Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Slovinská cesta do Mordoru. Škocjanské jeskyně jsou jako z Pána prstenů

Nemusíte být úplný fanoušek Pána prstenů, ale některé pasáže filmové trilogie jsou tak sugestivní, že se vám prostě vtisknou do paměti. Třeba když Společenstvo prstenů prochází trpasličí Morií. Na podobnou výpravu do podzemí se můžete vydat i ve Škocjanských jeskyních poblíž slovinského pobřeží.

„Jé, to je jako Koněprusy,“ slyším od někoho z naší početné skupiny v momentě, kdy projdeme 116 metrů dlouhým uměle vytvořeným tunelem v propadlině Globočak a poprvé spatříme síň Paradiž. Právě tady, hned na začátku, se nacházejí nejhezčí krápníkové útvary v rozlehlém komplexu Škocjanských jeskyní.

Společně s námi tu jsou kromě Čechů lidé ze všech koutů světa. Škocjanské jeskyně jsou od roku 1986 zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO a na nezájem ze strany turistů si tady určitě nemůžou stěžovat.

Kdo zná Koněpruské jeskyně nebo krasové jeskyně na Slovensku, zřejmě nebude na začátku prohlídkové trasy moc překvapený. Zhruba prvních pět set metrů vypadají Škocjanské jeskyně asi opravdu tak, jak je všichni známe z oblíbených krasových jeskyní na území bývalého Československa.

Nádherné a různě tvarované stalaktity a stalagmity. Všechny možné odstíny žluté, červené a hnědé barvy. Vlhko, čistý vzduch, nízké teploty. A tak trochu posvátná úcta z toho, co příroda dokáže v podzemních jeskyních vytvořit s pomocí pouhého odkapávání vody, které trvá miliony let.

Fotogalerie

Pokračujeme přes nádherný labyrint, a když se objevíme v Komnatě ticha, pocit známého domova začíná pomalu mizet.

V rozlehlé a zhruba 40 metrů vysoké jeskyni je opravdu ticho, které přerušuje jenom výklad naší průvodkyně. Obrovský prostor vytváří dojem, jako bychom stáli na nějakém kamenném náměstí. Akorát nevidíme oblohu.

Do výšky se tady majestátně tyčí obrovský 15 metrů vysoký stalagmit, dalších dvacet metrů nad ním je strop jeskyně. „Zhluboka dýchejte a užijte si přírodu,“ vzkazuje nám naše průvodkyně, odmlčí se a v jeskyni zavládne naprosté ticho. Krásný prožitek.

Škocjanské jeskyně jsou nejdůležitějším podzemním úkazem ve slovinském Krasu a...
Jeskyně Mariničeva jama byla objevena v roce 1884.

Opouštíme Komnatu ticha a postupně slyšíme z dáli výrazný hukot, který s dalšími kroky jeskyním systémem zesiluje. A pak, hodně z dálky, poprvé zahlédneme skalní soutěsku, kterou protéká Reka. Řeka, česky řečeno.

Právě ona je ústředním bodem Škocjanských jeskyní. Divoká řeka vyvěrá na 50 kilometrů vzdáleném vápencovém pohoří Snežnik a postupně se zavrtává do krasového podloží, ve kterém vytváří tyto nádherné jeskyně. A teď, z dálky a výšky zhruba 130 metrů, sledujeme její divoký proud na dně ohromné podzemní soutěsky. Přesný tok Reky nikdo nezná, protože většinu času na cestě k mořskému pobřeží stráví pod zemí v nepřístupných místech, ale právě tady si jí můžeme prohlédnout v celé její kráse. Dravá a nezkrotná si razí cestu vápencem po tisíce let.

Měli jsme štěstí, poslední dny ve Slovinsku pršelo a řeka byla výrazně nasycená. V jeskyni byla navíc mlha, která tu údajně zas tak často nebývá, a která zvýraznila magickou atmosféru tohoto místa.

Současná turistická stezka v kaňonu Reky

Současná turistická stezka v kaňonu Reky

Daleko před námi vidíme most, přes který budeme řeku překračovat. Padesát metrů nad její hladinou. Poprvé se mi vybaví vzpomínka na Pána prstenů a čaroděje Gandalfa, který se na mostě Khazad-dum v Morii postavil Barlogovi a společně s ním padl to stínů. „Nesmíš projít.“ Skoro to tady mezi těmi vysokými a temnými skalami slyším.

Když se po skalách rozhlédnete na osvětlená místa, uvidíte další nádhernou atrakci Škocjanských jeskyní: starou stezku, kterou tudy prováděli turisty někdy před sto lety. Jsou to v podstatě jen malé schůdky vytesané ve vysokých stěnách, které mizí v dalších a dalších jeskyních. Jednou jsou patnáct metrů pod vámi, někde dvacet metrů nad hlavou. Gandalf asi padl do stínů, ale cesta do Mordoru, jak si ji představoval Tolkien, mohla klidně pokračovat právě tady.

Je opravdu hodně těžké si představit, že bychom tudy museli projít my. Zhýčkaní turisté, kteří přijedou na parkoviště a za dvě hodiny zase zmizí. Pomyslně smekáme klobouk před těmi, kteří tyto jeskyně objevovali v 19. století s loučemi a karbidovými svítilnami. Mimochodem, skvělou expozici o objevování jeskyň najdete v malém muzeu pod informačním centrem.

Naše prohlídka kaňonu Reky končí ve Schmidlově síni.

Naše prohlídka kaňonu Reky končí ve Schmidlově síni.

Když pak na konci zhruba hodinu a půl dlouhé procházky spatříme ve Schmidlově dvoraně pověstné světlo na konci tunelu, začíná vzpomínka na Tolkiena postupně mizet. Z prosluněné a zelené propasti Velká dolina poté vyjedeme pohodlně výtahem a nahoře u pokladen se na parkovišti vracíme do reálného světa. Ale ten zážitek přetrvá.

Těžko říct, jestli na vás budou jeskyně působit podobně silným dojmem. Hodně záleží na tom, jak moc divoká řeka při vaší návštěvě bude. Pokud v oblasti slovinského pobřeží neprší a panují vysoké teploty, poteče dnem kaňonu malý potok a váš zážitek možná bude poloviční, ale rozhodně bude stát za to. A pokud Pána prstenů opravdu milujete, stanou se pro vás Škocjanské jeskyně jednou z nejlepších lokalit, kterou ve Slovinsku můžete navštívit.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

V areálu si můžete vybrat dvě komentované turistické trasy: Podzemní kaňon a Podél Reky do podzemí. Cesta podzemním kaňonem je atraktivnější, v sezoně vás vyjde na 24 eur (620 Kč), děti 10 eur (260 Kč). Druhá prohlídka stojí 12,50 eura (330 Kč), děti 6,50 eura (170 Kč).

Zákaz focení
V celém areálu panuje přísný zákaz focení, který průvodci úzkostlivě hlídají.

Adresa:
Information Centre
Matavun 12
SI-6215 Divaca

Telefon:
+386 5 7082 110

email:
psj.info@psj.gov.si

web:
https://www.park-skocjanske-jame.si/en/

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Deset let tahal kameny. Důchodce sám postavil v lese hrádek Špacírštejn

Z mnoha tisíců kamenů poskládal šestasedmdesátiletý Zdeněk Procházka zříceninu hrádku, která je ukryta v malebném...

Netradiční výlet. V muzeu Dinosauria zažijete opravdovou cestu do pravěku

Unikátní výlet do historie naší planety nabízí návštěvníkům nová turistická atrakce v Praze. Dinosauria Museum Prague...

Oceány budou stoupat staletí, zaplaví města pro půl miliardy lidí, tvrdí studie

Hladiny světových oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých aktuálně žije až půl...

Kvíz: Kdo proboha stvořil Hašišbednu. Znáte přezdívky drážních vozidel?

Lidová tvořivost v naší zemi se naštěstí nevyhnula názvům drážních vozidel. Některá pojmenování se mezi lidmi vytvořila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jeskyňáři objevili poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků

Poblíž propasti Macocha a známých Punkevních jeskyní se pod zemí ukrývaly dosud neznámé dómy s bohatou krápníkovou...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Pozapomenutá výspa na jihozápadě Evropy. Poznejte syrovou krásu portugalských měst

Premium Výspa na jihozápadě evropského kontinentu. Trochu pozapomenutá, trochu přehlížená, ale s nesmírně bohatou minulostí. A...

Socha Krista Spasitele nad Rio de Janeirem chrání město již 90 let

Obří socha žehnajícího Krista Spasitele byla na hoře Corcovado v Rio de Janeiru odhalena 12. října 1931. K druhému...

V Jeruzalémě mají mluvící koš, po vhození odpadků poděkuje

Lidem, kteří by chtěli slyšet pochvalu za to, že po ulicích nepohazují odpadky, se zřejmě bude líbit koš, který nově...

Hvězdné Saint-Tropez byla obyčejná vesnice. Vše změnila jedna herečka

Dříve bylo Saint-Tropez jen bezvýznamnou rybářskou vesničkou. V 50. letech se to ovšem najednou změnilo. Za její...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....