Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 17. srpna 2022 Petra

Pro maturanty navrhnu přidělení maturity úředně, řekl Babiš

Exkluzivně   15:55aktualizováno  17:15
Premiér Andrej Babiš chce pro letošní maturanty úřednickou maturitu. To znamená, že by neskládali klasickou zkoušku dospělosti, ale z maturitních předmětů by dostali známky podle toho, jak se učili po dobu celého studia. Babiš to řekl v rozhovoru pro MF DNES, který vyjde ve čtvrtek.

Premiér Babiš chce navrhnout udělení úřední maturitní zkoušky všem studentům ze všech typů středních škol. „A to i v rámci vzdělávání dospělých, kteří si dodělávají středoškolské vzdělání,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Premiér bude navrhovat, aby se známky průměrovaly. „To znamená, že z maturitních předmětů by se výsledná známka udělila na základě průměru za všechny roky studia,“ dodal Babiš. Pokud by studenti s udělením úřední maturitní zkoušky nesouhlasili, mohli by si udělat klasickou maturitu v takové podobě, v jaké ji pro letošní školní rok připravilo MŠMT.

Babiš v rozhovoru přiznal, že se zatím na uznání tzv. úřednické maturity neshodli s ministrem školství Plagou. „Já jsem ale rozhodnut, že toto navrhnu, protože celý letošní rok byl pro studenty extrémně náročný a myslím si, že jiná by měla být i maturita,“ vysvětlil svůj plán Babiš.

MŠMT jedná o možných úpravách maturit

Ministerstvo školství už dříve rozhodlo, že u maturit na jaře podobně jako loni zruší slohy z češtiny a cizích jazyků. U didaktických testů se prodlouží čas a ústní zkoušky zůstanou. Praktické zkoušky budou moct ředitelé škol nahradit jinou formou, případně je posunout na léto, stejně jako praktickou výuku, která se nyní kvůli epidemii nemůže ve školách konat.

„Jsme v neustálém kontaktu s řediteli škol a zástupci školských asociaci. Kontinuálně ve svých rozhodnutích zohledňujeme aktuální vývoj epidemické situace. Proto se intenzivně zabýváme možnými úpravami maturitní zkoušky. Ve hře jsou například posuny termínů či úprava obsahu a to tak, abychom zohlednili složitou situaci studentů, ale také zachovali odbornost a význam zkoušky jako takové včetně srovnatelné úrovně,“ okomentovala návrh mluvčí resortu Aneta Lednová.

O této věci se má podle ní rozhodnout do konce příštího týdne.

Souhlasíte, aby letošní maturita byla pouhým průměrem známek za celé studium?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 10. března 2021. Anketa je uzavřena.

Asociace s takovými maturitami nesouhlasí

Premiérův návrh nepřijaly s nadšením některé školské asociace. Proti je například předsedkyně předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. „My s tím jako asociace nesouhlasíme, protože už jsou odpuštěné písemné práce. Já si myslím, že maturity by měly proběhnout. Dokonce jsem četla v médiích vyjádření některých studentů, že by je to mohlo znevýhodnit na trhu práce,“ řekla pro iDNES.cz Schejbalová.

Podobný názor zastává i středoškolská asociace. Podle předsedy Unie školských asociací ČR - CZESHA Jiřího Zajíčka by úřednická maturita neměla stejnou váhu, jako maturita z minulých let.

U maturit nebudou slohové práce, některé testy se prodlouží, řekl Plaga

„Já sice chápu, že situace je komplikovaná a složitá. Toto je ale krok, ke kterém bych byl ochoten přistoupit až ve chvíli, kdy by opravdu nebylo jiné řešení. Situace je vážná, složitá a komplikovaná, ale máme poměrně dost času uvažovat nad tím, že maturita může proběhnout normálním způsobem, třeba v pozdějších termínech, než jak je naplánovaná,“ řekl.

Zajíček zároveň odmítl nápad premiéra, že by úřednickou maturitu měl jen to, kdo bude chtít. Podle něj je to nesystémový krok, který by zakládal nerovnosti mezi studenty. „To si nedovedu představit, je to neakceptovatelná záležitost. To bychom pak měli maturanty dvou kategorií? Maturanty administrativní a maturanty opravdové?“ dodal.

Maturita se podle něj nemůže „odpískat“ jen proto, že je to politicky příjemné a zajímavé téma. „Já vím, že by to pro maturanty bylo hodně pohodlné, jednoduché, příjemné. Chápu, že se maturity bojí – bál se každý. Maturitní zkouška je ale závěrem středoškolského vzdělání a má svou hodnotu,“ popsal Zajíček takzvanou zkoušku z dospělosti.

Podle profesora Petra Skleničky, který předsedá České konferenci rektorů a je zároveň i rektorem České zemědělské univerzity, by ČZU v zásadě podobná forma maturity nevadila. Úroveň studenta na jedné straně prověří přijímací zkoušky a tam, kde nejsou, i samotné studium už v prvním ročníku vysokých škol.

Rozhodnutí vítáme, říkají zástupci studentů

Premiéra na nápad přivedli podle jeho slov sami studenti. Předseda vlády jednal se zástupci studentů v rámci telekonference ve středu odpoledne, schůzka skončila před pátou hodinou. Na jednání byl například místopředseda České středoškolské unie nebo Jiří Daniel Trávníček z iniciativy NE:BRZO, která volá po zrušení letošní ústní části maturit kvůli koronaviru. Iniciativa také svolala protest před ministerstvem školství, kde za maturity zapalovali svíčky.

Podle Trávníčka se návrh opírá o model z Irska. Maturovat by tak mohli ti, kteří chtějí. „Šlo by o možnost si například zlepšit absolvováním známky zkoušku. Že by letošní maturanti byli na trhu práce nějak znevýhodnění si nemyslíme,“ řekl pro iDNES.cz Jiří Daniel Trávníček. Maturantům, kteří mají praktické části zkoušky, by měl být návrat do školy umožněný co nejdříve.

„Po něm by se pak ve škole nesoustředili na nic jiného, než jsou praktické předměty. Praktická část maturity by měla být jen úředně, protože se nedá za současných podmínek složit,“ dodal.

Právě nad podobou praktické části maturity visí otazník. Při protestu před ministerstvem školství si studentka oční optiky posteskla nad tím, že šla do školy pro to, aby maturitu měla. Dosud ale neměla v ruce například některé čočky, které tak neumí nabrousit. Předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke má za to, že by praxi mohly nahradit firmy.

„Je to jedna z možností a neříkám, že je ideální. Firmy, které absolventy přijmou, by je mohly kvalifikovat ve věcech, které po absolventovi chtějí. Praktická výuka je důležitá, ale není nenahraditelná. Případně by se do školy měli studenti vrátit co nejdříve, aby na dohnání praktické části výuky měli dostatek času, což vzhledem k epidemiologické situaci bohužel není možné. Navrhujeme proto, aby vedle úřední maturity byla pro odborné školy i ‚úřední’ praktická závěrečná zkouška, kdy bude všem studentům odpuštěna, ale ti kteří ji budou chtít i přesto složit, budou moct,” dodává.

Upravte zkoušky víc, chtějí protestující maturanti. Zapálili za ně svíčky:

5. února 2021

Autoři: , ,

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krym terčem útoků. Zneškodily muniční sklad i leteckou základnu, zastavily vlaky

Z ruské letecké základny u Simferopolu na Krymu po explozích stoupal v úterý v dopoledních hodinách dým, hlásili...

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Úspory vláda vyřeší na zámku. Tradice, na stole ale má být jen voda, míní politolog

V posledních týdnech vláda vyzývá veřejnost, aby se kvůli energetické krizi uskromnila. Tu hodlá řešit i na úterním...

Emise skleníkových plynů oddalují příchod další doby ledové, odhaduje klimatolog

Premium Historický klimatolog Lukáš Dolák z Masarykovy univerzity a Ústavu výzkumu globální změny AV ČR v Brně vysvětluje, co...

Zrušení podpory stavebního spoření odmítli lidovci a nápadu se vysmál i Babiš

Proti zrušení státní podpory stavebního spoření, jak o tom uvažuje ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS, se postavila...

Špitály nabízejí movitým péči navíc. Podle právníků jsou na hraně zákona

Premium Nesedět v čekárně, možnost zavolat o radu lékaři, určovat si termíny návštěv i operací podle svých potřeb. K tomu...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...