Nečas nepřesvědčil rebely ODS. O daních se rozhodne až po kongresu

  10:30aktualizováno  14:10
O výši daní se rozhodne až po víkendovém volebním kongresu ODS. Vládní koalice prosadila přerušení schůze Sněmovny na týden. Požádala o to ODS, protože nepřesvědčila rebely v klubu, aby podpořili vládní balíček s vyšší DPH. "Nemáme většinu pro prosazení vládních návrhů," přiznal šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Rebelové ODS trvají na tom, že nesmí růst DPH a nesmí být více zdaněni lidé s příjmy nad 100 tisíc měsíčně. ODS proto požádala o přerušení schůze Sněmovny. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Rebelové v ODS odmítají stále růst DPH i vyšší zdanění lidí s nejvyššími příjmy. Po volebním kongresu, kde se ukáže, zda má premiér Petr Nečas stále podporu své strany, ale podle Stanjury bude situace jiná a nikdo si podle něj nedovolí jít proti tomu, co si bude přát nové vedení strany s mandátem od kongresu ODS.

"Bereme to jako prostor pro diskusi," podpořil přerušení schůze jeden ze šestice rebelů v klubu, bývalý šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, který si přeje, aby strana zvolila jiného předsedu místo Nečase.

Prodloužení schůze podpořili i poslanci TOP 09 a LIDEM. "Kdyby to ale mělo trvat déle než týden, nemá smysl tu agónii prodlužovat," řekla vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM. "Pokud existuje naděje, že příští týden Poslanecká sněmovna přijme předlohy zákonů, pro jejichž přijetí dnes nemá většinu, pak poslanci TOP 09 nechtějí tuto naději uhasit," uvedl šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Opoziční sociální demokraté, komunisté i poslanci Věcí veřejných přerušení schůze a odklad hlasování o daních i penzijní reformě odmítli. "Je v zájmu České republiky, abychom co nejdříve věděli, jaké budou občané platit daně, jak to bude s důchodovou reformou a s církevními restitucemi," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Opozici to ale nebylo nic platné, o výši daní se rozhodne až poté, co si ODS ujasní, kdo ji má dál vést.

Rebelové trvají na tom, že nesmí růst DPH. Odmítají i druhou daňovou sazbu

Rebelové ODS ani v úterý straně neslíbili, že budou hlasovat s vládou pro její "daňový balíček" - stále trvají na tom, aby se nezvyšovala daň z přidané hodnoty ze současných 14 a 20 procent a aby nebyli od příštího roku více zdaněni lidé s příjmy nad 100 tisíc měsíčně.

Rebelující poslanci nabídli vedení ODS kompromis. Jsou ochotni ustoupit od dvou ze svých čtyř požadavků. Netrvají už na tom, aby zůstala zachována daňová úleva pro pracující důchodce, a nevadí jim už ani to, když v něm zůstane zpřísnění podmínek pro živnostníky, kteří uplatňují paušály - konkrétně to, že by už nemohli v takovém případě uplatňovat slevu na dani na partnera a na děti.

Vedení občanských demokratů to ale nestačilo. "Pokud se s tím kolegové nechtějí ztotožnit, není důvod, aby ta pracovní skupina v ODS byla udržována," řekl po jednání poslaneckého klubu ODS Tluchoř.

Jeden z jeho kolegů Marek Šnajdr prohlásil, že než se strana dohodne na podobě daňového balíčku, nemohou by poslanci hlasovat ani o vetu prezidenta Václava Klause k zákonu, který má umožnit start penzijní reformy od ledna příštího roku. "Jsou to spojité nádoby," prohlásil Šnajdr.

Kritizoval také, že má z vládního balíku vypadnout jediná věc, která by podle něj spořila peníze ve státním rozpočtu, konkrétně zpřísnění podmínek pro vyplácení příspěvku na bydlení, kdy se dvě dosavadní dávky měly redukovat do jedné. Na tom se vládní koalice dohodla po krajských a senátních volbách, v nichž vládní strany ODS a TOP 09 dostaly od voličů "výprask".

Oddálí se tak i hlasování o důvěře Nečasově vládě

S daňovým balíčkem spojila vláda Petra Nečase důvěru. To znamená, že když nebude balíček, který má pomoci snížit schodek státního rozpočtu, příští týden přijat, vláda padne a premiér Nečas by musel podat demisi. 

O daňovém balíčku se mělo hlasovat ve středu, už v úterý odpoledne pak o vetu k zákonu, který se týká penzijní reformy. Teď se vše o týden odkládá.

Tluchoř by si v čele strany po volebním kongresu ODS místo Nečase přál ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Ten chce ale znovu kandidovat jen na místopředsedu a v pondělí večer ho podpořila jihomoravská organizace ODS, která na předsedu navrhla Nečase (více čtěte zde). Vedení občanských demokratů si zase od kongresu slibuje, že po něm rebelie skončí a poslanci ODS budou ve Sněmovně opět postupovat jednotně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz