Otrávíme ho nezájmem. Rebelující poslanci mají plán, jak sesadit Nečase

  3:01aktualizováno  3:01
Premiér Petr Nečas zřejmě nebude mít na nadcházejícím kongresu ODS vyzývatele. Nikdo z rebelujících poslanců strany se mu totiž nepostavil. Vzbouřenci ovšem vymysleli jinou strategii. Chtějí, aby na kongresu Nečase vůbec nezvolili.

Rebelující poslanci ODS (zleva Marek Šnajdr, Petr Tluchoř, Radim Fiala, Ivan Fuksa, Jan Florián) se po debaklu strany v krajských volbách cítí silnější a stupňují své požadavky. Cíl? Sesadit předsedu ODS Petra Nečase. | foto: Michal DoležalČTK

Trochu zoufale se jeví scénář rebelů v ODS, jak na nadcházejícím kongresu odstranit z čela strany a vlády Petra Nečase: otrávit ho slabou podporou tak, že se nakonec sám vzdá. Vzhledem k nevypočitatelnosti kongresu, který může přinést vlastně cokoliv, však nelze jejich plán úplně vyloučit. Byť zvolení Nečase do čela strany je nejpravděpodobnější variantou.

Klíčové bude hned první kolo volby předsedy ODS. Nečas v něm zřejmě bude kandidovat sám (rebelům se nedaří najít silného protivníka). Nespokojenci v čele s poslancem Petrem Tluchořem se proto snaží přesvědčit delegáty sněmu, aby nevolili nikoho. Jinými slovy - aby Nečas nebyl zvolen. A to není úplná fikce. V krajích roste s Nečasovým vedením nespokojenost.

"Musíme dát současnému vedení jasně najevo, že stav je neudržitelný," hřímá lídr ODS na Královéhradecku Miloslav Plass. Delegáti by proto mohli mít chuť Nečase vytrestat a v prvním kole mu nedat většinu hlasů. Místopředseda ODS Jiří Pospíšil sice předpokládá, že předseda uspěje už v prvním kole, ale i on přiznává, že to jisté není. "Vzhledem k atmosféře v ODS odhaduji, že Nečas získá maximálně šedesát procent hlasů," říká.

Vzbouřenci věří, že pokud by nebyl Nečas v prvním kole zvolen, bral by to jako vyjádření nedůvěry. A do druhého kola by už nešel. O funkci předsedy by se pak podle vysněného scénáře rebelů ucházeli jejich favorité - ministři Pavel Blažek či Martin Kuba. Ti už dříve prohlásili, že nepůjdou proti Nečasovi, ale jinak kandidaturu nevyloučili. Ve druhém kole volby bez Nečase by se o nejvyšší stranickou funkci zřejmě ucházel i populární exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

"Při takto narychlo svolaném kongresu se může někdo přihlásit v pátek nebo až v neděli," naznačil lídr rebelů Petr Tluchoř.

A jak vypadá rozložení sil před kongresem ODS? Nikoho, tedy ani Nečase, nepodpořily sněmy ve Středočeském, Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji. Nečas naopak ve čtvrtek uspěl v Praze, v jižních Čechách či v Plzni (celkem ho podpořilo deset krajských organizací).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Rodina čtyřčat má potíže s financováním pečovatelky, obrátila se na Maláčovou

Ministryně Jana Maláčová navštívila rodinu čtyřčat (22. srpna 2019).

Dvaadvacátá česká čtyřčata oslavila v červnu své první narozeniny. S péčí o celkem pět dětí rodičům pomáhá terénní...

Sypat Stutox na holá pole bez vegetace je nebezpečné, tvrdí olomoucký vědec

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez...

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez vegetace je nebezpečné, řekl vedoucí...

Babiš odeslal prezidentovi návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Premiér Andrej Babiš odeslal prezidentovi Milošovi Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz