Vrchní soud potvrdil Nečesanému zproštění obžaloby z útoku na kadeřnici

  6:51aktualizováno  10:58
Vrchní soud potvrdil zprošťující verdikt Krajského soudu v Hradci Králové v případu Lukáše Nečesaného, který byl obžalovaný z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Je to už třetí pravomocný verdikt v kauze, ty předchozí vždy zrušil Nejvyšší soud po dovolání obžalovaného.

Pražský vrchní soud projednával případ už pošesté. Proti poslednímu zprošťujícímu rozsudku hradeckého krajského soudu se odvolala státní zástupkyně. 

Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička v odůvodnění řekl, že středeční rozhodnutí je sice špatné, ale že vzhledem k procesní situaci se žádné lepší nenabízí. Uvedl, že odvolání státní zástupkyně proti zprošťujícímu verdiktu zamítl, přestože její odvolací námitky byly oprávněné. „Za současné procesní situace nelze vinu prokázat. Nemůžeme nutit soud prvního stupně k tomu, jakým způsobem má hodnotit důkazy. Navíc už jsme to jednou udělali a nalézací soud na naše výtky v podstatě nereagoval,“ podotkl soudce. 

Zatím není jasné, zda státní zastupitelství využije práva podat k Nejvyššímu soudu další dovolání, které by opět mohlo kauzu otevřít.

Lukáš Nečesaný dorazil k jednání s rodinou a přáteli. „Budu se věnovat rodině, škole a práci. Odškodnění zatím neřeším. Jsem rád, že to skončilo,“ řekl Nečesaný novinářům po rozsudku, po kterém se mu viditelně ulevilo a neskrýval úsměv.

Fotogalerie

„Rozhodnutí jsem uvítal, protože vina Lukáše Nečesaného nebyla prokázána. Spadne z něho kámen a může se věnovat rodině. Jsem rád, že to skončilo, ale ještě je potřeba počkat, jestli státní zastupitelství podá dovolání, či nikoliv,“ řekl obhájce Oldřich Chudoba.

Hradecký krajský soud v minulosti mladíka opakovaně poslal do vězení, ale poté ho po zásahu Nejvyššího soudu už dvakrát zprostil viny. Vrchní soud osvobození vždy zrušil, vyžadoval také změnu trestního senátu u soudu krajského, posledně do případu zasáhl Ústavní soud.

Kadeřnice čeká na usvědčeného viníka šest let

Obžaloba tvrdí, že tehdy dvacetiletý student gymnázia Nečesaný udeřil 21. února 2013 kadeřnici několikrát do hlavy polenem a sebral jí přes deset tisíc korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej však označila za útočníka

„Usmíval se mi do očí. Něco měl za zády. Vytáhl poleno a začal mě mlátit do hlavy a pak už nic nevím. Byla to bříza. Mohlo to být kolem páté hodiny. To je čistá pravda,“ řekla žena v září 2017.

Mladík vinu od začátku komplikovaného procesu popírá. „Od začátku trvám na své nevině. Skutek, který mi je kladen za vinu, jsem nespáchal. Je odporným činem a modlím se, aby pravý pachatel byl konečně potrestán,“ řekl Nečesaný taktéž u soudu v září 2017 (více čtěte v článku Modlím se za potrestání pravého pachatele). 

Krajský soud Nečesaného nejprve potrestal 16 lety vězení, vrchní soud mu trest snížil na 13 let. Nečesaný strávil za mřížemi 1,5 roku, poté se dostal na svobodu po zásahu Nejvyššího soudu. 

Takto Nečesaný přesvědčoval soud o své nevině v předchozích fázích kauzy:

Po nových verdiktech se do vězení na půl roku vrátil, po dalších rozhodnutích soudů se ale znovu dočkal propuštění. Nejvyšší soud v Brně opakovaně poukázal na chyby v dřívějším průběhu kauzy, kdy soudy vždy uznaly vinu obžalovaného. Nyní je Nečesaný na svobodě.

Vrchní soud s osvobozením mladíka nesouhlasí. Loni v listopadu zrušil v neveřejném jednání poslední zprošťující verdikt a nařídil druhou výměnu krajského soudního senátu. 

U Ústavního soudu se rozhodovalo o stížnosti na postup Vrchního soudu v Praze, který už dvakrát zrušil zprošťující rozsudek.  S tímto postupem se Ústavní soud neztotožnil, a vrchní soud tak nyní musí veřejně rozhodovat znovu

Soudce zpravodaj Jan Filip uvedl, že usnesením pražského vrchního soudu, který zrušil zprošťující rozsudek hradeckého soudu, bylo porušeno ústavně zaručené právo stěžovatele na řádné soudní řízení ve spojení s právem na zákonného soudce.

Vrchní soud v Praze musel podle nálezu Ústavního soudu zaměřit na to, aby identifikoval a odůvodnil konkrétní pochybení krajského soudu.

V roce 2017 sepsal Lukáš Nečesaný knihu o svém pobytu ve vězení:

Vrchní soud do šest let trvajícího případu Lukáše Nečesaného zasáhl několikrát. Zrušil odsuzující a poté i zprošťující verdikty Krajského soudu v Hradci Králové. 

Naposledy loni v listopadu zrušil zprošťující verdikt a nařídil, aby krajský soud případ projednal v jiném složení senátu. Dosavadní senát prý není schopen správně hodnotit důkazy

Advokát Zdeněk Koudelka tehdy označil případ za debakl obecného soudnictví, jeho klient je podle něj obětí války vrchního soudu s Nejvyšším soudem

Soudní rozhodnutí v kauze Lukáše Nečesaného:

DATUM
SOUD
ROZHODNUTÍ
1. 9. 1. 2014
Krajský soud v Hradci Králové
16 let vězení
2.10. 3. 2014
Vrchní soud v Praze
vráceno k novému projednání
3.
21. 5. 2014
Krajský soud v Hradci Králové16 let vězení
4.23. 7. 2014
Vrchní soud v Praze
pravomocně 13 let vězení
5.20. 5. 2015
Nejvyšší soud ČR
vráceno k novému projednání
6.1. 4. 2016
Krajský soud v Hradci Králové
13 let vězení
7.
31. 8. 2016
Vrchní soud v Praze
pravomocně 13 let vězení
8.29. 3. 2017
Nejvyšší soud ČR
vráceno k novému projednání
9.
20. 11. 2017
Krajský soud v Hradci Králové
zproštěn obžaloby
10.23. 3. 2018
Vrchní soud v Praze
vráceno k novému projednání
11.
14. 5. 2018
Krajský soud v Hradci Králové
zproštěn obžaloby
12.
28. 11. 2018
Vrchní soud v Praze
vráceno k novému projednání
13.5. 2. 2019
Ústavní soud ČR
věc musí projednat vrchní soud
14. 27. 3. 2019
Vrchní soud v Praze
pravomocně zproštěn obžaloby

Nejčtenější

V Červeném Kostelci na Náchodsku se střílelo, na místě zůstali dva mrtví

Policie (ilustrační foto)

V pondělí odpoledne vystrašila obyvatele Červeného Kostelce na Náchodsku střelba. Policie podle serveru tn.cz našla v...

Ulice se pár dnů jmenovala Pod Ovčáčkem, ceduli s překlepem město vydraží

Vrchlabí plánuje dražbu cedule.

Lidé na sociálních sítích se baví „překlepem“ na ceduli označující novou ulici ve Vrchlabí. Radnice ji nechala osadit,...

Střelbu v Červeném Kostelci policie vyšetřuje jako vraždu, spor byl o dům

V rodinném domě v Červeném Kostelci se střílelo.

Policie vyšetřuje pondělní střelbu v rodinném domě v Červeném Kostelci na Náchodsku jako vraždu. Na místě zůstali dva...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Řidič vjel na nechráněný přejezd v polích, srážku s motorákem nepřežil

Tragická nehoda na přejezdu v Sověticích.

Na nechráněném železničním přejezdu v Sověticích na Hradecku zemřel 46letý řidič. Muž jel po panelové polní cestě a...

Další z rubriky

Černá skládka pneumatik na Jičínsku snad zmizí, firma ji zatím oplotí

Ve Veliši na Jičínsku dál přibývá pneumatik na černé skládce (8. 9. 2019).

Černá skládka pneumatik ve Veliši na Jičínsku zřejmě časem zmizí. Alespoň to slíbil zástupce firmy Setra, jež pozemky...

Antimonopolní úřad zrušil tendr na zajištění veřejné autobusové dopravy

Regionální doprava Oredo v Královéhradeckém kraji

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na zajištění veřejné autobusové dopravy v...

Řidič vjel na nechráněný přejezd v polích, srážku s motorákem nepřežil

Tragická nehoda na přejezdu v Sověticích.

Na nechráněném železničním přejezdu v Sověticích na Hradecku zemřel 46letý řidič. Muž jel po panelové polní cestě a...

Najdete na iDNES.cz