Vypadá to jako rybí karbanátky, chutná to jako rybí karbanátky, ale ještě před chvílí to byl jen bílý prášek. Bílkovinou nabitý prášek. Dovoleny jsou i čokoládové tyčinky, pudinky či třeba slané krekry. Vše vypadá jako pravé, chutná jako pravé, ovšem nic neobsahuje ani stopu cukru. Na tom stojí momentálně největší hit mezi dietami - ketodieta.
Člověk jí jen vysoce koncentrované bílkoviny, upravené buď rovnou jako hotové jídlo, nebo hotové během sekundy smícháním s vodou. Tím se sníží příjem cukrů na minimum, organismus se dostane do takzvané ketózy a začne rychle spalovat tuky, aniž by shodil svaly. Zbavit se tak lze i jinak těžce odstranitelného vnitřního tuku kolem břicha.
Do diety se nyní vrhly po hlavě tisíce lidí a objednávají ji přes internet po balících, byť nejde úplně o levnou záležitost. Balík jídla na měsíc vyjde na pět a půl tisíce. A možná láká i fakt, že se člověk v ketóze zpočátku cítí nabitý energií a žije v lehké euforii.
Ledviny bolí, až když je to vážné
Lékaři však varují, že tento dietní hit může způsobit selhání ledvin. Ostatně o tom informovaly tento týden světové agentury, když jedna z matek, které chtěly po porodu rychle zpět své tělo, už pátý den ketodiety skončila na jednotce intenzivní péče se selháním ledvin.
Čtěte na OnaDnes.cz |
„Pro ledviny je zvýšený příjem bílkovin vždy rizikem, protože je zatěžuje. U zdravého člověka by neměl příjem bílkovin překročit 1 gram na kilogram váhy denně, ale s dietou postavenou na vysoce proteinových přípravcích je jasné, že to řada lidí překročí i několikanásobně,“ říká specialista na ledviny Vladimír Tesař ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Ledviny patří bohužel k orgánům, který se nehlásí bolestí, bolí, až když je opravdu problém. „Na většinu potíží s ledvinami se tak přijde jen náhodou - při nějakém jiném vyšetření,“ říká lékař. A doporučuje před začátkem ketodiety nebo jiných vysoce bílkovinových diet vždy nejdřív zajít k lékaři na laboratorní rozbory krve s důrazem na ledviny. Může se totiž ukázat, že člověk už má vadu ledvin, o níž neví, a dieta bez lékařské kontroly by je odrovnala úplně.
„Pro lidi s těžkou obezitou přitom tato dieta není špatná, má rozumný základ, jen tu hrozí bez odborného lékařského dohledu riziko nebezpečí pro ledviny a taky jo-jo efektu, že člověk rychle nabere, co shodil,“ říká Iva Málková z organizace STOB proti obezitě.
Bez pomoci výživového poradce nebo lékaře si navíc jen málokdo dokáže spočítat ideální porci bílkovin a energetickou náročnost jídla. Ta počítá s rozdíly mezi muži a ženami či s procentem jejich skrytého tuku.
Steaky bez příloh
Ketodietu si oblíbili hlavně muži, protože dovoluje jednou denně porci masa, jako je steak, se zeleninou a člověk navíc mezi jídly netrpí hladem, protože bílkoviny zasytí.
Dieta se však může držet jen krátkodobě, ve třech fázích jde nanejvýš o několik týdnů. Návrat k normální stravě pak musí postupovat zvolna, jinak si člověk rozhodí metabolismus.
U ketodiety také hrozí bolesti hlavy, padání vlasů, protože málokdo ví, že musí doplňovat draslík a vitaminy v tabletách. Odborníci proto varují: ketodieta ano, ale vždy až po vyšetření lékařem a pod jeho pravidelnou každoměsíční kontrolou.„Rozhodně je rozumnější než třeba další módní hit - genetická dieta. Tam není prokázán žádný vědecký základ,“ říká Málková.
U hubnutí však není důležité jen to, co člověk jí, ale také psychologie. Přesněji: hlava. „Důležité je hubnout bez stresu. K tomu nepomůže intenzivní sport, ale praktikování hormonální jógy. Zvýší hladinu hormonů, zlepší metabolismus, čímž zharmonizuje především emoce a člověk hubne v pohodě,“ vysvětluje výhodu hormonální jógové terapie lektorka Jana Černotová. „Stačí třicet minut třikrát týdně a nebude vám chybět ani energie, což je častý problém při hubnutí,“ radí.
A Iva Málková důležitost psychiky ještě podtrhuje. „Myslím, že hysterii hubnutí nevyřeší znalosti o výživě, jde o změnu návyků a o psychiku. Prosazujeme to již pětadvacet let, máme výročí, ale hubnoucí lidé psychologický přístup stále podceňují,“ říká.