Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Island, království termálů: horká jezera i vyhřívané pláže.

Přestože dovolená na Islandu je co se týče počasí tak trochu za trest, neboť i léto zde připomíná spíše náš listopad, nádherná země je plná horkých termálních pramenů, potoků a jezírek, ve kterých se můžete skvěle prohřát a ulevit svým nohám unaveným po náročných trecích.
V nekonečné pustině Kjolur stojí malé tábořiště Hveraveril, které nabízí...

V nekonečné pustině Kjolur stojí malé tábořiště Hveraveril, které nabízí příjemně vyhřáté jezírko s horkým sirným pramenem. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Je to jeden z největších paradoxů islandské krajiny. Přestože ostrov už v 9. století pojmenovali norští Vikingové Ledovou zemí, kromě sněhu a ledu je také plný sopek, ohně, žhavého podzemí a z něj vyvěrajících horkých pramenů. Některé prameny mají sto stupňů a můžete si v nich leda tak uvařit vajíčka, ale jiné jsou přírodní cestou ochlazené a nabízejí perfektní příležitosti pro relaxaci a koupání.

Luxusní modré spa

Nejznámější a nejslavnější je Modrá laguna, jenže to je už klasické moderní spa, sice s termální vodou, ale podobné najdete všude v Alpách. Navíc je často plné návštěvníků a také je značně drahé, jeden vstup vyjde na 1 000 korun.

Pokud tedy chcete do "oficiálních" lázní, raději vyzkoušejte podobně krásné, i když trochu menší lázně Nature Baths nedaleko vesničky Myvatn, kde je několik venkovních, vzájemně propojených bazénů s přírodní vodou a se spoustou podvodních lavic, na kterých se dá příjemně posedávat a relaxovat.

A nechybí ani vařící nahřívací vana pro 16 lidí, kde se můžete pořádně prohřát: zatímco voda v bazénech má kolem 37 stupňů, zde panuje zabijácká teplota 42 stupňů. Ale i tyto lázně jsou relativně drahé, neboť za jeden vstup zaplatíte zhruba 600 korun, což je relativně dost, když si uvědomíte, že voda tryská jen tak ze země a na mnoha místech jsou podobné prameny zcela zdarma.

Koupel jako životní styl

Vstupné do běžných termálních bazénů, které najdete v každé větší vesnici, stojí kolem sta korun. Podobné bazény navštěvují hlavně místní obyvatelé, kteří termály milují a pravidelně se do nich chodí prohřát, aby načerpali teplo a lépe snášeli drsné islandské počasí plné neustálého deště a lezavé zimy. I v letních měsících je zde totiž přes den kolem deseti stupňů, zatímco v noci klesá teplota k pěti stupňům. A při naší návštěvě před dvěma týdny se denní teploty pohybovaly většinou pouze kolem pěti stupňů.

Modrá laguna na poloostrově Reykjanes

Bazény mají však i důležitou sociální funkci, neboť si sem lidé chodí popovídat, uzavírat obchody či se kurýrovat po opici. A mladí lidé zde flirtují a navazují vztahy. Nejčastěji však Islanďany přistihnete, jak se jen líně válejí v teplé vodě a lačně chytají zřídkavé paprsky slunce, takže poněkud připomínají tuleně vyhřívající se na studeném pobřeží. 

Termální říčka

Zatímco místní dávají přednost umělým termálům, turisté vyhledávají především přírodní lokality, kde se mohou koupat uprostřed nádherné přírody. Někdy je to značně bizarní zážitek. Například severně od Reykjavíku v oblasti Kjolur, kterou mnoho cestovatelů přirovnává k tajemnému Mordoru z Pána prstenů, leží z ničeho nic uprostřed nekonečných lávových polí malé tábořiště Hveraveril s potokem, vedle něhož je malé jezírko s horkou vodou. A i když je venku pouhých pět stupňů, ve vodě je fantasticky a během hodiny se dokonale prohřejete, takže se klidně po koupeli obléknete venku a není vám vůbec zima.

Možná ještě romantičtější koupání nabízí termální říčka pod Duhovými horami v místě zvaném Landmannalaugar, kde se spojují chladné a horké potoky do jednoho a vytvářejí nádherně vyhřáté tůňky, kde můžete ležet a relaxovat klidně i několik hodin.

Pod Duhovými horami se mohou vymrzlí turisté zahřát v nádherné termální říčce, kde se dá odpočívat v několika prohřátých tůních.

Björk v jeskyni

Nezapomenutelný zážitek vám poskytne koupel v horkém prameni, který vyvěrá v malé jeskyni Grjotagja nedaleko městečka Mývatn. Přestože ještě v 70. letech byla voda příliš horká (kolem 50 stupňů), v poslední době se trochu ochladila a nyní má zhruba 43 stupňů, takže se v ní dá vydržet, i když většinou jen pár minut. Návštěva jeskyně je však poněkud nebezpečná, protože kameny jsou zde kluzké a hlavně hrozí padání uvolněných bloků ze stropu jeskyně. Přesto se zde natáčel jeden z klipů islandské pěvecké ikony Björk, který bizarní jeskyni proslavil po celém světě.

Vyhřívaná pláž

Unikátní koupel nabízí také metropole Reykjavík, kde je zřejmě jediná pláž na ostrově, kde se dá plavat v jinak ledovém Atlantickém oceánu. Jeden z horkých pramenů je totiž sveden do moře, čímž se studená voda Atlantiku ohřeje na nějakých, pro otužilé Islanďany stále ještě snesitelných 18–20 stupňů.

Součástí plážového areálu Nauthólsvík, stojícího jen nedaleko domácí letiště, jsou také dva bazénky s horkou vodou (jeden dětský a jeden pro dospělé) a také skutečná pláž se zlatým pískem, který se na sopečný Island dovezl na trajektu z Maroka. Pláž je v provozu od půlky května do půlky srpna. Pak už na Islandu zase začíná zima.

Uprostřed plážového areálu Nauthólsvík jsou také dva bazénky s horkou vodou a...
Uprostřed plážového areálu Nauthólsvík jsou také dva bazénky s horkou vodou a...

Uprostřed plážového areálu Nauthólsvík jsou také dva bazénky s horkou vodou a spousta zlatého písku přivezeného na sopečný ostrov z Maroka.

Levná energie

Horká voda z nekonečných geotermálních zdrojů neslouží jen ke koupání, ale také k vyhřívání bytů a domů ve většině islandských měst (přírodní horkou vodu a teplo z pramenů využívá ve svých domácnostech 87 procent Islanďanů) včetně Reykjavíku a druhého největšího města Akureyri. V těchto městech se v zimě horkou vodou vyhřívají i chodníky na hlavních třídách, takže jsou po většinu zimy suché a bez sněhu. Ostatně teplo i energie je na jinak poměrně drahém Islandu tradičně velmi levnou položkou na účtu.

Riziko rakoviny

Naopak poněkud nepříjemnou zprávu zveřejnila před pár měsíci mladá vědecká výzkumnice Ingibjörg Rósa Björnsdóttir, která ve svém výzkumu zjistila, že v oblastech s horkými prameny je mnohem větší výskyt nejrůznějších druhů rakoviny, především rakoviny prsu či kůže, než na ostatních místech ostrova. Zda je příčinou častý pobyt v termální vodě či jen život v dané oblasti, není zatím zcela jasné, nicméně výzkumy budou dále pokračovat.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Související články

Nařčení od firmy PORR jsou nepravdivá, brání se Subterra v boji o tendr na metro

6. prosince 2023  16:02

Týden po vydání třetího předběžného opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ohledně...

