Pohádka Tři veteráni podle námětu Jana Wericha a scénáře Zdeňka Svěráka byla posledním samostatným dílem režiséra Oldřicha Lipského. Nedaleko lomu u Koněpruských jeskyní natáčel se třemi vysloužilci (Rudolf Hrušínský, Petr Čepek a Josef Somr).
Nejprve se před kamerou přidřeli k závoře na saních bez sněhu, pak už v kočáru s koly. Celník hlídal v nachlup stejných bačkorách, jaké ve skutečnosti nosí prezident Miloš Zeman ve své chalupě na Vysočině.
Milan Lasica rozdal veteránům plácačky na mouchy a na Pankrácovi (Rudolf Hrušínský) žadonil „cigarety s velbloudem“. Nakonec se mu podařilo vyškemrat celý karton.
Pak si Petr Čepek coby Bimbác na celnici všiml obrázků princezny. „Opravdu má oči tak daleko od sebe?“ užasl. „Ještě dál,“ přeháněl celník. „Andělská mrcha,“ glosoval Pankrác. Bimbác byl na první pohled okouzlen a hned se vyptával, kde se v království u Koněpruských jeskyní objednávají svatby.
Celník vysloužilcům otevřel závoru důmyslným udělátkem s tekoucí vodou, což doprovázel zvuk splachovacího záchodu.
Na celnici u lomu se točily ještě scény s nosem, když opouštěl hranice státu a mířil do Vídně. „Aby se tak v Prátru namotal na to jejich kolo,“ obával se král (Július Satinský). A marně uklidňoval vzlykající dceru s hadovitým frňákem, že ani nemusí cestovat, protože má všechno u nosu.
Vůbec se nepotkali
Tři veteráni
|
Zajímavé je, že ačkoliv v pohádce hráli Lasica i Satinský, v jednom záběru se nepotkali. „Milanovi Lasicovi jsem záviděl jeho roli ve Třech veteránech. Toužil jsem po tom zahrát si celníka. A navíc měl celou dobu ruku na koze,“ žertoval později Július Satinský.
Když se pak nos vydal do Německa, musel ministr (Zdeněk Svěrák) řešit stížnosti. „Prý pokud k nim nepřestaneme strkat rypák, vyhlásí nám válku,“ tlumočil hrozbu králi. Když se konečně nos s připíchnutou medailí soukal zpátky přes celnici na Berounsku, olizovala ho koza. Princezna se zdálky domnívala, že jde o celní prohlídku.
Jsou tu i tajemné jeskyně
Houbův lom se nachází v okrese Beroun asi třicet kilometrů jihozápadně od Prahy. Je pod úrovní turniketu u vstupu do Koněpruských jeskyní v chráněné krajinné oblasti Český kras na území národní přírodní památky Zlatý kůň.
Poblíž je obec Koněprusy. Pod areálem vstupu k jeskyním je k dispozici placené parkoviště. V prostoru Houbova lomu spásají trávu a listoví z keřů ovce a kozy.
Vedle areálu Koněpruských jeskyní využil režisér Oldřich Lipský i hrad Křivoklát. V roce 1983 proměnil památku v sídlo, kde žili král s princeznou. Na nádvoří tam za nimi přijeli v kočáře všichni tři vysloužilci. Vítací ceremoniál doprovodil zvuk plácaček na mouchy.
Návštěva dovezla na Křivoklát dar – polní kuchyň s důmyslným vyndavačem střel zbloudilých do polévky (cedníkem). Záběr útěku v orazítkované trojkadibudce, jež měla hnojit vinice, se točil před městskými hradbami v Nymburku. Veteráni se tam vrátili ještě jednou, tentokrát fousatí a v županech.
Ve Třech veteránech je rovněž zvěčněna vesnice Dobrovíz ležící mezi Prahou a Kladnem. Počátek a konec filmu na hrázi s flašinetem, kde veteráni zpívali již zlidovělou píseň Není nutno, se točil u rybníka Labeška v Průhonickém parku.
Jen několik kroků od rybníka je Česká chaloupka, kde se plazil princeznin nos. Překvapená hospodyně tam na frňák vylila vroucí vodu.
Co je v okolí...
|

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz