Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Teď to nepodepíšu, říká Klaus o Lisabonské smlouvě

  7:45
Před prezidentskou volbou slíbil Václav Klaus leccos. Třeba lidovcům Lisabonskou smlouvu. Tehdy tvrdil: "Nebudu blokovat řešení, na kterém se politická scéna dohodne." Dnes ale tvrdí, že u Lisabonské smlouvy bude otálet s podpisem. Prý počká, jestli Irsko na smlouvu změní názor.

Klaus piloval svůj projev velmi dlouho, neúčastnil se kvůli němu ani oslav 17. listopadu. Ilustrační foto | foto: ČTK

Klaus nebude s podpisem pod smlouvou spěchat

Když letos v březnu Václav Klaus obcházel politické partaje a sháněl hlasy pro znovuzvolení prezidentem, dokázal naslibovat leccos.

Třeba lidovcům, kteří vyrovnaný souboj mezi ním a Janem Švejnarem nakonec rozhodli, se sebezapřením i nenáviděnou Lisabonskou smlouvu. Sice s ní bytostně nesouhlasí, ale chlácholil je: "Nebudu blokovat řešení, na kterém se politická scéna dohodne."

Václav Klaus byl zvolen prezidentem a uběhlo deset měsíců – a včera v Rádiu Česko prohlásil, že u Lisabonské smlouvy bude otálet s podpisem. Že bude čekat, až jestli ještě změní názor Irsko, jediná země Unie, jež dokument odmítla.

"Teprve pak eventuálně přichází na pořad podpis prezidenta. Prostě bez irské změny stanoviska žádná Lisabonská smlouva být nemůže," prohlásil Klaus.

To naštvalo lidovce. Místopředseda KDU-ČSL David Macek vyzval vládu, aby "zasáhla proti destruktivním aktivitám prezidenta Václava Klause v zahraniční politice".

Dlouze pilovaný projev

Silné vyjádření udělal jen den předtím, kdy se bude smlouvou zabývat Ústavní soud. Ten má na žádost pravicových senátorů určit, jestli je, či není Lisabonská smlouva v rozporu s ústavou. Zkrátka jestli přesunem některých kompetencí z Prahy do Bruselu není až moc omezena suverenita země –slovy Klausova poradce Ladislava Jakla – "vytunelována".

JEDNÁNÍ SOUDU ON-LINE

sledujte na iDNES.cz v úterý od 9:00

Prezident si na přesvědčování soudců dá velmi záležet, vždyť kvůli pilování svého vystoupení se letos poprvé ani nezúčastnil oslav pádu komunistického režimu 17. listopadu. Proč jde vlastně k soudu Klaus? Prezident je totiž podobně jako vláda a obě komory parlamentu ze zákona účastníkem řízení.

V přesvědčování to bude dnes dva na dva. Kromě Václava Klause bude proti Lisabonské smlouvě vystupovat za Senát jeho místopředseda Jan Šneberger. Pro budou naopak lobbovat vicepremiér Alexandr Vondra a šéf Sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD.

Brněnské jednání bude sledovat – zní to sice nadneseně –skoro celá Evropa. V místnosti budou zpravodajové z několika evropských zemí. "My teoreticky můžeme ovlivňovat celou evropskou politiku, to je jistě velmi těžký, těžký úkol a pod tou tíží ramena téměř klesají," tuší místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová.

OČIMA EXPERTŮ

Redakce iDNES.cz oslovila zástupce odpůrců a příznivců Lisabonské smlouvy. Jejich komentář si budete moci přečíst po vynesení nálezu. Rozhodnutí soudu okomentuje Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku a Ivo Šlosarčík z Institutu pro evropskou politiku Europeum.

Česko je totiž jedinou zemí sedmadvacítky, která ještě vůbec ani nezačala Lisabonskou smlouvu schvalovat. Každá země má právo veta, takže pokud ji neschválí, nová pravidla fungování EU nezačnou vůbec platit. Není jisté, zda přímo dnes ústavní soudci definitivně rozhodnou.

Možnosti dalšího vývoje jsou dvě. Pokud ji zamítnou s tím, že je v rozporu s českou ústavou, je Lisabonská smlouva zřejmě pohřbena. Pravicoví poslanci a senátoři z ODS získají do rukou silný argument, proč dokument v parlamentu odmítnout.

LISABONSKÁ SMLOUVA

Lisabonská smlouva přenáší na bruselskou úroveň kompetence týkající se zhruba 50 oblastí. Mezi nimi jsou i tak citlivé záležitosti jako například otázky migrace, dopravy nebo energetiky.

Smlouva také zakotvuje princip, že další pravomoci států mohou do Bruselu předávat samotní šéfové vlád členských zemí bez ratifikace v národním parlamentu nebo referendu.

Hlasovací mechanismy také výrazně oslabují pozici České republiky a posilují velké státy, jako jsou Francie a Německo. Ve smlouvě se též explicitně píše o nadřazenosti unijního práva nad právem národním, je v ní zakotvena i společná zahraniční a bezpečnostní politika EU.

Návod na čtení Lisabonské smlouvy najdete zde

Jestliže ústavní soudci naopak Lisabon pustí dál, lze očekávat schválení ve Sněmovně i Senátu. Jenže pokud by ji pak nepodepsal prezident Klaus, jak hrozí, Lisabonská smlouva by nebyla pro Česko závazná. "On nemá žádnou lhůtu pro ratifikaci. Ale dokud ji nepodepíše, nebude smlouva pro Českou republiku závazná," říká ústavní právník Jiří Hřebejk z Karlovy univerzity.

Pokud by Česko smlouvu odmítlo, byla by to pro evropské státníky pohroma. O smlouvě, podle které má fungovat EU s 27 a více členy, vyjednávali takřka deset let. Jinak nemůže EU fungovat, stojí na pravidlech jednohlasných souhlasů všech zemí a to v tak velkém spolku už nefunguje. Jedno (irské) ne nevadí, druhé (české) ne by ji pohřbilo.

"Po jediném irském zamítnutí jde život dál a hledá se řešení. Ale kdyby smlouva neprošla ve dvou zemích, pak už není o čem jednat," říká na dotaz MF DNES uznávaný irský profesor práv Gavin Barrett. "Nechat bokem jeden stát v EU, to jde, ale dva už by bylo obtížnější. Není to stejné jako jeden proti 26, už by to bylo dva proti 25." Podobné to bylo, když předchůdce Lisabonské smlouvy – ústavu EU – odmítli a tím pohřbili svým ne v Nizozemsku a Francii.

CO DÁL SE SMLOUVOU?

DNES 
Ústavní soud rozhodne, zda Lisabonská smlouva je, či není v rozporu s českou ústavou
POČÁTEK ROKU 2009
Schvalování smlouvy v parlamentu
POTÉ
Aby byla smlouva závazná pro Českou republiku, je nutný podpis prezidenta. Václav Klaus však váhá, smlouva podle něho "fatálně omezí suverenitu země".

Možností je pak nová, už třetí verze smlouvy. O té mluví i Václav Klaus. Třeba smlouva, která bude mít méně stránek a nebude přinášet větší sílu Bruselu. "Problém je však v tom, zda by ji opět ratifikovaly všechny státy," připomíná profesor Barrett, který vyučuje právo na univerzitě UCD v Dublinu.

Irská vláda má v půlce prosince dovézt do Bruselu návrh, jakým chce vyjít ze slepé uličky po nesouhlasném červnovém referendu. Pravděpodobně zkusí referendum ještě jednou a Iry ujistí, že se nezmění zvyklosti, na kterých lpějí.

JAK SE KDO KE SMLOUVĚ STAVÍ

Prezident

Václav Klaus je zapřísáhlým odpůrcem smlouvy. Upozorňuje, že text je jen mírně upravenou euroústavou, kterou už před dvěma lety odmítla Francie a Nizozemsko. Poté, co ji v referendu zavrhli Irové, prohlásil dokument za mrtvý. Prezident by smlouvu v případě úspěšné ratifikace v České republice podepsal pouze v případě, že se smlouvou vyjádří souhlas i Irové. Aktivně proti dokumentu vystupuje, například při návštěvě Irska se setkal s hlavní postavou irského "ne", politikem a podnikatelem Declanem Ganleym.

Prezident už dříve poslal Ústavnímu soudu své stanovisko, ve kterém upřesňuje některé své výhrady nebo otazníky nad dokumentem - o Klausově stanovisku čtěte zde

Vláda

Vláda přijetí Lisabonské smlouvy bezvýhradně podporuje. Nechala si vypracovat expertní stanovisko, které tvrdí, že smlouva není v rozporu s ústavou a soudci by se při posuzování jednotlivých sporných článků neměli zabývat detaily, ale posuzovat, zda smlouva neodporuje "duchu" (materiálnímu jádru) ústavy. Podle vlády prý neodporuje - o vládním stanovisku čtěte zde

Sněmovna

Při prvním čtení hlasovala pro smlouvu většina Sněmovny, proti se postavili pouze poslanci kolem Vlastimila Tlustého a klub KSČM. - čtěte Poslanci v prvním čtení podpořili Lisabonskou smlouvu

Senát

Senát je v pohledu na smlouvu rozdělený. Počet odpůrců je zde velký, převážně v ODS. Pro posouzení smlouvy soudem nicméně hlasovali senátoři napříč politickým spektrem, včetně pěti senátorů KDU-ČSL. - čtěte Odpor k Lisabonské smlouvě v ODS sílí, kritiků přibylo i v Senátu

ODS

Názor na smlouvu ji rozděluje. Třebaže ji vlastní ustanovení kongresu zavazuje smlouvu nepřijímat, Mirek Topolánek tvrdí, že bránit přijetí smlouvy si strana dovolit nemůže. Nemalá část straníků se ale s předáváním kompetencí do Bruselu nechce smířit.

Tématu se v poslední době chopil kandidát na předsedu ODS a pražský primátor Pavel Bém. Je proti Lisabonské smlouvě a je ochoten na sebe vzít odpovědnost za to, že Česko smlouvu právě díky odporu ODS neschválí. Podle Béma by měla Unie začít debatu nad novým, maximálně patnáctistránkovým dokumentem. - čtěte Bém útočí Lisabonskou smlouvou, ODS ji nesmí podepsat

KDU-ČSL

Lidovci jsou tradičně proevropsky zaměřená strana, smlouvu podporují. Přesto několik lidoveckých senátorů podpořilo rozhodnutí Senátu předat smlouvu k posouzení Ústavnímu soudu. Naopak lidovecký ministr Cyril Svoboda v poslední době hledá způsob, jak ratifikaci urychlit a stihnout ji do začátku nového roku.

ČSSD

Sociální demokracie si debatu o Lisabonské smlouvě nepřipouští, stojí jednoznačně za ratifikací smlouvy. Ta se stala i předmětem dohody o neútočení mezi ODS a nejsilnější opoziční stranou během českého předsednictví.

Zelení

Stejně tak se ke smlouvě staví zelení, pro které je klíčová. Mirek Topolánek se snaží zeleným ustoupit a za schválení Lisabonské smlouvy od nich požaduje schválení amerického radaru, se kterým má část nejmenší vládní strany problém. Právě obchodem "radar za Lisabon" argumentuje na sněmech ODS, kde si získává podporu pro kandidaturu. Lisabonskou smlouvu prezentuje jako ústupek zeleným s tím, že klíčový je pro něj radar.

KSČM

KSČM Lisabonskou smlouvu odmítá, na jejím stanovisku se během doby nic nezměnilo.

Veřejnost

Češi se v průzkumech kloní spíše k odmítavému stanovisku Václava Klause. Červnový průzkum STEM ukázal, že 53 procent Čechů nechce, aby parlament Lisabonskou smlouvu schválil.

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo se bude konat 27. a 28. ledna . Do druhého kola postoupili Petr Pavel, který v prvním kole získal 35, 4 % hlasů, a  Andrej Babiš, který skončil v prvním kole druhý se ziskem 34, 99 % hlasů. 

Šance na ukončení konfliktu na Ukrajině letos je relativně malá, říká Šedivý

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

Dezinformaci o úmrtí Petra Pavla prověří policie. Lež odsoudil generál i Babiš

V řetězových e-mailech a také na falešných webových stránkách kandidáta na prezidenta Petra Pavla se šíří informace, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec bouřil kvůli Babišovi, v Jablonci ho odpůrci vypískali z náměstí

Kandidát Andrej Babiš v pátek při kampani před druhým kolem prezidentské volby dorazil do Liberce. Přišli za ním jeho...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Zemana vyslýchala na Hradě BIS. Má jít o vyzrazení utajovaných informací

Prezident Miloš Zeman byl na Pražském hradě necelé dva měsíce před koncem mandátu vyslýchán Bezpečnostní informační...

Rudí lokajové i škopky špíny. Také Československo zažilo nelítostné boje o Hrad

Premium Prezidentské volby provázejí tuhle zemi už déle než století. Některé byly nekonečně nudné, jiné nesmírně napínavé....

Posun po čtyřech měsících, vyjednávání o pražské koalici snad míří k dohodě

Praha se po více než čtyřech měsících od voleb konečně posunula blíž k vytvoření nové koalice. Podle vyjádření...

Kandidáti vyzvali k respektování výsledků. Pětikoalice ovládne vše, míní Babiš

Uchazeči o post prezidenta Petr Pavel a Andrej Babiš se proti sobě postavili v závěrečné debatě na Radiožurnálu....

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...