejjemnějším francouzským ohařům. | foto: Kateřina Skopalová

Nejvíce ho baví práce v lese, ale nepohrdne ani různými psími sporty. Je to dost inteligentní, empatický a citlivý pes, který rozhodně nesnese hrubé zacházení.

Kvůli válce téměř vyhynul

Pikardský dlouhosrstý ohař byl původně využíván při lovu vodního ptactva, zejména sluk lesních, kdy se uplatňoval jako vynikající aportér. Tento ohař pracoval v těžko přístupném přímořském bažinatém terénu, ve kterém se dokázal velmi hbitě pohybovat. 

Ještě před 2. světovou válkou byl tento ohař ve svojí domovině, Francii, vcelku hojný a oblíbený. Neúprosná válka však tvrdě zasáhla a pikardský dlouhosrstý ohař se z nenadání ocitl na pokraji vyhynutí. 

Francouzští chovatelé se však spojili, a díky jejich tvrdé a soustavné práci byl tento zajímavý ohař uchráněn před záhubou. Nicméně svoji vysokou oblibu už si ve své rodné Francii nikdy nezískal zpět a v současnosti je i zde vzácný.

Vzhled v kostce

Pikardský dlouhosrstý ohař je středně velký statný pes, který ihned zaujme svou elegancí a mírným výrazem v obličeji. Na kulaté hlavě s výrazným týlním hrbolem jsou poměrně nízko zavěšené uši. 

Pikardský dlouhosrstý ohař
Původ plemene:Francie
Účel plemene:Všestranný lovecký pes (ohař), sportovní pes, společník
Uznání:FCI skupina 7
Velikost:55 až 60 cm, u psů je tolerance +2 cm
Hmotnost: 25 až 35 kg
Průměrný věk: 13 let
Pořizovací cena: 20 až 40 tisíc Kč

Výška v kohoutku činí u obou pohlaví 55 až 60 cm, u psů s tolerancí +2 cm. Hmotnost se v závislosti na pohlaví a tělesné konstituci daného jedince pohybuje zhruba mezi 25 až 35 kg. 

Má středně dlouhou rovnou srst, která je na uších mírně zvlněná. Její zbarvení je tříbarevné; jedná se o takzvaného hnědého bělouše s pálením. Ocas je přiměřeně dlouhý a je bohatě osrstěný.

Vše odstartovala psí encyklopedie

Tento málopočetný lovecký kontinentální ohař se u nás chová teprve pár let, přesněji od roku 2013. Jako první k nám pikardského dlouhosrstého ohaře dovezla chovatelka Jolana Fojtíková, která vlastní chovatelskou stanici Spanilá Jolanta

„O toto plemeno se aktivně zajímám již 10 let. Poprvé jsem na pikarda narazila v encyklopedii psů, kde mě zkrátka okouzlil. Poté jsem se začala zajímat o zahraniční chovatelské stanice a pomalu jsem plánovala, kde a kdy si štěně pořídím. V roce 2013 jsem konečně navázala kontakt s několika francouzskými chovateli a konečně si přivezla vytouženou fenku Innes, první zástupkyni této rasy v ČR,“ vzpomíná chovatelka Jolana Fojtíková. 

Dnes tato chovatelka ví, že pikardský dlouhosrstý ohař byl skvělou volbou. „Plemeno tohoto ohaře si mě zkrátka získalo svou elegancí, krásnou kaštanovou barvou a milým, inteligentním pohledem. Zaujala mne jeho jemná povaha, a přitom dobrá ovladatelnost při výcviku a v neposlední řadě jeho zapálenost při lovecké práci,“ popisuje chovatelka.

V běžném životě je klidný a velmi přátelský

Pikardský dlouhosrstý ohař je označován za nejjemnějšího ze všech francouzských ohařů, což se pojí s jeho výbornou ovladatelností při výcviku. V běžném životě je to velmi citlivý a mírný pes, který chová silné emoce ke svému majiteli a jeho rodině. 

„Tento ohař je obecně klidnější povahy, avšak při lovecké práci je dosti vášnivý. Má rád blízký kontakt se svým pánem, je mazlivý, nekonfliktní a kamarádský, takže se hodí i do rodiny s dětmi,“ říká chovatelka. 

Rozhodně se neřadí mezi spolehlivé hlídače, jelikož je schopný přivítat téměř každého. Co se týká zvířecích mazlíčků či hospodářských zvířat, je k nim celkem tolerantní. 

„S ostatními zvířaty v domácnosti se snáší poměrně dobře, ale je vždy lepší, když je na ně zvyklý již od štěněte,“ radí Fojtíková s tím, že majitelé pikardského ohaře mají běžně i kočku, zakrslého králíka, slepice nebo i koně. „Zkrátka, jako většina chytrých loveckých plemen psů pikard ví, že co je doma, to se neloví,“ dodává chovatelka.

Všestranný ohař nabitý energií

Pikardský ohař je vhodný primárně k lidem, kteří jsou sportovně založení a mají se psem lovecké ambice. 

„Určitě jej doporučuji primárně aktivním jedincům. Pikard je nejšťastnější, když mu poskytnete lovecký výcvik a věnujete se s ním myslivosti. Skvěle zastane práci všestranného ohaře. Při práci a loveckém výcviku je vždy vytrvalý a přirozeně talentovaný,“ doporučuje chovatelka. 

Zajímavosti

  • První vrh v Česku se narodil v roce 2015. V současnosti u nás žije 28 jedinců této rasy.
  • Podobné plemeno s názvem modrý pikardský ohař je blízkým příbuzným pikardského dlouhosrstého ohaře. Někteří lidé si chybně myslí, že se jedná pouze o jeho barevnou variantu (v minulosti to tak skutečně i bylo), nicméně pravda je taková, že se jedná o dvě samostatná plemena s vlastními standardy.

Na rozdíl od ostatních kontinentálních ohařů se při práci občas rád rozhoduje podle vlastního uvážení v závislosti na dané situaci. Má vynikající čich, je vždy neúnavný a má obdivuhodnou výdrž. 

Ke štěstí potřebuje pravidelnou dávku pohybu, jinak bude velmi frustrovaný. Kromě myslivosti je tento pes taky vhodný na různé psí sporty a aktivity. 

„Dá se s ním věnovat i obedienci, záchranářině, canicrossu, agility nebo noseworku. Společná činnost s jeho páníčkem ho velmi baví a naplňuje. Je vždy veselý a ochotný spolupracovat,“ doplňuje Fojtíková.

Co však pikardský ohař absolutně nesnese, je tvrdé či hrubé zacházení. Zkrátka, není na něj psychicky stavěný. „Má jemnější povahu a mohli byste tak snadno zradit jeho důvěru. Ne nadarmo se o něm v literatuře píše, že se s ním musí zacházet jako v rukavičkách,“ upozorňuje chovatelka Johana Fojtíková. 

Pikardský ohař se tedy hodí především k vyrovnaným lidem s určitou dávkou vlídnosti a porozumění. V nesprávných rukou ho lze totiž velmi snadno zkazit, a jeho důvěra se potom získává velmi těžko.

Jelikož se jedná o poměrně aktivního psa, který je plný energie, vyžaduje denně určitou dávku pohybu. Pouhá procházka kolem domu mu rozhodně stačit nebude. 

„U tohoto ohaře je ideální nachodit s ním denně zhruba deset kilometrů. K tomu je vhodné jej zaměstnat výcvikem, hrou či jinou činností, u které se dostatečně vybije,“ vysvětluje chovatelka. 

Péče a zdraví

Zevnější péče „pikarda“ není příliš náročná, je však důležité mít na paměti, že má polodlouhou srst, o kterou je důležité se jednou za čas postarat. „Někdy je nutné srst řádně vyčesat a při nepříznivém počasí i umýt,“ upozorňuje Johana Fojtíková.

Pikardský dlouhosrstý ohař je poměrně zdravé plemeno. Není nějak významně zatíženo genetickými chorobami. 

„Obecně se vyšetřuje na dysplazii kyčelních kloubů. U některých jedinců se vyskytuje takzvaná ektropie, což jsou povislá oční víčka,“ doplňuje chovatelka.

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

  • Nejčtenější

Vosa je legrace, bojte se pralesního mravence. Bolest se dá změřit na stupnici

Premium Co víc bolí, bodnutí včely, nebo vosy? Schmidtova stupnice ukazuje bolestivost hmyzích žihadel či kousnutí. Vosa a...

PŘEHLEDNĚ: Jak získat dotaci na tepelné čerpadlo a fotovoltaiku

Seriál Přechod z vybraného typu vytápění, charakter nemovitosti, druh jejího vlastnictví, umístění panelů, výkon a kapacita...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest kroků, jak dostat fotovoltaiku na střechu a elektřinu do domu

Seriál Instalace fotovoltaických panelů na střechu a následně montáž celého systému do technické místnosti domu není sice...

Na co byste neměli zapomenout, když přecházíte od plynu ke krbovým kamnům

Premium Vysoké ceny energií nutí mnoho lidí přemýšlet nad alternativními způsoby topení. Přibývá tak Čechů, kteří se rozhodli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hrabat, zalévat, vyživovat. Pět kroků k resuscitaci spáleného trávníku

Vrátili jste se z dovolené a doma vás čekalo nepříjemné překvapení v podobě žlutých vypálených kol ve vámi opečovávaném...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Hlasujte v anketě o nejroztomilejšího srpnového mazlíčka

Máte před sebou další nálož snímků roztomilých mazlíků. Začíná hlasování v srpnovém kole a máte možnost ovlivnit, zda v...

Hledá se nejroztomilejší mazlíček. Hlasujte a pošlete fotku na září

Trávíte léto se svým zvířecím mazlíčkem na zahradě, u vody, v horách nebo máte raději stín domova? Ať jste spolu...

Na morče musíte pomalu. Když mu neporozumíte, neochočíte ho a počurá vás

Morčata nejsou od přírody moc velcí mazlíci. Ovšem trpělivým přístupem můžete některé naučit na mazlení. Některá se...

OBRAZEM: Po stopách fotografií z povodní 2002 v Zoo Praha po 20 letech

Do 91leté historie pražské zoo se výrazně zapsaly tři povodně: v roce 1940, 2002 a 2013. Ta z počátku druhého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...

PRVNÍ DOJMY: Zlatej teletext! Případy 1. oddělení postihla nová doba

Z třinácti premiérových dílů třetí a poslední série krimiseriálu Případy 1. oddělení, která poběží od 5. září,...