Jak o Babišovi v Bruselu hlasovali Češi: ČSSD odešla, chyběl i Zdechovský

  20:24aktualizováno  20:24
Čeští europoslanci za ČSSD podrželi Andreje Babiše v Evropském parlamentu. Když se hlasovalo o střetu zájmů českého premiéra, nebyl tam ani jeden. Z 21 českých zástupců v Bruselu bylo pro jedenáct a proti čtyři. Při projednávání důležitého usnesení překvapivě chyběl Tomáš Zdechovský.

Evropský parlament | foto: Reuters

Evropský parlament schválil usnesení, které vyzývá Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (jak by se to dotklo dotací, čtěte zde). 

Čtyři europoslanci ČSSD při hlasování postupovali podle podobného klíče, jako když se v listopadu rozhodovalo o možném pádu české vlády. Ani jeden se ho nezúčastnil. 

„Nevěděl jsem, jak mám hlasovat, tak jsem nehlasoval. Taktika to být může. Bohužel vládneme s Andrejem Babišem a nechceme nést spoluvinu za jeho průšvihy,“ přiznal iDNES.cz Miroslav Poche

 „Žádná taktika to není, odjel jsem do Česka,“ vysvětlil europoslanec Pavel Poc. Nehlasovali ani dva zbývající europoslanci za ČSSD Jan Keller a Olga Sehnalová. 

V přijatém návrhu, který se bude předkládat Komisi, se píše o pozastavení evropských financí pro skupinu Agrofert. Text společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených, podpořilo ho 434 europoslanců, 64 bylo proti.

Hamáček: Problémem by bylo zastavení dotací pro Česko. Babiš: Vyřeší se to

Z 21 českých europoslanců se mimo výše uvedených neúčastnili ani Tomáš Zdechovský  (KDU-ČSL) a Jaromír Kohlíček (KSČM).

„Dopředu jsem se omlouval, že nebudu přítomen. Už měsíc jsem měl na dnešek domluvené zdravotní vyšetření a večer mám přednášku na vysoké škole,“ hájí se bruselský zástupce za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Vůbec jsem nevěděl, že se bude projednávat střet zájmů pana premiéra, o tom se rozhodlo v pondělí,“ vysvětluje svou překvapivou neúčast. 

Právě Zdechovský zažádal o závěry Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) v případu farmy Čapí hnízdo.

„Podle záznamu vystoupení komisaře Oettingera existuje pochybnost, zda nedošlo k pozastaveni čerpání evropských fondů pro celou Českou republiku, ne jen pro Agrofert (jak jeho slova špatně přeložili, čtěte zde). To by byl nejhorší možný důsledek pro naši zemi. Hodlám interpelovat Evropskou komisi, aby se to vyjasnilo,“ uvedl za STAN Stanislav Polčák.

13.prosince 2018 v 13:20, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 14:16

Aby to bylo jasné: dnešní hlasování v #EP nebylo o ČR. Bylo o člověku jménem ⁦@AndrejBabis⁩, který je předsedou vlády a dost možná v kolosálním střetu zájmů. Takže ať nezkouší říkat, že to poškodilo ČR - tu poškodil on sám. Byly doby, kdy premiéři rezignovali za míň. https://t.co/z1JbDhSgWg

Proti návrhu se postavily europoslankyně za ANO Martina Dlabajová a Dita Charanzová, stejně jako Kateřina Konečná a Jiří Maštálka za KSČM. 

Pro hlasovali lidovci Pavel Svoboda s Michaelou Šojdrovou (za KDU-ČSL) Jiří Pospíšil, Luděk Niedermayer a Jaromír Štětina (za TOP 09), Jan Zahradil a Evžen Tošenovský (za ODS), Stanislav Polčák (STAN) a Jiří Payne (Svobodní). 

„Podařilo se mi do textu rezoluce o Babišovi prosadit pozměňovací návrh o tom, že Babiš nevlastní jen Agrofert, ale i jiná vlivná média v ČR,“ sdílel Jaromír Štětina na sociálních sítích.

12.prosince 2018 v 18:41, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 14:14

Podařilo se mi do textu rezoluce o Babišovi prosadit pozměňovací návrh o tom, že Babiš nevlastní jen Agrofert, ale i vlivná média v ČR. Rezoluce se bude hlasovat zítra v poledne. #babis @pavelsafr @enkocz https://t.co/LFQevenEIi

Pro návrh hlasovali také europoslanci zvolení na kandidátce ANO Petr Ježek a Pavel Telička. Podle něj se dal výsledek očekávat. „Je jasné, že premiér je s vysokou pravděpodobností v zásadním střetu zájmů,“ napsal Telička na Twitter.

13.prosince 2018 v 13:38, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 14:09

Výsledek se dal očekávat. Nasvědčovala tomu včerejší debata na plénu i nedostatečná reakce z české strany. Když se navíc podíváme do evropské legislativy, je jasné, že premiér s vysokou pravděpodobností v zásadním střetu zájmů skutečně je. https://t.co/AKlH0JwPAF

Poslanci Evropského parlamentu po diskusi o bodu „Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v ČR“ v usnesení komisi vyzvali k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. 

Podle Babiše rezoluce stojí na vratkých základech a je pokračováním kampaně, kterou proti němu vede opozice v ČR. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ji označil za politickou záležitost, která nemá pro koncern žádnou právní váhu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Najdete na iDNES.cz