Vyhněte se jarní depresi. Pomůže dostatek slunce a změna jídelníčku

  • 0
Nedostatek slunečního záření, doba strávená v přehřátých interiérech na úkor pohybu venku na čerstvém vzduchu, měnící se atmosférický tlak, délka dne i energetický výdej. To jsou podle odborníků nejčastější příčiny únavy a špatné nálady, která nás na jaře trápí. Jak s ní zatočit?
Zahoďte předsudky. Mantra vám skutečně může býti velmi nápomocná.

Věřili byste , že pozvednutí nálady mnohdy stačí jedno slunečné ráno? V černém scénáři ale může špatná nálada vyústit až v sezonní citovou poruchu neboli SAD (Seasonal Affective Disorder), která se projevuje každodenním pocitem apatie a smutku, problémy s koncentrací, ztrátou smyslu života a pocity viny a beznaděje. Žádné z těchto příznaků samozřejmě není vhodné podceňovat.

Ztracenou energii je proto třeba tělu co nejrychleji dodat. A jak? Nejlepší továrnou na výrobu životní energie jste vy sami. Obecně se dá říci, že čím plněji žijete, tím větším množstvím energie disponujete. Zřejmě jste si všimli, že pokud se celý den povalujete, jste mnohem více unavení, než když máte práce nad hlavu.

Dalším zdrojem každodenní vitality jsou způsob stravování, pohyb, schopnost nakládat se stresem, adekvátní péče o tělo a naslouchání jeho potřebám. A vyvarování se všech zlozvyků, co by pracně nabitou energii mohly zase odčerpat.

ilustrační snímek

Aurikulární terapie a reflexologie

Už jste se setkali s pojmem „zablokovaná energie“? „Podle tradiční čínské medicíny je tělo prodchnuté energetickými drahami (meridiány). Ty vytvářejí ucelenou síť, která spojuje jednotlivé orgány a jíž proudí životní energie člověka čchi,“ říká praktický lékař Rodion Schwarz. „Tyto dráhy se nacházejí 3 až 5 milimetrů pod kůží a v určitých místech vystupují na povrch v podobě takzvaných akupunkturních bodů. Existuje celkem dvanáct hlavních a několik mimořádných drah. Energie, jejíž harmonický průtok je základem pro naše zdraví, prochází všemi. Případná disharmonie má za následek nejen fyzické projevy nemoci, ale i narušenou psychickou rovnováhu. Proto je při řešení zdravotních komplikací důležité věnovat pozornost celému organizmu, ne pouze jednotlivému orgánu,“ upozorňuje námi oslovený odborník.

Uvolnit zablokovanou energii je možné vhodnými tlaky na tyto body. A to jde hned několika různými způsoby. Jedním z nich je reflexologie. Forma akupresury, jež tlakem na jednotlivé akupresurní body, nacházející se většinou na chodidlech, navrací rovnováhu mezi tělem a myslí. Na principu stimulace akupresurních bodů ušních boltců, ať již akupunkturními jehličkami či nalepovacími samostimulačními náplastmi, je podle Rodiona Schwarze postavená aurikulární terapie.

Sedm překvapivých obtíží, na které si troufá akupunktura

Ucho je zásobeno spoustou povrchových nervů ovládajících životní orgány a vedoucích k mozku. A jsou-li tyto nervy dobře stimulovány, mohou vyvážit vnitřní energii, a přispět tak k pocitu harmonie.

Snažte se vyvarovat smaženým pokrmům, sladkému, červenému masu. Ovšem zásadní...

Získejte energii z potravy

To, že strava má vliv na naše psychické rozpoložení, je všeobecně známé. Zima je obdobím, kdy si dopřáváme tučná jídla bohatá na cukry a tuky. Ta však zpomalují náš organizmus. K tomu, abyste ho naopak nastartovali, je budete muset vyměnit za ovoce, zeleninu, ryby a libové drůbeží maso. Pijte hlavně čistou vodu a vyhýbejte se alkoholu. Vhodné jsou také lehké polévky, saláty a sušené ovoce.

Přírodní cukr je dobrým zdrojem energie, vláknina může pomoci zpomalit proces spalování energie, takže vás přestane honit mlsná.

Nepodceňujte ani snídaně, které by neměly být těžké, ale zato vydatné. Ráno se proto nemusíte zdráhat konzumovat ovoce s vysokým obsahem cukrů. Tělo bude mít spoustu času je do večera zpracovat.

Hitem jsou smoothie drinky, pro detoxikaci organizmu je ideální smoothie s borůvkami. Rozmixujte borůvky, špenát, kousek avokáda a přidejte lžičku chia semínek. A pokud se po ránu s ovocem nespokojíte, sáhněte po celozrnném pečivu, ať již s čerstvým sýrem nebo domácí pomazánkou.

Jídlem proti depresi. Dopřejte si oříšky, salát i krůtí maso

Naopak se vyvarujte pokrmů, které vám energii ubírají. To jsou především smažená jídla nebo červené maso. Tělo na jejich trávení potřebuje tolik energie, že se mu jí nedostává na nic jiného.

Dostavuje se tak únava a problémy se soustředěním. Podobné to je i s produkty z bílé mouky a sladkostmi. Ty sice povzbudí, dokonce i vykouzlí dobrou náladu, ale jen krátkodobě. Mnohem lepší je proto sáhnout po komplexních sacharidech z celozrnných potravin.

Ilustrační fotografie

Vyzkoušejte raw stravování

S trochou nadsázky by se dalo tvrdit, že raw stravování představuje návrat zpátky do pravěku. Tedy do doby, než lidé objevili a začali využívat oheň. Zastánci tohoto stylu výživy totiž věří, že strava zpracovaná při teplotě přesahující 42 °C je ochuzená o všechny důležité živiny, tedy „mrtvá“.

Jejich jídelníček je tak tvořený především zeleninou, ovocem, ořechy a semínky. Tepelné zpracování často nahrazuje klíčení, umožňující konzumaci luštěnin a obilovin v syrovém stavu. Hlavním benefitem raw stravování je spolu s energií udržování hmotnosti, očista organizmu a celkové nastartování ozdravného procesu. Proto se v této souvislosti často hovoří o tzv. „živé“ stravě. „Ona vás totiž doslova nabije životem,“ říká Stanislav Petříček, zakladatel bister Bistrawveg.cz.

„Z vlastní zkušenosti vím, že změna stravování má na lidský organizmus opravdu velký vliv, ať už se jedná o shození přebytečných kil, posílení imunity, léčení kožních onemocnění nebo alergií.“ Nesnažte se ovšem přechod na tento způsob stravování uspěchat. Tedy, nechtějte se svých starých stravovacích návyků zbavit naráz.

„Zpočátku je dobré vyzkoušet si například jen jeden ‚zelený‘ den týdně. A klidně u něj i zůstat. Raw strava nemusí být každodenní záležitostí, ale třeba jen občasným zpestřením či detoxikací organismu. Stoprocentní syrová strava nemusí vyhovovat každému. Zkrátka svému tělu naslouchejte a snažte se mu dávat to, co zrovna potřebuje,“ radí Stanislav Petříček.

ilustrační snímek

Naučte se dobře dýchat

Bez přísunu vzduchu vydržíme zhruba tři minuty. Dýchání je tudíž hlavním zdrojem energie. Obzvlášť to pomalé a hluboké uklidňuje a energizuje tělo. Proto se stává, že když se náhle ocitnete pod velkým tlakem, téměř se vám zastaví dech. K buňkám ve vašem těle se dostane jen minimum kyslíku, což vede k ukládání dioxidových odpadů přispívajících k vychýlení životní rovnováhy.

Tomu zamezí i následující krátké dechové cvičení: Zavřete oči a pomalu a zhluboka se nadechujte a vydechujte. Přitom sledujte, jak se vaše tělo uvolňuje. Při nádechu by se vaše břicho mělo viditelně naplnit a pak zase klesnout. Takto pravidelně dýchejte alespoň dvě minuty.

Ilustrační snímek

Otužujte se

Nevěřili byste, kolik energie vám může dát chladná sprcha. A kolik lesku propůjčíte svým vlasům, když je po umytí spláchnete studenou vodou. Nebo se rovnou začněte otužovat. Nejenže budete plni vitality a energie, ale také prospějete svému zdraví.

„Otužování je spojeno se širokým spektrem blahodárných účinků na zdraví. Působí proti nemocem z nachlazení, alergiím, vředům, hypertenzi a některým nervovým a psychickým poruchám. K tomu napomáhá zvládat každodenní stres, filtrovat potlačované emoce, zlepšuje tělesnou zdatnost, snižuje náladovost a zmírňuje depresi,“ vysvětluje vyznavač zdravého životního stylu David Buchta.

Otužování v ledové vodě je hit. Kdy s ním začít a na co si dát pozor

I otužování je pořeba se naučit. K tomu, aby skutečně fungovalo, je nezbytná pravidelnost. Ideální frekvence je podle lékaře Rodiona Schwarze jednou až dvakrát týdně. A opět se vyvarujte extrémů. Tělo si na chladnou vodu musí zvyknout pomalu a nenásilně.

„Ideální bude začít s otužováním v létě. Pravidelně plavat a chladnoucí vodou se proplavat až do zimy. Alternativou je pak studená ranní sprcha,“ radí odborník. Efektivní je také tzv. kontrastní terapie, tedy střídání teplé a studené vody. Čím většího tepelného kontrastu dosáhnete, tím lépe. Opět ale začínejte zvolna a postupně dobu působení studené a teplé vody prodlužujte. Na začátek je vhodná kombinace tří minut pod horkou sprchou následovaných dvaceti sekundami pod studenou. Celý postup třikrát zopakujte.

Využijte příznivého počasí, pravidelně vyrážejte na delší procházky do přírody....

Hýbejte se

Energii našemu tělu dodá rovněž aktivní pohyb a sport. Pocit dobré nálady a pohody nejrychleji navozuje aerobní cvičení. Zrychluje činnost srdce, zlepšuje krevní oběh, zásobuje krev kyslíkem a zvyšuje hladinu hormonu dobrého pocitu, endorfinu. Vhodný je běh, jízda na kole, kolečkových bruslích či rychlá chůze (alespoň půl hodiny denně).

Rovnováhu mezi tělem a myslí dokáže navodit jóga. A navíc skvěle uvolní a navrátí ztracenou vitalitu. Před spaním a po probuzení cvičte protahující kočku. Energií vás také nadopuje ranní pozdrav slunci. Ale pociťujete-li problémy vážnějšího rázu, obraťte se na lékaře.

„Na SAD zabírá fototerapie (léčba světlem), psychoterapie a medikace. V naší praxi se osvědčila také kombinace tradiční čínské medicíny (především fytoterapie a akupunktury) s infuzní terapií obsahující vysoké dávky vitaminu C a jiných vitaminů a minerálů. U psychických obtíží se osvědčily rovněž konopné kapky s kompletním obsahem kanabinoidů. Někdy stačí pouze jedna kapka denně po dobu jednoho týdne,“ uzavírá Rodion Schwarz.

Časté symptomy sezonní afektivní poruchy

  • Každodenní pocit apatie a smutku
  • Ztráta zájmu o aktivity, které byly v minulosti běžnou součástí života a přinášely radost
  • Pocit zpomalení a nedostatek energie, a to i přes dostatečný spánek
  • Zvýšená chuť na sladké, žravost a přibírání na váze
  • Problémy s koncentrací
  • Pocit beznaděje, bezcennosti a viny
  • Ztráta smyslu života