Filmová místa: oblíbený Třetí princ se natáčel na Křivoklátu a v Adršpachu

Seriál
Libuše Šafránková a Pavel Trávníček zazářili v pohádce Tři oříšky pro Popelku. O necelých deset let později se setkali znovu, tentokrát v tajemné pohádce Třetí princ. Scénář jim opět předepsal vzájemnou lásku.
Na Křivoklátu se od roku 1946 natáčelo více než šedesát filmů,  většinou...

Na Křivoklátu se od roku 1946 natáčelo více než šedesát filmů, většinou pohádky. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Pavel Trávníček hrál v Třetím princi dvojroli princů Jaroslava a Jaromíra. Ti žili na hradě Křivoklát, kde panoval jejich královský otec (Luděk Munzar). 

Tajemný příběh o velké lásce a podivné kletbě diamantových skal začal na hradním nádvoří vystoupením nešikovných kejklířů. Jejich mladá provazochodkyně (Lucie Zedníčková) přečetla královně (Jana Hlaváčová) budoucnost.

Pavel Trávníček a Libuše Šafránková ve filmu Třetí princ (1982). Princ Jaromír se nakonec ožení s princeznou Milenou  a všechno dobře dopadne.

„Dnes večer vytáhnou rybáři sítě a v nich bude jen jedna ryba. Tu rybu dej uvařit, vodu dej vypít své kobyle, hlavu hoď psici, maso sněz a kosti zakopej na zahradě. Do roka budeš šťastná a za tři roky ještě šťastnější, protože se ti vrátí syn,“ předpověděla dívka.

Na ženění nebyl

Tím se dotkla citlivého místa královského páru – oba tesknili po ztraceném synovi (Jiří Bartoška). Král proto kejklíře z Křivoklátu vyhnal. Věštba se přesto vyplnila. Princ Jaromír se zamiloval do obrazu s Libuší Šafránkovou, která hrála dvojroli princezen, a vydal se z Křivoklátu černovlasou krásku najít. Při hledání ve skalách neuspěl, zpátky na hrad se vrátil pouze jeho kůň Hříbek. Navíc jeho meč napůl zrezavěl, jako by žil i nežil.

Proto se nakonec vydal oba bratry hledat věčně usměvavý princ Jaroslav, jehož potěšením byly holky z masa a kostí. Na krásky z obrazu ho neužilo. Pro královnu nebylo lehké pustit do světa posledního syna, když dva předchozí se v něm ztratili. „Vrať se mi aspoň ty. Každý den tu na tebe budu čekat,“ emotivně prosila na hradním nádvoří.

Dělo neprojelo

A opravdu se dočkala. Jaroslav ve světě uspěl a přivedl zpět na Křivoklát oba bratry i s nevěstami. On sám se ale do ženění nehnal, naopak během svatby bratrů zase proháněl děvčata po nádvoří. „Holky, královské dělení,“ laškoval se služebnými.

Křivoklát

Hrad Křivoklát se objevuje v mnoha dalších českých i zahraničních filmech. Hlavně jeho nádvoří nasnímali různí režiséři ze všech možných úhlů.


V roce 1973 ho například využil Zdeněk Podskalský pro Noc na Karlštejně, na balkoně tam stála choť Karla IV. (Jana Brejchová) a sledovala komedianty.

Kvůli pohádce Zdeňka Zelenky Čarovné dědictví přivezli filmaři na hrad ohromné dělo pro vévodu. Tehdy v roce 1985 ale špatně změřili bránu a dělo se do ní nevešlo. Proto musel štáb obří rekvizitu rozebrat a uvnitř znovu složit.

V pohádce Anděl Páně byl na Křivoklátu trh. Na hradě se také snažil anděl (Ivan Trojan) s čertem (Jiří Dvořák) dostat do vězení k Dorotce (Zuzana Kainarová).

A připomeňme si i některé další nejznámější filmy, jimž pomohl Křivoklát: Jak se budí princezny, Tři veteráni, Slasti Otce vlasti, Dívka na koštěti či Honza málem králem.

Šlo o zázemí lovců

Třetí princ

  • Rok výroby: 1982
  • Režie: Antonín Moskalyk
  • Hlavní role: Pavel Trávníček, Libuše Šafránková, Luděk Munzar

„Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům u nás. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109 – 1110. Někteří odborníci se ale domnívají, že stávala na jiném místě, patrně na jednom z okolních kopců,“ uvádí hradní web.

Kamenný hrad začal budovat nejspíš Václav I. v polovině 13. století, velkého významu nabyl ale především za Václavova syna Přemysla II. Otakara. „Na hradě také často pobýval Karel IV., který na Křivoklátu strávil především část svého dětství,“ doplňují internetové stránky.

Nádvoří hradu Křivoklát

V pohádce Třetí princ se často opakuje scéna, kdy Jiří Bartoška coby nejstarší princ odjíždí zahradou do světa a mává královně. Za ním v pozadí ale není Křivoklát, nýbrž průhonický zámek.

Diamantovým skalám daly v pohádce podobu soutěsky Adršpašských skal. U vodní plochy v pískovně se tam natáčela podivná setkání, při nichž kupec (Lubomír Kostelka) nabízel princům sedlo z nejjemnější kůže, zbraně zdobené zlatem nebo nejvzácnější rady.

Režisér Antonín Moskalyk nasnímal v roce 1982 i velký vodopád ve skalách a další místa v této turisticky vyhledávané oblasti.

Skály v Adršpachu.

Jestlipak víte...

  • KDE SE NATÁČELO: Hrad stojí patnáct kilometrů od Rakovníka směrem na Beroun.
  • CO JE V OKOLÍ: Čtyřiadvacet kilometrů západním směrem je hrad Krakovec, dějiště filmu Ať žijí duchové! Městský bazén v šestnáct kilometrů vzdáleném Rakovníku.
Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.6 23:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

18. června 2024

Advertorial Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta...

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kraj tiché samoty. Vydejte se do údolí, kterých v Čechách není mnoho

13. června 2024

Dlouhé zakleslé meandry, příkré lesnaté stráně, hradní zříceniny i osamělé kostely. Údolí Berounky...

Nespěchejte a dejte si i víno. Průvodce po nejhezčích památkách Porta

20. června 2024

Praha má Karlův most a orloj, Paříž Eiffelovku a Louvre, Londýn Big Ben a London Eye. Poradíme vám,...

OBRAZEM: Hodně slunce a nízké ceny. Objevte nádherné pláže Bulharska

20. června 2024

V létě tu skoro neprší, teplota vzduchu je osmadvacet stupňů Celsia, voda má jen o dva méně....

Popíjení a pak spánek během letu? Pro vaše srdce je to vražedná kombinace

19. června 2024  16:17

Přečkat dlouhý let tím, že si dopřejete skleničku něčeho ostřejšího a pak spokojeně usnete? Špatný...

Oceán u nohou, hvězdy nad hlavou. Glamping na Maledivách oplývá luxusem

19. června 2024

Dovolená na Maledivách, korálových atolech v Indickém oceánu, je synonymem exotické dovolené. A...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...