Při dnešní procházce parkem neunikne pozorným milovníkům pohádky okno, ze kterého princezna volala na zahradníka, že chce hrát na loutnu jako on. „Naučíš mě to!“ poručila. O chvíli později už „roztála“ a ze stejného okna promluvila mile. „Ráda bych uměla hrát na loutnu tak hezky jako ty.“
S touto scénou se pojí jedna zajímavost. „Alena Vránová coby princezna promlouvá se zahradníkem z okna Ranního salonu hlubockého zámku, zatímco zahradník Miroslav Ráž jí odpovídá z parku v Průhonicích,“ napsaly před lety Českobudějovické listy.
Šlechtici ho měli rádi
Zámek Hluboká byl původně založen v polovině 13. století českými králi jako strážný hrad. „Jako královský majetek byl dáván často do zástavy. V držení se zde vystřídalo několik šlechtických rodů,“ píše se na zámeckém webu.
Král Miroslav se úplně poprvé objevil v pohádce na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Tam kdysi býval hřbitov. Na grošákovi přijel na trh a z výšky sledoval prodej kvičících selátek i kaprů z kádí. Film začal na Piaristickém náměstí písní řemeslníků. Začal řezník: „Ať si kdo chce co chce říká, nezapře, že bez řezníka hladem byste pomřeli,“ zpíval a brousil si nože.
Piaristické náměstí leží jen několik desítek kroků od hlavního budějovického náměstí Přemysla Otakara II. Jde se Piaristickou a Českou ulicí. V létě se dá na náměstí posedět na zahrádkách u kávy a pozorovat klášterní kostel Obětování Panny Marie, baštu a solnici. Všechny tyto stavby jsou zachyceny v pohádce.
Slavný domek
A kde stál ševcův domek, v němž se převlékal král Miroslav? To už musíme opustit jižní Čechy a vydat se do Ústeckého kraje. Pro odpověď pojďme za Jiřím Vlasákem, který byl jako devítiletý školák přítomen u natáčení slavné pohádky.
„Jako kluci jsme měli nevšední zážitek, když filmaři postavili domek ševce, se kterým si král Miroslav vyměnil šaty. Domek byl zhotoven „jako živý“ u jednoho z velkých pískovcových balvanů ve Všemilech, které jsou dnes součástí Jetřichovic,“ popsal Jiří Vlasák před lety v Pozitivních novinách.
K místu na Děčínsku, kde stával ševcovský domek, jezdí dnes mnohem méně milovníků Pyšné princezny než na Hlubokou. Přitom stojí za to připomenout si proslavený kout republiky, v němž si král Miroslav prozpěvoval a švec se mu v tom snažil bránit.
Po výměně svršků král odešel ze Všemil na Hlubokou. Tato trasa na jih za princeznou měří ve skutečnosti 280 kilometrů. Švec mezitím pověsil svou práci na hřebík a začal se naparovat v královském šatu. Tak ho po čase objevili ve Všemilech král s princeznou Krasomilou, která již v té době nebyla pyšná.
V závěru pohádky přijeli k ševcovskému domku na koních. Švec vysedával uprostřed pavučin a zahálel. „Ševče, blázníš?! Hraješ si na pána, nepracuješ a nezpíváš si?“ obul se do něho král. Potom se šla plavovlasá Krasomila posadit před domek. A přímo ve Všemilech se dozvěděla, že její milý není zahradník, nýbrž sám král. Miroslav již vyšel ze ševcovského domku ve svých šatech a rýpl si do užaslé princezny Krasomily: „Zavaž mi střevíc.“
Hranici, kam si chodil švec zpívat, vytvořili filmaři nedaleko obce Vysoká Lípa (dnes součást Jetřichovic). Obě „skály“ jsou kašírované jako všechno kolem, včetně „zasazených“ uschlých stromů. „Filmový záběr byl pořízen tak, aby v pozadí byl vidět Růžovský vrch, který připomíná japonskou Fudžijamu,“ popsal Jiří Vlasák.
Také se tu bruslilo
Zná i okolnosti natáčení scény, kdy přestrojený král s princeznou uniknou pronásledovatelům jízdou na kládě a skončí ve vodě. Samotný úprk na kmeni se točil za pomoci triku v ateliéru.
A pád do vody? „Natáčelo se v rybníku u Starého mlýna na konci Jetřichovic. V té době byl výletní restaurant Starý mlýn v plné parádě. Ale protože ho měl v pronájmu pan Nový, neřekli jsme mu jinak než Nový mlýn. Rybník, či spíše jezírko bylo udržované. Sloužilo k projížďkám na pramičkách v romantickém prostředí okolních skal. Já osobně jsem se v zimě na zamrzlém jezírku naučil jezdit na bruslích. Právě na velkém balvanu nedaleko břehu, který hrál také svou roli v Pyšné princezně, jsme si obouvali své ‚šlajfky‘,“ dodal pamětník zrodu vynikající české pohádky.
Zajímavosti
|