Malebná procházka po Lublani, díky které skvěle poznáte klenot Slovinska

Je krásná, plná zeleně, života a jižanské pohody. Přesto zůstává v porovnání s ostatními evropskými metropolemi turisty trochu opomíjena. Avšak zcela neprávem. Lublaň je skrytý klenot, který příjemně překvapí každého návštěvníka.
Výhled na město z Lublaňského hradu

Výhled na město z Lublaňského hradu | foto: Slovenian Tourist Board

Lublaň vděčí za svůj půvab slavnému rodákovi Jože Plečnikovi, který z provinčního sídla vybudoval slovinský skvost. Architekt svoje město miloval a realizoval zde třicet devět nádherných staveb. Většina z nich leží v centru a jsou součástí speciální trasy Plečnikova Lublaň, kterou lze absolvovat pěšky či na kole.

Na cestu se vydávám podle mapy, která mě mimo jiné zavádí k Žehličkovému domu, Centrální tržnici s krámky a rybím trhem, Trojmostí, Ševcovskému mostu, Národní a univerzitní knihovně až k Plečnikově domu v Trnově. Vcházím do nenápadného příbytku, kde profesor lublaňské univerzity bydlel a pracoval.

„Jeden ze dvou domů v našem komplexu koupil architektův bratr Andrej v roce 1915. Když se Plečnik o šest let později vrátil do Lublaně, rozhodl se spolu se svými dvěma bratry a sestrou společně žít a postavil k domu přístavbu. Později přidal prosklenou verandu a po zakoupení sousedního domu zimní zahradu,“ vysvětluje Maja Kovač, zaměstnankyně Plečnikova domu.

Nakonec však ke společnému soužití sourozenců nedošlo a kromě doby, kdy tu chvíli pobýval Plečnikův mladší bratr Janez, tu Jože žil sám se svým psem Sivkem. O domácnost se mu starala hospodyně Urška Luzar, nejdůležitější žena jeho života. 

 Charismatický muž sice měl milostné vztahy, ale jako umělec se nechtěl ženit. Razil heslo, že jedině svobodný duch může vytvářet geniální věci. I proto udržoval přátelství s Alicí Masarykovou, se kterou se sblížil při obnově Pražského hradu. S prezidentovou dcerou si dopisoval, a to až do své smrti v roce 1957.

Původně měl Plečnik žít v domě se svými sourozenci, proto postavil k domu přístavbu.

V útulném domě postupně procházím kuchyní, ložnicí, koupelnou, přijímacím pokojem, ateliérem a zimní zahradou. Všude leží mistrovy osobní věci, kreslící náčiní, růženec, knihy. Atmosféra je velmi autentická a vypadá, jako by Plečnik v domě stále pobýval.

Urbanista chodil v Lublani do své oblíbené restaurace Pri Kolovratu, kde měl pravidelná setkání s intelektuály. Gastronomické zařízení dodnes existuje a současný nájemce zařídil restauraci ve starém slovinském duchu. Chtěl, aby hosté mohli ochutnat typická národní jídla a zároveň poznat atmosféru historické Lublaně.

„Plečnik navštěvoval restauraci každou sobotu. Kromě diskuzí zde četl noviny, pil červené víno a kouřil. Nahlíželi sem i jeho studenti, a když zjistili, že je profesor uvnitř, šli dál, dali si čaj a poslouchali, o čem jejich idol mluví. Na studenty měl Plečnik charismatický vliv, někteří z nich si nechali po jeho vzoru narůst bradku, nosili tmavé obleky či klobouk se širokou krempou,“ říká restauratér Danijel Oblak.

Národní a univerzitní knihovna je nejvýznamnějším Plečnikovým dílem ve Slovinsku.

Během návštěvy podniku dostávám na ochutnání i Plečnikův čaj. Lahodnou bylinkovou směs vařila svému zaměstnavateli každý den hospodyně Urška pro inspiraci a dlouhověkost. Čaj zřejmě zafungoval, protože Jože Plečnik se dožil osmdesáti čtyř let. Svůj poslední odpočinek nalezl na lublaňském hřbitově Žale, v prostém hrobě, který si sám navrhl.

Královský mrakodrap

Z uhlazené a harmonické Plečnikovy Lublaně mířím do čtvrti zvané Metelkovo město, kde měla jugoslávská armáda kasárna. Když odešla, hrozilo zchátralému komplexu stržení. Proti likvidaci se postavili aktivisté, a když petice nepomohly, zabrali prostory squatteři. Ti svým pobytem objekt uchránili před zánikem a zasloužili se o vznik vyhlášeného centra undergroundu. Ostatně avantgardní kultura je vidět na každém metru. 

Metelkovo město je vyhlášeným centrem undergroundu.

