Zmrzlina

Zmrzlina | foto: Shutterstock

Manuál, jak se vyznat ve zmrzlinách a sorbetech. A tipy na domácí výrobu

  • 0
V horkých letních dnech není lepšího osvěžení, než je ledová zmrzlina, jejíž přípravu zvládnete i doma. A v obchodech si můžete koupit nanuk, kornout či mražený sendvič. U stánku zase nabízejí točenou nebo kopečkovou do kelímku či kornoutku. Víte, jaký je v nich rozdíl a jaké další variace existují?

Druhy zmrzliny a hlavní rozdíly mezi nimi

Zmrzlina – vaří se ze smetany a obsahuje nejméně 10 % tuku. Rychlý mrznoucí proces za stálého míchání zaručuje lehký a nadýchaný výsledek.

Vyznáte se ve zmrzlinách a sorbetech?

Sorbet – připravuje se z oslazené vody a dalších vhodných surovin – například ovocné šťávy, pyré, džusu, sirupu, kávy, čerstvého a mraženého ovoce či koření. Neobsahuje vejce ani mléčné výrobky. Je zcela bez tuku, ale zpravidla obsahuje více cukru než mléčné či smetanové zmrzliny.

Gelato – italská zmrzlina, která pomalejším způsobem mražení získává hustší a krémovitější konzistenci. Základní surovinou je mléko, a přirozeně tak obsahuje méně tuku, cca 5 až 8 %.

Mražený jogurt – skládá se z mléka, jogurtových kultur a cukru. Typicky se servíruje točený, jelikož jeho struktura je měkčí a tekutější, než je například u zmrzliny – obsahuje totiž méně tuku. Nabízí se v mnoha příchutích a podává se posypaný různými sladkostmi nebo třeba zakapaný toppingem či sirupem.

A odkud mražený jogurt pochází? Kolébkou ledového dezertu jsou Spojené státy americké. Američané mu neřeknou jinak než „froyo“, což je zkratka anglického názvu „frozen jogurt“, tedy mražený jogurt. Jde o zdravější variantu zmrzliny, kterou můžete již pár let ochutnat i u nás.

Domácí nanuky, po kterých neztloustnete. Osvěžující letní svačinka

Točená zmrzlina – obsahuje méně tuku, aby byla lehčí, a servíruje se teplejší. Po vytlačení speciálním strojem pomocí vzduchu je krémovější než běžná zmrzlina v krabičce.

Mražený krém – francouzský způsob výroby zmrzliny. Kromě mléka, smetany a cukru se do s ní přimíchávají navíc žloutky. Kvůli vajíčkům se skladuje při nižších teplotách než klasická zmrzlina a má o poznání hustší konzistenci.

Sherbet a granita – obě vycházejí ze sorbetu (viz výše). Sherbet navíc obsahuje kapku smetany či mléka a granita má zase jemnější a krystaličtější konzistenci. Všechny tři varianty můžete podávat s alkoholem.

Parfait – francouzský pohár, kde základem je zmrzlinový krém, který je proložen ovocem, korpusy, sušenkami nebo třeba granolou. Někdy se podává ozdobený šlehačkou.

Semifredo – italská polomražená dobrota s texturou pěny se nabízí často jako dezert v restauraci. Vláčné textury nabude díky smíchání šlehačky a zmrzliny v poměru 1:1.

Kulfi – kuželovitý mražený dezert na dřevěné tyčce, který si vychutnávají Indové po celý rok. Prodává se na ulicích ve speciálních vozech plných ledu a speciální soli pro udržení správné konzistence zmrzliny. Kulfi se vaří dlouhé hodiny z plnotučného mléka, které se na závěr ochutí tradičními ingrediencemi, jako jsou pistácie, kardamom nebo šafrán.

Na co si dát pozor při domácí výrobě?

  1. Nepoužívejte ingredience (jogurt, tvaroh a podobně) zcela bez tuku. Pamatujte, že tuk dělá chuť a zmrzlina má být přece sladkým potěšením, tak si ji užijte.
  2. Nepřežeňte to s cukrem. Příliš vysoké množství může často způsobit velmi tvrdou strukturu, kterou bude obtížné nabrat.
  3. Pokud nemáte zmrzlinovač, tak krém v průběhu procesu mražení alespoň pětkrát po 30 minutách promíchejte. Předejdete tak nežádoucí zrnité konzistenci a přiblížíte se komerční verzi.
  4. Zmrzlinu neskladujte příliš dlouho. Na rozdíl od kupovaných verzí neobsahuje totiž žádné stabilizátory.
  5. Přidáváte-li pro dospělé alkohol, přidejte ho jen kapku pro ovonění. Vysoký obsah alkoholu by totiž znemožnil řádné ztuhnutí zmrzliny.