Paskvil, říká o „pamlskové vyhlášce“ prodavač z bufetu na gymnáziu

  14:22aktualizováno  14:22
Zvonek ohlašuje konec velké přestávky na Malostranském gymnáziu v Praze. Z místního bufetu odešli poslední žáci, kteří nakupovali obložené housky a další jídlo. Zanedlouho už si část z nich svačinu nekoupí. Škola jim zakáže vstup do bufetu kvůli pamlskové vyhlášce.

„To, co tady nyní prodáváme, by tady vůbec nemohlo být,“ poukazuje prodavač Josef Fronk na nabídku krámku v přízemí gymnázia.

Spolu s provozovatelem Stanislavem Konaříkem tu nabízejí sladké a slané pečivo, obložené bagety připravené pekařem, ovoce, zeleninu, různé druhy běžně prodávaných čokoládových tyčinek a mají také párky v rohlíku. V nabídce nechybí sladké limonády doplněné o obyčejné perlivé a neperlivé vody.

Fotogalerie

„Bufáč má nějakou úroveň kvality, která je podle mě docela vysoká. Kdyby tady nebyl, tak si člověk může zajít vedle, kde je třeba Mekáč,“ chválí školní prodejnu patnáctiletý Marek.

Podle jeho spolužačky Pavlíny se teď nejvíce kupuje bagetka s mozzarellou. Mezi nejprodávanější věci patří právě různé druhy pečiva a také ovoce. Některý sortiment bývá vyprodaný už po osmé hodině ráno. „Můžu si tady koupit svačinu, kterou bych si jinak připravila doma. A je to mnohem lepší než si doma ve spěchu vzít tyčinku a jít do školy,“ říká čtrnáctiletá dívka.

Bufet bude prodávat jen polovině školy

Pamlsková vyhláška vešla v platnost 20. září. Její součástí je velmi přísný seznam požadavků na obsah soli, tuku a cukru v potravinách, které se mohou od nového roku prodávat na základních školách. Například v obložených pekařských výrobcích, kterým odpovídají nejčastěji prodávané bagety a housky, může být maximálně jeden gram soli na 100 gramů výrobku.

„Když plníme bagety a dáme do nich pomazánkové máslo, šunku, sýr, tak to nevyhovuje vyhlášce, protože všechno obsahuje sůl. Samotná bageta je také osolená,“ vysvětluje Josef Fronk.

Kvůli pamlskové vyhlášce tak měli provozovatelé zprvu jen dvě možnosti. „Uvažovali, že to úplně zavřou. Druhou možností bylo zkusit prodávat podle vyhlášky jenom to zdravé jídlo,“ uvedl ředitel gymnázia Tomáš Ledvinka a zároveň poukázal na hlavní úskalí nařízení: „Naši studenti v chemickém semináři zjišťovali, co těm požadavkům vyhovuje. Zjistili, že skoro nic kromě čisté vody, ovoce a nějakého kefírového mléka.“ A s takovou nabídkou potravin by se obchod neuživil.

Souhlasíte se zákazem „nezdravých“ potravin na školách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

NE 7116
ANO 1655

Škola se nakonec rozhodla, že bufet nebude od 1. ledna 2017 přístupný pro děti, které dochází do šestých až devátých tříd. Stávající sortiment tak bude zachovaný pro starší studenty gymnázia, kteří mají spolu se středními školami výjimku (více jsme psali zde). „My to vyhlásíme a seznámíme s tím děti a rodiče. Provozovatelé děti dobře znají, takže jim ve vlastním zájmu neprodají nic. Hrozila by pokuta a zavření bufetu,“ vysvětlil Ledvinka.

Vyhláška ale tímto způsobem děti ke zdravým potravinám nepřivede, jak upozornil ředitel i sami provozovatelé. Žáci si mohou jídlo koupit v obchodech, které na ně čekají po cestě do školy. „Ptali jsme se dětí, jak to budou řešit, a ony nám řekli, že to mají dávno vyřešené. Mají starší spolužáky a přizpůsobují se situaci,“ prozradil Stanislav Koňařík další možnost, jak mohou děti pamlskový zákaz obejít.

Čeká se na metodiku k vyhlášce

Vyhlášku připravilo ministerstvo školství ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, které mělo na starost stanovení požadavků na výživové hodnoty u potravin ve školách.

„Nejvyšší přípustné hodnoty pro sůl, tuky a cukry v potravinách, které stanoví vyhláška, a od nichž se odvíjí nabídka potravin, byly projednány s ministerstvem zemědělství a Potravinářskou komorou ČR,“ řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. Resort nyní připravuje metodiku, která na konkrétních příkladech ukáže, jak bude možné vyhlášku naplňovat. Hotovo by mělo být do konce listopadu.

Ředitel Ledvinka ovšem nevěří, že by to příliš pomohlo. „Oni pouze vytipují výrobky, které se dají teoreticky prodávat. Už tím ale nezajistí, že si je děti budou skutečně kupovat v takovém množství, aby byl někdo schopen bufet provozovat,“ uvedl.

Kvůli vyhlášce už ze škol mizí potravinové automaty

Už teď ze školy mizí automaty, ve kterých se prodávaly sušenky a limonády. Pamlsková vyhláška totiž nařizuje, aby se ve školách postupně doprodalo nezdravé zboží a nabídka se postupně přizpůsobila novým požadavkům. Provozovatelé ale nemůžou najít zdravé potraviny, kterými by výdejní zařízení naplnili, a tak je kvůli nerentabilitě reději stahují.

„Má to mimo jiné dopad do ekonomiky školy. Měli jsme nájemné za automaty, ze kterého jsme nakupovali různé pomůcky a běžné vybavení, které škola potřebuje. Teď o to přicházíme,“ dodal ředitel.

Děje se tak i v ostatních školách. Někde dokonce rovnou ruší samotné bufety. Upozornila na to ředitelka Gymnázia Nad Štolou a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. „Dobře zavedené školní bufety zavřeme a děti si budou kupovat chipsy a limonádu cestou do školy. Je to celé nesmysl,“ řekla deníku MF DNES (více čtěte zde).

Podobný názor na vyhlášku má také prodavač Josef Fronk. „Podle nás je vyhláška paskvil,“ prohlásil.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Redaktoři ČT nesmí být očividně nositeli politických postojů, řekl Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že za spory o výroční zprávy České televize se ve skutečnosti skrývá něco...

Výbuch granátu při výcviku ve Vyškově zranil tři vojáky, jednoho těžce

Zranění utrpěli tři vojáci, kteří byli na výcviku v hodu granátem ve vojenském prostoru Březina u Vyškova. Jeden z nich...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz