Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 3. prosince 2020 Svatoslav

Filmové cestování: vydejte se po českých stopách hvězd stříbrného plátna

Nemusíte být Hujerovi, a přesto se můžete vypravit na místa, kde se točily známé filmy či seriály. Potěšte se pohledem, zavzpomínejte a výlety okořeňte našimi bonusovými tipy. Tedy, až to půjde.

Jak dostat tatínka do polepšovny - Rodinná komedie vznikala kromě Českého ráje i na Vysočině. Pro některé záběry filmaři zamířili na nepříliš známá místa na Pelhřimovsku. | foto: Archiv České televizeČTK

Asi nás bude víc, kteří považujeme film Jak dostat tatínka do polepšovny za nepřekonatelný. Když pomineme filmové ateliéry, odehrává se zejména v Českém ráji. Za Dračím zubem se vydejte na Hruboskalsko, ale ač opravdu existuje, ten filmový to není. Skála, po které Vašek s Lubošem šplhají, se jmenuje Skaut.

Ani scéna, kdy jsou na vrcholu, baští jablko a kochají se, nemá se „Zubem“ nic společného, záběry se pořizovaly na vyhlídce U Lvíčka. Nenechte si ujít ani pohled na rybník Vidlák, do něhož zamířil pošťák na babetě a pak se divil, že mu „vodník“ říká Fando.

Putování Hruboskalskem můžete začít u Věžického rybníka, hned u skály, kterou malý nezbeda s tátou zkoušeli ve filmu zdolat jako první. Podrobnější itinerář prozradí Cesky-raj.info. A pak ještě pátrejte po dědově chalupě, najdete ji na samotě u Dobšic, ale není to muzeum, takže ji okukujte raději jen zpovzdálí.

Ve Vesci u Sobotky vám zase nedá práci rozpoznat dům, kde býval obchod, kam jezdili Vašek s tátou nakupovat. Tuhle vesničku si projděte celou, přezdívá se jí malý Hollywood a mimo jiné se tu točily záběry pohádky S čerty nejsou žerty, filmů Jára Cimrman ležící, spící nebo Díky za každé nové ráno a zaslzí i pamětníci seriálu Nemocnice na kraji města.

Co (ne)uvidíte v Brně

Mezi lákadla patří funkcionalistická vila Tugendhat, zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. I ona dostala jednu z hlavních rolí ve snímku Skleněný pokoj, natočeném podle knižního bestselleru anglického spisovatele Simona Mawera.

V oceňovaném filmu Nabarvené ptáče jste zase mohli spatřit bývalou věznici na Cejlu. Kvůli filmařům se proměnila v sirotčinec, kde nějakou dobu pobýval hlavní hrdina. Přitom sirotčinec tady v 18. století skutečně existoval, že by náhoda?

A pokud patříte mezi fanoušky televizního seriálu Četnické humoresky, v Brně si budete lebedit. Po stopách Arazíma a jeho kolegů se vydejte do parku Lužánky, na hrad Špilberk nebo do kostela sv. Jakuba, více se dozvíte na Gotobrno.cz. Filmoví četníci sídlili v Jaselských kasárnách.

Dnes už bývalý vojenský areál mezi Štefánikovou a Staňkovou nenajdete, musíte si ho jen představit.

V Brně se stavte na hradu Špilberk (vznikaly zde záběry do seriálu Četnické...

V Brně se stavte na hradu Špilberk (vznikaly zde záběry do seriálu Četnické humoresky).

Kam na jedno orosené

Zatímco Hrabalovy Postřižiny se odehrávaly v Nymburce, ty filmové se točily v městečku Počátky kousek od Pelhřimova a ve vesnici Dalešice u Třebíče. Vypravit se do dalešického pivovaru můžete i dnes, přestože ten původní vlastně funguje jako muzeum (pivo se vaří v nových prostorách).

Kamera, klapka jedem

 • Kde najít další tipy na filmové toulky? Zkuste například aplikaci Czech Film Trips (CzechTourism), stahujte z webu Zemefilmu.cz. Nebo mrkněte na Filmovamista.cz.

Slavný komín, na který Maryška s Pepinem nikdy nevylezli, tu stále stojí, a připomenout si další scény z filmu vám pomůže zdejší průvodce. Třeba záběr koupající se Maryšky v dřevěné kádi nebo Francina, kterak posiluje (posilovač svalů si můžete vyzkoušet i dnes).

V Počátkách si projděte náměstí a omrkněte hotel U Modré hvězdy,kde Maryška pila málo vychlazené pivo, nebo filmové kadeřnictví, v němž si nechala zkrátit vlasy. A když už tu budete, vyrazte na necelých dvanáct kilometrů dlouhou naučnou stezku, zavede vás k pramenům v okolí městečka.

Vítejte v ráji vinařů

Podzim přeje vinařské turistice, tak se vydejte se na Slovácko, do Petrova. Ve vesničce nedaleko Strážnice objevíte areál vinných sklípků, kterým se říká Plže. Představují jeden z nejpůvabnějších dokladů lidové architektury naší země.

Až tu budete popíjet dobré vínko, vzpomeňte si, že někde tady se točila scéna komedie Jak básníkům chutná život, kdy Štěpán Šafránek a spol. „unesli“ svého bývalého spolužáka Mirečka do Venošova sklepa.

Poslední filmové Bobule vás zavedou také do vesnice Zaječí.

Poslední filmové Bobule vás zavedou také do vesnice Zaječí.

Plže si zahrály také v televizním seriálu Slovácko se nesúdí nebo ve filmu Trhala fialky dynamitem. Ovšem bavit se o víně a nezmínit tři filmy, které mají v názvu Bobule, by byla škoda. Zatím poslední 3Bobule se mimo jiné točily v Moravské Nové Vsi, Dolních Věstonicích či v Zaječí. Zmiňované obce a mnohé další si lze předem omrknout na webu Sklepni-ulicky.cz.

Film samý zámek

V málokteré klasické pohádce chybí panovnické sídlo, ovšem ve filmu Poslední aristokratka se zámků objevilo hned pět. Filmaři vystřídali Lemberk na Liberecku, Buchlovice u Uherského Hradiště, Rájec nad Svitavou v okrese Blansko, Jaroslavice na Znojemsku a Milotice v okrese Hodonín.

Budete-li je chtít vidět všechny, máte o program na nejbližší víkendy postaráno. Začít můžete třeba v Miloticích. Při natáčení hodovací scény se totiž urval obrovský lustr a hercům a štábu prý málem spadl na hlavu. Kdo by nechtěl vidět místnost, kde se to drama přihodilo?!

Několik kilometrů od Milotic se rozprostírá Moravské Toskánsko – okolí města Kyjova, jeden z nejfotogeničtějších regionů České republiky, tak si ho projděte a pořiďte si snímky na památku.

Zámek Milotice láká nejen barokem, ale i svým kastelánem, který je autorem...

Zámek Milotice láká nejen barokem, ale i svým kastelánem, který je autorem knižních předloh k filmové Poslední aristokratce.

Z hor do lázní

Veselohra století S tebou mě baví svět se má odehrávat v Beskydech, ty však zastoupily Krkonoše. Ke slavné chalupě „Apalucha“ to budete mít pár kilometrů pěšky z obce Dolní Dvůr, ale dostat se do strmého svahu je prý docela fuška.

Mimochodem, horská chalupa jménem Apalucha, byť s filmem nemá nic společného, se nachází v katastru obce Strážné. Ale z Dolního Dvora byste měli startovat už z principu, tady totiž bydleli i filmaři.

Vtipálci však tvrdí, že nejdál to měl filmový Pepa, který v noci vyrážel na běžkách za manželkou Gábinou, byť kamarádům tvrdil něco jiného. Záběry s Gábinou se točily ve Slezském domě v Karlově Studánce, což je zhruba dvě stě kilometrů odsud.

V těchto horských lázních pátrejte po balkonu, z něhož Pepa skákal, a užívejte si údajně nejčistší vzduch v České republice. Asi není třeba dodávat, které choroby se v lázních léčí.

V Krkonoších hledejte filmovou chalupu Apalucha z legendárního snímku S tebou...

V Krkonoších hledejte filmovou chalupu Apalucha z legendárního snímku S tebou mě baví svět.

