Jak o Babišovi v Bruselu hlasovali Češi: ČSSD odešla, chyběl i Zdechovský

  20:24aktualizováno  20:24
Čeští europoslanci za ČSSD podrželi Andreje Babiše v Evropském parlamentu. Když se hlasovalo o střetu zájmů českého premiéra, nebyl tam ani jeden. Z 21 českých zástupců v Bruselu bylo pro jedenáct a proti čtyři. Při projednávání důležitého usnesení překvapivě chyběl Tomáš Zdechovský.

Evropský parlament | foto: Reuters

Evropský parlament schválil usnesení, které vyzývá Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (jak by se to dotklo dotací, čtěte zde). 

Čtyři europoslanci ČSSD při hlasování postupovali podle podobného klíče, jako když se v listopadu rozhodovalo o možném pádu české vlády. Ani jeden se ho nezúčastnil. 

„Nevěděl jsem, jak mám hlasovat, tak jsem nehlasoval. Taktika to být může. Bohužel vládneme s Andrejem Babišem a nechceme nést spoluvinu za jeho průšvihy,“ přiznal iDNES.cz Miroslav Poche

 „Žádná taktika to není, odjel jsem do Česka,“ vysvětlil europoslanec Pavel Poc. Nehlasovali ani dva zbývající europoslanci za ČSSD Jan Keller a Olga Sehnalová. 

V přijatém návrhu, který se bude předkládat Komisi, se píše o pozastavení evropských financí pro skupinu Agrofert. Text společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených, podpořilo ho 434 europoslanců, 64 bylo proti.

Hamáček: Problémem by bylo zastavení dotací pro Česko. Babiš: Vyřeší se to

Z 21 českých europoslanců se mimo výše uvedených neúčastnili ani Tomáš Zdechovský  (KDU-ČSL) a Jaromír Kohlíček (KSČM).

„Dopředu jsem se omlouval, že nebudu přítomen. Už měsíc jsem měl na dnešek domluvené zdravotní vyšetření a večer mám přednášku na vysoké škole,“ hájí se bruselský zástupce za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Vůbec jsem nevěděl, že se bude projednávat střet zájmů pana premiéra, o tom se rozhodlo v pondělí,“ vysvětluje svou překvapivou neúčast. 

Právě Zdechovský zažádal o závěry Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) v případu farmy Čapí hnízdo.

„Podle záznamu vystoupení komisaře Oettingera existuje pochybnost, zda nedošlo k pozastaveni čerpání evropských fondů pro celou Českou republiku, ne jen pro Agrofert (jak jeho slova špatně přeložili, čtěte zde). To by byl nejhorší možný důsledek pro naši zemi. Hodlám interpelovat Evropskou komisi, aby se to vyjasnilo,“ uvedl za STAN Stanislav Polčák.

13.prosince 2018 v 13:20, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 14:16

Aby to bylo jasné: dnešní hlasování v #EP nebylo o ČR. Bylo o člověku jménem ⁦@AndrejBabis⁩, který je předsedou vlády a dost možná v kolosálním střetu zájmů. Takže ať nezkouší říkat, že to poškodilo ČR - tu poškodil on sám. Byly doby, kdy premiéři rezignovali za míň. https://t.co/z1JbDhSgWg

Proti návrhu se postavily europoslankyně za ANO Martina Dlabajová a Dita Charanzová, stejně jako Kateřina Konečná a Jiří Maštálka za KSČM. 

Pro hlasovali lidovci Pavel Svoboda s Michaelou Šojdrovou (za KDU-ČSL) Jiří Pospíšil, Luděk Niedermayer a Jaromír Štětina (za TOP 09), Jan Zahradil a Evžen Tošenovský (za ODS), Stanislav Polčák (STAN) a Jiří Payne (Svobodní). 

„Podařilo se mi do textu rezoluce o Babišovi prosadit pozměňovací návrh o tom, že Babiš nevlastní jen Agrofert, ale i jiná vlivná média v ČR,“ sdílel Jaromír Štětina na sociálních sítích.

12.prosince 2018 v 18:41, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 14:14

Podařilo se mi do textu rezoluce o Babišovi prosadit pozměňovací návrh o tom, že Babiš nevlastní jen Agrofert, ale i vlivná média v ČR. Rezoluce se bude hlasovat zítra v poledne. #babis @pavelsafr @enkocz https://t.co/LFQevenEIi

Pro návrh hlasovali také europoslanci zvolení na kandidátce ANO Petr Ježek a Pavel Telička. Podle něj se dal výsledek očekávat. „Je jasné, že premiér je s vysokou pravděpodobností v zásadním střetu zájmů,“ napsal Telička na Twitter.

13.prosince 2018 v 13:38, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 14:09

Výsledek se dal očekávat. Nasvědčovala tomu včerejší debata na plénu i nedostatečná reakce z české strany. Když se navíc podíváme do evropské legislativy, je jasné, že premiér s vysokou pravděpodobností v zásadním střetu zájmů skutečně je. https://t.co/AKlH0JwPAF

Poslanci Evropského parlamentu po diskusi o bodu „Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v ČR“ v usnesení komisi vyzvali k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. 

Podle Babiše rezoluce stojí na vratkých základech a je pokračováním kampaně, kterou proti němu vede opozice v ČR. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ji označil za politickou záležitost, která nemá pro koncern žádnou právní váhu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Senátor Láska podal trestní oznámení na Mynáře kvůli nátlaku na soudce

Václav Láska, SZ, KDU-ČSL, Piráti

Kancléř Vratislav Mynář páchá trestnou činnost a hrdě se k tomu hlásí, napsal senátor Václav Láska (SENÁTOR 21) na...

Zastáváš se buzerantů, půjdeš hned za nima, řekl Staník z SPD dle svědkyně

Bývalý tajemník hnutí SPD Jaroslav Staník před jednáním Obvodního soudu pro...

Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník se ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 1 omluvil za to, že v říjnu 2017 ve...

Vedli velká města, navzdory tomu jsou teď někteří politici bez práce

Stávající brněnský primátor Petr Vokřál reaguje na vznik čtyřkoalice, která...

Čtyři roky měli vliv na to, jak se bude žít statisícům lidí ve městech, která vedli. Po volbách se však stali řadovými...

Najdete na iDNES.cz