Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pro maturanty navrhnu přidělení maturity úředně, řekl Babiš

Exkluzivně   15:55aktualizováno  17:15
Premiér Andrej Babiš chce pro letošní maturanty úřednickou maturitu. To znamená, že by neskládali klasickou zkoušku dospělosti, ale z maturitních předmětů by dostali známky podle toho, jak se učili po dobu celého studia. Babiš to řekl v rozhovoru pro MF DNES, který vyjde ve čtvrtek.

Premiér Babiš chce navrhnout udělení úřední maturitní zkoušky všem studentům ze všech typů středních škol. „A to i v rámci vzdělávání dospělých, kteří si dodělávají středoškolské vzdělání,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Premiér bude navrhovat, aby se známky průměrovaly. „To znamená, že z maturitních předmětů by se výsledná známka udělila na základě průměru za všechny roky studia,“ dodal Babiš. Pokud by studenti s udělením úřední maturitní zkoušky nesouhlasili, mohli by si udělat klasickou maturitu v takové podobě, v jaké ji pro letošní školní rok připravilo MŠMT.

Babiš v rozhovoru přiznal, že se zatím na uznání tzv. úřednické maturity neshodli s ministrem školství Plagou. „Já jsem ale rozhodnut, že toto navrhnu, protože celý letošní rok byl pro studenty extrémně náročný a myslím si, že jiná by měla být i maturita,“ vysvětlil svůj plán Babiš.

MŠMT jedná o možných úpravách maturit

Ministerstvo školství už dříve rozhodlo, že u maturit na jaře podobně jako loni zruší slohy z češtiny a cizích jazyků. U didaktických testů se prodlouží čas a ústní zkoušky zůstanou. Praktické zkoušky budou moct ředitelé škol nahradit jinou formou, případně je posunout na léto, stejně jako praktickou výuku, která se nyní kvůli epidemii nemůže ve školách konat.

„Jsme v neustálém kontaktu s řediteli škol a zástupci školských asociaci. Kontinuálně ve svých rozhodnutích zohledňujeme aktuální vývoj epidemické situace. Proto se intenzivně zabýváme možnými úpravami maturitní zkoušky. Ve hře jsou například posuny termínů či úprava obsahu a to tak, abychom zohlednili složitou situaci studentů, ale také zachovali odbornost a význam zkoušky jako takové včetně srovnatelné úrovně,“ okomentovala návrh mluvčí resortu Aneta Lednová.

O této věci se má podle ní rozhodnout do konce příštího týdne.

Souhlasíte, aby letošní maturita byla pouhým průměrem známek za celé studium?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 10. března 2021. Anketa je uzavřena.

Asociace s takovými maturitami nesouhlasí

Premiérův návrh nepřijaly s nadšením některé školské asociace. Proti je například předsedkyně předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. „My s tím jako asociace nesouhlasíme, protože už jsou odpuštěné písemné práce. Já si myslím, že maturity by měly proběhnout. Dokonce jsem četla v médiích vyjádření některých studentů, že by je to mohlo znevýhodnit na trhu práce,“ řekla pro iDNES.cz Schejbalová.

Podobný názor zastává i středoškolská asociace. Podle předsedy Unie školských asociací ČR - CZESHA Jiřího Zajíčka by úřednická maturita neměla stejnou váhu, jako maturita z minulých let.

U maturit nebudou slohové práce, některé testy se prodlouží, řekl Plaga

„Já sice chápu, že situace je komplikovaná a složitá. Toto je ale krok, ke kterém bych byl ochoten přistoupit až ve chvíli, kdy by opravdu nebylo jiné řešení. Situace je vážná, složitá a komplikovaná, ale máme poměrně dost času uvažovat nad tím, že maturita může proběhnout normálním způsobem, třeba v pozdějších termínech, než jak je naplánovaná,“ řekl.

Zajíček zároveň odmítl nápad premiéra, že by úřednickou maturitu měl jen to, kdo bude chtít. Podle něj je to nesystémový krok, který by zakládal nerovnosti mezi studenty. „To si nedovedu představit, je to neakceptovatelná záležitost. To bychom pak měli maturanty dvou kategorií? Maturanty administrativní a maturanty opravdové?“ dodal.

Maturita se podle něj nemůže „odpískat“ jen proto, že je to politicky příjemné a zajímavé téma. „Já vím, že by to pro maturanty bylo hodně pohodlné, jednoduché, příjemné. Chápu, že se maturity bojí – bál se každý. Maturitní zkouška je ale závěrem středoškolského vzdělání a má svou hodnotu,“ popsal Zajíček takzvanou zkoušku z dospělosti.

Podle profesora Petra Skleničky, který předsedá České konferenci rektorů a je zároveň i rektorem České zemědělské univerzity, by ČZU v zásadě podobná forma maturity nevadila. Úroveň studenta na jedné straně prověří přijímací zkoušky a tam, kde nejsou, i samotné studium už v prvním ročníku vysokých škol.

Rozhodnutí vítáme, říkají zástupci studentů

Premiéra na nápad přivedli podle jeho slov sami studenti. Předseda vlády jednal se zástupci studentů v rámci telekonference ve středu odpoledne, schůzka skončila před pátou hodinou. Na jednání byl například místopředseda České středoškolské unie nebo Jiří Daniel Trávníček z iniciativy NE:BRZO, která volá po zrušení letošní ústní části maturit kvůli koronaviru. Iniciativa také svolala protest před ministerstvem školství, kde za maturity zapalovali svíčky.

Podle Trávníčka se návrh opírá o model z Irska. Maturovat by tak mohli ti, kteří chtějí. „Šlo by o možnost si například zlepšit absolvováním známky zkoušku. Že by letošní maturanti byli na trhu práce nějak znevýhodnění si nemyslíme,“ řekl pro iDNES.cz Jiří Daniel Trávníček. Maturantům, kteří mají praktické části zkoušky, by měl být návrat do školy umožněný co nejdříve.

„Po něm by se pak ve škole nesoustředili na nic jiného, než jsou praktické předměty. Praktická část maturity by měla být jen úředně, protože se nedá za současných podmínek složit,“ dodal.

Právě nad podobou praktické části maturity visí otazník. Při protestu před ministerstvem školství si studentka oční optiky posteskla nad tím, že šla do školy pro to, aby maturitu měla. Dosud ale neměla v ruce například některé čočky, které tak neumí nabrousit. Předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke má za to, že by praxi mohly nahradit firmy.

„Je to jedna z možností a neříkám, že je ideální. Firmy, které absolventy přijmou, by je mohly kvalifikovat ve věcech, které po absolventovi chtějí. Praktická výuka je důležitá, ale není nenahraditelná. Případně by se do školy měli studenti vrátit co nejdříve, aby na dohnání praktické části výuky měli dostatek času, což vzhledem k epidemiologické situaci bohužel není možné. Navrhujeme proto, aby vedle úřední maturity byla pro odborné školy i ‚úřední’ praktická závěrečná zkouška, kdy bude všem studentům odpuštěna, ale ti kteří ji budou chtít i přesto složit, budou moct,” dodává.

Upravte zkoušky víc, chtějí protestující maturanti. Zapálili za ně svíčky:

5. února 2021

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Muže viní, že spolubydlícímu rozmlátil hlavu a bodal ho. Je to absurdní, tvrdí

27. května 2024  14:14

Třináct let vězení požaduje státní zástupce pro Martina Krutého obžalovaného z předloňské vraždy...

Nemáme na život, říkají zaměstnanci soudů a jdou do stávky. Co vše se omezí?

27. května 2024  14:10

Uzavření informačních center a podatelen soudů, odročení některých jednání, žádná možnost nahlížet...

Hokejové finále překonalo ve sledovanosti i předloňskou vánoční pohádku

27. května 2024,  aktualizováno  14:05

Česká televize (ČT) upřesnila, že nedělní finále mistrovství světa v hokeji mezi Českem a...

Úder na tábor v Rafáhu zabil 45 lidí. Rozhodnutí z Haagu musí platit, řekl Borrell

27. května 2024  12:47,  aktualizováno  14:04

Izraelské vzdušné údery na palestinský uprchlický tábor poblíž Rafáhu na jihu Pásma Gazy v neděli...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...