Léto pro vodáky. Odložte předsudky, výlet po Labi do Německa je paráda

Řeka Labe zatím nepatří mezi nejpopulárnější řeky pro vodácké splouvání. V očích pádlerů představuje jakýsi blíže neurčený, široký, líný a nezajímavý tok plný remorkérů, klikatící se zemědělskou krajinou a skrze velká města. Skutečnost je však trochu jiná a Labi by milovníci hezké přírody i vodáctví měli rozhodně věnovat pozornost.
Porta Bohemica od kostela sv. Barbory v Dubičkách

Porta Bohemica od kostela sv. Barbory v Dubičkách | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Horní tok Labe pod Špindlerovým Mlýnem patří k nejtěžším vodáckým úsekům u nás. Takzvaná Labská soutěska je plná peřejí a skalních prahů a vydat by se tam měli jen ti nejzkušenější. Pak se ovšem řeka rychle zklidní a líně protéká jako zkrocený a ochočený živel rovinatou krajinou Čech.

Druhý vrchol předvede Labe těsně předtím, než opustí Českou republiku: nejprve mine Bránu Čech, latinsky zvanou Porta Bohemica, a vstoupí do hornaté krajiny Českého středohoří. Labský kaňon mezi Děčínem a Hřenskem je pak monumentálním završením celé pouti Labe, než opustí Česko.

Porta Bohemica od kostela sv. Barbory v Dubičkách

Řeka se pod Děčínem zařízne do nejmohutnějšího pískovcového kaňonu Evropy, jehož hloubka dosahuje až tří set metrů. Krajinu zdobí četné skalní věže a útesy a v čisté vodě žijí ryby a mnoho vzácných živočichů, včetně vydry nebo bobra.

Plavbu mezi Ústím nad Labem a Hřenskem si rozhodně užijete a překvapí vás nejenom nádherné výhledy. Vody tu je pro vodáky dost i v parném a suchém létě a vodní tok rychle teče k česko-německé hranici. Poslední jez na Labi na území Česka najdete v Ústí nad Labem, odtud vás čeká rychlá a bezpečná jízda bez jakýchkoliv překážek. Čistotu vody dokazuje například návrat lososů nebo vzácných vyder.

Z Ústí nad Labem do Děčína

V plánu mám plout z Ústí nad Labem až do saského Bad Schandau, což představuje víc než čtyřicet kilometrů pádlování. Labe v tomto úseku docela „teče“, takže tuhle porci kilometrů se nakonec rozhoduji zvládnout za jeden den. Příjemnější však určitě je rozložit si plavbu na dva dny a přespat v hezkém kempu v Děčíně.

Rekognoskaci terénu zahajuji brzo ráno na Doerellově vyhlídce, odkud je pěkně vidět Porta Bohemica. Slunce vychází za masivem Varhoště a jeho paprsky rychle nasvěcují nádhernou krajinu Českého středohoří, včetně typického tvaru vzdálené hory Lovoš. Vyhlídku měl v oblibě romantický malíř Ernst Gustav Doerell, který je známý malbami krajin Českého středohoří a Podkrušnohoří. Komu připadá pár set metrů po turistické cestě moc, může se rozhlédnout od nedalekého kostela svaté Barbory v Dubičkách.

Nasedací místo v centru Ústí nad Labem

Přejíždím do centra Ústí nad Labem a parkuji naproti nádraží. Sem se plánuji vrátit večer vlakem z Bad Schandau. Na kamenité mělčině pod zámkem Větruše nafukuji kajak a po chvilce vyplouvám zdolat poslední kilometry Labe na Českém území. Řeku v těchto místech nesvazuje žádný jez, ten poslední na českém území přetíná Labe pod nedalekým hradem Střekov. Příjemným faktem je i docela čistá voda, která svižně proudí a rychle unáší mou loď. Vzápětí podplouvám ikonický Mariánský most, který je nejmladším ze tří mostů v Ústí nad Labem a patří mezi nejkrásnější světové stavby.

Za mostem míjím rozlehlý areál loděnic, pak už rychle mizí městský ruch a jako jediná zvuková kulisa zůstává šplouchání mého pádla. Ze široké řeky je na co se dívat, výhledům nic nebrání a stojí za to. Pluji zelenou krajinou Českého středohoří, a i když se do pádla příliš neopírám, rychlý proud mě zadarmo posouvá směrem k Děčínu.

Mariánský most je nejmladším ze tří mostů v Ústí nad Labem a patří mezi nejkrásnější světové stavby.

Přede mnou se jako maják zvedá věž kostela svatého Václava ve Valtířově a já pohledem zkoumám, zda uvidím i nedaleko stojící Chotkovskou hrobku. Najednou mě však pohyb ve vodě přiměje zaostřit na o něco bližší vzdálenost. Po chvilce už nepochybuji o tom, že proti mě pluje vydra! Toto vzácné zvíře, které bychom čekali spíš v tiché horské přírodě, si tady plave v řece společně s remorkéry… Kdysi vyhubená šelma se do našich řek v posledních letech vrací a je dokladem zlepšující se situace, pokud jde o čistotu našich řek.

Zvířata jsou však na vodě docela plachá, což platí pro vydry i pro volavky, kterých během plavby k Děčínu spatřím spoustu. Vždy však polekaně odlétají, aniž mně dovolí se přiblížit na méně než padesát metrů.

Pod Pastýřskou stěnou

Po několika hodinách plavby se v dálce objevuje vysoká věž Děčínského zámku a na protilehlém břehu mohutná silueta Pastýřské stěny. Přistávám na soutoku Labe a Ploučnice a jdu trochu protáhnout nohy ztuhlé sezením v kajaku. Pod zámkem spatřím jeden z nejstarších vodočtů u nás, značky největších povodní jsou vyryté do skály. Těžko uvěřit, že hladina dosahovala do takových výšek! Opačné extrémy zase ukazuje takzvaný hladový kámen se zářezy s letopočty dokládajícími nejnižší vodní stavy. Není ovšem třeba mít obavy jako vodák – Labe patří k několika málo řekám, které jsou pro vodáky splavné celoročně.

Pastýřská stěna v Děčíně

Na levém břehu se zvedá monumentální kolmá skála, zvaná Pastýřská stěna. Toto místo nabízí jeden z nejhezčích pohledů na Děčín a také je eldorádem milovníků skalního lezení. Kdo netrpí závratí, může vyzkoušet některou z tzv. „via ferrat“, které vedou strmě vzhůru z nábřeží na vrchol. Najdete tu nejdelší ferratovou stezku u nás a rovněž jedinou ferratu, která leží přímo v centru města, což není zcela běžné ani v evropském měřítku.

Děčínem prochází Severní stezka Via Czechia – nejdelší turistická trasa v Česku, která byla vytyčena v roce 2020 a spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body České republiky. Nyní vplouvám na jediný úsek Severní stezky, který lze absolvovat lodí. Zatímco pěší trasa vede vysoko po hraně útesu na pravém břehu, z lodi budu moct obdivovat Labský kaňon ze žabí perspektivy.

V nejmohutnějším pískovcovém kaňonu Evropy

Labský kaňon mezi Děčínem a Hřenskem je nejmohutnějším pískovcovým kaňonem Evropy a jakýmsi „Grand Canyonem“ České republiky. Hloubka údolí u Růžové vyhlídky dosahuje úctyhodných tří set metrů a krajinu zde zdobí četné skalní věže a útesy, které jsou eldorádem horolezců.

V Labském kaňonu

Plavba překvapivě rychle ubíhá, železniční tratě po levé ruce a silnice na opačném břehu si skoro ani nevšimnu a užívám si neustále se měnících pohledů na okolní skály.

Po pár hodinách mě přivítá Hřensko, poslední obec na českém území a zároveň zeměpisně nejnižší bod v České republice. Tady bych mohl plavbu ukončit a vydat se na průzkum okolních zajímavostí – k Pravčické bráně nebo do soutěsek Kamenice. Já však mám v plánu pokračovat ještě pár kilometrů německým územím až do lázeňského Bad Schandau.

Údolí se za česko-německou hranicí sice trochu rozestupuje a z řeky se otevírají výhledy na mohutný skalní útes Scharmmsteine. Musím dávat pozor na výletní parníčky, které vozí turisty mezi Hřenskem a Bad Schandau.

Labe nad Bad Schandau

Naproti obci Schmilka nechávám kajak uvázaný v rákosí a jdu se podívat na kopec Kaiserkrone, který se zvedá nedaleko řeky. Několik upravených míst mi nabídne pohled na všechny světové strany, v odpoledním horku tu nikdo není, takže si v klidu užívám krajinu a závěr putování.

Jakmile několikrát „hrábnu“ pádlem do vody, objevují se přede mnou výstavní lázeňské domy v Bad Schandau. Cíl už je nedaleko. Kajak balím vedle mola u nádraží a jdu si koupit lístek na zpáteční cestu vlakem.

Může se hodit

Aktivity: vodácká turistika
Délka trasy: 42 kilometrů
Start/cíl: Ústí nad Labem / Bad Schandau
Náročnost: vodácká obtížnost ZW (mírná voda) – plavba bez nástrah, jezů a peřejí.
Občerstvení na trase: četné restaurace
Nocování: kemp Děčín
Půjčovny lodí: Ústí nad Labem, Děčín

31. srpna 2019

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

OBRAZEM: Když příroda čaruje, vytváří i místa jako z jiné planety

14. dubna 2024

Při návštěvě těchto míst si budete klást otázku, zdali se pořád ještě nacházíte na Zemi, anebo už...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...