Doporučujeme

Jste tým linecké, nebo vanilkové rohlíčky? Hlasujte o nejoblíbenější cukroví

  • 3
Neumíte si své Vánoce představit bez vanilkových rohlíčků, pracen, lineckého nebo třeba vosích hnízd? Každá rodina má svoje zásadní druhy cukroví, které se prostě pečou, i kdyby čert na koze jezdil. Zajímá nás, které vánoční sušenky vedou zrovna u vás doma. Podívejte se na nejoblíbenější i méně známé recepty a hlasujte v anketě.
Ilustrační snímek

Linecké a slepované

Jedním z nejoblíbenějších druhů vánočního cukroví v rodinách napříč Českou republikou je linecké, tedy sušenky z křehkého máslového těsta slepované marmeládou, ale také krémem nebo třeba lískooříškovou pomazánkou.

Možná nevíte, že předchůdcem tohoto cukroví je křehký koláč z rakouského města Linz, který se peče už od 17. století a získal si oblibu v celé střední Evropě. Později začali cukráři a pekaři vykrajovat z těsta kolečka a jiné tvary a plnili je marmeládou, která je základní ingrediencí i při přípravě lineckého koláče.

Linecké těsto je však také základem pro další vánoční těsta, přidává se do něj kakao, ořechy, kokos nebo třeba citrusová šťáva či mák. Používá se nejen pro přípravu slepovaných druhů cukroví, ale efektní je třeba také šachovnicové cukroví nebo další zajímavé druhy.

Ořechové slepované cukroví

Spousty skvělých receptů na vánoční cukroví najdete na www.idnes.cz/recepty/cukroví

Celozrnné vanilkové rohlíčky

Vanilkové a jiné rohlíčky

Křehoučké rohlíčky z oříškového nebo mandlového těsta jsou v mnoha rodinách nezbytnou součástí vánoční sladké tabule. Nejlepší jsou ty tvarované šikovnýma rukama hospodyněk, ale také se vyskytují „pohodlnější“ vykrajované varianty nebo rohlíčky z formy.

Základem jejich úspěchu je křehké těsto, které se ovšem nesmí moc lámat, a cukrový vanilkový kabátek, který původně nepříliš sladkému těstu dodá tu pravou vánočně hříšnou chuť.

Kromě tradičních vanilkových rohlíčků existuje i nespočet dalších oblíbených receptů včetně těch veganských, bezlepkových nebo pro diabetiky. Předpisy se předávají v rodinách z generace na generaci, a při vánočních návštěvách tak snadno zjistíte, že se mohou i radikálně lišit jak vzhledem, tak chutí či konzistencí.

Bezlepkové dvoubarevné pracny

Pracny a spol.

Našli jste na chatě nebo na půdě krabici různě tvarovaných formiček po babičce nebo prababičce? Tak to je ideální příležitost pustit se do cukroví, které má v rakousko-uherské a potažmo české a moravské kuchyni velice hluboké kořeny.

Nejen pracny, ale i další druhy rafinovaného cukroví, se připravují z kořeněného a obvykle ořechového těsta, které se vtlačuje do formiček a po upečení se popráší moučkovým cukrem.

Pokud máte správný recept na těsto, není potřeba předem formičky vymazávat. Ještě horké cukroví z nich po jemném klepnutí v ideálním případě vyklouzne doslova jako po másle.

Pusinky s čokoládovým krémem a řepou

Bílkové cukroví

Při přípravě tradičního cukroví zpravidla potřebujete do těsta jen samotné žloutky, bílky proto skončí v lednici a vy si lámete hlavu, co s nimi. Pokud je nevyužijete při přípravě bílkových rolád nebo jiných dezertů, můžete z nich s přídavkem cukru a citronové šťávy nebo sirupu vyšlehat krásné a snadné cukroví zvané pusinky.

Bílky jsou také báječnou surovinou při přípravě kokosek, laskonek či štafetek, které se budou na vánočním stole vyjímat a přijdou určitě k chuti.

Ilustrační snímek

Perníčky

Tradiční medové cukroví je oblíbené zejména v rodinách s dětmi, protože při vykrajování a zdobení si užijí spoustu legrace, a zpestří si tak těšení na Ježíška.

Některé recepty slibují ihned měkké perníčky, které nepotřebují ani den k odležení, ale často se toto cukroví peče s předstihem, aby právě na svátky dosáhlo naprosté dokonalosti.

Tip: Těsto si připravte několik dní dopředu a nechte ho odležet v lednici, bude se s ním lépe pracovat. Pokud se bojíte zdobení cukrářskou polevou, můžete dětem koupit v obchodě zdobicí různobarevné tubičky, se kterými jim půjde dekorování lépe od ruky.

Medová vosí hnízda

Nepečené

Na toto cukroví přichází řada až několik dní před Štědrým dnem. Nepotřebuje totiž moc času k odležení, naopak je potřeba spotřebovat ho rychle. Ukládat se musí do ledničky nebo na chladné místo, ideálně zabalené do fólie nebo alobalu a v uzavřené nádobě.

Velmi oblíbené jsou nejen pracnější druhy jako vosí hnízda čili úlečky, ale také snadné a rychlé kuličky a rolády, do kterých navíc spotřebujete zlámané sušenky, zbylé mleté ořechy nebo sušené ovoce a rum, který jste nepoužili do vaječňáku.

Které cukroví je u vás doma nejoblíbenější? (můžete vybrat až tři možnosti)

celkem hlasů: 1709
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 2. února 2024. Anketa je uzavřena.

  • Vybrali jsme pro Vás