Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Limonádový Joe slaví 60 let. Hlavním hrdinou měl být Gott nebo Kodet

Proslulý mstitel bezpráví Limonádový Joe, který dodnes patří bezesporu ke zlatu české kinematografie, nebyl původně vůbec zamýšlený jako filmový hrdina. Za svůj život vděčí novináři, spisovateli a scenáristovi Jiřímu Brdečkovi (†65). Film Limonádový Joe aneb Koňská opera měl premiéru před 60 lety.
Karel Fiala a Olga Schoberová ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Karel Fiala a Olga Schoberová ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964) | foto: © Filmové studio Barrandov

Brdečka byl okouzlen příběhy Divokého západu, a tak pro časopis Ahoj na neděli v letech 1939–1940 začal vydávat na pokračování seriál povídek o ideálním westmanovi – Limonádovém Joeovi.

Zanedlouho poté se veskrze kladný hrdina s kolty proklatě nízko u pasu dostal na divadelní jeviště. Skutečně nesmrtelnou duši mu však vzdechl až režisér Oldřich Lipský (†62), která Joea v roce 1964 přenesl na filmové plátno.

Josef Hlinomaz a Karel Fiala ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Westernová parodie plná skvělých písní, oslnivých hereckých legend a humorných hlášek zaznamenala fenomenální úspěch nejen u nás, ale i v zahraničí. Do biografu se na Limonádového Joea aneb Koňskou operu přišlo podívat neuvěřitelných 4 556 352 diváků, což se s dnešní návštěvností kin nedá srovnávat.

Gott? Kodet? Fiala!

Kvůli možnému hrdinovi western šlágru omdlévaly dívky u nás i v cizině. Modrooký blonďák Karel Fiala (†95), který mnohým obdivovatelkám připomínal anděla, se však k hlavní roli dostal zcela náhodou. Původně měl být do ní obsazen Karel Gott (†80), ten však měl v době, kdy se snímek natáčel, domluvené angažmá v Německu, proto do filmu nazpíval jen ústřední Joeovu píseň Goodbye. To se Fialovi příliš nelíbilo, ale musel to podepsat ve smlouvě. Za Květu Fialovou zpívá její party Yvetta Simonová (95).

Dalším kandidátem na propagátora pití Kolakoly byl Jiří Kodet (†68). Ten už měl v ruce dokonce scénář a za sebou první zkoušku. To, že se však nakonec ve filmu neobjevil, zpunktovala jeho vlastní matka Jiřina Steimarová (†91).

Karel Fiala a Květa Fialová ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

„Ona mě doporučila, dala režisérovi Lipskému a Brdečkovi lístky na mé představení do divadla a druhý den už mi volali, ať se dostavím na Barrandov. Ještě ten den jsem podepisoval smlouvu. Jirka Kodet byl na maminku tenkrát naštvaný, ale ona mi změnila život,“ spokojeně zavzpomínal Karel Fiala, který si popularitu filmového „klaďase“ značně užíval. „Před Limonádníkem si chodilo do divadla pro podpis tak pět holek, po něm 15 nebo 20. A já už si jen vybíral se kterou dnes,“ přiznal se bez ostychu.

Fiala se ještě párkrát ve filmu objevil, už nikdy však s takovým úspěchem. Naopak představitelce naivní blondýnky Winniefred Olze Schoberové (81) snímek otevřel cestu až do Hollywoodu.

Bitky byly opravdové

V napínavé westernové story spojí padouchy a hrdiny kakaová skvrna velikosti mexického dolaru v jednu šťastnou rodinku. Joe však dal vzniknout i jedné další početné rodině, a to profesionálním kaskadérům. Do doby jeho natáčení u nás neexistovalo žádné kaskadérské sdružení. Lidské síly na nebezpečné filmové kousky se hledaly mezi vrcholovými sportovci – boxery, vzpěrači či zápasníky. Na natáčení se jich nakonec podílelo celkem 35.

„Lidi v zahraničí nás obdivovali a ptali se, kde jsme je sebrali, protože rvačky vypadaly jako opravdové. Jenže my se skutečně rvali, neznali jsme žádné kaskadérský fígle, jak to dělat jinak,“ přiznal nejznámější český kaskadér Zdeněk Srstka (†84).

