Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Filmové cestování: vydejte se po českých stopách hvězd stříbrného plátna

Nemusíte být Hujerovi, a přesto se můžete vypravit na místa, kde se točily známé filmy či seriály. Potěšte se pohledem, zavzpomínejte a výlety okořeňte našimi bonusovými tipy. Tedy, až to půjde.

Jak dostat tatínka do polepšovny - Rodinná komedie vznikala kromě Českého ráje i na Vysočině. Pro některé záběry filmaři zamířili na nepříliš známá místa na Pelhřimovsku. | foto: Archiv České televizeČTK

Asi nás bude víc, kteří považujeme film Jak dostat tatínka do polepšovny za nepřekonatelný. Když pomineme filmové ateliéry, odehrává se zejména v Českém ráji. Za Dračím zubem se vydejte na Hruboskalsko, ale ač opravdu existuje, ten filmový to není. Skála, po které Vašek s Lubošem šplhají, se jmenuje Skaut.

Ani scéna, kdy jsou na vrcholu, baští jablko a kochají se, nemá se „Zubem“ nic společného, záběry se pořizovaly na vyhlídce U Lvíčka. Nenechte si ujít ani pohled na rybník Vidlák, do něhož zamířil pošťák na babetě a pak se divil, že mu „vodník“ říká Fando.

Putování Hruboskalskem můžete začít u Věžického rybníka, hned u skály, kterou malý nezbeda s tátou zkoušeli ve filmu zdolat jako první. Podrobnější itinerář prozradí Cesky-raj.info. A pak ještě pátrejte po dědově chalupě, najdete ji na samotě u Dobšic, ale není to muzeum, takže ji okukujte raději jen zpovzdálí.

Ve Vesci u Sobotky vám zase nedá práci rozpoznat dům, kde býval obchod, kam jezdili Vašek s tátou nakupovat. Tuhle vesničku si projděte celou, přezdívá se jí malý Hollywood a mimo jiné se tu točily záběry pohádky S čerty nejsou žerty, filmů Jára Cimrman ležící, spící nebo Díky za každé nové ráno a zaslzí i pamětníci seriálu Nemocnice na kraji města.

Co (ne)uvidíte v Brně

Mezi lákadla patří funkcionalistická vila Tugendhat, zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. I ona dostala jednu z hlavních rolí ve snímku Skleněný pokoj, natočeném podle knižního bestselleru anglického spisovatele Simona Mawera.

V oceňovaném filmu Nabarvené ptáče jste zase mohli spatřit bývalou věznici na Cejlu. Kvůli filmařům se proměnila v sirotčinec, kde nějakou dobu pobýval hlavní hrdina. Přitom sirotčinec tady v 18. století skutečně existoval, že by náhoda?

A pokud patříte mezi fanoušky televizního seriálu Četnické humoresky, v Brně si budete lebedit. Po stopách Arazíma a jeho kolegů se vydejte do parku Lužánky, na hrad Špilberk nebo do kostela sv. Jakuba, více se dozvíte na Gotobrno.cz. Filmoví četníci sídlili v Jaselských kasárnách.

Dnes už bývalý vojenský areál mezi Štefánikovou a Staňkovou nenajdete, musíte si ho jen představit.

V Brně se stavte na hradu Špilberk (vznikaly zde záběry do seriálu Četnické humoresky).

Kam na jedno orosené

Zatímco Hrabalovy Postřižiny se odehrávaly v Nymburce, ty filmové se točily v městečku Počátky kousek od Pelhřimova a ve vesnici Dalešice u Třebíče. Vypravit se do dalešického pivovaru můžete i dnes, přestože ten původní vlastně funguje jako muzeum (pivo se vaří v nových prostorách).

Kamera, klapka jedem

 • Kde najít další tipy na filmové toulky? Zkuste například aplikaci Czech Film Trips (CzechTourism), stahujte z webu Zemefilmu.cz. Nebo mrkněte na Filmovamista.cz.

