Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. května 2021 Pankrác

Den na Sázavě. Skvělý vodácký výlet, který zvládne i naprostý amatér

Když za legendárními peřejemi Stvořidla Sázava zkrotne, začne se rozvážně klikatit středočeskou krajinou polí, luk a lesů. Přibližně 120 km dlouhý úsek střední a spodní Sázavy nabízí vodákům nenáročnou plavbu, zpestřenou občasnými jezy nebo mírnými peřejkami.

Hlavní památkou Zruče je romantický zámek s parkem, botanickou zahradou a naučnou stezkou. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Díky mnoha jezům zde řeka nevysychá a dá se splouvat i za letního sucha. Pomalejší plavba vám navíc dá dostatek času vychutnat si krásy kraje středního Posázaví, kde žijí volavky, ledňáčci, nutrie, bobři a při troše štěstí můžete spatřit i vydru.

My jsme si pro jarní jednodenní výlet vybrali 20 km dlouhý úsek mezi Horkou a Kácovem, který nabízí hezkou přírodu a zajímavosti, jako je například unikátní vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou, soutok Sázavy se Želivkou nebo pivovar v Kácově.

Sázava tady protéká Krajem blanických rytířů, výlet na lodi tak můžete spojit s návštěvou bezpočtu dalších zajímavostí Podblanicka, jako je například CHKO Blaník, Vlašimský zámecký park v anglickém stylu nebo expozici Včelí svět v Hulicích.

Řeka borů a nutrií

Za start jsme zvolili klidný vodácký kemp Horka, ležící na pravém břehu, nedaleko Zruče nad Sázavou. V kempu mají i chatičky a funguje zde také půjčovna lodí Samba, jejichž lodě můžete vrátit v Kácově nebo o něco dříve u jezu Posadovský mlýn. Z Kácova pak lze případně pokračovat do Českého Šternberka a výlet pojmout jako dvoudenní. Návrat vlakem v případě potřeby je jednoduchý, protože železniční trať víceméně stále sleduje řeku.

Hned první jez pod kempem přináší první akční zážitky, proplutí vodácké „retardérky“ je však snadné i pro méně zkušené vodáky. Jakmile podplujeme silniční most, noří se řeka do středočeské „divočiny“, kde civilizaci připomíná jen železniční násep.

Překvapují nás známky činnosti bobrů – nejprve si všimneme typických bobřích skluzů, a když spatříme několik ohryzaných vrb a hromady dřevěných „chipsů“ kolem nich, o přítomnosti tohoto mohutného hlodavce není pochyb. Bobři na Sázavu doputovali teprve nedávno z povodí Moravy a dnes jsou zde již zabydleni. Protože se jedná o noční zvířata, pravděpodobně je ve dne neuvidíte, pouze můžete pozorovat známky jejich činnosti a plavba lodí je pro tuto činnost ideální.

Všechny jezy během výletu jsou za normálních okolností bezproblémové, vždy ale...

Všechny jezy během výletu jsou za normálních okolností bezproblémové, vždy ale platí pravidlo si místo nejprve prohlédnout.

Vzápětí, jak mineme rozestavěný bobří hrad, spatříme ve vodě zvíře. Není to však bobr, ale mnohem menší nutrie říční. Jedná se o invazivní druh z Jižní Ameriky, který do české přírody unikl z umělých chovů. Za celý den jsme nakonec napočítali 9 pozorovaných zvířat, z toho čtyři na hnízdech a ostatní ve vodě.

Vodácké muzeum a zámek ve Zruči

Po třech kilometrech vjíždíme do Zruče nad Sázavou. Městečko s obuvnickou tradicí leží v dlouhém říčním zákrutu, nedaleko od hráze vodní nádrže Švihov. Tomáš Baťa plánoval ve Zruči nad Sázavou novou továrnu s infrastrukturou, nemocnicí a dokonce i letištěm. Malebnost oblasti vedla Miloše Formana k tomu, že zde natočil slavný film Lásky jedné plavovlásky.

Hlavní památkou Zruče je romantický zámek s parkem, botanickou zahradou a naučnou stezkou. Původně středověký hrad postavili přímo nad řekou, takže se nám naskytne nádherný pohled z lodi na opravené průčelí s věží a hradbami.

Plujeme středočeskou divočinou.

Plujeme středočeskou divočinou.

Pro vodáky je Zruč nad Sázavou zajímavá především vodáckým muzeem s expozicí vývoje lodí od dřevěných kánoí přes laminátovou éru až po moderní rafty. Celkem v muzeu hned vedle zámku můžete zhlédnout přibližně třicet lodí a další zajímavé exponáty týkající se vodáctví.

Na soutoku se Želivkou

Pod Zručí překonáváme druhý dnešní jez, Chabeřice, který je zajímavý tím, že nemá propust. Obvykle tedy vodáci musí lodě přetáhnout nebo přenést po pravé straně, za vyšší vody lze opatrně splouvat přímo po tělese jezu.

Po dvou kilometrech od jezu připlouváme k soutoku Sázavy s jejím největším přítokem, Želivkou. Pod skálou se zde spojuje mírně zakalená Sázava s absolutně čistou vodou Želivky. Vody v Želivce neteče mnoho, většinu jí totiž vypije Praha a obce ve Středočeském kraji. Hráz naší největší vodárenské nádrže, která leží jen pár kilometrů nad soutokem, byla dokončena v roce 1975 a přehrada zaplavila nádherné údolí Želivky, v té době vyhledávané mezi vodáky a trempy. Nedaleko hráze najdete zajímavé návštěvnické středisko Vodní dům s expozicí zaměřenou na význam vody v životním prostředí.

Pod skálou se spojuje mírně zakalená Sázava s absolutně čistou vodou Želivky.

Pod skálou se spojuje mírně zakalená Sázava s absolutně čistou vodou Želivky.

Za několika zákruty ústí do Sázavy Štepánovský potok, který je zajímavý svou čistou vodou a výskytem mnoha vzácných živočichů. Krátce jeho tok prozkoumáváme na kánoích, mihuli potoční sice nespatříme, ale prohlédneme si alespoň několik ulit plovatky bahenní.

Po klidné vodě do Kácova

Až doposavad řeka tekla, místy jsme proplouvali peřejkami a užívali si snadnou a přiměřeně rychlou plavbu. Za ústím Štěpánovského potoka však začíná dlouhé vzdutí jezu Posadovský mlýn. Je tedy třeba si vše poctivě s pádly v ruce odpracovat, i tak nám ale zbývá čas a energie na pozorování vysokých skal porostlých kvetoucí tařicí.

Jez Posadovský mlýn nás odměňuje za námahu hezkou šlajsnou. Pod jezem najdeme vodácké tábořiště a kiosek Omaha a také základnu vodácké půjčovny. Zde je možné plavbu ukončit a odebrat se na nedalekou vlakovou zastávku.

Kácov je ale už nedaleko a bylo by škoda přijít o pohled na skalní výchozy se zbytky málo známého hradu Kácov. Z lodi sice moc staveb neuvidíte, ale pokud se k hradu vyškrábete, odměnou vám bude pohled na řeku a její údolí. Za další zákrutou už se objevují první domy Kácova, kde nás čeká poslední jez, opět s pěknou šlajsnou, která je ale bohužel uzavřená.

Konec plavby v Kácově

Konec plavby v Kácově

Pod jezem vlevo leží půjčovna, kde lze vrátit loď, na protilehlém břehu pak vodácké tábořiště. Komu zbyl čas, může si v Kácově prohlédnout barokní zámek s expozicí historických motocyklů Jawa a ČZ, radiopřijímačů a obrazovou galerií. Najdete tu také malý pivovar Hubertus, kde se můžete seznámit s postupem výroby piva. Koneckonců – za horkých letních dní je vychlazené pivo ideálním zakončením celého výletu!

Kdo chce pokračovat druhý den do Českého Šternberka, může se pro inspiraci podívat na tento článek.

Může se hodit

Délka a obtížnost sjížděného úseku
Horka – Kácov celkem 20 km, 4–6 hod. Obtížnost ZWC (mírně proudící tok, třeba je alespoň základní znalost ovládání lodě). Na tomto úseku jsou čtyři jezy, většina z nich je sjízdná a bezpečná, záleží však na stavu vody.

Informace o aktuálním stavu vody a sjízdnosti
Sázava je mezi Zručí a Kácovem většinou sjízdná celoročně, jediný problém za sucha může být v úseku mezi Horkou a Zručí. Směrodatný je vodočet ve Zruči nad Sázavou, minimum pro splouvání je 67 cm.

Online vodočet: http://hydro.chmi.cz/hpps/popup_hpps_prfdyn.php?seq=307255

Vodácká kilometráž: https://www.raft.cz/cechy/sazava.aspx?ID_reky=16&kilo=kilom

Ubytování
Podél řeky je několik vodáckých kempů a tábořišť: Horka, Rákosí (Zruč nad Sázavou), Omaha (Zliv), U Kouzelníka (Kácov).

Půjčovny lodí a organizace
Na Sázavě mají nejvíce základen dvě půjčovny lodí (většinou plastových kánoí a nafukovacích raftů), jsou to půjčovny Samba a Bisport.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Plíce planety jsou naruby. Amazonský prales vyrobil víc CO2, než pohltil

Především kvůli požárům a dalším lidským zásahům se převrací přirozené procesy v Amazonském pralese. Alespoň to tvrdí...

Obří soukolí, které drtilo desetitisíce. Zlatý důl pojídal své kopáče zaživa

Premium Bylo to obří soukolí, které drtilo desetitisíce svých dělníků. Jenže kromě otřesných pracovních podmínek zlatého dolu...

Skvělé výlety k vodním hladinám v Česku. Atmosféra těchto jezer vás okouzlí

„Ach, nechoď, nechoď na jezero, zůstaň dnes doma, moje dcero!“ stojí v Erbenovi. Ale to je jenom báseň. Vydat se na...

Jízda na hraně. Dal jsem si na kole bez podpory 16 horských sedel v řadě

Nejtěžší horská časovka na světě nebo nejkopcovitější závod pod sluncem – hlásili organizátoři pátého ročníku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hory a moře bez turistů? Zajeďte si do Albánie, středomořský stát překvapí

Premium Přirovnání ke šlehačce je opravdu namístě. Mnohdy si ji člověk z nějakých důvodů odříká, ale když zapomene na předsudky...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Skvělé výlety k vodním hladinám v Česku. Atmosféra těchto jezer vás okouzlí

„Ach, nechoď, nechoď na jezero, zůstaň dnes doma, moje dcero!“ stojí v Erbenovi. Ale to je jenom báseň. Vydat se na...

Buďte zodpovědní a foťák s sebou. Posílejte fotky z pálení čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května patří v Česku k velice oblíbeným dnům. Někteří z nás v tento den upalují symbolické...

Na co zírá mašinfíra: Lokálka na konci Orlických hor vás sveze i mezi bunkry

Seriál Dnes vyjedeme na překrásnou údolní trať na samém konci Orlických hor. Leo Expressem vyrazíme z Dolní Lipky až pod...

ZANIKLÉ TRATĚ: Lokálka ze Slavonic mohla ožít. Rakousko chtělo cyklostezku

Seriál V dnešních zaniklých tratích zamíříme na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Podíváme se na přeshraniční lokálku, kterou...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...