Doma skoro jako v Hollywoodu

Máme opravdu krásnou zemi, která láká i zahraniční filmaře. Kam za místy ze světových filmů?

 • Casino Royale – V pořadí 21. bondovka a zároveň premiéra s Danielem Craigem se z velké části natáčela v České republice. Asi nikomu neunikl karlovarský Grandhotel Pupp, další zásadní scéna se odehrává kolem hradu Loket a stejnojmenného západočeského městečka.
 • Letopisy Narnie – Byť je Narnie prezentována jako paralelní svět, díky dílu Princ Kaspian uvidíte i severní a východní Čechy, konkrétně Adršpašské skály a České Švýcarsko.
 • Spider-Man – V posledním pokračování série Spider-Man opouští Peter Parker New York a míří do Evropy. Mnoho scén, které se tváří jako Rakousko či Nizozemsko, bylo natočeno právě v české kotlině (a značná část „pražských záběrů“ zase v Liberci).
 • Králíček Jojo – Oscarový film téměř celý vznikl u nás, filmaři hodně pracovali v Žatci.
 • Amadeus – Pod režisérskou taktovkou slavného Miloše Formana už v 80. letech vzniklo fenomenální životopisné drama, které se točilo nejen v Praze, ale také v Kroměříži nebo v Plzni.
 • Mission: Impossible – Dnes už filmová klasika s Tomem Cruisem v hlavní roli udělala našemu hlavnímu městu skvělou reklamu.
Druhý díl filmové série Letopisy Narnie se točil i v Adršpašských skalách.

Objevovat tahle a další filmová místa můžete také díky platformě pro sdílení aut HoppyGo, která pro vás připravila celou řadu tipů, více na Dovolenadoma.hoppygo.com.

Autoři:
 • Nejčtenější

Rakousko od Vánoc otevře skiareály. Češi ale budou muset do karantény

Rakousko od 24. prosince umožní provozování venkovních zimních sportů včetně lyžování a bruslení. Některé země včetně...

Český výletník: Návštěva v nejbohémštější a nejpunkovější čtvrti v zemi

Brněnská Kamenná kolonie je v současnosti jediná opravdová bohémská umělecká čtvrť v Česku. Díky tomu se stala i...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Kvíz: Znáte Krušné hory? Otestujte své znalosti a vyhrajte nádhernou knihu

Svojí popularitou se nemohou rovnat s Krkonošemi, Jizerkami ani Šumavou. Kdysi opomíjené hory ale dnes získávají na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hydra byla pro Leonarda Cohena rájem. Vzpomíná na něj i česká šlechtična

Premium Sedmého listopadu uplynuly čtyři roky od smrti Leonarda Cohena. Kanadský zpěvák bydlel část svého života na Hydře,...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

 • Další z rubriky

Unikátní stezka ve Slavkovském lese vznikla už v 16. století

Stavba, která neměla v době svého vzniku ve střední Evropě obdoby, se nachází uprostřed Slavkovského lesa a okolní...

Čerpejte zdraví a sílu v přírodě. Šumava v odrazu slatí a jezer

Až nám zase povolí protiepidemická opatření, využijte hezké podzimní dny k obdivování jejích přírodních krás. Na Šumavě...

VIDEO: Nejdelší zipline v Česku má přes dva kilometry

V horském středisku na Klínech nedaleko Litvínova otevírají pro milovníky adrenalinových sportů novou atrakci. Delší...

VIDEO: Tajemný Vladař. Rozsáhlé keltské hradiště v Česku zničil požár

Stolovou horu Vladař nedaleko Toužimi nelze přehlédnout. Stejně jako každý Čech pozná Říp, na Karlovarsku důvěrně znají...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Vánoční sbírka: salto na trampolíně Filipovi nevyšlo, potřebuje naši pomoc

Jediný moment obrátil sedmnáctiletému Filipovi život naruby. I když deset let skákal parkur a salta metal kudy chodil,...

Z Ellen Page je Elliot. Transgender herec přijal nové jméno a oslovení

Z herečky Ellen Page (33) je nyní Elliot. Umělec oznámil, že je transgender a přijal nové jméno a oslovení on/oni. V...