Trénink na Tyrolsko: Petr nabírá sílu, Petra se přes smůlu nevzdává

aktualizováno 
Už jde do tuhého, první ze tří závodů Tour de Tirol se koná již v pátek 4. října. Zatímco u Petra Míchala jde příprava podle plánu a jeho ambice rostou, Petra Karešová si vypila další kalíšek smůly, když bojovala s nevolnostmi a teplotami. Přesto vyhlíží alpský závod s hlavou nahoře.

Petr už pomalu balí na cestu. Prý bude počasí na rukavice. | foto: archiv Petra Míchala

Petr je nezmar. Celé týdny obětoval tréninku a naordinované dávky odmakal přes únavu i bolest. Nyní se objemy kilometrů snížily a tělo nabírá síly na velkou trilogii. A síla, zdá se, v Petrovi je. "Aktuálně se cítím dobře, při rychlejších bězích se musím trochu tlumit, určitě bych zvládal běžet rychleji," říká.

Během šesti týdnů shodil čtyři kilogramy hmotnosti a při horském maratonu s převýšením dva kilometry, který v sobotu poběží, to jistě ocení. Jídlo však nezanedbává, jí řádně a vydanou energii kvalitně doplňuje. Začal s jídlem více experimentovat, řeší stravu, kterou bude jíst během závodu, a aktuálně si pochvaluje recept mého kamaráda Michala: "Včera jsme vyzkoušeli tyčku z chia semínek a zdá se, že se povedla. Nevím, jakou má mít správně konzistenci, kolik vody se do semínek a polenty mělo nalít, ale chuťově je moc dobrá."

Fotogalerie

Kromě atmosféry závodu se Petr těší i na okolní přírodu: "Hory mám moc rád a když v nich budu moct běhat, co víc si můžu přát?"

Z bláta do louže, to je přísloví, které mě napadá v případě Petry. Ze šesti tréninkových týdnů absolvovala první dva naplno, další dva pak kvůli zranění šlachy improvizovala na kole a v bazénu. Pátý týden se pozvolna vracela k běhu a sotva se začala radovat ze zlepšení, přepadly ji nevolnosti, zvýšená teplota a únava. Místo, aby síly nabírala, tak je ještě více ztrácela hladověním.

Ale protože je Petra tvrdohlavá, nevzdala se. Dopřála si jen nejnutnější úlevy a znovu se do běhání pustila. Věřila, že běh ji vzkřísí, a opravdu, den po dni jí bylo lépe a lépe. "Minulý týden jsem dala 81 kilometrů, několikrát týdně cvičím břicho, core, dělám kliky, cvičím bedra, ta jsou mou Achillovou patou, protahuju se, to ale dělám už léta," líčí Petra trénink z předchozího týdne.

Smůly má za sebou Petra opravdu hodně a má obavy, jak závod zvládne a zda jí noha dovolí užít si i poslední část tyrolské výzvy, její oblíbený půlmaraton, který se běží v neděli 6. října. Přesto se na výlet za hranice moc těší a srší nadšením: "Těším se na přírodu, na hory, na krávy, snad je během závodu uvidím, na lidi, co tam se mnou jedou, konečně je poznám a poděkuju trenérovi. Těším se na banán a vodu na občerstvovačce, protože v tu chvíli to bude největší poklad na Zemi, na lidi, co s námi poběží, vidět lidi s tak úžasnou fyzičkou mě vždycky baví, na lidi, co tam budou stát a povzbuzovat, protože neumím německy, můžu si domýšlet, co říkají, na pocit, který z každého dne budu mít, na pocit, který budu mít na cestě domů (snad to bude radost a pýcha), a pocit šoku, až budu v pondělí ráno na porodním sále (škola nepočká)."

Držíme Petrovi palce, aby ho síla neopouštěla ani na závodní trati a doběhl si pro slušný čas. Petře přejeme, aby závod mohla absolvovat až do konce a užila si atmosféru při proběhnutí všemi třemi cíli.

Autoři:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Migréna dokáže člověka zlomit, svěřte se raději do rukou lékaře

Ilustrační snímek

Migréna není obyčejná bolest hlavy. Toho, kdo jí trpí, umí doslova vyřadit z „provozu“, Mnohdy se k ní přidají i...

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz