Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rebelové Tluchoř, Šnajdr i Fuksa získali nominace do vedení ODS

  9:50
Soupeře, který by se přímo postavil Petru Nečasovi na kongresu ODS, sice rebelové v poslaneckém klubu nenašli, sami se ale snaží dostat do vedení strany. Vůdce rebelie Petr Tluchoř získal v noci na pátek spolu s Markem Šnajdrem nominaci středočeské ODS do výkonné rady strany, Ivan Fuksa dokonce na místopředsedu.

Rebelové v poslaneckém klubu ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Tomáš Úlehla a Jan Florián | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Region se tak jednoznačně postavil za naše snahy nezvyšovat daně a dal nám najevo svou podporu. Myslím, že je to dobrý začátek pro změnu v ODS. Nyní se plně soustředím na ODS," řekl iDNES.cz Tluchoř.

Šnajdr už nyní ve výkonné radě ODS, která dělá klíčová stranická rozhodnutí, je, Tluchoř ne. Třetí nominaci do výkonné rady za střední Čechy dostal Jan Skopeček, poradce prezidenta Václava Klause.

Jestliže víkendový brněnský kongres ODS potvrdí nominace regionů do výkonné rady, musel by Nečas, i když funkci předsedy obhájí, na každém významném stranickém zasedání sedět u jednoho stolu s rebely, kteří ho nesnáší, a bojovat s jejich argumenty.

Pokud straničtí rebelové myslí snahu dostat se do širšího vedení strany vážně a ne jen jako manifestaci toho, že střední Čechy jsou "jejich" a ne Nečasovy, snižuje se také možnost, že by rebelové po kongresu ODS opustili stranu v případě, že kongres dopadne podle představ Nečase. Když tento týden z ODS odešel poslanec Radim Fiala protestující proti snaze vlády zvýšit daně, první reakce z okolí rebelů byla, že do kongresu nikdo další stejnou věc neudělá (více o odchodu Fialy najdete zde).

Nečas dostal podporu od deseti regionů, vláda ale jistotu nemá

Předseda vlády Petr Nečas získal před kongresem nominace na předsedu strany od deseti regionů (více zde), žádného kandidáta nepodpořily jen čtyři krajské organizace ODS (kromě středních Čech ještě Hradec Králové, Pardubice a Liberec).

Nikdo z možných alternativních kandidátů na šéfa ODS - ministři Martin Kuba, Pavel Blažek, ani bývalý ministr Jiří Pospíšil - se nepřihlásil k tomu, že by šel v prvním kole kandidovat proti Nečasovi. Jediný, kdo připustil, že se Nečasovi postaví, když ho k tomu kongres přímo vyzve, byl jeden z rebelujících poslanců Tomáš Úlehla (více zde).

I když rebelové hrají o to, že v tajném hlasování nemusí Nečas projít (o taktice rebelů čtěte zde), pravděpodobnější je možnost, že Nečas svou pozici v čele strany uhájí a že napínavější bude volba místopředsedů. Našlápnuto k tomu stát se prvním místopředsedou má ministr průmyslu Martin Kuba. Nominace na místopředsedy pak sbírali i současní členové vedení Jiří Pospíšil, Miroslava Němcová a Pavel Blažek.

I když Nečas na kongresu obhájí funkci předsedy, vládě to jistotu na přežití stejně nedává. A to ani kdyby se strana usnesla, že poslanci mají hlasovat pro daňový balíček s vyšší DPH a vyšším zdaněním lidí s nejvyššími příjmy.

Tluchoř vyšší daně nepodpoří, ať dopadne kongres jakkoli

Tluchoř dal už před kongresem najevo, že pro něco takového ruku nezvedne, ať kongres dopadne jakkoli. "Žádný stranický orgán nemůže zavázat poslance k nějakému hlasování, to je vyloučené. Nedovedu si představit, že by nejvyšší stranický orgán největší pravicové strany v této zemi přijal jako klíčové poselství usnesení, že se mají zvyšovat daně," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Tluchoř (najdete ho zde).

Nečasova vláda teď ve Sněmovně disponuje 100 nejistými hlasy (99 poslanců ODS, TOP 09 a vznikající strany LIDEM, plus poslance Milana Šťovíčka, kterého vyloučily Věci veřejné). Z této stovky je pět rebelů v klubu ODS.

Podporu může hledat ještě u nezařazených poslanců - u bývalých členů ODS Radima Fialy, Pavla Béma a Michala Doktora a u bývalých véčkařů Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Tyto hlasy jsou ale nejisté. I když Nečas na kongresu vyhraje, jeho vláda může už při schvalování daňového balíčku příští týden padnout.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Intenzivní boje s Hamásem končí, válka v Gaze však ne, řekl izraelský premiér

23. června 2024  21:12,  aktualizováno  22:10

Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci. Prohlásil to v neděli...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 1300, většina neměla povolení se účastnit

23. června 2024  21:56

Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  21:18

Po střelbě na policejní post v Machačkale v ruském Dagestánu pokračuje v jedné ulici střet s...

Ukrajinci poslali do Česka 115 miliard. Banky zjišťují, zda nejsou z korupce

23. června 2024

Premium Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se mluví hlavně o tom, kolik peněz evropské státy posílají do...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...