Soudci se otázkou, zda Lisabonská smlouva neporušuje českou ústavu, zabývali na návrh Senátu od dubna. Přiklonili se na stranu vlády, která soudí, že dokument ústavu neporušuje. Prezident Václav Klaus naopak tvrdí, že jednoznačně ano.
Soud ale upozornil, že nezkoumal dokument jako celek a rozhodl se zabývat jen některými oblastmi, proti kterým obdržel konkrétní argumenty.
Tím otevírá cestu pro další otázky například skupiny poslanců, senátorů či opět prezidenta, kteří mohou znovu podat návrh na posouzení souladu jiné části smlouvy s českým ústavním pořádkem a smlouvu při další ratifikaci znovu napadnout. Vyplývá to z odůvodnění, které přečetl soudce Vojen Güttler.
Pokud by soud zkoumal smlouvu jako celek, upřel by podle Güttlera právo na podání návrhu dalším orgánům a ústavním činitelům, kteří tuto možnost mají ze zákona a ještě ji nemohli využít.
Podle prezidenta Klause se ale soud v odůvodnění svého nálezu s jeho právními argumenty náležitě nevypořádal. "Očekávám, že nějaká skupina poslanců či senátorů tyto argumenty znovu vznese. Ale hlavně očekávám, že vznese argumenty další, nejenom ty mé a nejenom původní senátní," řekl prezident.
co na rozhodnutí soudu říkají politiciKlaus vládě: Nespěchejte s ratifikací, o Lisabonu nejprve mluvte s lidmi |
Rozhodnutí komentoval i Mirek Topolánek. "Oběma komorám parlamentu to umožňuje pokračovat v procesu ratifikace, nicméně i nadále očekávám, že odborná i veřejná debata bude pokračovat," uvedl premiér a předseda ODS.
Rozhodnutí soudu uvítal naopak předseda ČSSD. "Já to jenom vítám. Doufám, že nebudou pokračovat obstrukce a že Lisabonská smlouva bude co nejrychleji ratifikována parlamentem," řekl iDNES.cz Jiří Paroubek.
První den jednání soudu |
Soudci v úterý vyslechli argumenty obou stran a odročili jednání na dnešek, chtěli se poradit o rozsudku. Jednání se opět účastnil prezident, ostatní zástupci státu se z jednání omluvili.
Klaus v úterý vyzýval soudce k verdiktu, podle kterého smlouva není v souladu s ústavním pořádkem, omezuje svrchovanost Česka a dává evropským orgánům příliš velkou pravomoc. "Lisabonská smlouva, vstoupí-li v platnost, zmocní – aniž by to evropská veřejnost tušila – orgány Evropské unie, aby svým rozhodováním libovolně omezovaly svrchovanost členských zemí," řekl prezident.
KomentářJednání Ústavního soudu očima odpůrců a příznivců Lisabonské smlouvy |
Vicepremiér Alexandr Vondra, který smlouvu u soudu obhajoval, podobné obavy odmítl. Vláda argumentuje tím, že případné sporné body nejsou důležité, protože smlouva není v rozporu s tzv. materiálním jádrem ústavy, tedy se základními ústavními principy, jako je demokracie, svrchovanost či suverenita. Prezident na argumentaci přistoupil a snažil se dokázat, že právě tyto principy smlouva omezuje především. - Klausův projev čtěte zde
Rozhodnutí je důležité nejen pro Česko, ale pro celou Evropskou unii. Česká republika je totiž v EU poslední zemí, která o smlouvě dosud nijak nehlasovala. Smlouva zatím našla podporu v parlamentech pětadvaceti zemí, pouze Irsko ji v referendu odmítlo. V Německu je podobně jako v České republice u ústavního soudu, v Polsku čeká na podpis prezidenta.
Co vadí prezidentovi na Lisabonské smlouvě |