Teď to nepodepíšu, říká Klaus o Lisabonské smlouvě

  7:45
Před prezidentskou volbou slíbil Václav Klaus leccos. Třeba lidovcům Lisabonskou smlouvu. Tehdy tvrdil: "Nebudu blokovat řešení, na kterém se politická scéna dohodne." Dnes ale tvrdí, že u Lisabonské smlouvy bude otálet s podpisem. Prý počká, jestli Irsko na smlouvu změní názor.

Klaus piloval svůj projev velmi dlouho, neúčastnil se kvůli němu ani oslav 17. listopadu. Ilustrační foto | foto: ČTK

Klaus nebude s podpisem pod smlouvou spěchat

Když letos v březnu Václav Klaus obcházel politické partaje a sháněl hlasy pro znovuzvolení prezidentem, dokázal naslibovat leccos.

Třeba lidovcům, kteří vyrovnaný souboj mezi ním a Janem Švejnarem nakonec rozhodli, se sebezapřením i nenáviděnou Lisabonskou smlouvu. Sice s ní bytostně nesouhlasí, ale chlácholil je: "Nebudu blokovat řešení, na kterém se politická scéna dohodne."

Václav Klaus byl zvolen prezidentem a uběhlo deset měsíců – a včera v Rádiu Česko prohlásil, že u Lisabonské smlouvy bude otálet s podpisem. Že bude čekat, až jestli ještě změní názor Irsko, jediná země Unie, jež dokument odmítla.

"Teprve pak eventuálně přichází na pořad podpis prezidenta. Prostě bez irské změny stanoviska žádná Lisabonská smlouva být nemůže," prohlásil Klaus.

To naštvalo lidovce. Místopředseda KDU-ČSL David Macek vyzval vládu, aby "zasáhla proti destruktivním aktivitám prezidenta Václava Klause v zahraniční politice".

Dlouze pilovaný projev

Silné vyjádření udělal jen den předtím, kdy se bude smlouvou zabývat Ústavní soud. Ten má na žádost pravicových senátorů určit, jestli je, či není Lisabonská smlouva v rozporu s ústavou. Zkrátka jestli přesunem některých kompetencí z Prahy do Bruselu není až moc omezena suverenita země –slovy Klausova poradce Ladislava Jakla – "vytunelována".

JEDNÁNÍ SOUDU ON-LINE

sledujte na iDNES.cz v úterý od 9:00

Prezident si na přesvědčování soudců dá velmi záležet, vždyť kvůli pilování svého vystoupení se letos poprvé ani nezúčastnil oslav pádu komunistického režimu 17. listopadu. Proč jde vlastně k soudu Klaus? Prezident je totiž podobně jako vláda a obě komory parlamentu ze zákona účastníkem řízení.

V přesvědčování to bude dnes dva na dva. Kromě Václava Klause bude proti Lisabonské smlouvě vystupovat za Senát jeho místopředseda Jan Šneberger. Pro budou naopak lobbovat vicepremiér Alexandr Vondra a šéf Sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD.

Brněnské jednání bude sledovat – zní to sice nadneseně –skoro celá Evropa. V místnosti budou zpravodajové z několika evropských zemí. "My teoreticky můžeme ovlivňovat celou evropskou politiku, to je jistě velmi těžký, těžký úkol a pod tou tíží ramena téměř klesají," tuší místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová.

OČIMA EXPERTŮ

Redakce iDNES.cz oslovila zástupce odpůrců a příznivců Lisabonské smlouvy. Jejich komentář si budete moci přečíst po vynesení nálezu. Rozhodnutí soudu okomentuje Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku a Ivo Šlosarčík z Institutu pro evropskou politiku Europeum.

Česko je totiž jedinou zemí sedmadvacítky, která ještě vůbec ani nezačala Lisabonskou smlouvu schvalovat. Každá země má právo veta, takže pokud ji neschválí, nová pravidla fungování EU nezačnou vůbec platit. Není jisté, zda přímo dnes ústavní soudci definitivně rozhodnou.

Možnosti dalšího vývoje jsou dvě. Pokud ji zamítnou s tím, že je v rozporu s českou ústavou, je Lisabonská smlouva zřejmě pohřbena. Pravicoví poslanci a senátoři z ODS získají do rukou silný argument, proč dokument v parlamentu odmítnout.

LISABONSKÁ SMLOUVA

Lisabonská smlouva přenáší na bruselskou úroveň kompetence týkající se zhruba 50 oblastí. Mezi nimi jsou i tak citlivé záležitosti jako například otázky migrace, dopravy nebo energetiky.

Smlouva také zakotvuje princip, že další pravomoci států mohou do Bruselu předávat samotní šéfové vlád členských zemí bez ratifikace v národním parlamentu nebo referendu.

Hlasovací mechanismy také výrazně oslabují pozici České republiky a posilují velké státy, jako jsou Francie a Německo. Ve smlouvě se též explicitně píše o nadřazenosti unijního práva nad právem národním, je v ní zakotvena i společná zahraniční a bezpečnostní politika EU.

Návod na čtení Lisabonské smlouvy najdete zde

Jestliže ústavní soudci naopak Lisabon pustí dál, lze očekávat schválení ve Sněmovně i Senátu. Jenže pokud by ji pak nepodepsal prezident Klaus, jak hrozí, Lisabonská smlouva by nebyla pro Česko závazná. "On nemá žádnou lhůtu pro ratifikaci. Ale dokud ji nepodepíše, nebude smlouva pro Českou republiku závazná," říká ústavní právník Jiří Hřebejk z Karlovy univerzity.

Pokud by Česko smlouvu odmítlo, byla by to pro evropské státníky pohroma. O smlouvě, podle které má fungovat EU s 27 a více členy, vyjednávali takřka deset let. Jinak nemůže EU fungovat, stojí na pravidlech jednohlasných souhlasů všech zemí a to v tak velkém spolku už nefunguje. Jedno (irské) ne nevadí, druhé (české) ne by ji pohřbilo.

"Po jediném irském zamítnutí jde život dál a hledá se řešení. Ale kdyby smlouva neprošla ve dvou zemích, pak už není o čem jednat," říká na dotaz MF DNES uznávaný irský profesor práv Gavin Barrett. "Nechat bokem jeden stát v EU, to jde, ale dva už by bylo obtížnější. Není to stejné jako jeden proti 26, už by to bylo dva proti 25." Podobné to bylo, když předchůdce Lisabonské smlouvy – ústavu EU – odmítli a tím pohřbili svým ne v Nizozemsku a Francii.

CO DÁL SE SMLOUVOU?

DNES 
Ústavní soud rozhodne, zda Lisabonská smlouva je, či není v rozporu s českou ústavou
POČÁTEK ROKU 2009
Schvalování smlouvy v parlamentu
POTÉ
Aby byla smlouva závazná pro Českou republiku, je nutný podpis prezidenta. Václav Klaus však váhá, smlouva podle něho "fatálně omezí suverenitu země".

Možností je pak nová, už třetí verze smlouvy. O té mluví i Václav Klaus. Třeba smlouva, která bude mít méně stránek a nebude přinášet větší sílu Bruselu. "Problém je však v tom, zda by ji opět ratifikovaly všechny státy," připomíná profesor Barrett, který vyučuje právo na univerzitě UCD v Dublinu.

Irská vláda má v půlce prosince dovézt do Bruselu návrh, jakým chce vyjít ze slepé uličky po nesouhlasném červnovém referendu. Pravděpodobně zkusí referendum ještě jednou a Iry ujistí, že se nezmění zvyklosti, na kterých lpějí.

JAK SE KDO KE SMLOUVĚ STAVÍ

Prezident

Václav Klaus je zapřísáhlým odpůrcem smlouvy. Upozorňuje, že text je jen mírně upravenou euroústavou, kterou už před dvěma lety odmítla Francie a Nizozemsko. Poté, co ji v referendu zavrhli Irové, prohlásil dokument za mrtvý. Prezident by smlouvu v případě úspěšné ratifikace v České republice podepsal pouze v případě, že se smlouvou vyjádří souhlas i Irové. Aktivně proti dokumentu vystupuje, například při návštěvě Irska se setkal s hlavní postavou irského "ne", politikem a podnikatelem Declanem Ganleym.

Prezident už dříve poslal Ústavnímu soudu své stanovisko, ve kterém upřesňuje některé své výhrady nebo otazníky nad dokumentem - o Klausově stanovisku čtěte zde

Vláda

Vláda přijetí Lisabonské smlouvy bezvýhradně podporuje. Nechala si vypracovat expertní stanovisko, které tvrdí, že smlouva není v rozporu s ústavou a soudci by se při posuzování jednotlivých sporných článků neměli zabývat detaily, ale posuzovat, zda smlouva neodporuje "duchu" (materiálnímu jádru) ústavy. Podle vlády prý neodporuje - o vládním stanovisku čtěte zde

Sněmovna

Při prvním čtení hlasovala pro smlouvu většina Sněmovny, proti se postavili pouze poslanci kolem Vlastimila Tlustého a klub KSČM. - čtěte Poslanci v prvním čtení podpořili Lisabonskou smlouvu

Senát

Senát je v pohledu na smlouvu rozdělený. Počet odpůrců je zde velký, převážně v ODS. Pro posouzení smlouvy soudem nicméně hlasovali senátoři napříč politickým spektrem, včetně pěti senátorů KDU-ČSL. - čtěte Odpor k Lisabonské smlouvě v ODS sílí, kritiků přibylo i v Senátu

ODS

Názor na smlouvu ji rozděluje. Třebaže ji vlastní ustanovení kongresu zavazuje smlouvu nepřijímat, Mirek Topolánek tvrdí, že bránit přijetí smlouvy si strana dovolit nemůže. Nemalá část straníků se ale s předáváním kompetencí do Bruselu nechce smířit.

Tématu se v poslední době chopil kandidát na předsedu ODS a pražský primátor Pavel Bém. Je proti Lisabonské smlouvě a je ochoten na sebe vzít odpovědnost za to, že Česko smlouvu právě díky odporu ODS neschválí. Podle Béma by měla Unie začít debatu nad novým, maximálně patnáctistránkovým dokumentem. - čtěte Bém útočí Lisabonskou smlouvou, ODS ji nesmí podepsat

KDU-ČSL

Lidovci jsou tradičně proevropsky zaměřená strana, smlouvu podporují. Přesto několik lidoveckých senátorů podpořilo rozhodnutí Senátu předat smlouvu k posouzení Ústavnímu soudu. Naopak lidovecký ministr Cyril Svoboda v poslední době hledá způsob, jak ratifikaci urychlit a stihnout ji do začátku nového roku.

ČSSD

Sociální demokracie si debatu o Lisabonské smlouvě nepřipouští, stojí jednoznačně za ratifikací smlouvy. Ta se stala i předmětem dohody o neútočení mezi ODS a nejsilnější opoziční stranou během českého předsednictví.

Zelení

Stejně tak se ke smlouvě staví zelení, pro které je klíčová. Mirek Topolánek se snaží zeleným ustoupit a za schválení Lisabonské smlouvy od nich požaduje schválení amerického radaru, se kterým má část nejmenší vládní strany problém. Právě obchodem "radar za Lisabon" argumentuje na sněmech ODS, kde si získává podporu pro kandidaturu. Lisabonskou smlouvu prezentuje jako ústupek zeleným s tím, že klíčový je pro něj radar.

KSČM

KSČM Lisabonskou smlouvu odmítá, na jejím stanovisku se během doby nic nezměnilo.

Veřejnost

Češi se v průzkumech kloní spíše k odmítavému stanovisku Václava Klause. Červnový průzkum STEM ukázal, že 53 procent Čechů nechce, aby parlament Lisabonskou smlouvu schválil.

Nejde jen o WC. KRNAP ohrožuje celou Luční boudu, říkají její majitelé

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský fotograf ukázal říši komunismu jako nikdo předtím: za pompézními pomníky a legendami o budování...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na svém webu představoval různé produkty za stejné částky jak v eurech, tak v korunách. Uživatelé...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel

Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z nejbohatších Čechů. Podle informací serveru Deník.cz byl řidičem auta Zdeněk Pelc, majitel firmy GZ...

Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci

Sledujeme online

Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad pohonných hmot v Saratovské oblasti, kde vypukl požár. Podle ukrajinského generálního štábu šlo o...

Maturanti si stěžují na testy, na ministerstvo se obrátilo rekordních 1700 studentů

Ministerstvo školství eviduje více než 1700 žádostí o přezkum státní části maturity, tedy didaktických testů. Loni bylo žádostí zhruba 700, o rok dřív přes 1000. Vyplývá to z dat ministerstva....

13. června 2025  17:58

Mosad udeřil z dronové základny přímo v Íránu, operaci plánoval roky

Sledujeme online

Izraelská armáda uvedla, že během útoku na Írán v rámci operace Vzpínající se lev zasáhla v jaderném zařízení v Natanzu centrifugy pro obohacování uranu. Izraelci se na úder připravovali několik let....

13. června 2025  12:23,  aktualizováno  17:31

Lidovci budou proti vyslovení nedůvěry vládě, řekl jejich předseda Výborný

Nová ministryně spravedlnosti Eva Decroix na páteční celostátní konferenci KDU-ČSL informovala širší vedení o svých krocích v osvětlování bitcoinové aféry. Podle šéfa lidovců Marka Výborného vzala na...

13. června 2025  14:10,  aktualizováno  17:18

Neznámý útočník pobodal u metra Luka muže, incidentu předcházela rozepře

Pětačtyřicetiletého muže pobodal v pátek odpoledne neznámý útočník u pražského metra Luka a pak utekl. Redakci iDNES.cz to potvrdil mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Záchranáři muže následně...

13. června 2025  17:16

Jako úder na ruská letiště, ale větší. Írán dostal nejen reputační ránu, míní expertka

Izraelský úder na jaderná zařízení v Íránu ukázal, že Izraelci mají vojenskou převahu a skvělou znalost místní vojenské infrastruktury. Blízký východ je blízko velké eskalaci. V rozhovoru s iDNES.cz...

13. června 2025  17:15

Posun v korupční kauze BusLine, pět obviněných se dohodlo na vině a trestu

V kauze kolem dopravní společnosti BusLine uzavřelo pět obviněných se státní zástupkyní dohodu o vině a trestu. Je mezi nimi mimo jiné i bývalý liberecký krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník...

13. června 2025  16:59

V České Třebové spadl do kolejiště jeřáb, řidič skončil v nemocnici

V České Třebové museli zastavit provoz nákladní dopravy. Do kolejiště spadl jeřáb soukromé firmy, jeho řidič je zraněný. Osobní doprava není omezena.

13. června 2025  15:58,  aktualizováno  16:51

VIDEO: Výlet skončil na skalce. Policisté ukázali, jak chytili uprchlou pumu

Déle než 24 hodin si užívala svobody puma chovatele z Josefova na Sokolovsku, která ve středu odpoledne utekla z výběhu. Poslední okamžiky jejího “výletu“ zachytila ve čtvrtek kamera umístěná na...

13. června 2025  16:47

Z bytu v šestém patře šlehaly plameny, hořet začalo nejspíš na balkoně

Šest jednotek hasičů zasahovalo dnes v poledne u požáru v paneláku v Chrudimi. Hořelo v šestém patře, celé poschodí muselo být evakuováno.

13. června 2025  16:26

Od neděle pojedou vlaky podle letního jízdního řádu, změny jsou jen okrajové

Už tuto neděli začnou vlaky v Česku jezdit podle letního jízdního řádu. Ve většině regionů dojde však jen k dílčím změnám, které zlepší nabídku spojení.

13. června 2025  16:18

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tečka za tragickou nehodou. Motorkář musí platit příbuzným hocha, kterého srazil

Soudci udělali definitivní tečku za tragickou nehodou, při které zemřel před třemi roky devítiletý Šimon po sražení motorkou na Klatovsku. Řidič motocyklu kromě peněžitého trestu 120 tisíc korun musí...

13. června 2025  16:15

Jak dostat 50 tisíc fanoušků v jednu chvíli domů? Rock for People ladí taktiku

Park 360 na hradeckém letišti bude už třetí den praskat ve švech. Vyprodaný Rock for People, na který si letos najde cestu až 50 tisíc fanoušků, má co dělat, aby zvládl odbavit davy, které v jeho...

13. června 2025  16:11
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.