Paskvil, říká o „pamlskové vyhlášce“ prodavač z bufetu na gymnáziu

  14:22aktualizováno  14:22
Zvonek ohlašuje konec velké přestávky na Malostranském gymnáziu v Praze. Z místního bufetu odešli poslední žáci, kteří nakupovali obložené housky a další jídlo. Zanedlouho už si část z nich svačinu nekoupí. Škola jim zakáže vstup do bufetu kvůli pamlskové vyhlášce.

„To, co tady nyní prodáváme, by tady vůbec nemohlo být,“ poukazuje prodavač Josef Fronk na nabídku krámku v přízemí gymnázia.

Spolu s provozovatelem Stanislavem Konaříkem tu nabízejí sladké a slané pečivo, obložené bagety připravené pekařem, ovoce, zeleninu, různé druhy běžně prodávaných čokoládových tyčinek a mají také párky v rohlíku. V nabídce nechybí sladké limonády doplněné o obyčejné perlivé a neperlivé vody.

Fotogalerie

„Bufáč má nějakou úroveň kvality, která je podle mě docela vysoká. Kdyby tady nebyl, tak si člověk může zajít vedle, kde je třeba Mekáč,“ chválí školní prodejnu patnáctiletý Marek.

Podle jeho spolužačky Pavlíny se teď nejvíce kupuje bagetka s mozzarellou. Mezi nejprodávanější věci patří právě různé druhy pečiva a také ovoce. Některý sortiment bývá vyprodaný už po osmé hodině ráno. „Můžu si tady koupit svačinu, kterou bych si jinak připravila doma. A je to mnohem lepší než si doma ve spěchu vzít tyčinku a jít do školy,“ říká čtrnáctiletá dívka.

Bufet bude prodávat jen polovině školy

Pamlsková vyhláška vešla v platnost 20. září. Její součástí je velmi přísný seznam požadavků na obsah soli, tuku a cukru v potravinách, které se mohou od nového roku prodávat na základních školách. Například v obložených pekařských výrobcích, kterým odpovídají nejčastěji prodávané bagety a housky, může být maximálně jeden gram soli na 100 gramů výrobku.

„Když plníme bagety a dáme do nich pomazánkové máslo, šunku, sýr, tak to nevyhovuje vyhlášce, protože všechno obsahuje sůl. Samotná bageta je také osolená,“ vysvětluje Josef Fronk.

Kvůli pamlskové vyhlášce tak měli provozovatelé zprvu jen dvě možnosti. „Uvažovali, že to úplně zavřou. Druhou možností bylo zkusit prodávat podle vyhlášky jenom to zdravé jídlo,“ uvedl ředitel gymnázia Tomáš Ledvinka a zároveň poukázal na hlavní úskalí nařízení: „Naši studenti v chemickém semináři zjišťovali, co těm požadavkům vyhovuje. Zjistili, že skoro nic kromě čisté vody, ovoce a nějakého kefírového mléka.“ A s takovou nabídkou potravin by se obchod neuživil.

Souhlasíte se zákazem „nezdravých“ potravin na školách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

NE 7116
ANO 1655

Škola se nakonec rozhodla, že bufet nebude od 1. ledna 2017 přístupný pro děti, které dochází do šestých až devátých tříd. Stávající sortiment tak bude zachovaný pro starší studenty gymnázia, kteří mají spolu se středními školami výjimku (více jsme psali zde). „My to vyhlásíme a seznámíme s tím děti a rodiče. Provozovatelé děti dobře znají, takže jim ve vlastním zájmu neprodají nic. Hrozila by pokuta a zavření bufetu,“ vysvětlil Ledvinka.

Vyhláška ale tímto způsobem děti ke zdravým potravinám nepřivede, jak upozornil ředitel i sami provozovatelé. Žáci si mohou jídlo koupit v obchodech, které na ně čekají po cestě do školy. „Ptali jsme se dětí, jak to budou řešit, a ony nám řekli, že to mají dávno vyřešené. Mají starší spolužáky a přizpůsobují se situaci,“ prozradil Stanislav Koňařík další možnost, jak mohou děti pamlskový zákaz obejít.

Čeká se na metodiku k vyhlášce

Vyhlášku připravilo ministerstvo školství ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, které mělo na starost stanovení požadavků na výživové hodnoty u potravin ve školách.

„Nejvyšší přípustné hodnoty pro sůl, tuky a cukry v potravinách, které stanoví vyhláška, a od nichž se odvíjí nabídka potravin, byly projednány s ministerstvem zemědělství a Potravinářskou komorou ČR,“ řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. Resort nyní připravuje metodiku, která na konkrétních příkladech ukáže, jak bude možné vyhlášku naplňovat. Hotovo by mělo být do konce listopadu.

Ředitel Ledvinka ovšem nevěří, že by to příliš pomohlo. „Oni pouze vytipují výrobky, které se dají teoreticky prodávat. Už tím ale nezajistí, že si je děti budou skutečně kupovat v takovém množství, aby byl někdo schopen bufet provozovat,“ uvedl.

Kvůli vyhlášce už ze škol mizí potravinové automaty

Už teď ze školy mizí automaty, ve kterých se prodávaly sušenky a limonády. Pamlsková vyhláška totiž nařizuje, aby se ve školách postupně doprodalo nezdravé zboží a nabídka se postupně přizpůsobila novým požadavkům. Provozovatelé ale nemůžou najít zdravé potraviny, kterými by výdejní zařízení naplnili, a tak je kvůli nerentabilitě reději stahují.

„Má to mimo jiné dopad do ekonomiky školy. Měli jsme nájemné za automaty, ze kterého jsme nakupovali různé pomůcky a běžné vybavení, které škola potřebuje. Teď o to přicházíme,“ dodal ředitel.

Děje se tak i v ostatních školách. Někde dokonce rovnou ruší samotné bufety. Upozornila na to ředitelka Gymnázia Nad Štolou a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. „Dobře zavedené školní bufety zavřeme a děti si budou kupovat chipsy a limonádu cestou do školy. Je to celé nesmysl,“ řekla deníku MF DNES (více čtěte zde).

Podobný názor na vyhlášku má také prodavač Josef Fronk. „Podle nás je vyhláška paskvil,“ prohlásil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to může přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz