Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nezkracujte psům vycházky a nechejte je pořádně očichávat, radí vědkyně

Psi čenichem zkoumají svět, využívají k tomu až miliardu receptorů. Umějí tak dokonale číst lidské emoce. Proto nechte své psy čichat, vyzývá americká vědkyně Alexandra Horowitzová. O jejím bestselleru píše týdeník 5plus2.
Pro psy je čich nesmírně důležitý.

Pro psy je čich nesmírně důležitý. | foto: Profimedia.cz

Můžete s klidem říct, že svému čtyřnohému mazlíčkovi skutečně rozumíte? Zatímco rozpoznat pocity němé tváře může být oříšek, psi jsou coby psychologové od přírody daleko lépe vybaveni, než se zdá. 

Uvnitř psa - Co psi vidí, čenichají a vědí

Díky svému čenichu umí dokonce číst lidské emoce. Americká vědkyně Alexandra Horowitzová proto radí: „Nechte své psy očichávat. Díky tomu vidí svět.“

O tom, že psi vnímají svět jinak než lidé, není sporu. Mnozí páníčci si však neuvědomují, o jak velký rozdíl jde. Zatímco pro člověka je hlavním smyslem, pomocí kterého poznává své okolí, zrak, pro jeho čtyřnohého přítele je to jednoznačně čich. 

Alexandra Horowitzová, autorka světového bestselleru Uvnitř psa – Co psi vidí, čenichají a vědí, proto apeluje na všechny milovníky psů, aby svým mazlíčkům, pokud jde o čich, dopřáli volnost. 

Nenechat je čichat je jako jim omezit smysly

„Nenechat psy čichat je jako zavírat a zatahovat okno, kterým se díváte ven. Zatímco my se probouzíme tím, že otevřeme oči, pro psy se probuzení rovná prvnímu nasátí čenichem,“ nechala se slyšet na nedávné mezinárodní konferenci v Paříži věnované budoucnosti zvířat.

Uvědomit by si to měli především ti, kteří například při první ranní procházce nervózně přešlapují na místě s vodítkem v ruce a po pár sekundách táhnou svého psího kamaráda od místa, kde se s čenichem zdržuje více, než je jim po chuti.

Jen pro srovnání, zatímco člověk disponuje zhruba pěti miliony čichových receptorů, psi jich mají až jednu miliardu. Toto číslo pochopitelně neplatí univerzálně pro všechny rasy a jedince. 

Ovšem i psi, kteří oproti ostatním nevynikají tak ostrým čichem a pravděpodobně by jako vyhledávači drog a trhavin velkou kariéru neudělali, mají přesto alespoň 200 milionů čichových receptorů. Vůči pachovým vjemům jsou tak pořád minimálně čtyřicetkrát citlivější než jejich páníčci. 

Není proto divu, že „poinformovat“ se při procházce o svém okolí zkrátka zabere čas. A to přesto, že intenzita, s jakou psi svůj čenich používají, je až ohromující. „Dokážou nasát vzduch až sedmkrát za sekundu. Jen si to zkuste,“ vyzývá doktorka Horowitzová.

Dodává také, že svůj čich psi pravidelným tréninkem udržují ve formě. Pokud je jejich majitel omezuje v používání klíčového smyslu, zvykají si žít ve světě, který je pro ně ochuzený, jednorozměrný a podstatně méně pestrý.

Pomocí čichu navíc umějí vnímat i hormony, které vylučují nejen ostatní psi, ale také lidé. „Jestliže dokážou ucítit hormony, znamená to, že umí pomocí čichu rozpoznávat i emoce, jako jsou štěstí nebo strach,“ poukazuje Horowitzová.

To vše zvládnou tato zvířata odhalit pouze svým nosem, bez jakýchkoli vnějších projevů, které by mohly záměrně mást. A nejen to.

Pomáhají i diabetikům

Psí „superschopnosti“ se snaží stále více využívat ve svůj prospěch i lékařská věda. Štěkající společníci totiž dokážou rozpoznat například hrozící diabetické kóma. 

Podle jedné z nejnovějších studií, kterou provedli a letos zveřejnili vědci z londýnské školy hygieny a tropického lékařství, psi zvládnou rozpoznat dokonce parazity malárie u lidí, u nichž se ještě neprojevily žádné z patrných příznaků. Při výzkumu, který probíhal v africké Gambii, psi očichávali 175 ponožek, přičemž třicet procent z nich patřilo dětem s prokázaným nálezem.

Výsledek byl velmi nadějný, neboť čtyřnozí výzkumníci správně určili sedmdesát procent nakažených dětí. „Naše výsledky ukazují, že při stanovení diagnózy u lidí, u nichž chybí symptomy, ale infekci mají, mohou být psi rychlým a snadným řešením,“ uvedl spoluautor studie James Logan.

Pokud necháme vědu vědou, je dobré si uvědomit, že pachy, které lidé ani nemusejí vnímat, mohou jejich zvířecí kamarády nejen zaměstnávat, ale také uklidňovat. Zejména, pokud své mazlíčky zanechávají samotné doma. 

„Pach po nás v místě zůstává i poté, co odejdeme. Pro psy je to, jako bychom svým způsobem byli nadále s nimi. Cítí naši přítomnost a dodává jim to jistotu,“ vysvětluje doktorka Horowitzová s tím, že po návratu domů představuje pán pro svého psího svěřence doslova náruč otázek a odpovědí.

Pokud na vás tedy mazlíček po příchodu z práce neodbytně skáče, důvod je prostý. Chce prozkoumat vaši tvář. „Skáče, protože na našem obličeji a dechu je tolik nových zajímavostí, a on je všechny touží poznat,“ vysvětluje. 

S trochou nadsázky se tak dá říct, že když necháte svého čtyřnohého přítele očichat váš obličej, je to jakási obdoba odpovědi na otázku: Co jsi dnes dělal?

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Nadšenec vytvořil dřevěné PC, které se nemusí stydět dát ani do obýváku

Herní počítače už jsou dnes běžnou součástí domácího vybavení, jejich většinou futuristický design a mohutné LED podsvícení je však diskvalifikují od toho, aby si je esteticky uvažující jedinci...

Poprvé štěkl a leknutím se z toho svalil. Redaktorka líčí první dny se štěňaty

Premium

Dvě štěňata pokládám na terasu. Zatímco se otočím pro další, obě mi bleskově vklouznou zpátky do domu. Nedostatek spánku naštěstí od určité fáze přináší úlevnou apatii. Je mi to jedno, ať si dělají,...

Zvlhčují a čistí vzduch, vyrábějí kyslík. Zelenáči v květináči zlepšují imunitu

Zdraví máte jen jedno. A tahle parta „pokojových zelenáčů“ vám ho pomůže uchránit co nejdéle. Některé čistý vzduch od škodlivin, další ho obohatí silicemi, které vás vzpruží, a třeba ze šťávy z...

Finty, jak z obyčejných brambor vytěžit maximum a proměnit je v poklad

Taková obyčejná surovina a tolik zajímavých věcí je s ní možné dělat. Řeč je o bramborách, které kdekdo baští každý den. Ale jak je připravit opravdu chutně?

Samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo je zvědavější. Už zlobí mámu

Byla jedním z nedočkavě vyhlížených mláďat, která se v jihlavské zoo narodila v roce 2024. A nutno dodat, že na malou hroší slečnu jsou v krajském městě Vysočiny náležitě pyšní. „Za pár dnů to budou...

Sběratel „ujíždí“ na starých pokladnách. Jsou složitější než kalkulačka

Třiapadesátiletý Andrew Rae ze Spilsby v Lincolnshire ve Velké Británii má 185 historických a elektronických pokladen, z nichž tři se objevily ve druhé sezoně úspěšného televizního seriálu Loki od...

25. ledna 2025

V kladrubském chovu přišlo na svět první hříbě roku, dalších 76 letos očekávají

Ve čtvrtek večer obohatilo chov koní v Kladrubech první hříbě nového roku. Do stáda starokladrubských běloušů přibyla klisnička Singera. „Porod proběhl bez komplikací,“ uvedla zootechnička místního...

24. ledna 2025  16:42

Masopust, období veselí a hodování, potrvá do začátku března. Pak začne půst

Od Tří králů až do Popeleční středy se odedávna v českých zemích pořádaly taneční zábavy, zabijačky a svatby. Tehdy hodovali chudí i bohatí, obyvatelé vesnic i měst. Masopust, lidově zvaný fašank a...

24. ledna 2025

Nelíbejte psy, můžete dostat salmonelózu, varují veterináři

Salmonela je nepříjemná bakterie, které se bojíme obecně u vajec či nedostatečně tepelně zpracovaného masa. Veterináři však upozorňují, že ji můžete chytit, i když se líbáte se psem.

24. ledna 2025

Jaké vybrat doplňky stravy pro děti
Jaké vybrat doplňky stravy pro děti

Vitamíny a minerály hrají klíčovou roli ve správném fungování organismu, protože se účastní metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Kvalitní strava je...

Babišová s Bartošem čekají dítě. Nebylo to plánované, ale těšíme se, říkají

A je to venku! Herec Kryštof Bartoš (32) bude otcem. Maminkou očekávaného dítěte je jeho partnerka, herečka Martina...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí pražského centra Máj Národní...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Šedesátník Dominik Hašek bude počtvrté táta. Jsem opatrnější, říká hokejista

Hokejista Dominik Hašek, který 29. ledna oslaví šedesátiny, se pochlubil šťastnou novinkou. Bude z něj opět tatínek. S...