Domky, garáže, verandy a přilehlé altány krášlí pestrobarevná graffiti, antické sochy či bláznivá stvoření vypadající jak Glum z Pána prstenů. Uvnitř to pak v hospůdkách, hudebních klubech, uměleckých studiích, galeriích, kam lidé chodí na diskotéky, koncerty či výstavy, pořádně žije. Teď dopoledne je však klid. Akce začínají v Metelkově městě až kolem půlnoci a končí s rozbřeskem.

Po několika kilometrech v nohách se vydávám na oběd do gostilny, tradiční slovinské restaurace. Slovenska Hiša – Figovec patří mezi nejstarší hostince v Lublani. V minulosti připravoval jídlo pro vozky a dodnes vaří typické národní pokrmy. Z menu tedy vybírám leteči žganci, abych ochutnala místní kuchyni.

„Smažená kuřecí křídla a stehna byly kdysi pokrmem chudých. Od sedmnáctého století jej měli v oblibě dělníci z přístavu na řece Lublaňce. Ale v popularitě za tímto jídlem nezaostává ani ričet (dušené maso se zeleninou a kroupami) nebo pražen krompir (zprudka opečené kousky brambor s cibulí),“ říká číšník, když mi v kastrůlku přináší dobrotu.

Nebotičnik se stal prvním mrakodrapem v tehdejším Jugoslávském království.

Jen tři sta metrů od hospůdky se tyčí Nebotičnik, jedna z budov, která násobí půvab Lublaně z ptačí perspektivy. Třináctipatrová stavba byla otevřena v roce 1933 a stala se prvním mrakodrapem v tehdejším Jugoslávském království. Objekt byl na tehdejší dobu velmi moderně postaven. Má nejpřísnější japonská antiseismická kritéria, vodu na horní podlaží dodávají automatická čerpadla a ústřední topení zahřívají hořáky na topný olej.

V Nebotičniku sídlil penzijní ústav, byly v něm i byty, kanceláře, obchody a v posledních třech patrech kavárna s vyhlídkovou věží. Ta byla znovu zpřístupněna a turisté si mohou prohlédnout Lublaň ze sedmdesátimetrové výšky.

Lublaňský hrad

Druhým místem, odkud lze shlédnout město jako na dlani, je Lublaňský hrad. Z Krekova trgu sem jede lanovka, nicméně kopec lze zdolat i pěšky. Lanovku chtěl už v devatenáctém století provozovat tehdejší starosta Lublaně Ivan Hribar. Napsal tedy dopis rakousko-uherským úřadům. Žádost však nebyla vyslyšena a myšlenka se realizovala až v roce 2006. 

Hrad, jež byl v průběhu času sídlem korutanského vévody, vězením a pevností, se nyní proměnil v muzeum. Milovníci historie zde prozkoumají vnitřní prostory, kapli sv. Jiří, hradby a věže s terasami, které představují Lublaň z výšky. Zejména po setmění, když vše světélkuje, má pohled největší kouzlo.

Může se hodit

Lublaň křižuje více než 230 kilometrů cyklostezek. Kola si lze půjčit zdarma v rámci městského systému BicikeLJ na padesáti samoobslužných stanovištích. Bezplatná jízda vystačí na hodinu. Nicméně když kolo do této doby vrátíte do dalšího terminálu a počkáte pět minut, můžete opět volně jezdit další hodinu. Jedinou podmínkou je registrovat se na webu do systému a zaplatit symbolický poplatek jedno euro.

Lublaňský hrad obklopuje vinice a v restauraci Gostilna na Gradu ochutnáte vína a jídla ze všech slovinských regionů.

Ve městě zaženete žízeň u jedné z třiceti fontán s pitnou vodou. Bere se přímo z řeky a její kvalita je vynikající.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Nakrmte Instagram. Na těchto místech pořídíte nejlepší fotky z Itálie

Itálie nešetří scenériemi ani místy, která si zaslouží zdokumentovat chlubivou fotkou z dovolené. Ale snadné to není. Některým snímkům chybí nápad, dobré světlo nebo mají okolo přebytek turistů. Jak...

27. července 2024

Zrezlé pozlátko. Olympijské stadiony jsou pro pořadatele prokletím i darem

Premium

Pár týdnů se na ně upírají oči celého světa. Ale jejich sláva opadne s tím, jak se sportovci a účastníci rozjedou zpět domů. Olympijské stadiony jsou předimenzované stavby, kterým se po skončení...

26. července 2024

Existují situace, na které vám cestovní pojištění nestačí. Na co dát pozor

Každá pojišťovna má nějaké výluky. Jde o situace, kdy vám ani přes zaplacenou pojistku nic nevyplatí, nebo výrazně zkrátí plnění. Pokud je před uzavřením pojistky neznáte, snadno se může stát, že...

26. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....