Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Filmová místa: oblíbený Třetí princ se natáčel na Křivoklátu a v Adršpachu

Seriál
Libuše Šafránková a Pavel Trávníček zazářili v pohádce Tři oříšky pro Popelku. O necelých deset let později se setkali znovu, tentokrát v tajemné pohádce Třetí princ. Scénář jim opět předepsal vzájemnou lásku.

Na Křivoklátu se od roku 1946 natáčelo více než šedesát filmů, většinou pohádky. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Pavel Trávníček hrál v Třetím princi dvojroli princů Jaroslava a Jaromíra. Ti žili na hradě Křivoklát, kde panoval jejich královský otec (Luděk Munzar). 

Tajemný příběh o velké lásce a podivné kletbě diamantových skal začal na hradním nádvoří vystoupením nešikovných kejklířů. Jejich mladá provazochodkyně (Lucie Zedníčková) přečetla královně (Jana Hlaváčová) budoucnost.

Pavel Trávníček a Libuše Šafránková ve filmu Třetí princ (1982). Princ Jaromír se nakonec ožení s princeznou Milenou  a všechno dobře dopadne.

„Dnes večer vytáhnou rybáři sítě a v nich bude jen jedna ryba. Tu rybu dej uvařit, vodu dej vypít své kobyle, hlavu hoď psici, maso sněz a kosti zakopej na zahradě. Do roka budeš šťastná a za tři roky ještě šťastnější, protože se ti vrátí syn,“ předpověděla dívka.

Na ženění nebyl

Tím se dotkla citlivého místa královského páru – oba tesknili po ztraceném synovi (Jiří Bartoška). Král proto kejklíře z Křivoklátu vyhnal. Věštba se přesto vyplnila. Princ Jaromír se zamiloval do obrazu s Libuší Šafránkovou, která hrála dvojroli princezen, a vydal se z Křivoklátu černovlasou krásku najít. Při hledání ve skalách neuspěl, zpátky na hrad se vrátil pouze jeho kůň Hříbek. Navíc jeho meč napůl zrezavěl, jako by žil i nežil.

Proto se nakonec vydal oba bratry hledat věčně usměvavý princ Jaroslav, jehož potěšením byly holky z masa a kostí. Na krásky z obrazu ho neužilo. Pro královnu nebylo lehké pustit do světa posledního syna, když dva předchozí se v něm ztratili. „Vrať se mi aspoň ty. Každý den tu na tebe budu čekat,“ emotivně prosila na hradním nádvoří.

Dělo neprojelo

A opravdu se dočkala. Jaroslav ve světě uspěl a přivedl zpět na Křivoklát oba bratry i s nevěstami. On sám se ale do ženění nehnal, naopak během svatby bratrů zase proháněl děvčata po nádvoří. „Holky, královské dělení,“ laškoval se služebnými.

Křivoklát

Hrad Křivoklát se objevuje v mnoha dalších českých i zahraničních filmech. Hlavně jeho nádvoří nasnímali různí režiséři ze všech možných úhlů.


V roce 1973 ho například využil Zdeněk Podskalský pro Noc na Karlštejně, na balkoně tam stála choť Karla IV. (Jana Brejchová) a sledovala komedianty.

Kvůli pohádce Zdeňka Zelenky Čarovné dědictví přivezli filmaři na hrad ohromné dělo pro vévodu. Tehdy v roce 1985 ale špatně změřili bránu a dělo se do ní nevešlo. Proto musel štáb obří rekvizitu rozebrat a uvnitř znovu složit.

V pohádce Anděl Páně byl na Křivoklátu trh. Na hradě se také snažil anděl (Ivan Trojan) s čertem (Jiří Dvořák) dostat do vězení k Dorotce (Zuzana Kainarová).

A připomeňme si i některé další nejznámější filmy, jimž pomohl Křivoklát: Jak se budí princezny, Tři veteráni, Slasti Otce vlasti, Dívka na koštěti či Honza málem králem.

Šlo o zázemí lovců

Třetí princ

  • Rok výroby: 1982
  • Režie: Antonín Moskalyk
  • Hlavní role: Pavel Trávníček, Libuše Šafránková, Luděk Munzar

„Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům u nás. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109 – 1110. Někteří odborníci se ale domnívají, že stávala na jiném místě, patrně na jednom z okolních kopců,“ uvádí hradní web.

Kamenný hrad začal budovat nejspíš Václav I. v polovině 13. století, velkého významu nabyl ale především za Václavova syna Přemysla II. Otakara. „Na hradě také často pobýval Karel IV., který na Křivoklátu strávil především část svého dětství,“ doplňují internetové stránky.

Nádvoří hradu Křivoklát

V pohádce Třetí princ se často opakuje scéna, kdy Jiří Bartoška coby nejstarší princ odjíždí zahradou do světa a mává královně. Za ním v pozadí ale není Křivoklát, nýbrž průhonický zámek.

Diamantovým skalám daly v pohádce podobu soutěsky Adršpašských skal. U vodní plochy v pískovně se tam natáčela podivná setkání, při nichž kupec (Lubomír Kostelka) nabízel princům sedlo z nejjemnější kůže, zbraně zdobené zlatem nebo nejvzácnější rady.

Režisér Antonín Moskalyk nasnímal v roce 1982 i velký vodopád ve skalách a další místa v této turisticky vyhledávané oblasti.

Skály v Adršpachu.

Jestlipak víte...

  • KDE SE NATÁČELO: Hrad stojí patnáct kilometrů od Rakovníka směrem na Beroun.
  • CO JE V OKOLÍ: Čtyřiadvacet kilometrů západním směrem je hrad Krakovec, dějiště filmu Ať žijí duchové! Městský bazén v šestnáct kilometrů vzdáleném Rakovníku.
Autor:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

Oblíbená exotika. Devět zemí, o které mají Češi enormní zájem

Češi mají zajímavé dovolené rádi a nezměnily to ani poslední roky zatížené pandemií nebo válkou na Ukrajině. Kromě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedobytná SubTropolis. Největší sklad světa má miliony metrů čtverečních

Síť propojených podzemních koridorů pokrývá v dole u Kansas City několik kilometrů plochy. Těžbou vápencového masivu tu...

Kvíz: Jak dokonale znáte historické památky v Česku? Otestujte své znalosti

Touláte se rádi našimi luhy a háji? Navštěvujete naše památky? Stovky hradů, zřícenin, zámků, paláců a klášterů v Česku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo zavede jednotnou celostátní jízdenku na vlaky i MHD za skvělou cenu

Německo zavede nejdříve od dubna příštího roku cenově dostupnou celoněmeckou jízdenku pro regionální a městskou...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Očima šotouše: vyberte nejhezčí fotografie zaniklých tratí

Zaniklým tratím se v naší rubrice věnujeme pravidelně. Tentokrát jsme vás ovšem přizvali ke spolupráci. V listopadu...

Na co zírá mašinfíra: Drezínou změříme zapomenutou lokálku na Kolínsku

Seriál Dnešní díl seriálu bude trochu neobvyklý, a to především typem vozidla, ze kterého jsme natáčeli. Díky Správě železnic...

Po stezce bláznů. Prozkoumejte opuštěnou vesnici skrytou v hlavním městě

Premium Staré Bohnice jsou sice významně spjaty se zdejší léčebnou duševně nemocných, současně dávají nahlédnout i do...

Krkonoše, jak je neznáte. Vyvýšené silnice přinášejí dramatickou atmosféru

Premium Sychravý podzim je vždy zárukou vylidněných hor, což je výborná příležitost k zábavné vyjížďce. Tentokrát jsme vyrazili...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...