Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Náročné splutí Sázavy. Peřeje ve Stvořidlech jsou údajně dílem ďábla

Přírodní rezervace Stvořidla leží mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou. Pro milovníky přírody jde o několikakilometrový lesnatý úsek řeky Sázavy, proslavený také jako legendární skautská oblast, kam jezdil tábořit Jaroslav Foglar.

Jez v Okrouhlici přetahujeme vlevo. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Vodáci mají Stvořidla zafixována jako nejtěžší úsek Sázavy, čtyři kilometry peřejí v balvanitém korytu prověří schopnosti každého pádlera. Do povědomí vodáků Stvořidla dostal i další spisovatel, Zdeněk Šmíd, ve své knize Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii.

Podle pověsti jsou balvanité peřeje dílem čerta, který zde omylem vytrousil obrovské balvany, kterými chtěl zasypat pole líného sedláka od Melechova. Vznikl tak asi nejtěžší „turistický“ úsek, který vodákům nabízejí české a moravské řeky.

Obtížnost Stvořidel se udává WWII, za vyššího stavu vody ale hravě stoupne i na WWIV. Většina vodáků využívá pro splouvání jarního tání a zvýšeného stavu vody, po deštích je ale možné se na Stvořidla vydat i v létě nebo na podzim.

Když červnové deště zvedly hladiny našich řek, padl mi pohled na oranžový semafor vodočtu ve Světlé nad Sázavou. Průtok 8 m³ a stav vodočtu 58 cm by měl být ideální pro naše nafukovací kánoe, Stvořidla jsou totiž nejtěžší vodou u nás, kterou lze ještě splout na otevřené turistické kánoi.

Z Okrouhlice do Světlé nad Sázavou

Vyrážíme tedy směr Světlá nad Sázavou, nakonec ale jako nasedací místo volíme o něco výše ležící Okrouhlici. Sportovní vodáci většinou „brousí“ jen úsek ze Smrčné do Stvořidel, který lze při dobře vyřešené logistice splout i několikrát za den. Náš výlet ale chceme pojmout jako celodenní poznávací plavbu a 24 kilometrů mezi Okrouhlicí a Ledčí nad Sázavou nám přijde „tak akorát“.

V Okrouhlici objevujeme hezké nasedací místo na pravém břehu nad jezem. Je to kousek od nádraží, což je skvělé, protože se sem odpoledne budeme vracet vlakem pro auto.

Jakmile přetáhneme lodě přes plochou desku jezu, zmocní se našich lodí rychlý proud horní Sázavy. Svižné plavby a občasných vlnek si ale neužíváme dlouho, protože se dostáváme na vzdutí jezu u Nové Vsi u Světlé. Šikmý lomený jez koníčkujeme vpravo, na levé straně je evidentně privátní pozemek.

Řeka nadále teče hezkou krajinou lesů a luk ke Světlé, záhy ale opět najíždíme na volej.

Pod jezem u Nové Vsi

Pod jezem u Nové Vsi

I třetí dnešní jez má plochou desku, přes kterou lodě přetahujeme po levé straně pod romantickou stavbou altánu ve stylu tureckého pavilonu. Hned u tohoto jezu ve Světlé stojí čerstvě opravený zámek, kde si například můžete prohlédnout expozici o historii evropského sklářství nebo sbírku historických hodin. Děti jistě zaujme pohádkový okruh se strašidly nebo posázavskými pověstmi.

Konečně Stvořidla!

My ale necháváme zámek zámkem a pokračujeme dál po proudu Sázavy. Hned za Světlou začíná Sázava pomalu cenit zuby. Nejprve se objevují první velké balvany v řečišti a následují peřejky, které ale zatím dosahují maximálně WWI. Na rozcvičení a sehrání posádek to však stačí.

Jez Smrčná je pomyslným vstupem do oblasti Stvořidel.

Jez Smrčná je pomyslným vstupem do oblasti Stvořidel.

Poslední jez před Stvořidly opět přetahujeme po koruně a s trochou lítosti konstatuji, že většina dnešních jezů by se dala za poněkud vyššího stavu vody sjet. Míjíme železniční zastávku Smrčná, a jakmile se zanoříme do lesů, tak překračujeme pomyslný Rubikon, protože cesty zpět odtud už není. Údolí se rychle zahlubuje, stromy sahají z obou břehů až k vodě a celkově cítíme, že se „něco“ blíží.

A skutečně, za zatáčkou se řeka zřetelně naklápí a rozbíhá do první pořádné peřeje. Voda cáká na všechny strany a naše kánoe si razí cestu mezi obrovskými uhlazenými kameny. Háčkové hlásí kameny a kormidelníci udržují lodě v proudnici. Těch osm kubíků je skutečně poblíž dolní hranice sjízdnosti, za tohoto stavu je ale jasně patrná ideální lajna a také jsou jednotlivé peřeje vždy přerušeny poněkud klidnějším místem, kde můžeme ve vracáku zastavit a odpočinout si. Naše lodě se drží výborně, máme v nich sucho a nerozhodí nás ani občasný kontakt s kameny. Nakonec jsem napočítal pět peřejí, přičemž ta třetí nám přišla nejtěžší.

Háčkové hlásí kameny a kormidelníci udržují lodě v proudnici.

Háčkové hlásí kameny a kormidelníci udržují lodě v proudnici.

Většina jarních sjezdů Stvořidel se odehrává za mnohem vyššího vodního stavu, běžně za průtoku 20 nebo až 30 m³, kdy obtížnost splouvání roste až k WWIV. To už taková legrace není a případné zvrhnutí představuje dlouhé a bolestivé plavání mezi kameny. Pro začátečníky a turisty lze tedy doporučit vodní stav 6–10 m³, kdy se Stvořidla dají splouvat i na otevřených lodích.

Kolem Sluneční zátoky

Je tu poslední zatáčka a před námi se objevuje lávka u kempu Stvořidla. Kdo má nafukovací lodě, může ve Stvořidlech plavidla vyfouknout, nastoupit do vlaku a dát si Stvořidla ještě jednou. My však pokračujeme dál po proudu k Ledči nad Sázavou.

Klidná plavba u Sluneční zátoky

Klidná plavba u Sluneční zátoky

Chceme se totiž podívat na legendární místo zvané Sluneční zátoka, kde v letech 1925–1945 pořádal tábory Jaroslav Foglar. Místo se také stalo předlohou pro jeho nejznámější knihu Hoši od Bobří řeky. Skutečnost je ale bohužel smutná. Sice tu nacházíme žulový pomník, okolní lesy ale sežral kůrovec a sousedící kemp je obehnán plotem a vypadá dost neutěšeně.

Protože jsme mezitím přejeli vlakovou zastávku Vilémovice, nezbývá než upádlovat nekonečný volej až pod hrad v Ledči nad Sázavou. Tady vpravo nad jezem vyfukujeme lodě a jdeme na nedalekou zastávku na vlak.

Může se hodit

Délka plavby: Okrouhlice – Ledeč nad Sázavou: 24 km, 5-6 hod. Samotná Stvořidla jsou dlouhá cca 4 km (1–2 hod).
Splavnost: oficiálně je udáván limit pro splutí z Havlíčkova Brodu 60 cm na vodočtu ve Světlé nad Sázavou, ve skutečnosti ale pro kánoe a kajaky postačuje cca 56 cm. Více informací najdete zde.
Náročnost: Stvořidla patří za nižší vody k nejtěžším turistickým úsekům na českých vodách s obtížností WWII, jedná se o limitní obtížnost pro otevřené kánoe. Za vyšší vody se ale náročnost zvyšuje a plavba může být nebezpečnou – nezbytná je v takovém případě znalost záchrany a vynikající znalost ovládání lodě.
Logistika: Podél Sázavy vede železniční trať, kterou lze využít pro návrat do místa startu. Táboření a občerstvení možné v kempu Stvořidla (dosažitelný autem nebo vlakem), kemp Sluneční zátoka je aktuálně uzavřený. Většina klasických půjčoven lodí (Samba, Dronte, Bisport) neumožňuje splouvání Stvořidel, jejich výdejní místa leží pod Stvořidly. V Ledči lze vypůjčit vhodné lodě na splutí Stvořidel (rafty, Pálavy, kajaky...) v půjčovně www.lode-ledec.cz 

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel legendární český cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina....

Bez rezerv a na dně. Tahle vlna už neměla přijít, zoufají si v Alpách

Premium K nástupní stanici lanovky v jediném celoročně otevřeném ledovcovém lyžařském areálu Rakouska – Hintertuxer Gletscher –...

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

České cyklistické peklo. Na 400 kilometrů nonstop a bez podpory nezapomenu

Závod Ultra 400 je jako jehla s nití, která napichuje jednu perlu za druhou. Co oblast, to klenot české krajiny a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: „Rozkročený“ most Spojovací dráhy byl ikonou Žižkova

Seriál Jubilejní padesáté Zaniklé tratě tentokrát zůstanou v Praze. Podíváme se na trať, která propojila největší pražská...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Podzimní jízda z Trutnova Krkonoším vstříc

Seriál Pro rozloučení s podzimem jsme si vybrali další z krkonošských tratí. Dráha z Trutnova do Svobody nad Úpou byla dlouho...

Výzva pro šotouše vrcholí. Přihlaste své snímky ze železnice do soutěže

Od začátku listopadu nám můžete posílat fotografie na téma „Podzim s vlakem“. Nejlepší snímky, které budou vybírat naši...

Vánoční trhy 2021: Vláda zrušila trhy, povolila jen prodej stromků a kaprů

Po loňské přestávce vynucené koronavirem se na mnoha místech začaly chystat vánoční trhy. Vláda ale jejich konání kvůli...

Křivoklátsko jako paleta barev: poznejte nejlepší túry do nitra listnatého ráje

Premium Stovky odstínů žluté, oranžové, zelené i červené... Tak se v podzimních měsících barví hluboké lesy podmanivé krajiny...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...