Babiš vyhověl Evropské komisi. Nebude se účastnit jednání o fondech EU

  13:08aktualizováno  16:11
Premiér Andrej Babiš se nebude účastnit jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Vyhověl tak jednomu z doporučení eurokomisaře Günthera Oettingera. Česká vláda v reakci na kritiku z Evropské komise, že je Babiš ve střetu zájmů, schválila návrh novely zákona o podpoře regionálního rozvoje.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš | foto: ČTK

„Probírali jsme takzvaný střet zájmů,“ řekl premiér po jednání vlády. Radě pro Evropské strukturální a investiční fondynově nebude nově muset předsedat premiér. Zákon, který na jednání přinesla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, že bude schvalovat parlament.

„Nikdy jako člen vlády nerozhoduji sám,“ řekl Babiš po jednání vlády a totéž napsal eurokomisaři Güntheru Oettingerovi.

Babiš čelí už delší dobu kritice od domácí opozice a nově i od evropských politiků, že je ve střetu zájmů, i když převedl svůj podnik Agrofert do dvou svěřenských fondů. „Po nabytí účinnosti předloženého zákona rozhodne vláda svým usnesením - formou nového znění Statutu rady - který z členů vlády (tzn. již nikoli její předseda) bude stát v čele rady,“ uvádí předkládací zpráva k zákonu. Nyní může radě podle zákona předsedat pouze premiér.

Babiš si vybral jednu variantu, kterou mu doporučil Oettinger

Eurokomisař pro rozpočet Oettinger doporučil Babišovi tři způsoby, jak se může zbavit střetu zájmů. Jedním z nich je možnost, že by se Babiš zdržel účasti na rozhodnutích souvisejících s jeho střetem zájmu a že by měl odstoupit z vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy, neúčastnit se rozhodování ani komunikace v oblastech, na kterých by mohl přes Agrofert profitovat, a nominovat za sebe v takových rozhodnutích někoho jiného.

Další možností podle Oettingera je, že se Agrofertu úplně zbaví, prodá ho, nebo ho alespoň převede do „slepého“ fondu, na který nebude mít vliv a nebudou v něm jemu blízké osoby.

Evropský parlament minulý týden vyzval Evropskou komisi, aby pozastavila dotace pro Agrofert. Oettinger uvedl, že Evropská komise nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. České ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

Výhrady od opozice i od Transparency International

Opozice hodnotí Babišův krok kriticky. „Rozhodnutí vlády o tom, že se premiér nebude účastnit jednání o fondech Evropské unie, jen potvrzuje to, co Piráti tvrdí již několik měsíců. Andrej Babiš se de facto přiznává, že se skutečně nachází ve střetu zájmů. Na druhou stranu by bylo naivní se domnívat, že vzdáním se funkce v Radě evropských fondů Babiš svůj kolosální problém vyřeší. Nevyřešila by jej ani novela zákona. Je totiž nereálné, aby byl předseda vlády ze své pozice zcela izolován od dotační politiky státu,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Vláda sice schválila, že premiér nebude muset předsedat Radě pro evropské strukturální a investiční fondy, ale to na jeho střetu zájmů nic nemění. Rada je totiž pouze poradním orgánem vlády, takže vláda je ta, kdo má v dotacích poslední slovo. Pokud se ale jedná o první z řady kroků, je to dobrý start,“ reagoval předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Po uskutečnění tohoto kroku jsme volali před dvěma týdny a považujeme ho za nezbytný. Nicméně sám o sobě není dostačující. Pokud si Andrej Babiš opravdu vybral nejsložitější variantu, tedy zbavit se politického vlivu na rozhodování o evropských dotacích, nesmí být ani součástí Evropské rady, kde je však místo premiéra nezastupitelné. Premiér této země, získávající benefity ze zemědělského koncernu, přeci logicky nemůže rozhodovat komu tyto dotace půjdou. Vždyť má možnost odstřelit konkurenci lusknutím prstů,“ uvedl europoslanec za hnutí STAN Stanislav Polčák.

„Rada je pouze poradním orgánem vlády, takže ve výsledku o všem stejně rozhoduje vláda, ve které Andrej Babiš ale stále figuruje. Problém střetu zájmů Andreje Babiše se tím tedy vůbec neřeší,“ napsal agentuře ČTK Peter Leyer z nevládní organizace Transparency International. „Andrej Babiš by měl tedy předmětný střet řešit spíše z hlediska podnikatele, nikoliv vzdáním se politických pozic,“ uvedl Leyer.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Rafaje neodvolám, Ištvanovi nevěřím, řekl Zeman. Podpořil Klause mladšího

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. (21. 3....

Prezident Miloš Zeman po zkušenostech z případu Nagyová přestal věřit šéfovi Vrchního státního zastupitelství Ivo...

Do fondu Miloše Zemana už Zeman nepřispívá, poslední částku poslal loni

Prezident Miloš Zeman během rozhovoru pro Českou tiskovou kancelář (ČTK) při...

Když v polovině června 2013 začalo s velkou slávou přispívání do Nadačního fondu Prezidenta republiky za účelem snížení...

Chybí praxe a nehod přibývá. Strojvůdci se připravují místo let jen měsíce

Na brněnském hlavním nádraží se srazily dva osobní vlaky. 21 lidí utrpělo lehká...

V Česku se dramaticky zkrátila doba na přípravu nových strojvůdců. Zatímco dřív se noví mašinfírové připravovali roky,...

Najdete na iDNES.cz