Slavný komín, na který Maryška s Pepinem nikdy nevylezli, tu stále stojí, a připomenout si další scény z filmu vám pomůže zdejší průvodce. Třeba záběr koupající se Maryšky v dřevěné kádi nebo Francina, kterak posiluje (posilovač svalů si můžete vyzkoušet i dnes).

V Počátkách si projděte náměstí a omrkněte hotel U Modré hvězdy,kde Maryška pila málo vychlazené pivo, nebo filmové kadeřnictví, v němž si nechala zkrátit vlasy. A když už tu budete, vyrazte na necelých dvanáct kilometrů dlouhou naučnou stezku, zavede vás k pramenům v okolí městečka.

Vítejte v ráji vinařů

Podzim přeje vinařské turistice, tak se vydejte se na Slovácko, do Petrova. Ve vesničce nedaleko Strážnice objevíte areál vinných sklípků, kterým se říká Plže. Představují jeden z nejpůvabnějších dokladů lidové architektury naší země.

Až tu budete popíjet dobré vínko, vzpomeňte si, že někde tady se točila scéna komedie Jak básníkům chutná život, kdy Štěpán Šafránek a spol. „unesli“ svého bývalého spolužáka Mirečka do Venošova sklepa.

Poslední filmové Bobule vás zavedou také do vesnice Zaječí.

Plže si zahrály také v televizním seriálu Slovácko se nesúdí nebo ve filmu Trhala fialky dynamitem. Ovšem bavit se o víně a nezmínit tři filmy, které mají v názvu Bobule, by byla škoda. Zatím poslední 3Bobule se mimo jiné točily v Moravské Nové Vsi, Dolních Věstonicích či v Zaječí. Zmiňované obce a mnohé další si lze předem omrknout na webu Sklepni-ulicky.cz.

Film samý zámek

V málokteré klasické pohádce chybí panovnické sídlo, ovšem ve filmu Poslední aristokratka se zámků objevilo hned pět. Filmaři vystřídali Lemberk na Liberecku, Buchlovice u Uherského Hradiště, Rájec nad Svitavou v okrese Blansko, Jaroslavice na Znojemsku a Milotice v okrese Hodonín.

Budete-li je chtít vidět všechny, máte o program na nejbližší víkendy postaráno. Začít můžete třeba v Miloticích. Při natáčení hodovací scény se totiž urval obrovský lustr a hercům a štábu prý málem spadl na hlavu. Kdo by nechtěl vidět místnost, kde se to drama přihodilo?!

Několik kilometrů od Milotic se rozprostírá Moravské Toskánsko – okolí města Kyjova, jeden z nejfotogeničtějších regionů České republiky, tak si ho projděte a pořiďte si snímky na památku.

Zámek Milotice láká nejen barokem, ale i svým kastelánem, který je autorem knižních předloh k filmové Poslední aristokratce.

Z hor do lázní

Veselohra století S tebou mě baví svět se má odehrávat v Beskydech, ty však zastoupily Krkonoše. Ke slavné chalupě „Apalucha“ to budete mít pár kilometrů pěšky z obce Dolní Dvůr, ale dostat se do strmého svahu je prý docela fuška.

Mimochodem, horská chalupa jménem Apalucha, byť s filmem nemá nic společného, se nachází v katastru obce Strážné. Ale z Dolního Dvora byste měli startovat už z principu, tady totiž bydleli i filmaři.

Vtipálci však tvrdí, že nejdál to měl filmový Pepa, který v noci vyrážel na běžkách za manželkou Gábinou, byť kamarádům tvrdil něco jiného. Záběry s Gábinou se točily ve Slezském domě v Karlově Studánce, což je zhruba dvě stě kilometrů odsud.

V těchto horských lázních pátrejte po balkonu, z něhož Pepa skákal, a užívejte si údajně nejčistší vzduch v České republice. Asi není třeba dodávat, které choroby se v lázních léčí.

V Krkonoších hledejte filmovou chalupu Apalucha z legendárního snímku S tebou mě baví svět.

Doma skoro jako v Hollywoodu

Máme opravdu krásnou zemi, která láká i zahraniční filmaře. Kam za místy ze světových filmů?

 • Casino Royale – V pořadí 21. bondovka a zároveň premiéra s Danielem Craigem se z velké části natáčela v České republice. Asi nikomu neunikl karlovarský Grandhotel Pupp, další zásadní scéna se odehrává kolem hradu Loket a stejnojmenného západočeského městečka.
 • Letopisy Narnie – Byť je Narnie prezentována jako paralelní svět, díky dílu Princ Kaspian uvidíte i severní a východní Čechy, konkrétně Adršpašské skály a České Švýcarsko.
 • Spider-Man – V posledním pokračování série Spider-Man opouští Peter Parker New York a míří do Evropy. Mnoho scén, které se tváří jako Rakousko či Nizozemsko, bylo natočeno právě v české kotlině (a značná část „pražských záběrů“ zase v Liberci).
 • Králíček Jojo – Oscarový film téměř celý vznikl u nás, filmaři hodně pracovali v Žatci.
 • Amadeus – Pod režisérskou taktovkou slavného Miloše Formana už v 80. letech vzniklo fenomenální životopisné drama, které se točilo nejen v Praze, ale také v Kroměříži nebo v Plzni.
 • Mission: Impossible – Dnes už filmová klasika s Tomem Cruisem v hlavní roli udělala našemu hlavnímu městu skvělou reklamu.
Druhý díl filmové série Letopisy Narnie se točil i v Adršpašských skalách.

Objevovat tahle a další filmová místa můžete také díky platformě pro sdílení aut HoppyGo, která pro vás připravila celou řadu tipů, více na Dovolenadoma.hoppygo.com.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

 • Nejčtenější

Dcery už na svět nenahlíží podle mediálních měřítek, říká Fotr na tripu

Mají za sebou na 75 tisíc kilometrů. Objevili kurdské Turecko, projeli rizikový Irák, stihli předválečnou Ukrajinu a...

Pojďte pěšky do hor. Tři unikátní treky, kde poznáte pocit osamělého tuláka

Premium Jistě, tak jako v zimě s lyžemi i v létě se můžete po mnohých horských vyhlídkách vozit lanovkami, ale byla by to věčná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S jachtou pobřežím Chorvatska. Vyplout může i nováček, co k tomu potřebuje?

Premium Na moře při pobřeží Chorvatska vyplouvá teď zkraje sezony až polovina všech jachet s českou a slovenskou vlajkou. Co je...

Poslední mohykáni Železných hor. Vydejte se do srdce divokého pralesa

Nespoutané pralesy nejsou výhradně doménou našich hraničních pohoří. Jeden se ukrývá i v Železných horách. Na rozdíl od...

Když do Kalifornie, tak za hvězdnou trojkou. To je bez debat

Cestovat po západě USA je o nervy. Vážně. Dlouhé přesuny po Arizoně a Novém Mexiku prověří šoférovu výdrž, a...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Úchvatné jako hradby v Dubrovníku. Češovské valy nemají v Česku obdoby

Namísto rozpálených zdí z bílého vápence v Dubrovníku na vás čeká u vísky Češova mohutné hliněné opevnění, které se...

Poslední mohykáni Železných hor. Vydejte se do srdce divokého pralesa

Nespoutané pralesy nejsou výhradně doménou našich hraničních pohoří. Jeden se ukrývá i v Železných horách. Na rozdíl od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: klenbová hráz na řece Vrchlici je český unikát

Dnešní Tajemství přehrad nás zavede do středních Čech, jen pár kilometrů od Kutné Hory. Podíváme se na vodní dílo,...

Mýty a předsudky. Brno často hledá paralely s Prahou, říká režisér Lipus

Premium Jaká je duše Pražanů, Ostravanů a Brňanů? Proč na sebe nasazují? Co si o nás myslí cizinci? A co máme jako Češi vepsáno...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....