Běžecká etiketa: sedm pravidel, která by měl dodržovat každý z nás

aktualizováno 
Zásady slušného chování by se měly dodržovat nejen v okamžiku, kdy se pěkně obléknete a vyrazíte do společnosti. I v běhu existují nepsaná pravidla, která by měl dodržovat každý z nás bez ohledu na svou výkonnost, věk nebo pohlaví.

Běžecká etiketa: sedm pravidel, které by měl dodržovat každý z nás | foto: Dan Vojtěch Redbull Media House

Velkou knihu běžeckých pravidel byste sice v knihkupectvích i na internetu hledali marně, ale přesto se můžete setkat s velkým množstvím pravidel a pouček, kterými by se měl každý správný běžec řídit. Některá z nich jsou pro běžeckou komunitu zásadní, ale ne každé pravidlo, na které narazíte, stojí za dodržování. Na následujících řádcích jsme vybrali sedmero pravidel, která by pro měla být pro slušně vychovaného běžce naprostou samozřejmostí.

1Neodhazujte odpadky

Prvním a nejdůležitějším pravidlem je neodhazovat odpadky. Ano, obal od gelu je po použití olepený a do kapsy ho budete strkat s odporem, ale řešením v žádném případě není ho jednoduše zahodit. Je jedno, jestli běžíte v lese, nebo na městské cyklostezce. S jakýmikoliv odpadky zacházejte s rozumem a vyhazujte je do košů a popelnic nebo je můžete umístit do sáčku, který vyhodíte, až se dostanete zpátky do civilizace.

2Dodržujte zákazy

Toto pravidlo se bude týkat převážně běžců, kteří dávají přednost pohybu v horském terénu. Národní parky a CHKO totiž mají poměrně přísný soupis pravidel, která byste měli dodržovat. Například na Slovensku je velmi běžný zákaz vstupu do národních parků v nočních hodinách nebo v určitých měsících. Tyto zákazy nejsou kvůli šikanování běžců a turistů, mají zajistit alespoň částečný klid místní divé zvěři, proto buďte ohleduplní a zákazy respektujte.

3Respektujte ostatní běžce

Respekt byste měli projevit také vůči svým soupeřům na běžeckých závodech. To, že vás bude předbíhat někdo o desítky let starší nebo naopak mladší, ještě neznamenám že takovému běžci „nastavíte nohu“ nebo ho nepustíte před sebe. V některých okamžicích je potřeba potlačit své ego a dát rychlejšímu běžci přednost, abyste mu nebránili v cestě. Ohleduplní ale musí být i rychlíci, kteří se k pomalejším běžcům blíží zezadu. Přiřítit se s rozčileným křikem za záda někoho pomalejšího a očekávat, že kvůli vám okamžitě uskočí do škarpy, určitě není to pravé.

4Dodržujte dopravní předpisy

Jako předjezdec jsem se na několika běžeckých závodech setkal až s překvapivým množstvím běžců, kteří naprosto ignorovali základní dopravní předpisy a svým chováním zablokovali úzkou cyklostezku, což vedlo k několika nepříjemným situacím. Přitom stačí držet se v pravo a zbytečně neuhýbat do protisměru. To samé se od běžců očekává nejen při závodech a na cyklostezkách, ale i při sólovém běhu po silnici, kde se naopak držte na levé krajnici. Kromě správné volby strany nezapomínejte ani na dávání přednosti a signalizaci změny směru běhu. Vyhnete se tak nepříjemným kolizím s dalšími běžci, cyklisty nebo bruslaři.

5Dbejte na svou bezpečnost

Další pravidlo míří na vyznavače běhání v horách. Tentokrát nejde o to, abyste neohrozili nebo neomezili provoz ve svém okolí, ale abyste byli schopni vyřešit případné krizové situace. Na odlehlé pěšině uprostřed českých hor přitom může způsobit krizovou situaci i taková banalita, jako je podvrtnutý kotník. Pokud vyrážíte na sólový běh mimo civilizaci, noste s sebou vždy plně nabitý mobilní telefon, izotermickou fólii a dostatečnou zásobu tekutin. Pokud o své zdraví chcete dbát ještě více, rozšiřte povinnou výbavu o lehkou lékárničku a nezapomeňte předem upozornit své blízké, kam máte namířeno a kdy se hodláte vrátit domů.

6Nekombinujte běh s jízdou v MHD

S tímto pravidlem se vrátíme zpátky do města a jeho nástrah. Pokud vás někdy napadlo, že by bylo super kombinovat běh s jízdou v MHD, pak zvažte, jestli je dobrý nápad nastoupit zpocený a ulepený do autobusu, tramvaje nebo metra. Obzvlášť ve špičce totiž své potenciální spolupasažéry příliš nepotěšíte, ale ani poloprázdný autobus neznamená, že je vše v naprostém pořádku. Máte-li na výběr, volte vždy jízdu MHD jako první a teprve pak pokračujte během. Vyhnete se nevraživým pohledům a dost možná i ostřejší konfrontaci s řidičem nebo nespokojeným pasažérem.

7Hlídejte si svůj čtyřnohý doprovod

Běhání se psem je super a spousta lidí si lepšího sparing partnera ani nedokáže představit. Ne každý však má rád psy tak jako vy, proto byste měli mít svého čtyřnohého miláčka plně pod kontrolou. Na cyklostezkách i mimo ně se budete denně setkávat s množstvím lidí, kteří se mohou psů bát nebo jimž prostě kontakt s nimi není příjemný. A vy byste měli jejich postoj tolerovat. Kromě toho se vyhnete nepříjemným kolizím, kdy cyklista přehlédne vodítko napnuté přes celou šířku cyklostezky nebo prudce zabrzdí, protože se váš psí doprovod rozhodne zničeho nic zastavit nebo změnit směr běhu.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz