Rebelové Tluchoř, Šnajdr i Fuksa získali nominace do vedení ODS

  9:50aktualizováno  9:50
Soupeře, který by se přímo postavil Petru Nečasovi na kongresu ODS, sice rebelové v poslaneckém klubu nenašli, sami se ale snaží dostat do vedení strany. Vůdce rebelie Petr Tluchoř získal v noci na pátek spolu s Markem Šnajdrem nominaci středočeské ODS do výkonné rady strany, Ivan Fuksa dokonce na místopředsedu.

Rebelové v poslaneckém klubu ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Tomáš Úlehla a Jan Florián | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Region se tak jednoznačně postavil za naše snahy nezvyšovat daně a dal nám najevo svou podporu. Myslím, že je to dobrý začátek pro změnu v ODS. Nyní se plně soustředím na ODS," řekl iDNES.cz Tluchoř.

Šnajdr už nyní ve výkonné radě ODS, která dělá klíčová stranická rozhodnutí, je, Tluchoř ne. Třetí nominaci do výkonné rady za střední Čechy dostal Jan Skopeček, poradce prezidenta Václava Klause.

Jestliže víkendový brněnský kongres ODS potvrdí nominace regionů do výkonné rady, musel by Nečas, i když funkci předsedy obhájí, na každém významném stranickém zasedání sedět u jednoho stolu s rebely, kteří ho nesnáší, a bojovat s jejich argumenty.

Pokud straničtí rebelové myslí snahu dostat se do širšího vedení strany vážně a ne jen jako manifestaci toho, že střední Čechy jsou "jejich" a ne Nečasovy, snižuje se také možnost, že by rebelové po kongresu ODS opustili stranu v případě, že kongres dopadne podle představ Nečase. Když tento týden z ODS odešel poslanec Radim Fiala protestující proti snaze vlády zvýšit daně, první reakce z okolí rebelů byla, že do kongresu nikdo další stejnou věc neudělá (více o odchodu Fialy najdete zde).

Nečas dostal podporu od deseti regionů, vláda ale jistotu nemá

Předseda vlády Petr Nečas získal před kongresem nominace na předsedu strany od deseti regionů (více zde), žádného kandidáta nepodpořily jen čtyři krajské organizace ODS (kromě středních Čech ještě Hradec Králové, Pardubice a Liberec).

Nikdo z možných alternativních kandidátů na šéfa ODS - ministři Martin Kuba, Pavel Blažek, ani bývalý ministr Jiří Pospíšil - se nepřihlásil k tomu, že by šel v prvním kole kandidovat proti Nečasovi. Jediný, kdo připustil, že se Nečasovi postaví, když ho k tomu kongres přímo vyzve, byl jeden z rebelujících poslanců Tomáš Úlehla (více zde).

I když rebelové hrají o to, že v tajném hlasování nemusí Nečas projít (o taktice rebelů čtěte zde), pravděpodobnější je možnost, že Nečas svou pozici v čele strany uhájí a že napínavější bude volba místopředsedů. Našlápnuto k tomu stát se prvním místopředsedou má ministr průmyslu Martin Kuba. Nominace na místopředsedy pak sbírali i současní členové vedení Jiří Pospíšil, Miroslava Němcová a Pavel Blažek.

I když Nečas na kongresu obhájí funkci předsedy, vládě to jistotu na přežití stejně nedává. A to ani kdyby se strana usnesla, že poslanci mají hlasovat pro daňový balíček s vyšší DPH a vyšším zdaněním lidí s nejvyššími příjmy.

Tluchoř vyšší daně nepodpoří, ať dopadne kongres jakkoli

Tluchoř dal už před kongresem najevo, že pro něco takového ruku nezvedne, ať kongres dopadne jakkoli. "Žádný stranický orgán nemůže zavázat poslance k nějakému hlasování, to je vyloučené. Nedovedu si představit, že by nejvyšší stranický orgán největší pravicové strany v této zemi přijal jako klíčové poselství usnesení, že se mají zvyšovat daně," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Tluchoř (najdete ho zde).

Nečasova vláda teď ve Sněmovně disponuje 100 nejistými hlasy (99 poslanců ODS, TOP 09 a vznikající strany LIDEM, plus poslance Milana Šťovíčka, kterého vyloučily Věci veřejné). Z této stovky je pět rebelů v klubu ODS.

Podporu může hledat ještě u nezařazených poslanců - u bývalých členů ODS Radima Fialy, Pavla Béma a Michala Doktora a u bývalých véčkařů Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Tyto hlasy jsou ale nejisté. I když Nečas na kongresu vyhraje, jeho vláda může už při schvalování daňového balíčku příští týden padnout.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz