Babiš vyhověl Evropské komisi. Nebude se účastnit jednání o fondech EU

  13:08aktualizováno  16:11
Premiér Andrej Babiš se nebude účastnit jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Vyhověl tak jednomu z doporučení eurokomisaře Günthera Oettingera. Česká vláda v reakci na kritiku z Evropské komise, že je Babiš ve střetu zájmů, schválila návrh novely zákona o podpoře regionálního rozvoje.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš | foto: ČTK

„Probírali jsme takzvaný střet zájmů,“ řekl premiér po jednání vlády. Radě pro Evropské strukturální a investiční fondynově nebude nově muset předsedat premiér. Zákon, který na jednání přinesla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, že bude schvalovat parlament.

„Nikdy jako člen vlády nerozhoduji sám,“ řekl Babiš po jednání vlády a totéž napsal eurokomisaři Güntheru Oettingerovi.

Babiš čelí už delší dobu kritice od domácí opozice a nově i od evropských politiků, že je ve střetu zájmů, i když převedl svůj podnik Agrofert do dvou svěřenských fondů. „Po nabytí účinnosti předloženého zákona rozhodne vláda svým usnesením - formou nového znění Statutu rady - který z členů vlády (tzn. již nikoli její předseda) bude stát v čele rady,“ uvádí předkládací zpráva k zákonu. Nyní může radě podle zákona předsedat pouze premiér.

Babiš si vybral jednu variantu, kterou mu doporučil Oettinger

Eurokomisař pro rozpočet Oettinger doporučil Babišovi tři způsoby, jak se může zbavit střetu zájmů. Jedním z nich je možnost, že by se Babiš zdržel účasti na rozhodnutích souvisejících s jeho střetem zájmu a že by měl odstoupit z vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy, neúčastnit se rozhodování ani komunikace v oblastech, na kterých by mohl přes Agrofert profitovat, a nominovat za sebe v takových rozhodnutích někoho jiného.

Další možností podle Oettingera je, že se Agrofertu úplně zbaví, prodá ho, nebo ho alespoň převede do „slepého“ fondu, na který nebude mít vliv a nebudou v něm jemu blízké osoby.

Evropský parlament minulý týden vyzval Evropskou komisi, aby pozastavila dotace pro Agrofert. Oettinger uvedl, že Evropská komise nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. České ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

Výhrady od opozice i od Transparency International

Opozice hodnotí Babišův krok kriticky. „Rozhodnutí vlády o tom, že se premiér nebude účastnit jednání o fondech Evropské unie, jen potvrzuje to, co Piráti tvrdí již několik měsíců. Andrej Babiš se de facto přiznává, že se skutečně nachází ve střetu zájmů. Na druhou stranu by bylo naivní se domnívat, že vzdáním se funkce v Radě evropských fondů Babiš svůj kolosální problém vyřeší. Nevyřešila by jej ani novela zákona. Je totiž nereálné, aby byl předseda vlády ze své pozice zcela izolován od dotační politiky státu,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Vláda sice schválila, že premiér nebude muset předsedat Radě pro evropské strukturální a investiční fondy, ale to na jeho střetu zájmů nic nemění. Rada je totiž pouze poradním orgánem vlády, takže vláda je ta, kdo má v dotacích poslední slovo. Pokud se ale jedná o první z řady kroků, je to dobrý start,“ reagoval předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Po uskutečnění tohoto kroku jsme volali před dvěma týdny a považujeme ho za nezbytný. Nicméně sám o sobě není dostačující. Pokud si Andrej Babiš opravdu vybral nejsložitější variantu, tedy zbavit se politického vlivu na rozhodování o evropských dotacích, nesmí být ani součástí Evropské rady, kde je však místo premiéra nezastupitelné. Premiér této země, získávající benefity ze zemědělského koncernu, přeci logicky nemůže rozhodovat komu tyto dotace půjdou. Vždyť má možnost odstřelit konkurenci lusknutím prstů,“ uvedl europoslanec za hnutí STAN Stanislav Polčák.

„Rada je pouze poradním orgánem vlády, takže ve výsledku o všem stejně rozhoduje vláda, ve které Andrej Babiš ale stále figuruje. Problém střetu zájmů Andreje Babiše se tím tedy vůbec neřeší,“ napsal agentuře ČTK Peter Leyer z nevládní organizace Transparency International. „Andrej Babiš by měl tedy předmětný střet řešit spíše z hlediska podnikatele, nikoliv vzdáním se politických pozic,“ uvedl Leyer.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

O zástupkyni ombudsmanky se utkají tři ženy - Wagnerová, Samková a Selucká

Šabatová poprvé usedla za svůj pracovní stůl s úsměvem poprvé 18. 2. 2014

Senát bude vybírat na pozici zástupkyni veřejného ochránce práv ze tří uchazeček. Mezi nimi je bývalá ústavní soudkyně...

Vedli velká města, navzdory tomu jsou teď někteří politici bez práce

Stávající brněnský primátor Petr Vokřál reaguje na vznik čtyřkoalice, která...

Čtyři roky měli vliv na to, jak se bude žít statisícům lidí ve městech, která vedli. Po volbách se však stali řadovými...

Moralistní argumenty, že se zdaňuje něco vraceného, neobstojí, říká Dolejš

Poslanec a bývalý místopředseda KSČM Jiří Dolejš přichází na první zasedání...

Smlouvy mezi státem a církvemi nemohou podle Jiřího Dolejše z KSČM nijak blokovat to, že se stát rozhodne uložit daň,...

Najdete na iDNES.cz