Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Dermatologická poradna Gabriely Janouškové

Poradna ukončena

V případě smíšené pleti nepoužívejte dráždivé látky, kvůli kterých vzniká v...

Na otázky odpovídá

MUDr. Gabriela Janouškové

Kožní choroby patří k nejrozšířenějším a také k nejzdlouhavějším. Radila vám s nimi MUDr. Gabriela Janoušková, dermatoložka z Fakultní nemocnice Motol. Poradna je již ukončena.

Nejvíce se ptáte

Bradavice
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik tak stojí odstranení bradavic laserem a jestli je před tím nutné nechat si chodidlo zbrousit u pedikérky, děkuji za odpověď.
Zuzka
MUDr. Gabriela Janouškové
Cena zákroku se liší podle rozsahu léčebné plochy (podle počtu bradavic) a také podle pracoviště (cca od 1000,- Kč). Vzhledem k bradavicícm nedoporučuji návštěvu pedikérky, patu si ošetřujte doma sama.
Bradavice
Dobrý den, na obličeji mám ploché bradavice, byla jsem poslaná na imunologii, kde mi byl předepsán lék isoprinosine, který užívám 1,5 měsíce. Bradavice se dále rozšiřují, i na ostatní části těla. Chci se bradavic zbavit, jelikož chci přijít do jiného stavu, kde se léčba např. lasem nesmí provádět, a proto uvažuji o laseru nyní. Je tato metoda spolehlivá, kolikrát asi bych tuto léčbu musela podstoupit? Jak se řeší, aby laserem byly odstraněny veškeré bradavice i ty, které mají v průměru cca 0,5 mm, které nejsou tak patrné.
Natálie
MUDr. Gabriela Janouškové
Léčbu laserem bývá obvykle nutné podstoupit opakovaně, aby došlo k úplnému zničení i těch nejmenších projevů. Úspěšnost léčby bývá vysoká. Kontaktujte některé z laserových center, kde se domluvíte na vhodnosti zákroku, ceně apod.
Bradavice
Dobrý den paní doktorko, v televizi teď reklamují přípravek, jméno přesně teď nevím, snad bradavičník, kterým se potře malá bradavička, ta prý zčerná a následně odpadne. Je to opravdu tak snadné? Co myslíte? Děkuji za odpověď.
Jana
MUDr. Gabriela Janouškové
Léčba bradavic je často dlouhodobá a tak to bude i v tomto případě. Kromě uvedené léčby se uplatňuje a klasické aplikace tekutého dusíku se uplatňuje laser, Verrumal roztok, seškrábnutí ostrou lžičkou apod.
Bradavice
Dobrý den, mám bradavice na koleni a rozšiřují se mi po celé noze. nejsou větší než špendlíková hlavička. několikrát jsem podstoupila vypalování dusíkem, ale vždÿ se mi objevili znovu. jaká je jiná léčba efektivnější? Děkuji
Veronika
MUDr. Gabriela Janouškové
Možné je zkusit seškrábnutí ostrou lžičkou, laser.
Bradavice
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je nebezpečné, když se náhodou sthne bradavice? a jestli je vhodné léčit bradavici rostlinou bradavičník?
Magda
MUDr. Gabriela Janouškové
Stržení vulgární baradvice není nebezpečné a Vámi navrženou léčbu můžete zkusit. Jestliže nebude mít efekt, tak vyhledejte kožního lékaře, který doporučí jinou terapii (tekutý dusík, Verrumal roztok apod).
Bradavice
Dobrý den, udělalo se mi na chodidle několik bradavic a jelikož jsem měl strach používat kyselinový roztok od kožní lékařky, rozšířilo se mi to i na druhé chodidlo. V současnosti mam dohromady zhruba 7 menších bradavic. Je takto rozsáhlé množství vhdoné odstranit laserem, nebo překonat strach a aplikovat na postižená místa kyselinový roztok? Děkuji
Petr
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže se jedná o drobnější bradavice, tak bych doporučila aplikaci tekutého dusíku. Nevím jaký roztok Vám lékařka doporučila, tak se k této formě léčby nemohu vyjádřit. Léčbu laserem bych nevolila jako první léčebný postup.
Bradavice
Dobrý den, už asi rok se potýkám s bradavičkama na obličeji, odstraňovali my je dusíkem, pak elektrickou jehlou (což je dost bolestivé)už nevím co s tím. Ted jak vylezlo sluníčko, tak mam pocit, že se to ještě zhoršilo.Můžete mi prosím něco poradit? Co proto mužu udělat sama, slyšlela jsem, že pomahá propolis.....Děkuji za odpověd.
Jana
MUDr. Gabriela Janouškové
Nevím jaký typ bradaviček máte na mysli- ploché bradavičky, vulgární veruky, solární keratózy atd. Podle toho se liší léčba - tekutý dusík, seškrábnutí, ev. laser. Po léčbě je vždy nutná ochrana léčeného místa před sluncem. Používejte krémy s vysokým SPF (sluneční ochranný faktor).
Bradavice
Dobrý den, prosím o radu. Mám bradavici v ústech, co by jste mi doporučilá. Díky
Mirek
MUDr. Gabriela Janouškové
Zkusila bych opatrnou aplikaci tekutého dusíku (pokud se skutečně jedná o bradavici). Navštivte kožního lékaře, který nález posoudí.
Bradavice
Dobrý den, již delší dobu mám na obličeji ploché bradavice.Paní doktorka mi je občas seškrábne a předepsala dva přípravky (jeden na bázi lihu).Nic z toho mi nepomáhá.Bradavice sice na chvili zmizí, ale objeví se hned spousta jiných na jiném místě.Jsem z toho už nešťastná.Existuje i nějaká babská rada?? děkuji
Mariska
MUDr. Gabriela Janouškové
V léčbě tzv. plochých bradavic se uplatňuje seškrabávání ostrou lžičkou, tekutý dusík, aplikace krémů s obsahem tretinoinu, chemický peeling či laser. Po léčbě je nutná ochrana kůže před sluncem, aby nedocházelo ke vzniku hyperpigmentací.
Bradavice
Dobry den,delaji se mi na obliceji male vystouple flicky,nektere bezbarve,jine hnednou jako pihy.Puvodne predepsany Retin A (na olupovani) nepomohl (mazala jsem to cca 3 mesice na noc).Vloni na podzim mi jina kozni lekarka rekla,ze jsou to "veruce plane" (pry je to caste u deti) a chtela mi predepsat to same.Kdyz jsem ji rekla,ze to nepomohlo,predepsala mi Locacid,melo se to oloupat.Mazala jsem ho od rijna cca do unora na noc.Udelaly se mi trosku stroupky a nektere se zacaly olupovat,jine uz nebyly tak vystouple.Doktorka i ja jsme byli spokojene,zustaly jen cervene flicky (jizvicky),ktere mely zmizet.Ale ted,na miste flicku jsou zase zpet plasticke vystouple "veruce",navic mam pocit,ze se mi delaji stale nove,nektere mensi,nektere vetsi,nektere bezbarve (v barve kuze),nektere hnednou (jako piha).Muzete mi prosim poradit,jakou lecbu nasadit,hlavne ted,v lete? Mela jsem Locacid pouzivat dele? Co chemicky peeling? Dekuji predem za odpoved.Jana 28 let Praha
Jana K.
MUDr. Gabriela Janouškové
V léčbě tzv. plochých bradavic se uplatňuje seškrabávání ostrou lžičkou, tekutý dusík, aplikace krémů s obsahem tretinoinu, chemický peeling či laser. Po léčbě je nutná ochrana kůže před sluncem, aby nedocházelo ke vzniku hyperpigmentací.
Bradavice
Dobrý den, paní doktorko. Již asi rok se potýkám s tím, že mám po celém obličeji menší tzv. ploché bradavice. Léčím je u dermatoložky několika přípravky, ale nezmizely,spíše mám ještě "poďobaný" celý obličej. Chodila jsem několikrát po sobě i na seškrabávání,ale to také nemělo velký výsledek. Je možný ještě nějaký jiný způsob, jak s nimi bojovat,když teď přes léto mi to nebylo doporučeno kvůli sluníčku??? Děkuji moc.
Mariska
MUDr. Gabriela Janouškové
V léčbě tzv. plochých bradavic se uplatňuje např. uvedené seškrabávání ostrou lžičkou, tekutý dusík, aplikace krémů s obsahem tretinoinu, chemický peeling či laser. Po léčbě je nutná ochrana kůže před sluncem, aby neodcházelo ke vzniku pigmentací.
Bradavice
Dobrý den,prosím Vás o radu. Mám bradavice na noze a můj kožní lékař mi předepsal Verrumal. Mám roční dceru,kterou 2x denně kojím a v letáku jsem se dočetla,že to není vhodné. Co si o tom myslíte ? Existuje jiný vhodný lék ? Děkuji za odpověď.
Iveta Kurková
MUDr. Gabriela Janouškové
Verrumal skutečně není vhodné aplikovat pokud kojíte. Ve Vašem případě připadá v úvahu léčba tekutým dusíkem, seškrábnutí ostrou lžičkou či laserová terapie.
Bradavice
Prosim o pomoc 10 leta dcera ma bradavice na pate,lecene rok a pul,Duofil,tek.dusik,drasticke el.vypálení a odstranení cele kuze nepomohlo.Zkouseli jsme i bylinky na posilení imunity.Problem je pry v spatnem umistení bradavic.Na jine casti tela se vylecit daly.Dekuji za odpoved
Martina K.
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže důsledná léčba výše uvedenými prostředky nepomohla, tak zkuste laserovou léčbu. Obraťte se na některé z laserových pracovišť, kde tento zákrok provádí.
Bradavice
Dobrý den chtěla jsem se Vás zeptat jestli odstraňování bradavic laserem provádíte i u vás v FNM. A jak dlouho trvá zotavení ošetřeného místa, mám na mysli ze sportovních důvodů. děkuji
Monika
MUDr. Gabriela Janouškové
Odstranění bradavic laserem v FNM neprovádíme. Po zákroku laserem vznikne malá zarudlá ranka, která se může změnit v puchýřek, poté ve stroupek, který během několika dnů odpadne. Ošetření bývá nutné opakovat.
Bradavice
Cena od 500 Kč odstranění bradavic laserem je neurčené množství nebo jedna bradavice?
Andrea
MUDr. Gabriela Janouškové
Cena je dána rozsahem ošetřované plochy a ne počtem jednotlivých bradavic.
Bradavice
Dobrý den chtěla bych se vás zeptat jestli je vypolování bradavic pomocí laseru bolestivé a o jakou částku by se jednalo..Díky předem
Hana
MUDr. Gabriela Janouškové
Při laserovém odstranění bradavic se používá místní znecitlivění, zákrok není hrazen ze zdravotního pojištění. Ceny se pohybují cca od 500,- Kč výše podle velikosti.
Bradavice
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je odstranění bradavic laserem bolestivé a jestli to něco stojí? Děkuji za odpověď
Karel
MUDr. Gabriela Janouškové
Při laserovém odstranění bradavic se používá místní znecitlivění, zákrok není hrazen ze zdravotního pojištění. Ceny se pohybují od 500,- Kč výše podle velikosti.
Bradavice
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je dítěti vhodné nechat odstranit bradavice laserem?? Díky za odpověď
Marie
MUDr. Gabriela Janouškové
Odstranění bradavice laserem u dítěte je možné.
Bradavice
Dobrý den, je možné aby dítě podstoupilo vypalování bradavic laserem?? Díky předem
Hana
MUDr. Gabriela Janouškové
Laserová léčba baradvic u dětí je možná.
Bradavice
Dobrý den, je možné mít bradavice na rtu? Nebo to může být něco jiného co je podobé bradavici? Díky za odpověď
Marcela
MUDr. Gabriela Janouškové
Na okraji rtu se bradavice může vyskytnout. Vhodné je kožní vyšetření a následná léčba.
Bradavice
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně léčení bradavice (na hraně paty). Vyzkoušela jsem již Verumal, kapalný dusík a nyní přemýšlím o odstranění pomocí laseru či chirurgického zákroku. Která z možnosti je podle vás nejefektivnější? Je odstranění pomocí laseru bolestivé? Užívá se lokálního umrtvení? Děkuji za odpověď.
Alena
MUDr. Gabriela Janouškové
Odstranění ostrou lžičkou by mohlo pomoci, klasické vyříznutí baradvice se již provádí minimálně. Léčba laserem je efektivní, často je nutné zákrok opakovat. Zákrok se provádí v povrchovém či místním znecitlivění.
Bradavice
Dobrý den paní doktorko, chtěla jsem se s Vámi poradit ohledně následujícího: na prsou se mi udělalo několik pih nebo spíše bradaviček - jsou světlonce hnědé mírně vystouplé (ale nahoře ploché) a jakoby zrohovatělé. Postupně mi přibývaly z jedné větší se mi v té lokalitě začaly tvořit další menší. Protože jsou na prsou často se mi stane že si je rozškrábu podrpsenkou a oni se tím jakoby šíří. Mám strach jestli to ale nejsou mateřeská znaménka (všechny jsou malé do 3 mm i ta největší) když je nechtěně poraním, vytvoří se na nich jakoby krvavé stroupky a ty se pak odloupnou. Co to prosím může být, bradavice nebo je jsou nebezpečná zneménka - nebo melanom? Prosím poraďte mi. Děkuji moc
Jana
MUDr. Gabriela Janouškové
Myslím si, že se jedná o seboroické veruky, tedy naprosto neškodné útvary. K potvrzení diagnózy je ale vhodná návštěva kožního lékaře.
Bradavice
Mám 6!!! kuřích ok..nemůžu se toho zbavit...některá jsou už pěkně pokročilá..až na kost..prosím poraďte..už to nechcci!!!
Lenka
MUDr. Gabriela Janouškové
Aplikujte náplasti na kuří oka, ev. je možná návštěva dermatologa, který se pokusí projevy odstranit ostrou lžičkou po předchozím změkčení mastí s obsahem urey či kyseliny salicylové.
Bradavice
Dobrý dne paní doktorko, mám 8 letého syna a ten má již třetím rokem nad horním rtem a na tvářích drobné bradavice. Kožní lékař nám doporučil odstranění bradavic laserem. Existují i jiné možnosti odstranění bradavic v oblasti obličeje? Děkuji.
Lenka
MUDr. Gabriela Janouškové
Nejspíše se bude jednat o tzv. juvenilní bradavičky. V léčbě se uplatňuje i seškrábnutí ostrou lžičkou (ke znecitlivění ošetřované oblasti je možné použít cca hodina před zákrokem Emla krém - na lékařský předpis). Jestli se jedná o běžné bradavice pak je možná i léčba tekutým dusíkem.
Bradavice
Zdravim pani doktorko, mam problem s chodily. Udelaly se mi na spodni strane chodidel - na palcich a hlavne na briskach pod nimi pravdepodobne kuri oka (ztvrdla kuze, cerne stredy zavrtane uvnitr). Neboli to,ale porad se to rozsiruje. Naplasti na kuri oka temer nezabiraji. Dekuji za Vasi radu
Jana
MUDr. Gabriela Janouškové
Podle popisu se bude spíše jednat o bradavice (černé středy = trombotizované kapiláry). V léčbě se uplatňuje aplikace tekutého dusíku, Verrumal roztok, seškrábnutí ostrou lžičkou, ev. laser. Navštivte kožního lékaře a poraďte se o nejvhodnější terapii.
Bradavice
Dobrý den, již několi měsíce bojuji s bradavicemi na palci u nohy, ale nyní jsem otěhotněla a jsem v 6 týdnu, může další vypalování uškodit miminku? a co odstranění mateřského znaménka? Moc děkuji za odpověď :) Dufková
dufina@seznam.cz
MUDr. Gabriela Janouškové
Vypalování bradavic tekutým dusíkem by miminku vadit nemělo. Jestliže ale tuto terapii vnímáte příliš bolestivě, pak zvažte přerušení léčby. Odstranění běžného mateřského znaménka bych doporučila odložit na dobu až po porodu.