Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nezvykněte teď psa na to, že jste s ním celý den, varuje psí trenérka

  15:04
Váš pes byl zvyklý na určitý denní režim a najednou jste více doma. Ať už proto, že jste momentálně bez práce, nebo máte home office. Využijte toho, určitě nevynechávejte dlouhé procházky, ale dál cíleně trénujte u svého psa samostatnost, radí psí trenérka Romana Kuchařová Hanousková.

„Doporučuji neupouštět od pravidelných procházek, do lesa ještě zákaz vstupu nemáme. Provětráte si hlavu a pes vybije energii. Je ovšem důležité zabavit pejska i duševně,“ vysvětluje trenérka z Psí školy Superpes, že čistě fyzická aktivita psovi nestačí. Musíte zaměstnat i jeho hlavu, což lze i doma, zatímco vy si řešíte pracovní agendu, vaříte nebo se učíte s dětmi. Romana dobře ví, o čem mluví; také musí zvládnout péči nejen o svou psí smečku, ale i dvě děti. 

KVÍZ: Znáte nejoblíbenější psí plemena?

„Pokud máte svého psího trenéra, můžete s ním základy výchovy, výcviku i vhodné domácí cvičení konzultovat i nadále, většina z nás teď pracuje s online formou výcviku,“ upozorňuje Romana Kuchařová Hanousková, která online psí školku pro štěňata či individuální online výcvik psa nabízí už dva roky. Lze ji sledovat i na facebookovém profilu Pejskařina

Především ale zkušená psí trenérka upozorňuje na to, že je potřeba co nejvíce zachovat režim, jaký pes donedávna měl: „Nebuďte s ním neustále, celý den. Občas běžte na nákup či na procházku i bez něj. Což je důležité především u štěňat, která ještě úplně zajetý režim nemají.“ 

Psa musíte zabavit, stačí i 5 až 10 minut denně

Pokud totiž teď budete se štěnětem trávit veškerý čas, nebude zvyklé na vaše odchody a nezvládne pak být doma samotné, prostě nebude umět být samo. A v tom případě si zaděláte na pořádný problém do budoucna. „Pejsek pak doma může výt, ničit věci, dokonce se i sebepoškozovat,“ upozorňuje trenérka, že nesamostatný pes pak může trpět separační úzkostí, tedy úzkostí z odloučení, o což žádný pejskař nestojí. Proto ho na své odchody zvykejte už nyní.

Pes musí umět být sám, radí psí psycholog

Jak si tedy při home office nerozmazlit psa tak, že se pak nedokáže vypořádat s tím, že opět začnete odcházet do práce? „I když se psovi nyní více věnujete, je ideální ho i perfektně naučit, aby na povel chodil na své místo,“ vysvětluje psí trenérka, že i když jste doma, měl by pes umět trávit čas sám. 

Jak naučit psa, aby neskákal na gauč?

Není nic jednoduššího. „Ideální je nastavit hranice už od štěňátka, ale ani pokud máte staršího psa, není nic ztraceno,“ je přesvědčena psí trenérka, přestože je mnoho jejích klientů přesvědčeno, že „teď“ něco dovolí a pak to odbourají. Mnohem snazší je ovšem od počátku psovi nastavit vše tak, jak chci aby se choval v budoucna. 

„Nechci, aby pes skákal na gauč? Ok, odmala ho učím, že výhodnější je být na zemi pod gaučem. Například ho tam více mazlím, dávám mu tam pamlsky, hraju si tam s ním,“ popisuje trenérka metodu pozitivní motivace, kterou lze dosáhnout téměř čehokoliv. A je to jednodušší, než následně řešit nežádoucí chování. „Takže učte pejska to, co chcete aby dělal od začátku a za vhodné chování ho odměňujte,“ má jasno trenérka. 

Ne za trest, ale formou hry. Aby pro vás nebyl problém psovi podle potřeby určovat, kdy si s ním chcete hrát a věnovat se mu a kdy ne.

„Vy určujete, kdy bude pejsek akční, a kdy má odpočívat. Nezdá se to, ale u mnoha psů je daleko těžší je naučit, aby odpočívali, než aby s námi cvičili, trénovali či nám dělali společnost. Mnoho lidí to podceňuje, a pak řeší následné problémy,“ připomíná psí trenérka další z pravidel, které by mělo být samozřejmostí.

A co psí trenérka, která už toho u svých psích klientů i jejich majitelů zažila opravdu hodně, považuje za nejhorší? „Nejhorší asi je, když lidi považují svého pejska ‚za dítě‘ a dovolí mu všechno. Pak k nám do psí školy přichází s nevychovaným psem, který si třeba dovolí je kousnout, nepustit je na gauč a podobně,“ popisuje. „Psi mají rádi hranice a řád, ale není dobré si je vynucovat silou. Je ovšem nutné je pejskovi nastavovat od prvního dne doma a pozitivně ho motivovat. Pes pak zbožňuje jakoukoliv aktivitu se svým pánem či rodinou, chce pracovat sám od sebe,“ radí pejskařka, která má své řemeslo v genech a se psy odmalička vyrůstala.

Jak předcházet konfliktům mezi psy, radí trenér zvířat František Šusta:

30. května 2018

Kdo chce mít psa, má se naučit být správným pejskařem

Mnoho pejskařů také podle její zkušenosti nerespektuje ostatní majitele psů: pouští své psy navolno, i když si ten druhý nepřeje svého psa z různých důvodů s jinými psy kontaktovat. Může mít například psa z útulku, projevujícího strachovou agresi vůči cizím psům. „Zvolání: ‚Nebojte, ten můj je hodnej,‘ je mezi pejskaři jakýmsi folklorem. A majitel psa se pak jen diví, když takové setkání skončí rvačkou,“ uvádí Romana Kuchařová, která by si přála, aby mezi pejskaři panovalo více ohleduplnosti.

Jak psa naučit základní povely, aby vám nepřerostl přes hlavu:

17. září 2015

Mít psa za tu péči a starost opravdu stojí. „Majitelé zvířecích mazlíčků bývají  zdravější. Hlazení srsti uklidňuje, navíc kontakt s různými roztoči, kteří sídlí v psí srsti, posiluje naši imunitu. Psi mají velký vliv na naši psychiku, což dokazují psi canisterapeutičtí či asistenční,“ konstatuje psí trenérka. Ovšem s tím, že než si psa pořídíte, měli byste se zajímat především o jeho potřeby včetně výchovy a výcviku. A vybrat si to správné plemeno na míru. 

„Někteří lidé si pořizují plemena, která vůbec nekorespondují s jejich životním stylem. Vůbec bych si přála, aby si lidé pořízení pejska víc rozmýšleli. A při výběru plemene se poradili třeba se zkušeným trenérem. To udělá málokdo, přestože jim pejsek má být parťákem zhruba na příštích 15 let,“ konstatuje psí trenérka. A dodává, že při koupi telefonu nebo auta si lidé zjišťují všechno možné, ale psa si domů klidně vezmou ze dne na den.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zahrada u řadovky je malá, úzká a moc do kopce. Architektka si poradila

14. května 2024

Velmi omezený prostor, pouhých sto čtverečních metrů s ne zrovna ideálním půdorysem, navíc ve...

KVÍZ: Poznáte podle obrázku plemeno psa?

12. května 2024

Když na ulici potkáte vlčáka nebo jezevčíka, určitě je rozeznáte. Ale co méně známá psí plemena?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Czech Nature Photo: Tajemný snímek s pavučinami pořídil vítěz v Austrálii

15. května 2024

Mezinárodní porota si musela pozorně prohlédnout dva a půl tisíce snímků z celého světa, aby...

Michelinské restaurace? Toxické prostředí, šikana i drogy, líčí kuchař Molina

14. května 2024

Premium Přiznává, že naplňuje známé klišé: „Špatně jsem se učil, a tak jsem šel na kuchaře.“ Ale Ondřej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahradu v Podještědí si užívají u bazénu. S výhledem na rybník i do krajiny

13. května 2024

Soutěž Sudetská zahrada na ostrůvku, říká čtenář Roman skromně své zahradě v Podještědí, vypadá však spíš...

Milujete jahody a nemáte zahradu? Jak na to, abyste se také radovali z úrody

18. května 2024

Pro milovníky jahod má přírodní zahradník Tomáš Trejbal pochopení. Patří totiž mezi ně. A tak má...

Zbyla vám ze stavby pórobetonová tvárnice? Vyrobte z ní elegantní truhlík

17. května 2024

Zbyla vám tvárnice pórobetonu ze stavby nebo rovnou několik a nemáte pro ně využití? Na terasu nebo...

Vysaďte si damašskou růži. Voňavou léčivku, kterou využijete na pěstění pleti

17. května 2024

Královna květin, říká se jí. Umí opravdu potěšit, některé kultivary nadchnou i nádhernou vůní....

Včely na Rudolfinum? Samy by si takové místo nikdy nevybraly, říká vědec Titěra

16. května 2024

Premium Včely letos vylétly dřív. Může jim uškodit brzké jaro? Nakolik je na nich lidstvo závislé? Jak...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...