Svět se do záhuby neřítí. Česko je dvanáctou nejmírumilovnější zemí

29. listopadu 2023  12:30

Česko dlouhodobě patří k nejbezpečnějším zemím světa. Potvrzuje to aktuální GPI, tedy Globální...

VIDEA TÝDNE: Čermák v poutech, brašna ve vesmíru i pukající Island

19. listopadu 2023  12:23

Polská policie zadržela dezinformátora Čermáka, údajně měl namířeno do Běloruska. Vesmírem poletuje...

VIDEO: Island před výbuchem praská na kusy, z puklin se zvedá dým

17. listopadu 2023  14:39

Magma na islandském poloostrově Reykjanes, kterému podle seizmologů hrozí výbuch sopky, postoupilo...

OBRAZEM: Obrovské trhliny na silnicích. Island zasáhly stovky zemětřesení

14. listopadu 2023  17:48

Jihozápadní část Islandu v posledních dnech zneklidňují stovky menších zemětřesení. Kvůli otřesům...

Kvůli zemětřesením se Island obává výbuchu sopky. Vyhlásil stav nouze

11. listopadu 2023  10:48,  aktualizováno  18:54

Island vyhlásil stav nouze poté, co série zemětřesení vyvolala obavy z erupce sopky. Úřady nařídily...

Island zavřel největší turistickou atrakci. Z lázní utíkali lidé kvůli zemětřesení

10. listopadu 2023  7:07

Island ve čtvrtek dočasně uzavřel geotermální lázně Modrá laguna, které jsou největší turistickou...

Islanďany děsí hrozba obří sopečné erupce, varují je tisíce zemětřesení

27. října 2023  19:21

Poloostrov Reykjanes na jihozápadě Islandu v posledních třech dnech zasáhl intenzivní seismický roj...

Islandské ženy vyhlásily stávku, přidá se i premiérka

23. října 2023  17:33

Vypadá to, že na Islandu zase dojdou párky. Aspoň tak tomu bylo před osmačtyřiceti lety, když tamní...

Neozbrojení policisté s autoritou a ozbrojení muži zákona bez respektu

13. října 2023

Muže a ženy zákona, policisty a policistky, obvykle chápeme jako ozbrojenou autoritu, dozírající na...

Že jedí vařené ovčí hlavy? Líbí se mi živá tradice, říká Češka o životě na Islandu

3. října 2023

Premium Island je velmi populární turistický cíl. Spousta lidí touží přiletět, proletět co nejvíc míst a...

Vstupenky na jednadvacítku zdarma. Podpořte české mladíky v boji o Euro

3. října 2023  9:06

Premium Jak by řekl klasik: V Českých Budějovicích by chtěl žít každý. A co teprve hrát fotbal. Česká...

Lvíčata se utkají se Slovenskem. Vstupenky na zápas v Uherském Hradišti zdarma

5. září 2023

Premium Čeští fotbalisté do 21 let vstupují do nové éry přípravným zápasem proti Slovensku, který se...

Zkoumali žraloka, ochutnali jedovaté maso. Češi o expedici za dlouhověkostí

1. září 2023

Premium Tvorové z hlubin severních oceánů žijí až 500 let. „Gen dlouhověkosti“ podivného žraloka...

Vyřeší český výzkum dlouhověkého žraloka, jak nestárnout či odolat rakovině?

18. srpna 2023

Až půl tisíciletí dlouhý život mají zvláštní tvorové z hlubin oceánu. Experti z Brna a Ostravy teď...

Pozvat Krause jako prvního byla chyba. Obrovská škola, říká Honza Dědek

10. srpna 2023

Premium Při rozboru s Honzou Dědkem, proč zrovna jeho talk show boduje u diváků, dojdeme k postřehu, že je...

Chata na Bahamách stojí pod sedmdesáti palmami. Láká na nekonečné lenošení

10. srpna 2023

V tropech je úplně jedno, jestli jste v domě nebo na terase. Tak je to i na Bahamách, které jsou...

Při požáru v Austrálii zahynul otec s pěti dětmi, matce se podařilo utéct

6. srpna 2023  14:22

Pět chlapců a jejich otec v neděli ráno přišli o život, když jejich dům v australském Queenslandu...

Letní čtení nejen k vodě, ale také na cesty nebo do kabelky

3. srpna 2023

Prázdniny se sice přehouply do své druhé poloviny, ale léto ještě zdaleka nekončí. Kolik knížek už...

Island průkopníkem. Je první evropskou zemí, která uzavřela ambasádu v Moskvě

1. srpna 2023  15:38

Island kvůli ruské invazi na Ukrajinu v úterý uzavřel své velvyslanectví v Moskvě. Je to první...

VIDEO: Prohlédněte si úchvatné záběry erupce islandské sopky Fagradalsfjall

30. července 2023

V první polovině července se na Islandu opět probudila k životu sopka Fagradalsfjall. Český filmař...

Jako by se dělili o velký bufet. Drony ukazují žraloky jako nikdy předtím

26. července 2023  10:08

Rozmach fotografování pomocí dronů pomohl nahlédnout do temného oceánu a na setkání lidí se...

Muži tady ženy neřídí. Češka o Islandu, tamní víře v elfy i nočním životě

2. července 2023  14:33

Premium Aniž by to plánovala, jednoho dne se zabydlela v zemi ledu a polárních září, na místě, kde je...

VIDEO: Glen Hansard a Markéta Irglová natočili novou společnou píseň

27. června 2023  12:18

Irský písničkář Glen Hansard a zpěvačka Markéta Irglová před svým letním severoamerickým turné...

Po skoro třiceti letech je možné hrát Tajemství Oslího ostrova v angličtině

22. června 2023  10:35

Devětadvacet let od vydání si konečně mohou první českou komerčně prodávanou hru na PC vyzkoušet i...

Z Prahy přímo za polární září. Dopravce zahájil pravidelnou linku na Island

2. června 2023

Letecká společnost Icelandair ve čtvrtek zahájila přímé lety z Prahy do Keflavíku, který se nachází...

Oceněná Láska v době globálních klimatických změn: audiokniha s 60% slevou

25. května 2023

Premium Za novelu Láska v době globálních klimatických změn získal spisovatel a vědec Josef Pánek prestižní...

Pedagogové jeli čerpat informace o inkluzi do škol na Islandu a v Norsku

19. května 2023  9:12

Jak pomoci sociálně znevýhodněným dětem, poskytnout jim co nejvyšší vzdělání a umožnit jim plně...

Island a Češi? Doktor Vševěd o tom, co máme překvapivě společného

16. května 2023

Premium Víte, jak souvisí islandská sopka Laki se zkázou Karlova mostu? A co očekávali staří Islandeři,...

Ani mor, ani piráti. Vikingy vyhnalo z Grónska stoupající moře, tvrdí studie

7. května 2023  9:06

Vědci a historici navrhli mnoho teorií, jejichž cílem bylo vysvětlit zánik vikinských osad v...

Island, Ghana či Rwanda. Čeští státníci míří na zahraniční cesty

26. dubna 2023  14:49

České státníky čeká mnoho zahraničních cest. Ministr vnitra Vít Rakušan odletí ve čtvrtek na...

Až příliš mnoho ohně. V parku vzplála atrakce draka, Disney zastavuje show

25. dubna 2023  7:16

V Disneylandu v jižní Kalifornii vzplál v sobotu asi 14metrový animatronický drak chrlící oheň....

Smog v Evropě ročně zabije 1 200 dětí. Zvyšuje i riziko chronických chorob

24. dubna 2023  12:21

Znečištění vzduchu v Evropě ročně způsobí předčasné úmrtí nejméně 1 200 dětí a dospívajících,...

OBRAZEM: Růžové jezero, surreálná poušť, dračí stromy. Země je plná zázraků

22. dubna 2023  11:15

Lidé po celé planetě si 22. dubna tradičně připomínají Den Země. Během něj ji opěvují jako svůj...

Okopírovali zajímavou funkci nových iPhonů. Telefon vyjde na 4 799 korun

15. dubna 2023  8:01

Dynamic Island je jedna z nejvíc diskutovaných inovací iPhonů 14. Z nevzhledných průstřelů displeje...

RECENZE: Jak se vraždí na Islandu, v Praze či v Berlíně? Odhalují nové krimi

13. dubna 2023  13:52

Dny se prodlužují, ale po detektivce se dá sáhnout i jindy než za zimních večerů, třeba po návratu...

OBRAZEM: Podívejte se na vítěze soutěže Travel Photographer of the Year

12. dubna 2023  12:13

Cestujete a rádi fotíte? Tady možná najdete inspiraci. Na začátku byly desítky tisíc fotek z celého...

Správně vidíme jen srdcem. Malý princ slaví osmdesátku

6. dubna 2023  10:30

Kouzlo Malého prince, filozofické pohádky o dítěti v dospělém člověku, nepřestává působit ani po...

OBRAZEM: Viktoriiny, Niagarské, Iguaçu... Největší divy mezi vodopády světa

1. dubna 2023  10:34

Vodopády přitahovaly pozornost lidstva již od nepaměti. Čiší z nich síla, krása a v mnoha případech...

O víkendu opět přijde letní čas, se střídáním nesouhlasí většina Čechů

21. března 2023  16:36

Po pěti měsících se opět vrací letní čas. V noci na neděli se hodinové ručičky posunou o hodinu...

Nejšťastnější zemí je Finsko, nejsmutnější Afghánistán. Jak si vede Česko?

21. března 2023  11:56

Severské země v čele s Finskem znovu obsadily první příčky světového žebříčku štěstí. Finsko...

Oldman po narození syna odešel za Thurmanovou, vzpomíná jeho první exmanželka

20. března 2023

Rozpad manželství zpravidla nebývá tou nejšťastnější věcí v životě. Herečka Lesley Manville však...

RECENZE: Bláto mi sem netahej. Miley Cyrus na albu účtuje s milostným životem

15. března 2023

Premium U alba Endless Summer Vacation jde zpěvačka Miley Cyrus na věc chytře. Okamžitý hit Flowers...

Ukrajinské námořnictvo vstává z popela. Posílí ho korvety a minolovky

v diskusi je 37 příspěvků

13. března 2023

I když se vede válka na moři v rámci současného rusko-ukrajinského konfliktu jen omezeně, schopnost...

První android s dynamickým ostrovem je parodie na funkci Applu

10. března 2023  1:08,  aktualizováno  10:54

Realme na některých trzích představil model C55. Je to levný telefon nižší střední třídy bez 5G , o...

Za stejnou práci stejné peníze. Pro české ženy sci-fi, ukázal průzkum

8. března 2023  11:08

Mezera mezi tím, kolik vydělávají ženy a muži na stejné pozici, se oproti loňsku zvýšila. Ženy...

Budu-li mít dost retweetů, dozvím se, zda mám padáka? ptal se zaměstnanec Muska

7. března 2023  13:09

Zaměstnanec americké internetové společnosti Twitter se na personálním oddělení nedokázal dozvědět,...

Firmy se oklepaly z krize, napříč obory plánují znovu nabírat nové zaměstnance

7. března 2023  10:58

Mezi podniky roste optimismus a zjara plánují nabírat další lidí. Lepší nálada je znát napříč obory...

Firma SpaceX prodává ropné plošiny, z nichž měly startovat její rakety

v diskusi je 13 příspěvků

4. března 2023

Před několika lety si společnost SpaceX pořídila dvě ropné plošiny se záměrem je předělat na...