Náročné splutí Sázavy. Peřeje ve Stvořidlech jsou údajně dílem ďábla

Přírodní rezervace Stvořidla leží mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou. Pro milovníky přírody jde o několikakilometrový lesnatý úsek řeky Sázavy, proslavený také jako legendární skautská oblast, kam jezdil tábořit Jaroslav Foglar.
Jez v Okrouhlici přetahujeme vlevo.

Jez v Okrouhlici přetahujeme vlevo. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Vodáci mají Stvořidla zafixována jako nejtěžší úsek Sázavy, čtyři kilometry peřejí v balvanitém korytu prověří schopnosti každého pádlera. Do povědomí vodáků Stvořidla dostal i další spisovatel, Zdeněk Šmíd, ve své knize Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii.

Podle pověsti jsou balvanité peřeje dílem čerta, který zde omylem vytrousil obrovské balvany, kterými chtěl zasypat pole líného sedláka od Melechova. Vznikl tak asi nejtěžší „turistický“ úsek, který vodákům nabízejí české a moravské řeky.

Obtížnost Stvořidel se udává WWII, za vyššího stavu vody ale hravě stoupne i na WWIV. Většina vodáků využívá pro splouvání jarního tání a zvýšeného stavu vody, po deštích je ale možné se na Stvořidla vydat i v létě nebo na podzim.

Když červnové deště zvedly hladiny našich řek, padl mi pohled na oranžový semafor vodočtu ve Světlé nad Sázavou. Průtok 8 m³ a stav vodočtu 58 cm by měl být ideální pro naše nafukovací kánoe, Stvořidla jsou totiž nejtěžší vodou u nás, kterou lze ještě splout na otevřené turistické kánoi.

Z Okrouhlice do Světlé nad Sázavou

Vyrážíme tedy směr Světlá nad Sázavou, nakonec ale jako nasedací místo volíme o něco výše ležící Okrouhlici. Sportovní vodáci většinou „brousí“ jen úsek ze Smrčné do Stvořidel, který lze při dobře vyřešené logistice splout i několikrát za den. Náš výlet ale chceme pojmout jako celodenní poznávací plavbu a 24 kilometrů mezi Okrouhlicí a Ledčí nad Sázavou nám přijde „tak akorát“.

V Okrouhlici objevujeme hezké nasedací místo na pravém břehu nad jezem. Je to kousek od nádraží, což je skvělé, protože se sem odpoledne budeme vracet vlakem pro auto.

Jakmile přetáhneme lodě přes plochou desku jezu, zmocní se našich lodí rychlý proud horní Sázavy. Svižné plavby a občasných vlnek si ale neužíváme dlouho, protože se dostáváme na vzdutí jezu u Nové Vsi u Světlé. Šikmý lomený jez koníčkujeme vpravo, na levé straně je evidentně privátní pozemek.

Řeka nadále teče hezkou krajinou lesů a luk ke Světlé, záhy ale opět najíždíme na volej.

Pod jezem u Nové Vsi

I třetí dnešní jez má plochou desku, přes kterou lodě přetahujeme po levé straně pod romantickou stavbou altánu ve stylu tureckého pavilonu. Hned u tohoto jezu ve Světlé stojí čerstvě opravený zámek, kde si například můžete prohlédnout expozici o historii evropského sklářství nebo sbírku historických hodin. Děti jistě zaujme pohádkový okruh se strašidly nebo posázavskými pověstmi.

Konečně Stvořidla!

My ale necháváme zámek zámkem a pokračujeme dál po proudu Sázavy. Hned za Světlou začíná Sázava pomalu cenit zuby. Nejprve se objevují první velké balvany v řečišti a následují peřejky, které ale zatím dosahují maximálně WWI. Na rozcvičení a sehrání posádek to však stačí.

Jez Smrčná je pomyslným vstupem do oblasti Stvořidel.

Poslední jez před Stvořidly opět přetahujeme po koruně a s trochou lítosti konstatuji, že většina dnešních jezů by se dala za poněkud vyššího stavu vody sjet. Míjíme železniční zastávku Smrčná, a jakmile se zanoříme do lesů, tak překračujeme pomyslný Rubikon, protože cesty zpět odtud už není. Údolí se rychle zahlubuje, stromy sahají z obou břehů až k vodě a celkově cítíme, že se „něco“ blíží.

A skutečně, za zatáčkou se řeka zřetelně naklápí a rozbíhá do první pořádné peřeje. Voda cáká na všechny strany a naše kánoe si razí cestu mezi obrovskými uhlazenými kameny. Háčkové hlásí kameny a kormidelníci udržují lodě v proudnici. Těch osm kubíků je skutečně poblíž dolní hranice sjízdnosti, za tohoto stavu je ale jasně patrná ideální lajna a také jsou jednotlivé peřeje vždy přerušeny poněkud klidnějším místem, kde můžeme ve vracáku zastavit a odpočinout si. Naše lodě se drží výborně, máme v nich sucho a nerozhodí nás ani občasný kontakt s kameny. Nakonec jsem napočítal pět peřejí, přičemž ta třetí nám přišla nejtěžší.

Háčkové hlásí kameny a kormidelníci udržují lodě v proudnici.

Většina jarních sjezdů Stvořidel se odehrává za mnohem vyššího vodního stavu, běžně za průtoku 20 nebo až 30 m³, kdy obtížnost splouvání roste až k WWIV. To už taková legrace není a případné zvrhnutí představuje dlouhé a bolestivé plavání mezi kameny. Pro začátečníky a turisty lze tedy doporučit vodní stav 6–10 m³, kdy se Stvořidla dají splouvat i na otevřených lodích.

Kolem Sluneční zátoky

Je tu poslední zatáčka a před námi se objevuje lávka u kempu Stvořidla. Kdo má nafukovací lodě, může ve Stvořidlech plavidla vyfouknout, nastoupit do vlaku a dát si Stvořidla ještě jednou. My však pokračujeme dál po proudu k Ledči nad Sázavou.

Klidná plavba u Sluneční zátoky

Chceme se totiž podívat na legendární místo zvané Sluneční zátoka, kde v letech 1925–1945 pořádal tábory Jaroslav Foglar. Místo se také stalo předlohou pro jeho nejznámější knihu Hoši od Bobří řeky. Skutečnost je ale bohužel smutná. Sice tu nacházíme žulový pomník, okolní lesy ale sežral kůrovec a sousedící kemp je obehnán plotem a vypadá dost neutěšeně.

Protože jsme mezitím přejeli vlakovou zastávku Vilémovice, nezbývá než upádlovat nekonečný volej až pod hrad v Ledči nad Sázavou. Tady vpravo nad jezem vyfukujeme lodě a jdeme na nedalekou zastávku na vlak.

Může se hodit

Délka plavby: Okrouhlice – Ledeč nad Sázavou: 24 km, 5-6 hod. Samotná Stvořidla jsou dlouhá cca 4 km (1–2 hod).
Splavnost: oficiálně je udáván limit pro splutí z Havlíčkova Brodu 60 cm na vodočtu ve Světlé nad Sázavou, ve skutečnosti ale pro kánoe a kajaky postačuje cca 56 cm. Více informací najdete zde.
Náročnost: Stvořidla patří za nižší vody k nejtěžším turistickým úsekům na českých vodách s obtížností WWII, jedná se o limitní obtížnost pro otevřené kánoe. Za vyšší vody se ale náročnost zvyšuje a plavba může být nebezpečnou – nezbytná je v takovém případě znalost záchrany a vynikající znalost ovládání lodě.
Logistika: Podél Sázavy vede železniční trať, kterou lze využít pro návrat do místa startu. Táboření a občerstvení možné v kempu Stvořidla (dosažitelný autem nebo vlakem), kemp Sluneční zátoka je aktuálně uzavřený. Většina klasických půjčoven lodí (Samba, Dronte, Bisport) neumožňuje splouvání Stvořidel, jejich výdejní místa leží pod Stvořidly. V Ledči lze vypůjčit vhodné lodě na splutí Stvořidel (rafty, Pálavy, kajaky...) v půjčovně www.lode-ledec.cz 

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.6 23:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rekordy podzemního světa. Nejrychlejší metro uhánělo i přes 400 km/h

11. června 2024

Metra jsou asi ten nejefektivnější způsob hromadné přepravy lidí uvnitř velkého města. Tedy, pokud...

Kraj tiché samoty. Vydejte se do údolí, kterých v Čechách není mnoho

13. června 2024

Dlouhé zakleslé meandry, příkré lesnaté stráně, hradní zříceniny i osamělé kostely. Údolí Berounky...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rady od cestovatelů na dovolenou: zážitky si nekupujte a cestujte nalehko

15. června 2024

Prázdniny jsou na obzoru, spousta lidí už odpočítává hodiny do okamžiku, kdy konečně vyrazí na tu...

OBRAZEM: Od nejlepších pláží Polska vás dělí osm hodin za volantem

17. června 2024

Polské pobřeží Baltu je téměř souvislým řetězcem písečného pobřeží. Co od něj čekat? Pohodu,...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.6 23:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Slunný kousek Itálie bez mas turistů. Apulie láká vínem i tradičním životem

16. června 2024

Premium Chcete vidět starou dobrou Itálii? Středověká městečka, v nichž se zastavil čas, romantické pláže...

Tajemství přehrad: První hráz na Labi stojí kousek pod Špindlem

16. června 2024

Pětadvacátý díl seriálu Tajemství přehrad nás zavede na nejvýše položené vodní dílo na Labi. Hráz...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...