Bílá mouka, cukr a sůl. Vypořádejte se s nepřáteli našeho zdraví

  • 36
Cukr, sůl a bílá mouka do naší kuchyně patří. Při trošce šikovnosti však můžeme jejich spotřebu výrazně omezit. Jejich konzumace totiž našemu tělu zrovna neprospívá. Pokud chcete některý z těchto „bílých jedů“ ze svého jídelníčku odstranit, začněte moukou.
cukr

Proč nejíst bílý cukr?

Tohoto skrytého nepřítele našeho zdraví můžeme najít téměř ve všech potravinách, které si přineseme z obchodu. Obsahují ho všechny konzervované potraviny, pečivo, často i masné výrobky a samozřejmě většina pochutin, sladkostí a nealkoholických nápojů. Mezi zdravější formy patří cukr třtinový nebo přírodní hnědý cukr s melasou. Úplně nejzdravější je cukr obsažený v medu.

Nadměrná spotřeba cukru se podílí na vzniku cukrovky, zubního kazu, podporuje vznik obezity, zrychluje stárnutí. Oslabuje i náš imunitní systém, protože blokuje činnost bílých krvinek, podporuje kvasinkové infekce. Příliš mnoho cukru také zhoršuje paměť, protože cukr spotřebovává zásoby vitaminů skupiny B, jež jsou důležité pro správné fungování mozku. Podle některých studií také zhoršuje hyperaktivitu u dětí.

„Většina z nás se jím už roky přejídá, jeho nadměrná a opakovaná konzumace vede k rozvoji takzvané inzulinové rezistence a ta je dnes spojována s obezitou, cukrovkou 2. typu, nemocemi srdce a cév i Alzheimerovou demencí,“ říká specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

Přitom cukr tělu nepřináší žádný užitek, je pouze zdrojem energie, kterou získáme z běžné stravy. Cukr není snadné ze stravy úplně vyloučit, ale je dobré se snažit jeho spotřebu alespoň snížit.

mouka, ilustrace

Jak škodí bílá mouka?

Zanáší střeva a zahleňuje organismus. Je zbavená vitaminů a vlákniny a její konzumace zatěžuje slinivku břišní i trávení a vede k obezitě. Již archeologické průzkumy mumií starého Egypta prokázaly, že tehdejší vyšší vrstva společnosti, která požívala bílou mouku, trpěla arteriosklerózou.

Přitom existuje řada dalších druhů mouky, které můžete při vaření či pečení použít, například mouka celozrnná, žitná, ječná, špaldová, rýžová, jáhlová, pohanková nebo amarantová.

Margit Simáková připomíná, že většinová společnost je od mala zvyklá na sladkou chuť a potrpí si na doslazování, na sušenky a kvůli pohodlí si zvykla připravovat jídla z vysoce průmyslově upravených sacharidů v podobě bílé pšeničné mouky či výrobků z ní, jako jsou rohlíky, knedlíky atd. „V těle se rychle rozloží a fungují zase jen jako kostky cukru,“ varovala v Rozstřelu na iDNES.cz.

Pokud se chcete bílé pšeničné mouce co nejvíce vyhnout, snižte konzumaci běžného bílého pečiva, ale i klasických těstovin, kuskusu, bulguru, sušenek, slaných krekrů a tyčinek. V supermarketech dnes už běžně zakoupíte i těstoviny celozrnné, špaldové, rýžové, pohankové či kukuřičné, k dostání jsou i luštěninové. 

Mořská sůl dokáže dodat pleti potřebné minerály.

Solte s mírou

Je pravda, že bez soli se žít (ani vařit) nedá. Sůl je pro fungování našeho těla nezbytná. I v jejím případě ovšem platí, že všeho moc škodí. Pokud solíme příliš, zaděláváme si na problémy s kardiovaskulárním systémem, především s vysokým tlakem. Velké množství soli také poškozuje ledviny a ničí chuťové buňky – slanou chuť přestáváme vnímat a jídla pak ještě více dosolujeme.

Přitom snížit množství soli, které každý den zkonzumujeme, je pouze otázka zvyku a také šikovnosti kuchařky. Jídlo je možné namísto soli dochutit například bylinkami, česnekem, kořením. Můžete také zkusit solit zdravěji, třeba himálajskou solí.

Seženete tu i pečivo z žitné mouky (22. března 2012, Praha).

Zdravější pečivo?

Je to pečivo celozrnné, mezi nímž a tím bílým je zásadní rozdíl, a to v obsažených živinách. Klasické bílé pečivo z pšeničné mouky nám dodá v podstatě pouze energii. V tom celozrnném přijmeme také vlákninu, řadu vitaminů a minerálů. A k tomu dobře chutná. Vzhledem k nižšímu glykemickému indexu nás také na delší dobu zasytí.

Stévie sladká

Oslaďte si život stévií

Místo cukru zkuste použít ke slazení obilné slady a sirupy, třeba sirup z agáve, javorový, rýžový, kukuřičný. Jsou zdravější a hodí se i na pečení, vaření nebo přípravu kaší, vloček či cukrovinek. 

Do své kuchyně si pořiďte také přírodní sladidla (stévii sladkou, xylitol), která můžete použít při přípravě studených i teplých jídel a také při slazení nápojů.

Himálajská sůl

Sůl pro zdravější vaření

Všechny soli nejsou stejné. Lepší než obyčejná kamenná je sůl mořská, která obsahuje velké množství minerálních látek. Nejlepší je pak krystalická himálajská sůl, pocházející z dolů na severu Pákistánu. Ta je bohatá na minerály a stopové prvky, které působí jako antioxidanty a dodávají tělu energii.