Soud snížil Nizozemci trest za zbití číšníka, jeho bratrovi potvrdil 5 let

  11:26aktualizováno  12:17
Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za mřížemi za napadení číšníka v centru Prahy. Podle vrchního soudu se dopustili těžkého ublížení na zdraví, ne pokusu o vraždu, ze kterého byli původně obžalováni. Městský soud jim v dubnu nepravomocně uložil šest a pět let vězení. Napadenému číšníkovi se úterní verdikt nelíbí.

Státní zástupkyně ve svém konečném návrhu zopakovala, že chce rozsudek Městského soudu v Praze zrušit a obžalované uznat vinnými ve smyslu pokusu o vraždu a vyhostit je na dobu neurčitou, nebo cizincům zpřísnit tresty na 9 a 8 let.

Fotogalerie

„I když šlo nepochybně ze strany obou obžalovaných o brutální útok, nedosáhl ještě takové úrovně, aby naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu vraždy,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. O takovém zločinu by se podle něj mohlo mluvit v případě, že by muži ve svém násilí pokračovali i poté, co číšník zůstal ležet na zemi. Vedle těžkého ublížení na zdraví se bratři podle rozsudku dopustili také výtržnictví.

Arminovi snížil odvolací senát trest o půl roku, Aräshovi výši původního trestu potvrdil. Arminovi totiž byly kladeny za vinu dva skutky. Po předchozí slovní rozepři se měl noc předcházející útoku dostat do potyčky před klubem James Dean. 

Obhájce Armina poukazoval na to, že svědci jej dokázali identifikovat pouze podle žlutého trička. Ten večer ovšem Armin Nahvi žluté triko neměl. Skutek soud vyhodnotil jako výtržnictví, nikoliv jako pokus o ublížení na zdraví, a proto muži o šest měsíců zmírnil původní trest. 

Muži na základě rozhodnutí mají zaplatit odškodné 1,8 milionu korun a dalších 159 tisíc musí zaplatit zdravotní pojišťovně. Zmocněnec číšníka Michal Manini dříve po cizincích požadoval odškodnění za snížení společenského uplatnění ve výši 2 miliony korun a jako bolestné přes 600 tisíc.

Součástí verdiktu je i desetileté vyhoštění obou bratrů z České republiky.

Činu muži litují, číšníkovi se rozsudek nelíbí

Své závěrečné řeči pronesli v úterý i oba bratři. „Je mi líto, co se ten den stalo, co jsem udělal. Beru plnou zodpovědnost za to, co jsem udělal. Budu respektovat rozhodnutí soudu o mém trestu a náhradě škody,“ uvedl Armin Nahvi.

„Jsem si plně vědom, že jsem spáchal trestný čin. Neměl jsem žádný důvod, abych se ten den pral, dokud nebyl můj kamarád napaden. Reagoval jsem přehnaně. Svého chování lituji. Nechtěl jsem, aby to takto dopadlo, nyní se ovšem musím vystavit následkům,“ uvedl Aräsh Nahvi. Ve své řeči se znovu omluvil napadenému číšníkovi i lidem v České republice.

Napadený číšník se vyhlášení rozsudku odvolacího soudu nezúčastnil. Redaktorce iDNES.cz ale na chodbě budovy soudu řekl, že se mu verdikt nelíbí.

„Nejsem rád, jak to celé dopadlo. S rozhodnutím soudu nejsem spokojený, mělo to by kvalifikováno jako pokus o vraždu,“ řekl. Dodal, že muži mu při útoku vyhrožovali zabitím. Podle svých slov se už snaží zapojovat do běžného života i do práce.

Spor mezi znalci

Soudce zpravodaj Zelenka v srpnu rozhodl, že případ odročí na říjen. K případu pozval dalšího soudního znalce z oboru zobrazovací metoda, který by měl vyřešit otázku, zda došlo ke zlomenině spánkové kosti kopem či úderem, nebo pádem na zem. Právě tato skutečnost měla ovlivnit právní kvalifikaci celého případu a může mít tak vliv na výši trestu u obou mužů.

Oba znalci měli možnost seznámit se s novým posudkem. Shodli se na tom, že zlomenina spánkové kosti byla „pokračováním“ zlomeniny kosti klínové. „Na základě posudku se mohu vyjádřit, že poranění vzniklo tupou ránou. Poranění není možné vysvětlit pádem na zem,“ uvedl znalec Ivan Procházka.

Byli agresivní a lidé je prosili, ať přestanou, líčí žena napadení číšníka

Znalec Jiří Hladík uvedl, že vznik zranění mohlo být způsobeno tupým násilím způsobeným kolmo zepředu. „Může to být způsobené i ránou pěstí,“ podotkl.

Vzniku zranění se věnovali i obhájci cizinců. Ti si na úterní jednání přinesli vlastní model lebky a tenisku.

Pražský městský soud letos v dubnu udělil bratrům nižší tresty než jaké původně požadovala žalobkyně a věc klasifikoval jako těžké ublížení na zdraví.

„Jednalo se o brutální, neodůvodněný útok, kterému předcházela přemrštěná, neadekvátní reakce všech těch holandských občanů. Rozhodně zde ale není žádná okolnost, která by nasvědčovala tomu, že obžalovaní jednali s úmyslem poškozeného zavraždit,“ odůvodnil rozsudek tehdy soudce.

Muži na základě dubnového rozhodnutí měli zaplatit odškodné 1,8 milionu korun. Zmocněnec číšníka Michal Manini dříve po cizincích požadoval odškodnění za snížení společenského uplatnění ve výši 2 miliony korun a jako bolestné přes 600 tisíc. Nově po mužích uplatňoval pouze částku ve výši 1,5 milionu korun.

Napadení číšníka

Celý incident se stal loni 21. dubna na Národní třídě u obchodního centra Quadrio. Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali s kamarády do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. 

Spor mezi sedmičlennou skupinou turistů a obsluhou vznikl kvůli tomu, že si cizinci do podniku přinesli vlastní alkohol. Z rvačky vyšel nejhůře jeden z číšníků, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými a tříštivými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku.

Dva muži byli propuštěni s tím, že se konflikt snažili spíše uklidnit. Třem mužům uložil Obvodní soud pro Prahu 1 osmiměsíční podmínky a na pět let je také vyhostil ze země.

Číšník káral cizince za vlastní alkohol, ti ho za to zbili do bezvědomí (22. dubna 2018):

Číšník Miroslav se probral až po několika dnech v nemocnici. Několik dní byl v bezvědomí na jednotce intenzivní péče, kde se léčil s krvácením do mozku, zlomenými obličejovými kostmi a poraněným okem. Asi měsíc po incidentu na tiskové konferenci uvedl, že se stále potýká s následky zranění.

Oba bratři se během projednávání případu u Městského soudu v Praze číšníkovi omluvili. Zároveň mu taktéž nabídli i finanční podporu.

Nahviovi tvrdí, že si na událost příliš nepamatují. Hájí se tím, že se do fyzického konfliktu zapojili proto, aby bránili své kamarády. Na konečný verdikt čekali ve vazbě. Jejich obhájci přišli s verzí, že číšník si zranění přivodil sám, a to nekoordinovaným pádem poté, co zakopl.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Policie zadržela exposlance ODS Šnajdra kvůli zakázce pro Bulovku

Bývalého poslance ODS Marka Šnajdra v pondělí zadržela policie. Podle informací Lidových novin ho obvinila kvůli...

Spacáková stávka skončila. Protestující studenti opustili vestibul Karolina

Dvacítka studentů, která od středy okupovala Karolinum, se po tříhodinovém jednání s vedením domluvila na okamžitém...

Nemocná demokracie. Havlův Golf vyslechl vzkazy od Svěráka i Polívky

„Kdybyste to tady viděl, zatočí se vám hlava. Naše demokracie je nemocná,“ vzkazuje herec Zdeněk Svěrák v autě, kterým...

Do buněk nechceme, říkají v Chanově. Pokus stěhovat lidi z ghett selhává

Plány na přestěhování lidí z ghett selhávají. Obyvatelům z vyloučených lokalit se do nových montovaných bytů nechce....

Najdete na iDNES.cz