Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

S pikardským dlouhosrstým ohařem zacházejte v rukavičkách, je to lovec

Pikardský dlouhosrstý ohař, kterému jeho nadšenci neřeknou zkráceně jinak, než „pikard“, je u nás zatím velmi málo rozšířený. Tento lovecký pes je doslova nabitý energií, tudíž je vhodný zejména pro sportovně založené lidi.
Tento pes se řadí povahově k nejjemnějším francouzským ohařům.

Tento pes se řadí povahově k nejjemnějším francouzským ohařům. | foto: Kateřina Skopalová

Nejvíce ho baví práce v lese, ale nepohrdne ani různými psími sporty. Je to dost inteligentní, empatický a citlivý pes, který rozhodně nesnese hrubé zacházení.

Kvůli válce téměř vyhynul

Pikardský dlouhosrstý ohař byl původně využíván při lovu vodního ptactva, zejména sluk lesních, kdy se uplatňoval jako vynikající aportér. Tento ohař pracoval v těžko přístupném přímořském bažinatém terénu, ve kterém se dokázal velmi hbitě pohybovat. 

Ještě před 2. světovou válkou byl tento ohař ve svojí domovině, Francii, vcelku hojný a oblíbený. Neúprosná válka však tvrdě zasáhla a pikardský dlouhosrstý ohař se z nenadání ocitl na pokraji vyhynutí. 

Francouzští chovatelé se však spojili, a díky jejich tvrdé a soustavné práci byl tento zajímavý ohař uchráněn před záhubou. Nicméně svoji vysokou oblibu už si ve své rodné Francii nikdy nezískal zpět a v současnosti je i zde vzácný.

Vzhled v kostce

Pikardský dlouhosrstý ohař je středně velký statný pes, který ihned zaujme svou elegancí a mírným výrazem v obličeji. Na kulaté hlavě s výrazným týlním hrbolem jsou poměrně nízko zavěšené uši. 

Pikardský dlouhosrstý ohař
Původ plemene:Francie
Účel plemene:Všestranný lovecký pes (ohař), sportovní pes, společník
Uznání:FCI skupina 7
Velikost:55 až 60 cm, u psů je tolerance +2 cm
Hmotnost: 25 až 35 kg
Průměrný věk: 13 let
Pořizovací cena: 20 až 40 tisíc Kč

Výška v kohoutku činí u obou pohlaví 55 až 60 cm, u psů s tolerancí +2 cm. Hmotnost se v závislosti na pohlaví a tělesné konstituci daného jedince pohybuje zhruba mezi 25 až 35 kg. 

Má středně dlouhou rovnou srst, která je na uších mírně zvlněná. Její zbarvení je tříbarevné; jedná se o takzvaného hnědého bělouše s pálením. Ocas je přiměřeně dlouhý a je bohatě osrstěný.

Vše odstartovala psí encyklopedie

Tento málopočetný lovecký kontinentální ohař se u nás chová teprve pár let, přesněji od roku 2013. Jako první k nám pikardského dlouhosrstého ohaře dovezla chovatelka Jolana Fojtíková, která vlastní chovatelskou stanici Spanilá Jolanta

„O toto plemeno se aktivně zajímám již 10 let. Poprvé jsem na pikarda narazila v encyklopedii psů, kde mě zkrátka okouzlil. Poté jsem se začala zajímat o zahraniční chovatelské stanice a pomalu jsem plánovala, kde a kdy si štěně pořídím. V roce 2013 jsem konečně navázala kontakt s několika francouzskými chovateli a konečně si přivezla vytouženou fenku Innes, první zástupkyni této rasy v ČR,“ vzpomíná chovatelka Jolana Fojtíková. 

Dnes tato chovatelka ví, že pikardský dlouhosrstý ohař byl skvělou volbou. „Plemeno tohoto ohaře si mě zkrátka získalo svou elegancí, krásnou kaštanovou barvou a milým, inteligentním pohledem. Zaujala mne jeho jemná povaha, a přitom dobrá ovladatelnost při výcviku a v neposlední řadě jeho zapálenost při lovecké práci,“ popisuje chovatelka.

V běžném životě je klidný a velmi přátelský

Pikardský dlouhosrstý ohař je označován za nejjemnějšího ze všech francouzských ohařů, což se pojí s jeho výbornou ovladatelností při výcviku. V běžném životě je to velmi citlivý a mírný pes, který chová silné emoce ke svému majiteli a jeho rodině. 

„Tento ohař je obecně klidnější povahy, avšak při lovecké práci je dosti vášnivý. Má rád blízký kontakt se svým pánem, je mazlivý, nekonfliktní a kamarádský, takže se hodí i do rodiny s dětmi,“ říká chovatelka. 

Rozhodně se neřadí mezi spolehlivé hlídače, jelikož je schopný přivítat téměř každého. Co se týká zvířecích mazlíčků či hospodářských zvířat, je k nim celkem tolerantní. 

„S ostatními zvířaty v domácnosti se snáší poměrně dobře, ale je vždy lepší, když je na ně zvyklý již od štěněte,“ radí Fojtíková s tím, že majitelé pikardského ohaře mají běžně i kočku, zakrslého králíka, slepice nebo i koně. „Zkrátka, jako většina chytrých loveckých plemen psů pikard ví, že co je doma, to se neloví,“ dodává chovatelka.

Všestranný ohař nabitý energií

Pikardský ohař je vhodný primárně k lidem, kteří jsou sportovně založení a mají se psem lovecké ambice. 

„Určitě jej doporučuji primárně aktivním jedincům. Pikard je nejšťastnější, když mu poskytnete lovecký výcvik a věnujete se s ním myslivosti. Skvěle zastane práci všestranného ohaře. Při práci a loveckém výcviku je vždy vytrvalý a přirozeně talentovaný,“ doporučuje chovatelka. 

Zajímavosti

  • První vrh v Česku se narodil v roce 2015. V současnosti u nás žije 28 jedinců této rasy.
  • Podobné plemeno s názvem modrý pikardský ohař je blízkým příbuzným pikardského dlouhosrstého ohaře. Někteří lidé si chybně myslí, že se jedná pouze o jeho barevnou variantu (v minulosti to tak skutečně i bylo), nicméně pravda je taková, že se jedná o dvě samostatná plemena s vlastními standardy.

Na rozdíl od ostatních kontinentálních ohařů se při práci občas rád rozhoduje podle vlastního uvážení v závislosti na dané situaci. Má vynikající čich, je vždy neúnavný a má obdivuhodnou výdrž. 

Ke štěstí potřebuje pravidelnou dávku pohybu, jinak bude velmi frustrovaný. Kromě myslivosti je tento pes taky vhodný na různé psí sporty a aktivity. 

„Dá se s ním věnovat i obedienci, záchranářině, canicrossu, agility nebo noseworku. Společná činnost s jeho páníčkem ho velmi baví a naplňuje. Je vždy veselý a ochotný spolupracovat,“ doplňuje Fojtíková.

Co však pikardský ohař absolutně nesnese, je tvrdé či hrubé zacházení. Zkrátka, není na něj psychicky stavěný. „Má jemnější povahu a mohli byste tak snadno zradit jeho důvěru. Ne nadarmo se o něm v literatuře píše, že se s ním musí zacházet jako v rukavičkách,“ upozorňuje chovatelka Johana Fojtíková. 

Pikardský ohař se tedy hodí především k vyrovnaným lidem s určitou dávkou vlídnosti a porozumění. V nesprávných rukou ho lze totiž velmi snadno zkazit, a jeho důvěra se potom získává velmi těžko.

Jelikož se jedná o poměrně aktivního psa, který je plný energie, vyžaduje denně určitou dávku pohybu. Pouhá procházka kolem domu mu rozhodně stačit nebude. 

„U tohoto ohaře je ideální nachodit s ním denně zhruba deset kilometrů. K tomu je vhodné jej zaměstnat výcvikem, hrou či jinou činností, u které se dostatečně vybije,“ vysvětluje chovatelka. 

Péče a zdraví

Zevnější péče „pikarda“ není příliš náročná, je však důležité mít na paměti, že má polodlouhou srst, o kterou je důležité se jednou za čas postarat. „Někdy je nutné srst řádně vyčesat a při nepříznivém počasí i umýt,“ upozorňuje Johana Fojtíková.

Pikardský dlouhosrstý ohař je poměrně zdravé plemeno. Není nějak významně zatíženo genetickými chorobami. 

„Obecně se vyšetřuje na dysplazii kyčelních kloubů. U některých jedinců se vyskytuje takzvaná ektropie, což jsou povislá oční víčka,“ doplňuje chovatelka.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Na začátku bych na vás nevsadil ani zlámaný pětník, hodnotil Pohlreich

21. května 2024

Semifinále soutěže Česko na grilu, která už se na Primě blíží k závěru, postavilo soutěžící před...

VIDEO: Na odpady jen jedlá soda a ocet. A můžete zapomenout na krtka

22. května 2024

Čištění zaneseného kuchyňského odpadu je jedním z nejčastějších problémů v domácnosti. Vůbec...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Chausie rozhodně nebude sedět v koutě, tato kočka nezapře divokou krev

22. května 2024

Kočičí plemeno chausie vzniklo křížením kočky bažinné (Felis chaus) s kočkou domácí. Chovatelé se...

Snědl jsem i syrové kuře. Mistr japonské kuchyně nejen o tom, proč neumíme jíst sushi

23. května 2024

Premium Může se pyšnit titulem mistra světa v přípravě japonského jídla pro nejaponské kuchaře. Jakub Horák...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Osiřelý vnitroblok bytového domu ležel ladem, teď je to sdílený zelený ráj

27. května 2024

Soutěž S generační výměnou obyvatel bytového domu v centru Českých Budějovic přišla na konci první dekády...

KVÍZ: Kolíčky na prádlo, nebo posvátný gong? Poznejte produkty z e-shopů

28. května 2024

V internetových obchodech najdete tisíce drobnůstek, o kterých na první pohled ani nemusíte tušit,...

Zařiďte si v zahradě vlastní koberec medvědího česneku pro příští jara

28. května 2024

Nemusíte drancovat parky či lesy, s košíkem a nůžkami si můžete příští jaro vyběhnout pro medvědí...

Osiřelý vnitroblok bytového domu ležel ladem, teď je to sdílený zelený ráj

27. května 2024

Soutěž S generační výměnou obyvatel bytového domu v centru Českých Budějovic přišla na konci první dekády...

Tvorové, kteří mají zázračné pohybové nadání. Běhají a skáčou lépe než atleti

27. května 2024

Letci nad savanou, běžci po vodě nebo lezci přes žiletky – nejrůznější tvorové předvádějí doslova...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...