Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Od Nečesaného po kauzu hidžábu ve škole. Význačná rozhodnutí roku 2019

  11:10
Jaká justiční rozhodnutí patřila v roce 2019 k nejzajímavějším či dokonce průlomovým? Soudci udělali v uplynulém roce tečku za případem Lukáše Nečesaného, který se táhl od roku 2013. Zastali se také dívky s hidžábem nebo rozhodli o zdanění církevních restitucí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hidžáb ve škole u Nejvyššího soudu

Pražský městský soud pravomocně zamítl žalobu somálské dívky na střední zdravotnickou školu, s níž vedla spor o nošení hidžábu ve výuce, již v roce 2017. Cizinka v žalobě tvrdí, že ji škola nepřímo diskriminovala, protože jí zakázala nosit na hlavě šátek. Požadovala omluvu a odškodnění 60 tisíc korun.

Celá kauza ovšem v lednu 2018 zamířila k Nejvyššímu soudu, kam advokátka cizinky podala dovolání. Nejvyšší soud se somálské dívky zastal začátkem letošního prosince. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl.

Emoce o hidžábu u soudu v roce 2017:

Spor o církevní restituce

Ústavní soud v říjnu rozhodl o zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Spornou část zákona zrušil. Zdanění původně dříve prosadila vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM a SPD, když přehlasovala veto Senátu. Prezident Miloš Zeman zákon podepsal v květnu.

„Dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené zločinným komunistickým režimem míří proti demokratickým principům právního státu založeného na úctě a svobodám k právům člověka. Zákonodárce tím porušil principy právní jistoty, důvěry v právo, jeho předvídatelnost a ochrany nabytých práv jako stěžejní principy demokratické společnosti. Porušil též právo dotčených subjektů vlastnit majetek,“ konstatoval tehdy soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.

Napadený zákon měl jen tři stručné články, jejichž účinnost se projeví 1. ledna 2020 v zákonech o daních z příjmu a majetkovém vyrovnání s církvemi. Pokud by Ústavní soud nezasáhl, pak by náhrady podléhaly 19procentnímu zdanění.

Nečesaný zproštěn viny

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman nepodal dovolání proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Lukáše Nečesaného, který čelil obžalobě z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Zproštění je tedy platné.

Naposledy vrchní soud v březnu potvrdil zprošťující rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové. Byl to už třetí pravomocný verdikt v kauze, ty předchozí vždy zrušil Nejvyšší soud po dovolání obžalovaného. Slovo „definitivně“ bylo přitom v málokterém soudním případu tak relativní, jako v obžalobě Lukáše Nečesaného obviněného za čin z roku 2013. Ukazuje to i přehled verdiktů. 

Soudní rozhodnutí v kauze Lukáše Nečesaného:

DATUM
SOUD
ROZHODNUTÍ
1. 9. 1. 2014
Krajský soud v Hradci Králové
16 let vězení
2.10. 3. 2014
Vrchní soud v Praze
vráceno k novému projednání
3.
21. 5. 2014
Krajský soud v Hradci Králové16 let vězení
4.23. 7. 2014
Vrchní soud v Praze
pravomocně 13 let vězení
5.20. 5. 2015
Nejvyšší soud ČR
vráceno k novému projednání
6.1. 4. 2016
Krajský soud v Hradci Králové
13 let vězení
7.
31. 8. 2016
Vrchní soud v Praze
pravomocně 13 let vězení
8.29. 3. 2017
Nejvyšší soud ČR
vráceno k novému projednání
9.
20. 11. 2017
Krajský soud v Hradci Králové
zproštěn obžaloby
10.23. 3. 2018
Vrchní soud v Praze
vráceno k novému projednání
11.
14. 5. 2018
Krajský soud v Hradci Králové
zproštěn obžaloby
12.
28. 11. 2018
Vrchní soud v Praze
vráceno k novému projednání
13.5. 2. 2019
Ústavní soud ČR
věc musí projednat vrchní soud
14. 27. 3. 2019
Vrchní soud v Praze
pravomocné zproštění obžaloby

David Rath do vězení

David Rath je vinen. Odvolací pražský vrchní soud rozhodl v takzvané první větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana a poslal ho na sedm let do vězení. Soud mu uložil i desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě.

Někdejší hejtman čelil obžalobě z přijímání úplatků za zmanipulovaná výběrová řízení na zakázky. Předseda senátu Pavel Zelenka potvrdil vinu manželů Kottových, ty poslal do vězení na 6 let. Snížil tak původní tresty.

Jsem odsouzen za poškozování zájmů „nové říše“, komentoval Rath:

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však následně podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle Zemana je rozhodnutí Vrchního soudu „flagrantně vadné“ a nesprávné. Dovolání k Nejvyššímu soudu podal také sám Rath

Nečasová a Rittig

Za zneužití Vojenského zpravodajství zpřísnil v březnu odvolací soud Janě Nečasové, dříve Nagyové i třem obžalovaným zpravodajcům podmíněné tresty a zákazy činnosti. Do vězení je neposlal. Nečasové uložil tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. 

Nečasová podle rozsudku zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod.

Lépe dopadla někdejší šéfka kabinetu v listopadu. Tehdy ji Městský soud v Praze zprostil obžaloby v kauze údajného vyzrazení utajované informace Bezpečnostní a informační služby. Společně s ní také lobbistu Iva Rittiga a jeho právníka Davida Michala. Verdikt nicméně není pravomocný, státní zástupce se obratem odvolal.

Od Mynáře po Babiše

Co dalšího přinesl letošního rok?

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář v lednu stáhl správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad ve věci neudělení své bezpečnostní prověrky. Kancléř to zdůvodnil obavou o spravedlnost procesu.

Nejvyšší soud nevyhověl stížnosti exministra spravedlnosti Jana Kněžínka kvůli odložení trestního oznámení Hradu na brněnského politika Svatopluka Bartíka. Ten předloni před volbami na Facebooku napsal, že prezident Zeman má rakovinu.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zahájil stíhání někdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše, bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara. Klade jim za vinu zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích. 

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21 milionů za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky. Družstvo Svatopluk neuspělo ani u Ústavního soudu, kam podalo stížnost proti verdiktu Nejvyššího soudu, na základě kterého mají někdejší klienti H-Systemu vyklidit domy v Horoměřicích u Prahy.

Pražský vrchní soud potvrdil, že smlouva, na jejímž základě poskytuje Karolína Milerová povolení k výrobě produktů s pohádkovou postavičkou Krtečkem, je neplatná.

Vrchní soud také rozhodl v případech bratrů z Nizozemska Armina a Aräshe Nahvi, kteří v Praze zbili číšníka.

Nejvyšší soud odmítl dovolání důchodce Jaromíra Baldy, jenž dostal čtyři roky vězení za teroristický útok na železnici a za vyhrožování teroristickým činem. Pokácel stromy na koleje, chtěl vyvolat strach z islámu a migrační vlny. 

Číšník káral cizince za vlastní alkohol, ti ho zbili do bezvědomí (duben 2018):

U Nejvyššího soudu letos uspěla ČSSD. Soud vrátil jeji spor s dědici právníka Zdeňka Altnera prakticky na začátek. Opět bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 1.

Prezident Miloš Zeman se podle nepravomocného rozhodnutí soudu nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý byl uznán vinným v druhé části korupční kauzy s nemocničními zakázkami.

Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov. Památka je ve vlastnictví státu.

Tentýž soud dal také Romanu Janouškovi v případu sražené ženy šanci na nový proces. Justice musí znovu rozhodnout o návrhu na obnovu řízení, původně pražské soudy návrhu nevyhověly. Janouškovo jméno se objevilo letos v české justici dvakrát. Státní zástupce podal obžalobu v kauze odposlechů primátora Pavla Béma a lobbisty. Oba muži vinu ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace odmítají.

Na svobodu se podíval po 2,5 letech ve vězení lobbista Marek Dalík.

Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník dostal podmíněný trest kvůli výrokům na adresu homosexuálů, Romů a Židů. 

Exministr Robert Pelikán podle Ústavního soudu porušil při vydávání do USA práva údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina.

Na konci roku bylo také obnoveno trestní stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Rektor Univerzity Karlovy Zima má covid, je ve vážném stavu na JIP

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima je kvůli onemocnění koronavirem ve vážném, ale stabilizovaném stavu, oznámil...

Britská mutace koronaviru se potvrdila ve třech krajích, řekl zdravotní ústav

Britská mutace koronaviru byla potvrzena na vzorcích z Prahy a Středočeského a Královéhradeckého kraje, uvedla vedoucí...

Je to průšvih hlavně rodičů, říká historik k sáňkování na ruinách v Lidicích

Lidice o uplynulém víkendu zažily nápor sáňkařů a lyžařů. Proháněli se na místech obce, kterou v roce 1942 zničili...

GLOSA: Skončil Miroslav Kalousek, příliš výrazný vedlejší hráč

Premium Miroslav Kalousek skončil. Po 22 letech ve Sněmovně, po 31 letech v politice. Nenáviděný i milovaný, v každém případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...