Do Brna kvůli tomu v 8:50 dorazil i prezident Václav Klaus, velký kritik Lisabonské smlouvy. "Na žádost pana prezidenta jsme přesunuli jednání na 25. listopadu, protože v původním termínu měl návštěvu Irska," uvedl mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.
Prezident ale prošel z auta rovnou do budovy soudu, ochranka nedovolila novinářům ani jednu otázku. Před budovou soudu se Klaus minul s několika stoupenci ultrapravicové Národní strany, kteří přišli protestovat proti podpisu Lisabonské smlouvy.
"Národní strana vystupuje proti politické integraci Evropské unie. Tento tichý protest není oficiální akcí, chceme pouze vyjádřit náš názor. Národní strana má euroskeptický přístup, který neustále sílí. Ideální podoba Evropské unie je pro nás založena na samostatných státech," uvedla před soudem předsedkyně Národní strany Petra Eldemannová.
Před Ústavním soudem se sešla asi desítka stoupenců Národní strany, převážně vyššího věku. Svůj názor dali kolemjdoucím najevo transparentem: "Lisabonská smlouva: konec samostatnosti a svobody. Národní strana říká důrazně ne."
Shromažďování před budovou Ústavního soudu je přitom ze zákona zakázané. Asi desítka policistů v helmách a neprůstřelných vestách, která dohlížela na hladký průběh jednání, příznivce Národní strany proto upozornila, že musí protestovat nejméně 100 metrů od budovy soudu, jinak se dopouštějí přestupku.
Příznivci přesto protestovali přímo před budovou, policisté si proto situaci zdokumentovali, čtyři stoupenci strany se budou zodpovídat z přestupku a nejspíš je čeká pokuta.
"Případ oznámíme ke správnímu řízení přestupkové komisi městské části Brno-střed. Domníváme se totiž, že příznivci Národní strany porušili zákon o právu shromažďovacím, ve kterém se říká, že není dovoleno shromažďovat se do vzdálenosti 100 metrů od budovy zákonodárných sborů nebo od míst, kde tyto sbory jednají," uvedl mluvčí brněnské policie Aleš Mergental.