Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gorily v Zoo Praha si konečně užívají venkovní výběh Dja. I březí Duni

  9:37
Minulý víkend zavládla v Zoo Praha radost a mírný optimismus: testy provedené z moči ukázaly, že gorilí samička Duni je už pár týdnů březí. A tento týden se gorily dočkaly takového počasí, aby je chovatelé mohli po zimní pauze pustit do venkovního výběhu. Pro březí samičku Duni a samce Kisuma to byla premiéra.

Chovnou skupinu goril nížinných v Rezervaci Dja tvoří dominantní stříbrohřbetý samec Kisumu a desetiletá samice Duni – dcera slavné pražské gorily Moji, která byla prvním mládětem gorily nížinné narozeným u nás. Dalšími dvěma samicemi jsou nevlastní sestry: Mojina matka a Dunina babička Kijivu a Shinda se odrůstajícím synem Ajabuem. Nestorkou skupiny je více než padesátiletá Kamba, která jako jediná pochází z volné přírody.

Celou tuto chovnou gorilí skupinu teď tedy mohou návštěvníci Zoo Praha vídat za pěkného počasí ve venkovním výběhu – venku byste je spolehlivě měli zastihnout mezi 10. hodinou dopoledne a druhou hodinou odpoledne.

Březí Duni a samec Kisumu poprvé venku

„Rezervace Dja, kterou jsme otevřeli loni v září, vstupuje do své první hlavní sezóny a gorily mohou po chladném jaru konečně ven,“ potvrzuje i ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Na gorily pasoucí se na čerstvé trávě je úplně jiný pohled. Podél výběhu, který má přes 2 500 čtverečních metrů, je stejně tak velkorysé hlediště. Vím o návštěvnících, kteří tam pozorováním goril tráví i skoro celý den,“ dodává, protože tento pavilon opravdu stojí za návštěvu.

Pražská zoo se těší na gorilí mládě. Dcera slavné Moji je březí

Duni a Kisumu se poprvé vydali ven nesměle

Jak vypadaly první kroky goril ven z pavilonu? Gorily jsou konzervativní primáti, takže se dle předpokladu chovatelů ven vydal sedmiletý Ajabu a trojice samic, které už výběh znají z loňského léta. Kisumu a samička Duni byli o poznání zdrženlivější, především tedy stříbrohřbetý samec.

„Duni je po své matce Moje velmi inteligentní a zvídavá, a tak i při vstupu do rozlehlého výběhu projevila větší míru odvahy než Kisumu. Ten si nejprve vše prohlížel ze dveří a několikrát se do vnitřní expozice vrátil, než se odhodlal úplně,“ popisuje vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Nicméně dodává: „Brzy si určitě zvykne. Snad i na žirafy, které dění ve výběhu všetečně sledují přes plot.“ Atmosféru Afriky totiž u Rezervace Dja opravdu dokreslují i žirafy, zebry a antilopy, jejichž expozice je od toho gorilího na dohled.

Shinda je svojí chutí k jídlu známá i mezi návštěvníky, a venkovní výběh toho tolik nabízí. Na snímku se synem Ajabuem.

A co březí Duni? Chovatelé jí samozřejmě každý den bedlivě sledují, stejně jako ostatní. A s mírným optimismem věří, že její první březost proběhne bez problémů a zhruba v prosinci by se mohla dočkat svého prvního mláděte. Aby nevyrůstalo ve skupině samo, koordinátor chovu povolil také další mládě samici Kijivu. Ta má tedy vysazenou antikoncepci, a protože ji Kisumu pravidelně páří, chovatelé i její moč kontrolují, zda zabřezla.

Březí Duni žádné přilepšování nepotřebuje, jídelníček má vyrovnaný. A není žádoucí, aby plod byl moc velký, což by případně mohlo zkomplikovat porod. Podle chovatelů je desetiletá samička Duni, která do Zoo Praha přijela loni v září ze španělského Cabárcena, velice chytrá. A podobou nezapře svou matku Moju, která se narodila 13. prosince 2004 v Zoo Praha jako první gorila u nás.

„Duni je samostatná, zvídavá a sebevědomá a velmi inteligentní gorila – jak říká vrchní chovatel primátů Martin Vojáček jedna z nejinteligentnějších, s nimiž měl tu čest. Projevuje se to i při řešení hlavolamů, které jim chovatelé pravidelně připravují. Zdravé sebevědomí jí nepochybně předala její matka Moja, která byla ve skupině velmi hýčkaným mládětem,“ přibližuje desetiletou březí samičku blíže mluvčí Zoo Praha Filip Mašek.

Gorilí sameček Ajabu a Shinda, Kijivu a Kamba znají venkovní expozici Rezervace Dja už z loňského léta.

1. července 2022

Zajděte se na Duni, Kisuma, Ajabua, Kambu, Shindu a Kijivu někdy podívat. Ať je zastihnete venku nebo uvnitř pavilonu, můžete si zblízka prohlédnout a pozorovat nádherné majestátní zvíře, na jehož ochraně se Zoo Praha významně podílí. Aktivní pomocí i osvětou nejen v jejich domovině.

Toulavý autobus Zoo Praha oslavil desetileté výročí. Vznikne ubytovna pro děti

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Češi ulovili na Lofotech obřího halibuta. Prali se s ním dvě hodiny

18. června 2024

Norsko je jedna z nejnavštěvovanější zemí na světě pro mořský rybolov a pro Čechy nejoblíbenější...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

I velký zdravotní průšvih dokážou léčit byliny. Umějí zázraky, říká pěstitelka

23. června 2024

Premium Bez chemie, hnojení a ručně stříhaná. Jen takto pěstovaná levandule dokáže léčit. V Chodouni...

Tradiční cihly a starý dům daly citlivě budované moderní zahradě duši

18. června 2024

Soutěž Zhruba 400 metrů čtverečních velký pozemek obklopující více než sto let starý dům na Žatecku,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hektarová zahrada v Posázaví drží rodinu se třemi dětmi celou sezonu venku

21. června 2024

Soutěž Už jako malá holka ze sídliště velmi ráda trávila čas u prarodičů na zahrádce, kde ji hlavně...

Škrábe se váš pes? Nemusí to být blecha, možná má „sennou rýmu“

24. června 2024

Pokud se váš pes během jarní a letní sezony škrábe více, mohla by být příčinou sezonní alergie....

Prošlé droždí nevyhazujte, může posloužit jako pleťová maska nebo hnojivo

24. června 2024

Ano, stane se… I droždí má datum spotřeby, které občas přetáhnete. Staré kostky kypřidla však...

I velký zdravotní průšvih dokážou léčit byliny. Umějí zázraky, říká pěstitelka

23. června 2024

Premium Bez chemie, hnojení a ručně stříhaná. Jen takto pěstovaná levandule dokáže léčit. V Chodouni...

Odpočiňte si na grilu od masa. I vegetariánské pokrmy mohou chutnat geniálně

22. června 2024

Grilovací sezona je v plném proudu, po mase to chce trochu odlehčit. Proto vám dneska video Hoď to...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...