Babiš a střet zájmů. Jak se vyvíjela kauza, která šest let hýbe Českem

  18:09aktualizováno  18:09
Když Andrej Babiš vstupoval do politiky, téma střetu zájmů se stalo jedním z hlavních důvodů, proč byl kritizován jak politiky, tak veřejností. Problém řešila v minulosti Poslanecké sněmovna, Evropský parlament vytáhl do boje letos v červenci.

O možném střetu zájmů Andreje Babišově se začalo mluvit bezprostředně po jeho vstupu do politiky. V roce 2013 se jeho hnutí ANO dostalo do Sněmovny a Babiš následně v lednu 2014 začal zastávat post ministra financí. Holding Agrofert, jehož byl Babiš tehdy přímým majitelem, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru, nejdůležitější roli hraje především v pekárenství a zpracování masa. Zároveň je druhým nejvýraznějším hráčem v tuzemském chemickém průmyslu.

Hamáček: Problémem by bylo zastavení dotací pro Česko. Babiš: Vyřeší se to

Agrofert také vlastní významní média prostřednictvím mediální skupiny Mafra. Spojení významných politických funkcí a vlastnictví kolosu Agrofert dlouhodobě kritizovala především pravicová opozice a část veřejnosti. Upozorňovali na nebezpečí střetu zájmů. Babiš tvrdil, že Agrofert od vstupu do vlády neřídil a ve prospěch společnosti nevystupoval.

Nespokojenost politiků se naplno projevila v roce 2015, kdy se připravovala novela zákona o střetu zájmů. Ta stanovila, že politici budou muset podávat majetková přiznání už při vstupu do funkce. Poslanec Jan Chvojka z ČSSD navrhl v březnu 2016 další zpřísnění normy, které se později dostalo do veřejného povědomí pod jménem „lex Babiš“.

Podle zákona sice smějí členové kabinetu ovládat firmy, ty ale nemají přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím. Omezení platí pro společnosti, v nichž ministři drží nejméně čtvrtinový podíl. Zákon také zakazuje budoucím členům vlády, ale i dalším veřejnými činitelům, jako jsou poslanci či senátoři, provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Předlohu schválili poslanci v září 2016, v lednu 2017 přehlasovali i veto prezidenta Miloše Zemana.

Babiš tento zákon kritizoval. „Toto je samozřejmě další útok na moji osobu, já říkám, ať poslanec rovnou navrhne zákon, aby Babiš nebyl v české politice, protože k tomu to směřuje,“ řekl Babiš při projednávání zákona na jaře 2016 ve Sněmovně. Novela zákona vedla až k roztržce v tehdejší vládní koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL. 

V létě 2016 nicméně místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že postoj koaličních partnerů není důvodem pro zánik koalice. Babiš v reakci na normu v únoru 2017 vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. ANO i prezident si na zákon stěžovali u Ústavního soudu, soud se zatím nerozhodl.

Problém začala řešit Evropská unie

Začátkem letošního července Evropský parlament schválil nová pravidla pro střet zájmů při čerpání peněz z unijních fondů. Politici ve vysokých funkcích od 2. srpna nemohou pobírat evropské dotace. Nové nařízení připravila šéfka kontrolního výboru parlamentu Ingeborg Grässleová, která v minulosti kritizovala Babiše jako ministra financí a majitele Agrofertu za vážný střet zájmů.

Evropský parlament vyzval Komisi, aby pozastavila dotace pro Agrofert

„Pan Babiš není ovládající osobou a ani skutečným majitelem svěřenských fondů,“ řekl mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka letos v polovině července. Podle něj by se opatření holdingu dotknout nemělo. Právní služba Evropské komise ale koncem listopadu dospěla k opačnému závěru. Podle její analýzy premiér na ekonomickém úspěchu Agrofertu zájem má a jako premiér může ovlivňovat rozhodování o dotacích.

Babišova vláda dospěla začátkem prosince na základě právní analýzy k závěru, že premiérova pozice je v souladu s českými i evropskými předpisy. Babiš to tento týden napsal eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi, který se předtím na český kabinet kvůli vyplácení dotací obrátil. „V dopise jsme také dali najevo, že dokud nebude právní situace z našeho pohledu uspokojivá a také dokud nebude odstraněn konflikt zájmů, nemáme v úmyslu prostředky posílat,“ řekl ve středu v Evropském parlamentu Oettinger.

Ve čtvrtek 13. prosince Evropský parlament schválil usnesení vyzývající Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci Babišova možného střetu zájmů. Přijatý text, který společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených, mimo jiné požaduje pozastavení evropských financí pro skupinu Agrofert.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Slovenský poslanec ztratil při letecké tragédii manželku, syna a dceru

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Tragický pád letadla v Etiopii, při kterém zahynulo všech 157 lidí, zasáhl slovenského poslance Národní rady Antona...

Další z rubriky

Politik slíbil, že bude žít v ghettu. Místo bytu chce koupit vilu

Zastupitel Petr Globočník vhodný byt v Janově podle svých slov nenašel, svou...

Litvínovský zastupitel Petr Globočník dosud nenaplnil slib, že pokud jeho uskupení uspěje v komunálních volbách,...

Babišovi vadí, že se Faltýnek scházel kvůli mýtu mimo oficiální prostory

Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. v pozadí místopředseda ANO Jaroslav...

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se podle premiéra Andreje Babiše neměl kvůli mýtu scházet mimo oficiální prostory...

Příjezd do Brna komplikuje rekonstrukce silnice, na D2 vznikla kolona

V Brně je nově uzavřena Provazníkova ulice. Řidiče čekají až do konce července...

Několikakilometrová kolona ráno brzdila příjezd do Brna z dálnice D2. Na vině je zúžení navazující Hněvkovského ulice,...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR CNC STROJŮ – SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 32 000 - 37 000 Kč

Najdete na iDNES.cz