DOKUMENT: Agrofert, nebo celá Česká republika? Co řekl eurokomisař Oettinger

  15:16aktualizováno  15:16
Evropský parlament ve čtvrtek vyzval Evropskou komisi, aby pozastavila dotace pro skupinu Agrofert. Hlavním řečníkem v Parlamentu byl komisař Evropské unie pro rozpočet Günther Oettinger, který hovořil o konfliktu zájmů a ochraně rozpočtu EU v České republice. Zde je výtah nejdůležitějších pasáží z jeho projevu:

Evropský parlament | foto: Reuters

Debata dává komisi příležitost informovat o situaci ty z vás, kteří se zajímají o možné zneužívání evropských programů v souvislosti s jedním členským státem a možným střetem zájmů. My se záležitostí podrobně a nezaujatě zabýváme a já krátce představím různá časová rozmezí.

Fotogalerie

Nejdůležitější, aktuální časové období trvá od 2. srpna tohoto roku. Od té doby platí nové rozpočtové nařízení schválené touto sněmovnou a Radou a nový článek 61, v němž je definice konfliktu zájmů rozšířena a dalo by se říci i posílena. Týká se přímé, nepřímé a sdílené správy prostředků plynoucích z evropského rozpočtu.

Co se týče období od 2. srpna, vládě a šéfovi vlády dotyčné země jsme písemně vysvětlili náš právní názor, týkající se konfliktu zájmů podle článku 61. Dostali jsme první odpověď a nyní ji důkladně vyhodnotíme. 

Důležité je, že během období platnosti nového rozpočtového nařízení dosud z evropských programů nebyly dotyčnému členskému státu nebo projektům v dotyčném členském státu vyplaceny žádné prostředky... V jednom dopise jsme také vysvětlili, že dokud z našeho pohledu právní situace nebude uspokojivá a konflikt zájmů nebude odstraněn, nemáme v úmyslu prostředky poukázat.

Evropský parlament vyzval Komisi, aby pozastavila dotace pro Agrofert

Za druhé jsme v dopise objasnili, zda a případně jak dotyčný může dostát povinnosti odstranit konflikt zájmů. Konflikt zájmů podle rozpočtového řádu znamená, že dotyčná osoba se dopouští jednání, jímž by se mohly dostat do střetu zájmy její a unie. A je třeba přijmout opatření, které povedou k odstranění situace, která by objektivně mohla být vnímána jako konflikt zájmů.

Nová pravidla platí i pro sdílenou správu prostředků a jsou v první řadě věcí národních úřadů. Jejich úkolem je podle rozpočtového řádu zřizovat interní kontrolní systémy a přijímat opatření k zabránění konfliktu zájmů. Tento závazek platí pro všechny členské státy, a proto jsme přijali opatření, abychom je odpovídajícím způsobem informovali a radili jim, a opatření, která budou a byla přijata, kontrolujeme.

Jasné je ale i to, že to není věc pouze národních úřadů, ale také komise. V komisi to zajišťuje generální ředitelství Regio-Agri-Employment v součinnosti s právní službou... Stav věcí obsáhle objasníme s cílem odstranit konflikt zájmů a do té doby nebudeme nic vyplácet z rozpočtu pro rok 2018 nebo z rozpočtu 2019.

Druhé období je před 2. srpnem. Rozlišujeme období, kdy dotyčné osoby ještě nebyly členy vlády, a dobu, kdy byly ministry nebo i premiérem... Prostřednictvím našich služeb jsme iniciovali obsáhlý audit, který provedou naši úředníci.

Když se podíváme na objemy, zohlednili jsme obě rozpočtová období od roku 2007 do roku 2013 a od roku 2014 do 2. srpna 2018. Jde o vícero programů, jde o druhý pilíř, naši agrární politiku, naši kohezní politiku a v malém objemu o naši sociální politiku. Když sečteme obě periody u agrární politiky, jde o 115 projektů s celkovým objemem z evropských fondů ve výši 12,4 milionu eur. Jde o 115 projektů, jimž jsme poskytli spolufinancování.

Hamáček: Problémem by bylo zastavení dotací pro Česko. Babiš: Vyřeší se to

U dalších 26 projektů bylo sice uděleno povolení, ale ne platba. Když se podíváme na projekty, které byly spolufinancovány z regionální politiky a z ESF, jde v rozpočtovém období 2007-2013 dohromady o 76 projektů s celkem 44,3 milionů vyplacených z evropského rozpočtu. Ve stávajícím období 2014-2020 z ‚Regio-Employment‘ jde o 26 projektů v celkovém objemu v tuto chvíli téměř tří milionů eur.

Jak jsem řekl, pro období po 2. srpnu budeme usilovat o to, aby byl odstraněn konflikt zájmů podle našeho právního názoru a výkladu článku 61 a do té doby nebudou vypláceny žádné peníze. V rozsáhlých auditech ze strany generálních ředitelství v lednu rozebereme celé období od roku 2007 do konce roku 2013 a od roku 2014 do srpna 2018 a poskytneme vám zprávu o pokroku a celkové hodnocení.

Můj dopis z listopadu adresovaný premiérovi jsme poskytli paní kolegyni Grässleové a paní kolegyni Ayalové Senderové a jsme ochotni ho v rámci dohodnuté důvěrnosti předat i všem dalším řádným členům výboru pro kontrolu rozpočtu, pokud si to budou přát.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Střelec z Utrechtu se přiznal k činům, z nichž ho obvinili. Prý jednal sám

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Muž stíhaný v souvislosti s pondělní střelbou v Utrechtu za několikanásobnou vraždu s teroristickým motivem se u soudu...

Hlasovat o dohodě potřetí se už možná nebude, naznačila Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová v pátek rozeslala všem poslancům britského parlamentu dopis, ve kterém naznačila možný...

Čaputová musí vysvětlovat pochybnosti ohledně své koncipientské praxe

První kolo prezidentských voleb se konalo 16. března 2019 na Slovensku. Na...

Favoritka druhého kola prezidentských voleb na Slovensku Zuzana Čaputová musí vysvětlovat nejasnosti ohledně své...

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na iDNES.cz