Díky drsným živým kouskům si čeští kaskadéři zajistili nejen uznání zahraničních kolegů, ale kvůli své nezkušenosti i řadu zranění. Na denním pořádku byla vykloubená ramena, zlomené klíční kosti, nohy, ruce, a na jednoho kaskadéra dokonce spadl kůň. Další skončil v bezvědomí poté, co mu kolega přerazil o hlavu židli.

Než půjdeš točit, vezmi hřebíky

Proslulý Trigger Whisky Saloon ani Kolalokův lokál původně nemusel vůbec stát. Na film bylo celkově velice málo financí a uvažovalo se o koprodukci s Jugoslávií, kde by se dalo točit i v pěkných přírodních lokalitách, nakonec však městečko Stetson City vyrostlo na louce kus za Barrandovskými ateliéry.

Z úsporných důvodů byly postaveny pouze dřevěné čelní stěny domů, neboť v kritické době nebyl k dispozici dostatek hřebíků. Herci pak měli povinně nakázáno brát s sebou hřebíky z domovů na stavbu kulis.

Městečko po skončení natáčení neleželo ladem. V jeho uličkách posléze natáčeli západoněmečtí filmaři film Zlatokopové z Arkansasu, kde si zahrála i představitelka Joeovy snoubenky Olga Schoberová, která se tak nostalgicky vrátila do stejných kulis. Stetson City však nakonec shořelo na prach, protože ve vrcholné scéně Zlatokopů z Arkansasu ho zachvátí velký požár.

Věděli jste, že...

Karel Fiala, Olga Schoberová a Miloš Kopecký ve filmu Limonádový Joe aneb...

Joe měl namále
Nejen kaskadéři končili zranění, nebezpečným situacím se nevyhnuli ani herci. Josef Hlinomaz alias Grimpo, který ve filmu rozkouše housle, si od nich, ačkoli byly vyrobeny z cukru, nepříjemně pořezal patro. I sám Limonádový Joe měl namále. „Režisér chtěl, abych měl v klíně hlavu koně. Takže ho celého svázali. Zadní i přední nohy. A dotáhli ho ke mně, aby se necukal. Jenže to bylo vidět v záběru, takže ho zase rozvázali. A v tom se kůň splašil a táhl mě za sebou. Naštěstí ho včas zastavili,“ zavzpomínal na hrůzný okamžik Fiala.

Skočila do manželství
Miloš Kopecký (†73), představitel hlavního padoucha Horáce Badmana alias Hogofogo, si díky filmu našel třetí manželku. „Jedna z tanečnic mi při natáčení hopsla ze stolu do náruče a tu jsem si potom vzal,“ zavzpomínal herec na zrod krátkého manželství s Janou Lichtenbergovou.

Z kominíka operním pěvcem
Karel Fiala se stal operetním zpěvákem náhodou. Původně se vyučil kominíkem, vymetal komín i na střeše jedné hudební školy a u toho si často prozpěvoval. Jednoho dne vykoukl pan profesor z okna. „Synku, nechceš se učit zpívat? Poslouchám tě tady už druhý měsíc,“ zaznělo zpod střechy. Fiala hodiny zpěvu skutečně absolvoval a úspěšně ho přijali na konzervatoř.

  • Nejčtenější

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

14. května 2024  12:16

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství....

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

13. května 2024  10:52,  aktualizováno  13:31

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

11. května 2024  22:21

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

17. května 2024

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z líbání s některými hereckými kolegy se mi chtělo zvracet, přiznává Bluntová

14. května 2024  16:07

Britská herečka Emily Bluntová (41) prozradila, že z líbání s některými hollywoodskými hvězdami jí...

Řekli, že mé dítě bude asi hermafrodit, tak jsem šla na potrat, říká Collinsová

19. května 2024  10:16

Gemma Collinsová (43) známá z reality show Jedině v Essexu, přiznala, že podstoupila interrupci....

Rubikově kostce je 50 let. Vydělala miliardy, okouzlila i celebrity

19. května 2024

Jeden z nejznámějších hlavolamů na světě – Rubikova kostka – slaví padesátiny. Před půl stoletím,...

V lidech i v záporných postavách se snažím vidět to dobré, říká Sarah Haváčová

19. května 2024

Premium V divadle exceluje v roli Židovky vzdorující tragickému osudu v koncentračním táboře. Na...

Bez sítí jsem byla šťastnější, říká nejsledovanější žena Instagramu Gomezová

18. května 2024

Americká zpěvačka a herečka Selena Gomezová (31) prozradila, proč na čtyři roky opustila Instagram,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...