Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyřeší český výzkum dlouhověkého žraloka, jak nestárnout či odolat rakovině?

Až půl tisíciletí dlouhý život mají zvláštní tvorové z hlubin oceánu. Experti z Brna a Ostravy teď díky vzorkům získaným při loňské expedici Neuron 2022 luští tajemství DNA podivného a obdivuhodného žraloka malohlavého, popisuje týdeník 5plus2.
Snímek z odlovu žraloka malohlavého při expedici Neuron 2022

Snímek z odlovu žraloka malohlavého při expedici Neuron 2022 | foto: archiv Václava Brázdy

Hluboko u dna ledových severních moří se pohybuje tvor, který patří mezi nejdéle žijící živočichy na planetě. Váží i tisíc kilogramů a u těch nejstarších se předpokládá stáří přes 500 let.

Je to žralok malohlavý nebo také grónský, zvíře, kterému evoluce nadělila takové „zbraně“, které vzdorují i času. Proč je jeho maso jedovaté? Má snad někde ve svých buňkách ukryt gen dlouhověkosti? A proč se mu vyhýbají nádorová onemocnění?

Expedice složená z výzkumníků Biofyzikálního ústavu AV ČR a Ostravské univerzity odletěla na Island loni v létě. Vše začalo na severu v malé rybářské vesničce Bjarnarhöfn, kde mají muzeum žraloků, o které se stará Gudjón Hildibrandsson, vnuk posledního tradičního lovce žraloků na Islandu.

Vědci se od něj dozvěděli, že tamní seveřané patří mezi pár lidí na planetě, kteří žraloka malohlavého lovili a pojídali jeho jedovaté maso. Naučili se ho totiž zpracovat. A to i přes toxicitu, kterou způsobuje látka zvaná trimethylamin.

„Ta má značně nepříjemný zápach a u člověka ji v minimálním množství produkují bakterie žijící v ústní dutině nebo střevní mikroflóře, takže způsobuje pouze zápach z úst. Maso žraloka malohlavého má ovšem tak vysoký obsah trimethylaminu, že je pro člověka v neupraveném stavu jedovaté,“ vypráví vedoucí expedice profesor Václav Brázda z brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

První potomci ve 150 letech. Vědci objevili nejdéle žijícího obratlovce

Jak se jedovaté maso upravuje? Místní rybáři z něj připravují vyhlášenou islandskou specialitu zvanou hákarl, pro mnohé nejodpornější pokrm, jaký kdy pozřeli.

Takto probíhá sušení masa žraloka malohlavého.
Tradiční islandský pokrm hákarl. Silné aroma jediné kostičky této pochoutky...

Vlevo sušení masa žraloka malohlavého, vpravo tradiční islandský pokrm hákarl. Silné aroma jediné kostičky této pochoutky naplní během chvíle celou místnost. Dnes je to hlavně lákadlo pro turisty, místní lidé této pochoutce příliš neholdují.

Maso několikrát převaří, poté se nechá pod tlakem dva až tři měsíce kvasit, aby jedovatá tekutina vytekla (dříve zahrabané v písku zatížené kameny, dnes ve speciálních nádobách, pozn. red.). Pak se několik měsíců suší. Nakonec se maso nakrájené na kostičky pojídá jako jednohubky napíchnuté na párátko a zapíjí islandskou kmínkou.

„Hákarl jsme museli povinně ve žraločím muzeu ochutnat. Část členů expedice jej sice potají za rohem vyplivla z úst, ale i tak to byl silný zážitek,“ pokračuje ve vyprávění vědec Bartas.

Jídlo pro drsné muže: vůně fermentovaného žraloka vás omráčí

Konzumenty odradila vůně po čpavku a chuť jako velmi uleželý sýr. Onen zápach amoniaku je dán močovinou, další látkou vysoce obsaženou ve žraločím těle. Ta žralokům pomáhá, aby neklesli ke dnu jako závaží.

„Obě látky jim rovněž pomáhají snášet velmi chladné prostředí s teplotou blížící se někdy i –2 °C, slaná voda při 0 °C ještě nezamrzá,“ vysvětluje Václav Brázda další zvláštnost žraločího organizmu.

Věda hledá elixír mládí. Inspirací může být tajuplná zvířecí říše, líčí biolog

Cílem výpravy bylo ulovit a vědecky prozkoumat živého žraloka malohlavého. Zjistit, jak je možné, že se dožívá tak vysokého věku. Protože se však paryba už přes sto let neloví, přemluvili vědci rybáře, ať je tradiční a specifický lov naučí.

Lov na shnilou koninu

„Používá se k němu velmi šťavnatý kus několik dní odleženého až shnilého koňského či drůbežího masa. Napíchne se na 30 cm velký ocelový ‚háček‘ a na dlouhém laně připnutém k bóji položí blízko mořského dna v hloubce 50 až 100 metrů. Pak nezbývá, než čekat,“ popisuje Martin Bartas.

13. srpna 2016

Vědce však zaskočilo nepříznivé počasí, a tak lov skončil bez úspěchu. Úlovku se česká výprava naštěstí nakonec přece jen dočkala, protože místním rybářům čas od času žraloci uváznou v sítích.

Ze získaných vzorků následně badatelé izolovali DNA a teď se snaží žraločí genom rozluštit. „Naší hypotézou je, že extrémně dlouho žijící žralok malohlavý si v průběhu desítek milionů let své evoluce vyvinul nějakou speciální vlastnost na molekulární úrovni, která mu umožňuje úspěšně unikat procesům stárnutí. Bez problémů se dožívá více než 200 let, zatím nejstarší zaznamenaný exemplář měl kolem 400 let,“ vypočítává Brázda.

Takový žralok se mohl narodit kolem bitvy na Bílé hoře, pokud by platila starší varianta, která je dána intervalem spolehlivosti použité metody (± 112 let), tak pár desetiletí poté, co byl roku 1440 vynalezen knihtisk.

Tep pětkrát za minutu

„Je ovšem otázkou, zda nějaký gen dlouhověkosti skutečně existuje, nebo jde spíše o souhru mnoha vzájemně se doplňujících změn na genové úrovni,“ doplňuje kolega Bartas. Není to ovšem jediná „superschopnost“ této paryby, kterou se čeští vědci zabývají. Snaží se třeba přijít na to, jak žralok grónský dokáže odolávat neurodegenerativním onemocněním. Nebo rakovině.

„Rakovinné bujení postihuje některá zvířata více, jiná méně. Frekvence vzniku nádorů u žraloků je velmi nízká. To je dáno z velké části jejich unikátním imunitním systémem,“ podotýká Martin Bartas.

Zvláštní je i extrémně pomalý metabolismus zvířete. „Představte si, že rychlost srdečního tepu průměrného člověka je přibližně jeden tep za sekundu. Srdce žraloka malohlavého však udeří jen každých 12 sekund. Samotný pomalý metabolismus sice může k dlouhověkosti přispívat, ale rozhodně to nebude hlavní a jediná vysvětlující proměnná, v chladných vodách v okolí Islandu žijí čtyři druhy žraloků a jen jeden druh se dožívá tolika let,“ uzavírá Václav Brázda.

Legendy o zrození prvního Skalugsuaka

  • Žralok grónský se vyskytuje napříč severním Atlantikem a Severním ledovým oceánem. Několik legend se o zvířeti dochovalo u Inuitů, původních obyvatel nejsevernějších částí Ameriky a pobřeží Grónska.
  • Maso žraloka malohlavého má vysoký obsah močoviny, což dalo vzniknout inuitské pověsti o Skalugsuakovi, prvním žraloku malohlavém.
  • Legenda praví, že jedna stará žena si umývala vlasy ve vlastní moči, což se tehdy běžně dělalo za účelem hubení vší. Po této proceduře si vlasy vysušila utěrkou. Tkanina byla větrem odfouknuta do oceánu a z ní se zrodil první Skalugsuak.
  • Jiná legenda pak vypráví o dívce Sedně, které její otec uřízl prsty, poté co ji utopil. Každý prst se potom změnil v mořského tvora, včetně žraloka malohlavého.

Žralok malohlavý a expedice Neuron 2022

Autor:
  • Nejčtenější

Zahrada jí nejvíc kvete koncem zimy. Vypiplala z ní království čemeřic

Původně v poměrně nedávno vybudované zahradě s výhledem na Beskydy převládaly keře buxusů, majitelé ovšem nakonec změnili názor a rozhodli se pro zahradu kvetoucí po celý rok. Dnes je z ní království...

16. července 2024

Libo led? Do pražské zoo přivezli tuny. Ochladí zvířata, potěší návštěvníky

Zvířata v pražské zoo zchladí v tropickém počasí tuny ledu. Ve výběhu ho mají k dispozici nestoři kea, lední medvědi, vydry severoamerické, takini indičtí, zubři i sloni indičtí. Ochladí se i...

10. července 2024  14:13,  aktualizováno  14:27

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihočeská zahrádka v kolonii je na celé léto útočištěm s přespáním a kuchyňkou

Pozemek o velikosti zhruba šesti arů kupoval pan Mirek s manželkou před třemi desetiletími jako kus rozdělené louky u lesa, poblíž vesničky Husinec. Na místě pak vznikla zahrádkářská kolonie i jejich...

15. července 2024

Nejjednodušší lavice z palet, kterou zvládne i ten, kdo není kutil

Nábytek z palet je hitem nejen mezi mladými, mnohé kutily láká vyzkoušet si, co vše dovedou vyrobit. My si tentokrát zhotovíme lavici s vysokým opěradlem.

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z jílovité louky vydupali jedlou zahradu i úžasnou párty zónu se saunou

Zahradu velkou zhruba 20 × 60 metrů mají rozdělenou na pokojíčky, přesněji zóny, a od samého počátku se řídí ideou jedlé zahrady, kde nemá místo žádná chemie a všechny stromy a keře přinášejí plody...

11. července 2024

Nikdo nepřipraví půdu pro nový záhon lépe než slepice. Manuál je prostý

Budovat záhony na zelené louce v představách většiny z nás znamená pracně zorat či zrýt půdu a zbavit se drnu, za čímž je opět náročná fyzická práce. Jde to i jinak, jak nám názorně předvedli na...

17. července 2024

KVÍZ: Focení, šachy, šerm, vaření. Poznejte koníčky slavných a vyhrajte

Skoro každý má mimo svou práci ještě nějakou zálibu a nevyhýbá se to ani slavným hercům, zpěvákům či podnikatelům. Poznejte je a vyhrajte jako ocenění svých znalostí knihu Arteterapie – od...

17. července 2024

Zvěřina na grilu. Češi k ní zatím hledají cestu, turisté ji milují, říká šéfkuchař

Premium

Za socialismu jsme opékali špekáčky a grilovali nejčastěji klobásy. Dnes je grilování v módě, podle průzkumů se mu pravidelně věnuje více než polovina populace. Lubomír Dolejš, šéfkuchař pražské...

16. července 2024

OBRAZEM: Občas sucho, občas déšť. Ani tak houbaři nepřišli zkrátka

Letošní léto je tak trochu nevyzpytatelné. Střídají se období sucha, a pak najednou přijdou přívalové deště, které lokálně přinesou velké množství vláhy. A tak jen vy, kdo vyjdete do lesa, můžete...

16. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...