Na kožní problémy funguje změna jídelníčku. Co vynechat a co si dopřát

Kůže je největší orgán lidského těla a mnohdy nastavuje obraz toho, co se děje uvnitř organismu. Proto je třeba léčit zejména příčiny vyrážek, kopřivek a dalších kožních problémů. Pomoci může třeba zelenina.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pupínky, vyrážka či kopřivka. Kožní potíže dokážou pěkně znepříjemnit život. Objeví se znenadání a člověk doufá, že stejně tak zmizí. Jenže ne vždy je to tak rychlé, jak bychom si přáli. Proto je dobré jít zdravé kůži tak trochu naproti.

Domácí lékař

„Obecně platí, že většina kožních projevů má své příčiny mimo kůži. Kůže jako hraniční orgán reaguje jak na vnitřní změny uvnitř organismu, tak na vnější vlivy. Proto i u akné, vyrážek, ekzémů je potřeba léčit nejenom kožní projevy, ale i příčiny,“ radí pražská kožní lékařka Ivona Kosová, která zároveň vede homeopatickou poradnu.

Pokud se vám tedy znenadání objevila vyrážka, akné, zarudlá místa či suchá pokožka, zkuste v první řadě upravit jídelníček. Strava je pro léčbu těchto kožních potíží zásadní.

„Hraje velkou úlohu nejen pro stav kožních nemocí, ale i celého organismu. Střevo je nejen orgánem pro vstřebávání živin, ale i velký imunitní systém a jeho správné fungování je důležité pro udržení rovnováhy celého těla. Hodně chronických nemocí, například záněty dutin, ekzémy, souvisí s nedostatečnou funkcí střev. Především tlusté střevo z těla odvádí škodliviny a toxiny. Pokud má tělo sklony k zácpě, hledá si jinou cestu, jak se škodlivin zbavovat. Tak vzniká například chronický kašel, gynekologické výtoky, kožní nemoci či chronické rýmy,“ upozorňuje Kosová.

Zapomeňte na bílou mouku a uzené maso

Pročištění organismu vás rozhodně nebude stát tolik jako drahé přípravky z lékárny. Kromě zdravé pokožky navíc můžete získat i štíhlejší tělo. Pokud totiž chcete bojovat proti svědivému ekzému, vyrážce a zarudlým flíčkům, výrazně omezte konzumaci cukru. Ten kromě toho, že ucpává póry, také způsobuje stárnutí pleti. Kůži neprospívá ani bílá mouka, uzeniny, těžká a mastná jídla, červené maso, konzervanty, polotovary a chemicky upravená jídla.

Připravte si měsíčkový olej

Na citlivou kůži lze použít vedle mastí i domácí přírodní oleje. Třeba ten z měsíčku lékařského. Nasbírejte čerstvé okvětní lístky měsíčku lékařského, kupte si kvalitní slunečnicový olej, ingrediencemi naplňte vzduchotěsně uzavíratelnou lahev a nechte minimálně 4 týdny na slunci. Vznikne tak jemný zlatavý olej, který se používá třeba i na bradavice. Olej lze nahradit vepřovým sádlem. Z měsíčku lze připravit i tinkturu. „Olej je ale výhodnější, protože tinktury se připravují macerováním v lihu a líh pokožku vysouší,“ upozorňuje bylinkářka Andrea Maya Jonášová.

To všechno může narušit kožní bariéru, kůže pak není schopna zabránit průniku škodlivin a alergenů z vnějšího prostředí, uniká z ní voda i další minerály, stává se velmi citlivou, dochází k jejímu vysušování, zdrsnění, je šupinatá a popraskaná. Kromě špatného životního stylu může kožní problémy způsobit i stres, který narušuje hormonální systém.

Vytvořit nové brnění můžete právě pomocí pestřejší stravy. Doslova zázračné účinky má listová zelenina. Ta je doporučována mimo jiné i jako prevence rakoviny kůže. Kyselina listová pomáhá totiž kožním buňkám odolávat poškození z ultrafialového záření. Pochutnejte si tedy na špenátu, kapustě a hlávkovém zelí. Ale pozor. Pokud trpíte přecitlivělostí na nikl, listové zelenině se obloukem vyhněte. Obsahuje totiž poměrně vysoké množství tohoto alergenu.

„Stejně jako výrobky ze sóji a ovsa a taky ořechy a kakao,“ říká další pražská kožní lékařka Andrea Vocilková. Místo hranolků zařaďte občas do jídelníčku kroupy, obsahují hodně vitaminu B a křemíku a chrání kůži před záněty. Pro kůži jsou nezbytné také antioxidanty, a to zejména vitamin C a vitamin E. Ten najdete například v rostlinných olejích, v zelí či paprice. Na suchou pokožku nejlépe funguje doplnění lipidů, proto se doporučuje zvýšit příjem omega-3 mastných kyselin. Zkuste se více zaměřit na ryby a mořské plody, lněná semínka či mandle.

„Zásadní význam má dieta u některých konkrétních diagnóz, jako například celiakie. Jindy je třeba velmi pečlivě sledovat, jak na některé konkrétní potraviny reaguje kožní onemocnění: třeba kopřivka či ekzém,“ popisuje dále Vocilková. Při této změně jídelníčku by měly z pleti zmizet také nevzhledné červené pupínky. „Pacientům s akné se doporučuje omezit tučná jídla, čokoládu a cukrovinky,“ dodává Vocilková s tím, že dietu podle ní nelze chápat jako komplexní řešení, ale jen jako součást celkové léčby. Pokud se po několika dnech potíže nelepší, raději vyhledejte kožního lékaře.

Zkuste šalvěj a řepík

Než tělo na změnu stravy zareaguje, může to chvíli trvat. S rychlejší úlevou mohou pomoci bylinky. Jejich použití ale vždy konzultujte s odborníkem, pokožku by totiž mohly i podráždit. A čím se tedy pro jistotu předzásobit?

Čtěte v MF DNES

Článek vyšel jako součást velkého rádce, co dělat, když vás trápí nějaký zdravotní problém. Další díly si můžete zde.

Ilustrační snímek

„Relativně bez rizika lze použít zklidňující koupele v šalvěji, řepíku nebo ovesných vločkách,“ radí lékařka Vocílková. V boji proti svědivé pokožce si lidé pochvalují také jitrocel, který je skvělým pomocníkem například i při popáleninách.

„Svědění a alergické reakce pomáhá také mírnit kopřiva. V silném odvaru z kopřivy je možné se i vykoupat. Od svědění může pomoci i tymiánová nebo levandulová mast,“ radí bylinkářka Jonášová. Imunitní funkci proti kožním infekcím nebo ekzémům zvýší i třapatka nachová, známá spíše pod latinským názvem echinacea.

Do zásoby si připravte také třezalku tečkovanou, která pomáhá snižovat záněty kůže a zklidňuje kůži při podráždění. „Při kožních potížích je také vhodné zaměřit se na celkovou očistu organismu, to je střev, krve a jater. Jsou proto vhodné bylinky, jako jsou měsíček, kopřiva, řebříček, rozrazil, sedmikráska. Játra se nejlépe pročistí pravidelným žvýkáním semínek ostropestřece mariánského, lze užít i mletý ostropestřec, ale je lépe ho namlít vždy čerstvý,“ radí dále Jonášová.

Bylinky však nepoužívejte bezhlavě, pokud nesáhnete po té správné, může kůže zareagovat prudkou reakcí. „Za vysoce rizikové považuji přikládat části rostlin na různá kožní onemocnění, jako třeba bradavice. Může dojít k silnému podráždění kůže, dokonce může být výsledkem i jizvení,“ dodává Vocílková a zároveň upozorňuje na rizika užívání rozšířeného propolisu.

„Je velmi oblíbený zejména pro své antibakteriální účinky. Stejně jako tea tree olej je ale také silným kontaktním alergenem. Může být tedy zdrojem vzniku kontaktního ekzému. U některých diagnóz, jako například při výsevu oparu, pak může být složité určit, zda jde ještě o základní diagnózu, nebo o ekzém vyvolaný používáním propolisu,“ varuje kožní lékařka Andrea Vocílková.

  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

OBRAZEM: Celebrity, které podporují nebinární potomky i změny pohlaví

28. dubna 2024

Ještě před dvaceti lety bylo téma změny pohlaví nebo nebinární genderové identity tabu. Dnes o všem...

Móda s ohledem na přírodu. Ekologické jsou nyní silonky, plavky i šperky

28. dubna 2024

Nalijme si čistého vína: lidstvo dává planetě pořádně zabrat. Na znečištění se velkou měrou podílí...

Cukrovka se dá zcela vyléčit. Dietou a pohybem, říká profesor Haluzík

27. dubna 2024

Premium Cukrovkou trpí stále mladší lidé a je jich čím dál víc, varuje diabetolog Martin Haluzík a radí,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...