Jak o Babišovi v Bruselu hlasovali Češi: ČSSD odešla, chyběl i Zdechovský

  20:24aktualizováno  20:24
Čeští europoslanci za ČSSD podrželi Andreje Babiše v Evropském parlamentu. Když se hlasovalo o střetu zájmů českého premiéra, nebyl tam ani jeden. Z 21 českých zástupců v Bruselu bylo pro jedenáct a proti čtyři. Při projednávání důležitého usnesení překvapivě chyběl Tomáš Zdechovský.

Evropský parlament | foto: Reuters

Evropský parlament schválil usnesení, které vyzývá Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (jak by se to dotklo dotací, čtěte zde). 

Čtyři europoslanci ČSSD při hlasování postupovali podle podobného klíče, jako když se v listopadu rozhodovalo o možném pádu české vlády. Ani jeden se ho nezúčastnil. 

„Nevěděl jsem, jak mám hlasovat, tak jsem nehlasoval. Taktika to být může. Bohužel vládneme s Andrejem Babišem a nechceme nést spoluvinu za jeho průšvihy,“ přiznal iDNES.cz Miroslav Poche

 „Žádná taktika to není, odjel jsem do Česka,“ vysvětlil europoslanec Pavel Poc. Nehlasovali ani dva zbývající europoslanci za ČSSD Jan Keller a Olga Sehnalová. 

V přijatém návrhu, který se bude předkládat Komisi, se píše o pozastavení evropských financí pro skupinu Agrofert. Text společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených, podpořilo ho 434 europoslanců, 64 bylo proti.

Hamáček: Problémem by bylo zastavení dotací pro Česko. Babiš: Vyřeší se to

Z 21 českých europoslanců se mimo výše uvedených neúčastnili ani Tomáš Zdechovský  (KDU-ČSL) a Jaromír Kohlíček (KSČM).

„Dopředu jsem se omlouval, že nebudu přítomen. Už měsíc jsem měl na dnešek domluvené zdravotní vyšetření a večer mám přednášku na vysoké škole,“ hájí se bruselský zástupce za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Vůbec jsem nevěděl, že se bude projednávat střet zájmů pana premiéra, o tom se rozhodlo v pondělí,“ vysvětluje svou překvapivou neúčast. 

Právě Zdechovský zažádal o závěry Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) v případu farmy Čapí hnízdo.

„Podle záznamu vystoupení komisaře Oettingera existuje pochybnost, zda nedošlo k pozastaveni čerpání evropských fondů pro celou Českou republiku, ne jen pro Agrofert (jak jeho slova špatně přeložili, čtěte zde). To by byl nejhorší možný důsledek pro naši zemi. Hodlám interpelovat Evropskou komisi, aby se to vyjasnilo,“ uvedl za STAN Stanislav Polčák.

13.prosince 2018 v 13:20, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 14:16

Aby to bylo jasné: dnešní hlasování v #EP nebylo o ČR. Bylo o člověku jménem ⁦@AndrejBabis⁩, který je předsedou vlády a dost možná v kolosálním střetu zájmů. Takže ať nezkouší říkat, že to poškodilo ČR - tu poškodil on sám. Byly doby, kdy premiéři rezignovali za míň. https://t.co/z1JbDhSgWg

Proti návrhu se postavily europoslankyně za ANO Martina Dlabajová a Dita Charanzová, stejně jako Kateřina Konečná a Jiří Maštálka za KSČM. 

Pro hlasovali lidovci Pavel Svoboda s Michaelou Šojdrovou (za KDU-ČSL) Jiří Pospíšil, Luděk Niedermayer a Jaromír Štětina (za TOP 09), Jan Zahradil a Evžen Tošenovský (za ODS), Stanislav Polčák (STAN) a Jiří Payne (Svobodní). 

„Podařilo se mi do textu rezoluce o Babišovi prosadit pozměňovací návrh o tom, že Babiš nevlastní jen Agrofert, ale i jiná vlivná média v ČR,“ sdílel Jaromír Štětina na sociálních sítích.

12.prosince 2018 v 18:41, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 14:14

Podařilo se mi do textu rezoluce o Babišovi prosadit pozměňovací návrh o tom, že Babiš nevlastní jen Agrofert, ale i vlivná média v ČR. Rezoluce se bude hlasovat zítra v poledne. #babis @pavelsafr @enkocz https://t.co/LFQevenEIi

Pro návrh hlasovali také europoslanci zvolení na kandidátce ANO Petr Ježek a Pavel Telička. Podle něj se dal výsledek očekávat. „Je jasné, že premiér je s vysokou pravděpodobností v zásadním střetu zájmů,“ napsal Telička na Twitter.

13.prosince 2018 v 13:38, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 14:09

Výsledek se dal očekávat. Nasvědčovala tomu včerejší debata na plénu i nedostatečná reakce z české strany. Když se navíc podíváme do evropské legislativy, je jasné, že premiér s vysokou pravděpodobností v zásadním střetu zájmů skutečně je. https://t.co/AKlH0JwPAF

Poslanci Evropského parlamentu po diskusi o bodu „Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v ČR“ v usnesení komisi vyzvali k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. 

Podle Babiše rezoluce stojí na vratkých základech a je pokračováním kampaně, kterou proti němu vede opozice v ČR. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ji označil za politickou záležitost, která nemá pro koncern žádnou právní váhu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Slovenský poslanec ztratil při letecké tragédii manželku, syna a dceru

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Tragický pád letadla v Etiopii, při kterém zahynulo všech 157 lidí, zasáhl slovenského poslance Národní rady Antona...

Další z rubriky

Starosta Trutnova zase řídí, o doklady přišel kvůli devadesátce v obci

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec znovu může za volant.

Starosta Trutnova a poslanec ODS Ivan Adamec získal od úřadů nazpět řidičský průkaz. Přišel o něj kvůli rychlé jízdě v...

Za napadení číšníka půjdou Nizozemci před soud. Hrozí jim až 18 let vězení

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zástupkyně obžalovala dva Nizozemce z pokusu o vraždu číšníka v Praze. Uvedla to Česká televize. Původně policie...

Prezident Zeman navštíví Karlovarský kraj, pojede i do Rakouska a Číny

TK Jiří Ovčáček

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček svolal v pondělí na Pražský hrad novináře. Zemana tento týden čeká...

Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?
Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?

Ráda bych se zeptala žen, které už to mají za sebou. měly jste po porodu chuť přijímat návštěvy rodiny (ze strany partnera vlastně trochu cizí lidi) doma? Mám trochu představu, že budu potřebovat dost času se sžít s miminkem, trénovat kojení, možná budu ve stresu, když bude chtít mimčo tahat někdo jiný. Jak jste to řešily případně? Jak si nastavit hranice?

Najdete na iDNES.cz