Otěhotněla jsem a dostala neštovice. Nevěděla jsem, zda dcera přežije

  2:48aktualizováno  2:48
S manželem jsme po svatbě začali plánovat miminko. Pracuji s dětmi a právě probíhala jedna z větších epidemií neštovic. Krátce potom, kdy se mi objevil první pupínek, jsem zjistila, že jsem těhotná. Čtenářka Eva napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.
Těhotenství jsem si kvůli obavám o zdraví své dcery moc neužila (ilustrační snímek)

Těhotenství jsem si kvůli obavám o zdraví své dcery moc neužila (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Co jsem si pamatovala, tak jsem v dětství neštovice neprodělala, ptala jsem se i mamky. Ta si jistá nebyla, ale říkala, že spíše ne. Neštovice se mohou prodělat i skrytě nebo se slabými příznaky, takže člověk ani neví, že to neštovice byly.

Došla jsem si raději za obvodním lékařem, zeptat se, jak to tedy je. Podíval se do dokumentace a zjistil, že jsem prodělala jen příušnice.

Zeptala jsem se, zda můžu neštovice dostat. Mávl rukou, prý jsem proti neštovicím už imunní, když jsem je doteď nechytila. To byla zásadní chyba, měla se mi odebrat krev a zjistit, zda mám proti neštovicím protilátky. To jsem bohužel zjistila pozdě, až když jsem si zjišťovala informace o neštovicích v těhotenství.

Neštovice ve třiceti

Jednoho dne jsme s manželem byli v plaveckém bazénu, k večeru mi nebylo dobře, dostala jsem teplotu a na břiše se mi objevil pupínek. Myslela jsem, že je to alergie na chlor, manžel se na to podíval a říkal: "Ne, to jsou neštovice!" Hrozně se smál, že ve třiceti letech prodělávám dětskou nemoc.

Do rána jsem se celá osypala, měla jsem vysoké teploty.

Vážení čtenáři, článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 Kč. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Protože jsem nedostala menstruaci, udělala jsem si těhotenský test, který vyšel pozitivně. Místo toho, abych se z těhotenství radovala, rozbrečela jsem se a běžela na internet shánět informace, co embryu hrozí. Volala jsem svému gynekologovi, nikdy pacientku s neštovicemi neměl.

Volala jsem dětskému lékaři, ten zase volal svému známému - genetikovi. Pokud je to prý takhle časně, těhotenství se buď zachová, nebo se plod potratí, pokud by ho neštovice ovlivnily. Můj gynekolog mi raději vypsal žádanku na genetiku ke konzultaci. Paní genetička mi řekla to samé, ať čekám, zda se těhotenství zachová.

Na genetice mi napsali genetický ultrazvuk ve 20. týdnu. Dělal ho jeden hodně známý profesor. Plod zkontroloval, prý je to ukázkové miminko, dokonce nám řekl i pohlaví - holčička. Slova od něj mě uklidnila a já si začala konečně těhotenství užívat, i když jsem se pořád bála. Neštovice můžou způsobit vývojové vady mozku, končetin a očí.

Šťastný konec

Dcera se narodila přesně den po termínu. Vše bylo v pořádku, neštovice v těhotenství nezanechaly následky.

Neštovice jsou přitom velmi nebezpečné hlavně těsně před porodem, kdy hrozí miminku vážné komplikace, dokonce i smrt.

Chtěla bych všechny budoucí maminky touto cestou informovat, aby zapátraly ve svých očkovacích průkazech a zkontrolovaly si, zda jsou na vše řádně očkované. Ušetří si tím v těhotenství mnoho starostí. 

Očkování proti neštovicím není v České republice dlouho, maminkám, které neštovice neprodělaly, ho rozhodně doporučuji. Hlavně těm, které už mají doma starší školkové dítě či pracují s dětmi.

Autoři:

Nejčtenější

Příběh Jany: Chování adoptivní dcery mého přítele mi nepřipadá normální

Ilustrační snímek

Jsem už několik let rozvedená, mám dvě děti. Už rok se stýkám se sousedem, také je rozvedený a má ve střídavé péči dvě...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Ňadro není sexuální atribut, ale symbol mateřství. Proč ho skrývat?

Kojení

Ačkoliv námět kojící Madony s dítětem provází umělce po staletí a dodnes obrazy obdivujeme v galeriích, ve veřejném...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz