Poradíme vám, jaké běžecké boty vybrat pro běžce s nadváhou

aktualizováno  24. května 6:54
Běhání může provozovat prakticky každý a vůbec nezáleží na tom, jestli jste velcí, malí, tlustí nebo hubení. Pokud však rafička vaší váhy ukazuje hodnoty nad 90 kilogramů, pak byste měli dávat dobrý pozor na své klouby. Přečtěte si, jak jim pomoci výběrem bot.

Poradíme vám, jaké běžecké boty vybrat pro běžce s nadváhou | foto: Hoka One One Rungo.cz

Běhání po libovolném povrchu může představovat relativně nízkou, ale i extrémně vysokou zátěž na naše holeně, kolena, kyčle nebo záda. O tom, jak vysoká tato zátěž bude, rozhoduje především běžecká technika. Ta totiž ovlivní intenzitu nárazu, a tím i výsledný tlak na celý pohybový aparát. Jinými slovy, pokud při běhu dopadáte na střed chodidla, pak je zátěž na klouby spíše nižší, zatímco při běhu přes paty je náraz velmi tvrdý a pro klouby likvidační.

Úprava běžecké techniky však nemusí automaticky znamenat, že se vám budou zranění vyhýbat. Málokdo totiž dokáže vypilovat běžeckou techniku na potřebnou úroveň a roli hraje i případná nadváha. Z toho důvodu bych těžším běžcům doporučil poohlédnout se při výběru nových bot po modelech, které disponují co nejvyšším tlumením. Zároveň je potřeba uvést, že tlumené boty automaticky neznamenají dopad přes patu. Čím dál větší počet vysoce tlumených běžeckých bot dnes přichází s velmi nízkým dropem a konstrukcí postavenou tak, aby podporovala přirozený došlap přes střed chodidla.

Kromě snížení zátěže na klouby mají tlumenější modely ještě jednu nespornou výhodu. Tou je citelně vyšší životnost, stokilový běžec dokáže lehčí boty doslova rozšlapat až neuvěřitelně rychle. U nejtlumenějších bot se ale na materiálu nešetří a kromě vícevrstvých svršků a výrazného polstrování se obvykle používá i odolnější tlumicí pěna.

Po výčtu výhod však musí následovat i jediná, ale poměrně zásadní nevýhoda. Vysoce tlumené běžecké boty, jejichž výčet naleznete na následujících řádcích, patří mezi ty nejdražší modely na trhu a jejich cena často překračuje hranici čtyř tisíc korun. Za tuto sumu však dostanete extrémně pohodlnou botu s vynikajícími tlumicími vlastnostmi a velmi solidní životností.

Hoka One One Bondi 5

hmotnost: 305 gr

výška tlumení: 37 mm

tlumicí materiál: pěna

drop: 4 mm

cena: 3 790 korun

Seznam bot pro těžké běžce nemůže začínat ničím jiným než zástupcem maximalistické značky Hoka One One, která má ve své nabídce ty nejtlumenější běžecké boty na trhu. Model Bondi pak stojí na samém vrcholu tlumených bot. Výška tlumení v patě je výrazných 37 milimetrů a překvapivě nízký je naopak čtyřmilimetrový drop. U páté generace se navíc výrazných změn dočkal i svršek, který je nově z pružného materiálu a ve srovnání s předchozí řadou sedí mnohem lépe na chodidle. Pokud by pro vás byly Hoka One One Bondi až příliš vysoké nebo nestabilní, pak se nabízí alternativa Gaviotta s aktivní podporou pronace.

Adidas Ultra Boost

hmotnost: 295 gr

výška tlumení: 27 mm

tlumicí materiál: Boost

drop: 10 mm

cena: 4 899 korun

Další z perfektně tlumených bot je dnes už notoricky známý model Ultra Boost od adidasu. Už podle svého označení je jasné, že za veškerý komfort je zodpovědná pěna Boost, která tvoří sto procent tlumicí vrstvy. Měkké tlumení pak perfektně doplňuje pletený svršek užšího střihu a chybět nesmí ani povedená podešev od Continentalu.

Saucony Zealot ISO 2

hmotnost: 275 gr

výška tlumení: 27 mm

tlumicí materiál: pěna

drop: 4 mm

cena: 4 563 korun

Americká značka Saucony u nás sice není tak rozšířená jako například Asics, adidas nebo Brooks, ale i zde najdeme velmi povedené modely pro těžké běžce. Jmenovitě se jedná o variantu Zealot ISO se čtyřmilimetrovým dropem a tlumicí vrstvou doplněnou o materiál Everun, který se velmi podobá Boostu. Pokud je pro vás čtyřmilimetrový drop přece jen příliš málo, pak můžete sáhnout po osmimilimetrovém modelu Trimph ISO, který se ve všech ostatních parametrech se Zealotem shoduje. Oba tyto modely se vyznačují lehce užším svrškem, který obepíná chodidlo jako ponožka, a velmi příjemným tlumením, které kombinuje výhody dvou různých materiálů a svými vlastnostmi připomíná například oblíbené Supernova Glide od adidasu.

Nike Zoom Vomero 12

hmotnost: 300 gr

výška tlumení: 31 mm

tlumicí materiál: vzduch

drop: 12 mm

cena: 3 790 korun

V Americe ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát přijde řada na notoricky známé Nike. Z nabídky běžeckých bot této značky se pro těžké běžce nejvíce hodí vzduchem tlumený model Vomero, který výborně utlumí i tvrdé dopady na asfalt a navíc - podobně jako většina běžeckých bot této značky - disponuje velmi povedeným pleteným svrškem, který se dokáže přizpůsobit tvaru vašeho chodidla.

Asics Gel-Kayano 23

hmotnost: 325 gr

výška tlumení: 28 mm

tlumicí materiál: gel

drop: 10 mm

cena: 4 889 korun

Gel od Asicsu byl dlouhá léta synonymem tlumení a gelové běžecké boty stále patří k jedněm z nejpohodlnějších na trhu. To nejlepší a nejtlumenější z tohoto typu bot pak představuje vlajková loď značky Asics model Gel-Kayano, který byl dlouhá léta pravděpodobně nejtlumenější botou vůbec. To už dnes s příchodem Hoky a Boostu neplatí, ale Kayano nadále zůstává velmi oblíbenou volbou, pokud hledáte pohodlnou a vysoce tlumenou botu na tvrdý povrch. Kayano navíc poskytuje vyšší stabilitu díky lehké kontrole pronace, ale pokud byste raději čistě neutrální boty, pak stačí sáhnout po variantě Gel-Nimbus, která se s Kayanem v ostatních parametrech shoduje.

Brooks Glycerin 14

hmotnost: 300 gr

výška tlumení: 29 mm

tlumicí materiál: pěna

drop: 10 mm

cena: 4 590 korun

Posledním zástupcem tlumených bot je Glycerin od Brooksu, který dokáže nadchnout hned po prvním obutí. V Brooksu si potrpí na precizní střih, který perfektně sedí u většiny typů chodidel, chybět nesmí ani kvalitní tlumicí vrstva z velmi měkké pěny. Důležitá je u tohoto modelu i přirozená práce chodidla, takže je celá mezipodešev rozdělena na tři části, aby lépe naváděla chodidlo z dopadové fáze do odrazu.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Migréna dokáže člověka zlomit, svěřte se raději do rukou lékaře

Ilustrační snímek

Migréna není obyčejná bolest hlavy. Toho, kdo jí trpí, umí doslova vyřadit z „provozu“, Mnohdy se k ní přidají i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz