Psa musíte zabavit. Na trénink stačí denně pět až deset minut

aktualizováno 
Je-li váš pes plnoprávným členem rodiny, zcela jistě rádi uděláte vše pro to, aby prožil šťastný a bohatý život. Všichni psi sice nejsou stejní, ale každý z nich potřebuje fyzické i duševní vyžití – tak jako my lidé.

Pes vzhledem ke svým genům potřebuje práci. A hra ji může nahradit. | foto: Profimedia.cz

Že ke spokojenému životu psa patří pohyb, je všeobecně známo. „Spoustě lidí ale uniká, že důležitá je nejen fyzická, ale i psychická zátěž,“ říká mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíra Tichá. „Psychickou zátěží se v případě psa rozumí nějaká práce, jejímž základem je vždy poslušnost.“

Fotogalerie

Kynoložka Renáta Horáková k tomu dodává: „Každé plemeno psa bylo vyšlechtěno za nějakým pracovním cílem – například i malý jorkšírský teriér měl kdysi za úkol lovit hlodavce. Plemena psů se dělí podle pracovního využití na hlídače, pastevce, ovčáky, lovce atd. Tyto vyšlechtěné vlastnosti ve psech stále jsou, i když se k této původní pracovní aktivitě v dnešní době nevyužívají. Proto je nezbytné pejska zaměstnávat, aby se jeho nahromaděná energie k pracovnímu využití neprojevila někde zcela nevhodně, například v norování na květinových záhoncích.“ 

Psychicky čilý a v dobré náladě

Nejde ale jen o prevenci nežádoucího chování. Stejně jako u člověka zde platí, že jen ten, kdo se pravidelně duševně namáhá, zůstává psychicky čilý. 

Apel na majitele psů od Vladimíry Tiché

Hrajte si s námi, cvičte s námi, mluvte na nás, chvalte nás, když něco uděláme dobře. Pes není jen doplněk vzhledu nebo životní úrovně. Pes je kontaktní živý tvor a zábavu a práci potřebuje.

Díky řešení problémů je pes sebejistější, vyrovnanější a odolnější. Zcela mimoděk se při takových hrách trénují vlastnosti důležité pro přežití v každodenním životě, jako je schopnost řešit problémy (flexibilně reagovat na výzvy všedního dne), výdrž (nebýt frustrovaný nebo deprimovaný, pokud se požadovaná věc hned nesplní) a odolnost (vydržet malé nesnáze, neúspěchy a dokonce i nebezpečné okamžiky). 

A v neposlední řadě každá taková aktivita navozuje psovi dobrou náladu. „Pes, pro něhož pán připravil nějakou aktivní činnost, se nenudí, a proto je v daleko větší psychické pohodě,“ vysvětluje Renáta Horáková. 

„Pokud je pes v nepohodě, může u něj docházet k negativním vzorcům chování, například ničení vybavení bytu, v horším případě se začne sebepoškozovat, požírat vlastní výkaly atp. Tyto stavy spouštějí spirálu interakcí mezi ním a jeho pánem, které bohužel nekončí pro psa vždy šťastně.“

Stačí pár minut

Pravidelně zásobovat psí mozek novými podněty není těžké. Nejlepší je kombinovat duševně a tělesně namáhavé činnosti, tedy v pravém slova smyslu provozovat myšlení jako sport. 

Co najdete doma

  • Pro psí hračky lze sáhnout i do domácích zdrojů. Přetahovat se dá o kus látky, házet můžete klacek (pozor ale na ostré třísky) a malému štěněti bude vyhovovat kus staré kožešiny. „Je ale třeba dávat pozor, abyste nepodporovali psa v nežádoucí činnosti. Těžko se mu totiž vysvětluje, že tahle bota je na hraní a ta druhá je luxusní parádou paničky,“ podotýká Vladimíra Tichá. 
  • Dobře poslouží předměty každodenní potřeby: kelímky, kbelíky, papírové krabice či role z kartonu, spoustu hraček můžete vyrobit i sami.

Do této kategorie patří celá řada psích sportů, jako jsou agility, poslušnost, flyball, coursing, dogtracing, tanec se psem a další – pejsek se u nich unaví fyzicky a zároveň musí zaměstnávat mozek. 

Pokud nemáte možnost nebo čas věnovat se těmto organizovaným aktivitám, vůbec nevadí – zábavu mu snadno zajistíte i individuálně. „Určitě je rozumné na procházce jen nesledovat, zda už se pes vyvenčil – a můžeme jít domů,“ říká Vladimíra Tichá. 

„Chlupáčovi udělá radost, vezmete-li s sebou hračku, kterou mu budete házet nebo se o ni přetahovat. Prospěje mu, pokud s ním budete chvíli cvičit. Dokáže-li majitel svého psa učit základním povelům, jako je sedni, lehni, zůstaň, hlavně s použitím kladných motivačních impulzů, pak i běžné cviky mohou psa těšit a jejich opakování vše jen upevní.“

Pár minut společné zábavy můžete svému pejskovi věnovat i doma. „I hodně vytížený majitel si určitě najde alespoň pět až deset minut na trénink různých cviků z poslušnosti nebo nějaké ,lumpárny‘, jako je dej pac nebo slalom mezi nohama. Vše záleží na věku, rase a samozřejmě i temperamentu psa,“ radí Renáta Horáková.

Ostatně víc času nepotřebujete. Myšlení je totiž namáhavé, a pokud se pes plně soustředí, stačí pár minut, aby ho to vyčerpalo. Déle by hry v rámci jedné série trvat neměly, ale během dne lze cvičební dávky opakovat.

Hračky vybírejte pečlivě

Samostatnou kapitolu tvoří hračky, které jsou v životě psů nenahraditelné a měly by je provázet celý život. 

„Výběru je třeba věnovat pozornost. Na trhu je spousta výrobků a majitel by měl zvážit, co právě jeho psovi vyhovuje,“ upozorňuje Vladimíra Tichá. 

Hračka musí být bezpečná a svojí velikostí a váhou odpovídat velikosti a schopnostem psa. Malé štěně a velký míč vypadají roztomile, pes se ale může cítit ohrožen. Velké plemeno a malinký míček zase znamená nebezpečí cizího tělesa v zažívacím traktu psa. 

Podobné problémy může vyvolat i snadno rozkousatelná hračka. Psi mají rádi hračky se zvukovým efektem (pískání, šustění), ale pozor na to, aby pískátko z hračky nevykousli a nespolkli.

Pamlsky za chytrost

Duševní schopnosti psa dobře rozvíjejí takzvané interaktivní hračky. „Jejich princip spočívá v tom, že pes musí něco udělat, aby se dostal k pamlsku,“ vysvětluje Vladimíra Tichá. „Vhodné jsou pro všechny věkové kategorie psů a mají větší význam, než se na první pohled zdá.“ 

Nechte je ‚číst‘

Zatímco my lidé vnímáme svět především zrakem a sluchem, dominantním smyslem psů je čich. Proto je důležité nechat je při procházce vše důkladně očichat. Jak se říká mezi pejskaři, chlupáč musí všechno ,přečíst‘ a přidat svůj příspěvek na Facebook (tj. dané místo očůrat). Pokud svého mazlíka násilím taháte od každého místa, kde se zastaví, výrazně ochuzujete jeho život.

Většina psů ráda hledá schované hračky, při různých hrách typu přinášení, přičemž se dá využívat toho, že každá hračka má svůj název. „Na trhu se dají pořídit různé hlavolamy pro psy, v rámci nichž musí pes v postupných a ve správném pořadí navazujících krocích vyřešit úkol – odměnou mu je samozřejmě ,dobytí‘ pamlsku,“ doplňuje Renáta Horáková.

Všeho s mírou

Při jakékoli aktivitě je třeba mít na paměti životní rovnováhu. Pes by měl mít nejen zdravý mix práce hlavou a pohybu, ale mezitím také několikahodinové fáze pro odpočinek – potřebuje totiž 15–20 hodin klidu a spánku za den.

Podívejte se, jak to vypadá na závodech v agility.

„Spolupráce se psem praktikovaná od štěněčího věku, ať se jedná o hry nebo některý z typů výcviku, se projeví ve vztahu psa a člověka – právě tady je položen základ pro psy, schopné komunikovat se svým člověkem tak, že čekáme, kdy pes promluví,“ uzavírá Vladimíra Tichá.

Autor:

Nejčtenější

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Zahrada v malé obci na Brněnsku je vybudována na svažitém, hodně kamenitém...

Když si pan Martin z jižní Moravy pořídil spolu s manželkou svažitý pozemek orientovaný na jih, ještě netušil, co ho...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Pohlreich se pustil do hovězího pupku. Vyšperkoval ho cibulovou marmeládou

Flank steak s rajčaty a cibulovou marmeládou

Zatímco běžné steaky jako rib eye nebo nízký roštěnec se dávají na gril nakrájené proti vláknu, u flank steaku alias...

Další z rubriky

Letošní Návrat divokých koní byl podle šéfa pražské zoo ten nejtěžší

Všechny tři klisny byly nakonec přece jen v pořádku vypuštěny do aklimatizační...

Sloupek ředitele Zoo Praha z MF DNES je ohlédnutím člověka, který provázel všech devět transportů koní Převalského do...

Psa musíte zabavit. Na trénink stačí denně pět až deset minut

Pes vzhledem ke svým genům potřebuje práci. A hra ji může nahradit.

Je-li váš pes plnoprávným členem rodiny, zcela jistě rádi uděláte vše pro to, aby prožil šťastný a bohatý život....

Začal další Návrat divokých koní, odlet klisen z Kbel se zkomplikoval

Poslední přípravy před odletem letounu CASA s klisnami do Mongolska (Návrat...

Pražská zoo, která je pro koně Převalského jakousi Noemovou archou, v úterý ráno zahájila již devátý transport divokých...

Najdete na iDNES.cz