DOKUMENT: Agrofert, nebo celá Česká republika? Co řekl eurokomisař Oettinger

  15:16aktualizováno  15:16
Evropský parlament ve čtvrtek vyzval Evropskou komisi, aby pozastavila dotace pro skupinu Agrofert. Hlavním řečníkem v Parlamentu byl komisař Evropské unie pro rozpočet Günther Oettinger, který hovořil o konfliktu zájmů a ochraně rozpočtu EU v České republice. Zde je výtah nejdůležitějších pasáží z jeho projevu:

Evropský parlament | foto: Reuters

Debata dává komisi příležitost informovat o situaci ty z vás, kteří se zajímají o možné zneužívání evropských programů v souvislosti s jedním členským státem a možným střetem zájmů. My se záležitostí podrobně a nezaujatě zabýváme a já krátce představím různá časová rozmezí.

Fotogalerie

Nejdůležitější, aktuální časové období trvá od 2. srpna tohoto roku. Od té doby platí nové rozpočtové nařízení schválené touto sněmovnou a Radou a nový článek 61, v němž je definice konfliktu zájmů rozšířena a dalo by se říci i posílena. Týká se přímé, nepřímé a sdílené správy prostředků plynoucích z evropského rozpočtu.

Co se týče období od 2. srpna, vládě a šéfovi vlády dotyčné země jsme písemně vysvětlili náš právní názor, týkající se konfliktu zájmů podle článku 61. Dostali jsme první odpověď a nyní ji důkladně vyhodnotíme. 

Důležité je, že během období platnosti nového rozpočtového nařízení dosud z evropských programů nebyly dotyčnému členskému státu nebo projektům v dotyčném členském státu vyplaceny žádné prostředky... V jednom dopise jsme také vysvětlili, že dokud z našeho pohledu právní situace nebude uspokojivá a konflikt zájmů nebude odstraněn, nemáme v úmyslu prostředky poukázat.

Evropský parlament vyzval Komisi, aby pozastavila dotace pro Agrofert

Za druhé jsme v dopise objasnili, zda a případně jak dotyčný může dostát povinnosti odstranit konflikt zájmů. Konflikt zájmů podle rozpočtového řádu znamená, že dotyčná osoba se dopouští jednání, jímž by se mohly dostat do střetu zájmy její a unie. A je třeba přijmout opatření, které povedou k odstranění situace, která by objektivně mohla být vnímána jako konflikt zájmů.

Nová pravidla platí i pro sdílenou správu prostředků a jsou v první řadě věcí národních úřadů. Jejich úkolem je podle rozpočtového řádu zřizovat interní kontrolní systémy a přijímat opatření k zabránění konfliktu zájmů. Tento závazek platí pro všechny členské státy, a proto jsme přijali opatření, abychom je odpovídajícím způsobem informovali a radili jim, a opatření, která budou a byla přijata, kontrolujeme.

Jasné je ale i to, že to není věc pouze národních úřadů, ale také komise. V komisi to zajišťuje generální ředitelství Regio-Agri-Employment v součinnosti s právní službou... Stav věcí obsáhle objasníme s cílem odstranit konflikt zájmů a do té doby nebudeme nic vyplácet z rozpočtu pro rok 2018 nebo z rozpočtu 2019.

Druhé období je před 2. srpnem. Rozlišujeme období, kdy dotyčné osoby ještě nebyly členy vlády, a dobu, kdy byly ministry nebo i premiérem... Prostřednictvím našich služeb jsme iniciovali obsáhlý audit, který provedou naši úředníci.

Když se podíváme na objemy, zohlednili jsme obě rozpočtová období od roku 2007 do roku 2013 a od roku 2014 do 2. srpna 2018. Jde o vícero programů, jde o druhý pilíř, naši agrární politiku, naši kohezní politiku a v malém objemu o naši sociální politiku. Když sečteme obě periody u agrární politiky, jde o 115 projektů s celkovým objemem z evropských fondů ve výši 12,4 milionu eur. Jde o 115 projektů, jimž jsme poskytli spolufinancování.

Hamáček: Problémem by bylo zastavení dotací pro Česko. Babiš: Vyřeší se to

U dalších 26 projektů bylo sice uděleno povolení, ale ne platba. Když se podíváme na projekty, které byly spolufinancovány z regionální politiky a z ESF, jde v rozpočtovém období 2007-2013 dohromady o 76 projektů s celkem 44,3 milionů vyplacených z evropského rozpočtu. Ve stávajícím období 2014-2020 z ‚Regio-Employment‘ jde o 26 projektů v celkovém objemu v tuto chvíli téměř tří milionů eur.

Jak jsem řekl, pro období po 2. srpnu budeme usilovat o to, aby byl odstraněn konflikt zájmů podle našeho právního názoru a výkladu článku 61 a do té doby nebudou vypláceny žádné peníze. V rozsáhlých auditech ze strany generálních ředitelství v lednu rozebereme celé období od roku 2007 do konce roku 2013 a od roku 2014 do srpna 2018 a poskytneme vám zprávu o pokroku a celkové hodnocení.

Můj dopis z listopadu adresovaný premiérovi jsme poskytli paní kolegyni Grässleové a paní kolegyni Ayalové Senderové a jsme ochotni ho v rámci dohodnuté důvěrnosti předat i všem dalším řádným členům výboru pro kontrolu rozpočtu, pokud si to budou přát.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Objednavatelka Kuciakovy vraždy čelí dalšímu obvinění, zabití primátora

Ján Kuciak a Martina Kušnírová na fotografii pořízené 9. března 2018 na pietním...

Jednu z obviněných z loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka Alenu Zsuzsovou ve čtvrtek policie na Slovensku...

VIDEO: Niagarské vodopády částečně zamrzly, lákají na nečekanou podívanou

Zamrzla část Niagarských vodopádů (23.1.2019)

Návštěvníkům tradičního turistického lákadla kanadsko-amerických hranic se v úterý naskytla velkolepá podívaná....

Drony zkomplikovaly provoz na letišti v Newarku. Zdrželo se 42 letů

Ilustrační snímek

Na letišti Newark u New Yorku muselo být pozdrženo přistání 43 letů, když se v nedalekém okolí objevily dva drony....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz