DOKUMENT: Agrofert, nebo celá Česká republika? Co řekl eurokomisař Oettinger

  15:16aktualizováno  15:16
Evropský parlament ve čtvrtek vyzval Evropskou komisi, aby pozastavila dotace pro skupinu Agrofert. Hlavním řečníkem v Parlamentu byl komisař Evropské unie pro rozpočet Günther Oettinger, který hovořil o konfliktu zájmů a ochraně rozpočtu EU v České republice. Zde je výtah nejdůležitějších pasáží z jeho projevu:

Evropský parlament | foto: Reuters

Debata dává komisi příležitost informovat o situaci ty z vás, kteří se zajímají o možné zneužívání evropských programů v souvislosti s jedním členským státem a možným střetem zájmů. My se záležitostí podrobně a nezaujatě zabýváme a já krátce představím různá časová rozmezí.

Fotogalerie

Nejdůležitější, aktuální časové období trvá od 2. srpna tohoto roku. Od té doby platí nové rozpočtové nařízení schválené touto sněmovnou a Radou a nový článek 61, v němž je definice konfliktu zájmů rozšířena a dalo by se říci i posílena. Týká se přímé, nepřímé a sdílené správy prostředků plynoucích z evropského rozpočtu.

Co se týče období od 2. srpna, vládě a šéfovi vlády dotyčné země jsme písemně vysvětlili náš právní názor, týkající se konfliktu zájmů podle článku 61. Dostali jsme první odpověď a nyní ji důkladně vyhodnotíme. 

Důležité je, že během období platnosti nového rozpočtového nařízení dosud z evropských programů nebyly dotyčnému členskému státu nebo projektům v dotyčném členském státu vyplaceny žádné prostředky... V jednom dopise jsme také vysvětlili, že dokud z našeho pohledu právní situace nebude uspokojivá a konflikt zájmů nebude odstraněn, nemáme v úmyslu prostředky poukázat.

Evropský parlament vyzval Komisi, aby pozastavila dotace pro Agrofert

Za druhé jsme v dopise objasnili, zda a případně jak dotyčný může dostát povinnosti odstranit konflikt zájmů. Konflikt zájmů podle rozpočtového řádu znamená, že dotyčná osoba se dopouští jednání, jímž by se mohly dostat do střetu zájmy její a unie. A je třeba přijmout opatření, které povedou k odstranění situace, která by objektivně mohla být vnímána jako konflikt zájmů.

Nová pravidla platí i pro sdílenou správu prostředků a jsou v první řadě věcí národních úřadů. Jejich úkolem je podle rozpočtového řádu zřizovat interní kontrolní systémy a přijímat opatření k zabránění konfliktu zájmů. Tento závazek platí pro všechny členské státy, a proto jsme přijali opatření, abychom je odpovídajícím způsobem informovali a radili jim, a opatření, která budou a byla přijata, kontrolujeme.

Jasné je ale i to, že to není věc pouze národních úřadů, ale také komise. V komisi to zajišťuje generální ředitelství Regio-Agri-Employment v součinnosti s právní službou... Stav věcí obsáhle objasníme s cílem odstranit konflikt zájmů a do té doby nebudeme nic vyplácet z rozpočtu pro rok 2018 nebo z rozpočtu 2019.

Druhé období je před 2. srpnem. Rozlišujeme období, kdy dotyčné osoby ještě nebyly členy vlády, a dobu, kdy byly ministry nebo i premiérem... Prostřednictvím našich služeb jsme iniciovali obsáhlý audit, který provedou naši úředníci.

Když se podíváme na objemy, zohlednili jsme obě rozpočtová období od roku 2007 do roku 2013 a od roku 2014 do 2. srpna 2018. Jde o vícero programů, jde o druhý pilíř, naši agrární politiku, naši kohezní politiku a v malém objemu o naši sociální politiku. Když sečteme obě periody u agrární politiky, jde o 115 projektů s celkovým objemem z evropských fondů ve výši 12,4 milionu eur. Jde o 115 projektů, jimž jsme poskytli spolufinancování.

Hamáček: Problémem by bylo zastavení dotací pro Česko. Babiš: Vyřeší se to

U dalších 26 projektů bylo sice uděleno povolení, ale ne platba. Když se podíváme na projekty, které byly spolufinancovány z regionální politiky a z ESF, jde v rozpočtovém období 2007-2013 dohromady o 76 projektů s celkem 44,3 milionů vyplacených z evropského rozpočtu. Ve stávajícím období 2014-2020 z ‚Regio-Employment‘ jde o 26 projektů v celkovém objemu v tuto chvíli téměř tří milionů eur.

Jak jsem řekl, pro období po 2. srpnu budeme usilovat o to, aby byl odstraněn konflikt zájmů podle našeho právního názoru a výkladu článku 61 a do té doby nebudou vypláceny žádné peníze. V rozsáhlých auditech ze strany generálních ředitelství v lednu rozebereme celé období od roku 2007 do konce roku 2013 a od roku 2014 do srpna 2018 a poskytneme vám zprávu o pokroku a celkové hodnocení.

Můj dopis z listopadu adresovaný premiérovi jsme poskytli paní kolegyni Grässleové a paní kolegyni Ayalové Senderové a jsme ochotni ho v rámci dohodnuté důvěrnosti předat i všem dalším řádným členům výboru pro kontrolu rozpočtu, pokud si to budou přát.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

AfD má sponzora z Bangkoku, možná obchodníka se zbraněmi s vazbou na špiony

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017)

Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) dostala 50 000 eur (téměř 1,3 milionu Kč) od německého šlechtice z...

Místopředseda EK Maroš Šefčovič bude kandidovat na slovenského prezidenta

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič

Místopředseda Evropské komise (EK) Maroš Šefčovič bude kandidovat na slovenského prezidenta v březnových přímých...

V Turecku odsoudili nositele ceny Václava Havla za údajný terorismus

V Turecku v noci zatkli při zátahu na kruhy spojené s duchovním Fethullahem...

Turecký soud poslal na deset let do vězení váženého soudce a nositele Ceny Václava Havla za lidská práva, kterou...

Najdete na iDNES.cz