Víno
Hodí se do marinád a omáček k masu (tam se často uplatní i červené), mořským plodům, rybám, těstovinám a do polévek – tam vládne bílé. Ale existují i vinná těstíčka na obalování. Suché bílé víno je součástí švýcarského fondue.
Pokud jde o omáčky, obvykle se doporučuje nechat z vína odpařit alkohol, popřípadě víno zredukovat, tedy svařit na menší objem. Rychlost obojího ovlivňuje velikost nádoby, v níž se jídlo připravuje, a tedy i plocha, z níž se víno odpařuje.
Svaření láhve červeného vína s vysokým obsahem taninů na malý objem snesou pouze pokrmy s velkým množstvím bílkovin, jako je třeba pr proslulý francouzský kohout či hovězí na víně.
TipZbylé víno, ať už z vaření, nebo nedopité, můžete zamrazit pro pozdější použití v kuchyni. |
Základní zásada
K vaření používejte takové víno, jaké byste s chutí pili. Pokud vám víno nechutná, vaření na tom nic nezmění.
Párování jídla s vínem
Dříve se poměrně striktně doporučovalo například bílé víno k rybám a světlým masům, zatím zatímco červené víno k tmavým masům. Ne že by to úplně přestalo platit, ale dnes záleží spíše na tom, co vám samotným vyhovuje, popřípadě na tom, k čemu samo to které konkrétní víno doporučí someliér.
Pokud vaříte jídlo, jež obsahuje víno, rozhodně nic nezkazíte, když ho doplníte buď stejným vínem, nebo ještě lepším vínem stejného typu.