Zapomeňte na citrusy i ryby, upozornil atopiky lékař

  1:00aktualizováno  12:09
V České republice trápí kožní onemocnění nazývané atopický ekzém více než půl milionu dětí i dospělých. Často za to může i nevhodně zvolená strava. "Atopici by se měli vyvarovat například citrusů, uzenin, ořechů, kakaa, jahod, rajčat, mořských ryb, ale třeba i mléka," uvedl v on-line rozhovoru lékař Ján Lidaj.

Lékař Ján Lidaj | foto: Archiv MUDr. Jána Lidaje

"Pokud trpí oba rodiče atopickým ekzémem, pravděpodobnost, že onemocní jejich dítě, je až 60 procent, " dodal Lidaj. Naopak, když se v rodině tato kožní choroba nikdy nevyskytla, je riziko jen 10 procent.

Odpovědi lékaře Jána Lidaje najdete ZDE

Atopický ekzém snižuje kvalitu života a nelze se ho jen tak zbavit. Tato bolestivá nemoc, kterou provází viditelné projevy, vyžaduje důslednou léčbu dietou, pečlivé vyhýbání se alergenům, znečištěnému prostředí, nutná je zvýšená hygiena a často i každodenní braní léků. Většině pak na zmírnění projevů pomáhá léčba ve specializovaných lázních.

Atopickou dermatitidou neboli ekzémem trpí až 20 procent dětské populace u nás. Část z nich si tuto závažnou nemoc nese již od novorozeneckého věku, u části se první příznaky objeví v batolecím věku. Většině dětí se při kvalitní péči rodičů podaří průvodních jevů zbavit a po pubertě se již nemusí objevit. I přes to ale ekzém v dospělosti postihne až desetinu Čechů.

"Ať už tato nemoc zasáhne člověka v jakémkoli věku, velké procento z nich uvádí, že ekzém snižuje kvalitu jejich života, někdy jej i svými průvodními jevy handicapuje ve společnosti. Nejčastěji uváděnou obtíží je úporné svrbění, bolest vzniklých ložisek a díky tomu třeba i dlouhodobá nespavost," říká primář Lázní Smrdáky Ján Lidaj.

O lékaři

MUDr. Ján Lidaj vystudoval Lékařskou fakultu UK v Bratislavě. Dermatolovenerologii se věnuje od konce 70. let. V Lázních Smrdáky působí od roku 1989. V současnosti se zabývá především obdobnou balneoterapeutickou péčí o pacienty. Vedle toho přednáší na domácích i zahraničních sympóziích a výstavách (ČR, Německo, Anglie, Libanon, Rusko). Od roku 1998 pracuje ve Výboru Slovenské dermatovenerologické společnosti. Publikuje v odborných časopisech.

U kojenců se ekzém projevuje nejčastěji formou bílých šupinatých ložisek v oblasti očí, na tvářích či za ušima, nejsou výjimkou ani svrbící pupínky na hlavě, hrudníku či na rukách a nohách. Po třetím roku věku je ekzém markantní v podkolenních jamkách, loktech a na zápěstí. Od puberty do dospělosti se projevuje ekzém na čele, očních víčkách, v oblasti úst, na šíji či horní části trupu.

Ekzém je genetické onemocnění, které reaguje na vnitřní i vnější podnětné spouštěče. Znamená to, že se nemoc může objevit po prožitém stresu či jako prudká reakce na dlouhotrvající působení špatné stravy, znečištěného prostředí či používání nekvalitního mýdla.

V každém věku mívá atopický ekzém jiné vnější projevy. V první řadě je důležité vyhnout se dráždivým alergenům a nekvalitní stravě. "Například jídelníček složený z hamburgerů a smažených hranolek je pro propuknutí ekzému živnou půdou. Stejně jako stresové situace a znečištěné prostředí," upozorňuje Ján Lidaj.

"Pro ekzém platí, že neexistuje specifická léčba pro jeho úplné vyléčení. Důležitý je komplexní přístup k nemoci," dodává.

S ekzémem k lékaři

Pokud nese ekzém lehčí formu projevů, jako je drobné začervenání, místy suchá pokožka, která se částečně odlupuje, je dobré začít používat kvalitní, mastnější kosmetiku, která zabrání v první řadě ztrátě vlhkosti pokožky.

"Jestliže se ale kůže projevuje výrazným začervenáním, pupenci, opuchy či zhrubnutím kůže, je nutné navštívit neprodleně dermatologa," upozorňuje primář Ján Lidaj. Tyto stupně ekzému již je nutné konzultovat s odborníkem, který stanoví adekvátní léčbu.

Bývají to masti, v některých případech dojde i na přeléčení antibiotiky, pokud lékař diagnostikuje možnou infekci kůže. "U těžších forem nemoci je třeba podávat celkovou léčbu, jako je biologická léčba. Důležitou roli v terapii ekzému hraje i fototerapie a zejména balneoterapie přírodními sirovodíkovými vodami," dodává.

Autor:
  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Nepodceňujte „myší“ nemoc. Lékař online poradí, co s bolavým zápěstím

Bolesti ruky způsobují stále stejné dlouhodobé pohyby, i takové, které provázejí práci s počítačovou myší. U některých...

Mlezivo, probiotika a betaglukany. Sedm tipů, jak posílit imunitu

Nachlazení a chřipky nejsou jediné důvody, proč bychom se měli snažit zlepšit svou obranyschopnost. Správně fungující...

Premium

Ikigai, důvod vstát ráno z postele. Šťastný život podle Japonců

Nejvýstižnější český překlad japonského slova ikigai opravdu zní: důvod vstát ráno z postele. Co má společné ikigai s...

Ledničku nepřecvičíte, říká moderátorka a mistryně světa ve fitness

Vystudovala právnickou fakultu, ale její temperament a láska k pohybu ji nasměrovaly jinam. Moderátorka pořadu Sama...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz