Lisabonská smlouva nejde proti české ústavě, rozhodl soud

  8:50aktualizováno  10:39
Ústavní soud vynesl verdikt nad Lisabonskou smlouvou. Podle soudců není evropský dokument v Senátem zmiňovaných dotazech v rozporu s českým právním pořádkem. Soudci ale upozornili, že neposuzovali smlouvu jako celek. Politikům tak zůstává možnost dotazovat se soudu na další sporné části.

Soudci neshledali rozpor mezi Lisabonskou smlouvou a českou ústavou. | foto: Igor ŠefrČTK

Soudci se otázkou, zda Lisabonská smlouva neporušuje českou ústavu, zabývali na návrh Senátu od dubna. Přiklonili se na stranu vlády, která soudí, že dokument ústavu neporušuje. Prezident Václav Klaus naopak tvrdí, že jednoznačně ano.

Soud ale upozornil, že nezkoumal dokument jako celek a rozhodl se zabývat jen některými oblastmi, proti kterým obdržel konkrétní argumenty.

Tím otevírá cestu pro další otázky například skupiny poslanců, senátorů či opět prezidenta, kteří mohou znovu podat návrh na posouzení souladu jiné části smlouvy s českým ústavním pořádkem a smlouvu při další ratifikaci znovu napadnout. Vyplývá to z odůvodnění, které přečetl soudce Vojen Güttler.

Pokud by soud zkoumal smlouvu jako celek, upřel by podle Güttlera právo na podání návrhu dalším orgánům a ústavním činitelům, kteří tuto možnost mají ze zákona a ještě ji nemohli využít.

Podle prezidenta Klause se ale soud v odůvodnění svého nálezu s jeho právními argumenty náležitě nevypořádal. "Očekávám, že nějaká skupina poslanců či senátorů tyto argumenty znovu vznese. Ale hlavně očekávám, že vznese argumenty další, nejenom ty mé a nejenom původní senátní," řekl prezident.

co na rozhodnutí soudu říkají politici

Klaus vládě: Nespěchejte s ratifikací, o Lisabonu nejprve mluvte s lidmi

Rozhodnutí komentoval i Mirek Topolánek. "Oběma komorám parlamentu to umožňuje pokračovat v procesu ratifikace, nicméně i nadále očekávám, že odborná i veřejná debata bude pokračovat," uvedl premiér a předseda ODS.

Rozhodnutí soudu uvítal naopak předseda ČSSD. "Já to jenom vítám. Doufám, že nebudou pokračovat obstrukce a že Lisabonská smlouva bude co nejrychleji ratifikována parlamentem," řekl iDNES.cz Jiří Paroubek.

První den jednání soudu

Soudci v úterý vyslechli argumenty obou stran a odročili jednání na dnešek, chtěli se poradit o rozsudku. Jednání se opět účastnil prezident, ostatní zástupci státu se z jednání omluvili.

Klaus v úterý vyzýval soudce k verdiktu, podle kterého smlouva není v souladu s ústavním pořádkem, omezuje svrchovanost Česka a dává evropským orgánům příliš velkou pravomoc. "Lisabonská smlouva, vstoupí-li v platnost, zmocní – aniž by to evropská veřejnost tušila – orgány Evropské unie, aby svým rozhodováním libovolně omezovaly svrchovanost členských zemí," řekl prezident.

Komentář

Jednání Ústavního soudu očima odpůrců a příznivců Lisabonské smlouvy

Vicepremiér Alexandr Vondra, který smlouvu u soudu obhajoval, podobné obavy odmítl. Vláda argumentuje tím, že případné sporné body nejsou důležité, protože smlouva není v rozporu s tzv. materiálním jádrem ústavy, tedy se základními ústavními principy, jako je demokracie, svrchovanost či suverenita. Prezident na argumentaci přistoupil a snažil se dokázat, že právě tyto principy smlouva omezuje především. - Klausův projev čtěte zde

Rozhodnutí je důležité nejen pro Česko, ale pro celou Evropskou unii. Česká republika je totiž v EU poslední zemí, která o smlouvě dosud nijak nehlasovala. Smlouva zatím našla podporu v parlamentech pětadvaceti zemí, pouze Irsko ji v referendu odmítlo. V Německu je podobně jako v České republice u ústavního soudu, v Polsku čeká na podpis prezidenta.

Co vadí prezidentovi na Lisabonské smlouvě

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Léčebné konopí bere stále víc lidí. Nakolik je léčba úspěšná, se však neví

Konopí, ilustrační snímek

V České republice přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Vláda schválila uvolnění miliardy korun na platy v sociálních službách

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Vláda uvolnila chybějící miliardu korun pro sociální služby. „Půjde na dofinancování výpadku platů,“ uvedla ministryně...

Najdete na iDNES.cz