Sobota 6. března 2021, svátek má Miroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. března 2021 Miroslav

Co pomůže Ivetě Bartošové: sebereflexe, pevná láska nebo kolaps

  0:19
Alkohol a antidepresiva proti stresu a úzkosti se pro zpěvačku Ivetu Bartošovou staly řešením problémů už někdy před 14 lety, jak říká její bývalý přítel Ladislav Štaidl. V té samé době, kdy Iveta s pitím začínala, její vrstevnice Monika Plocová se po deseti letech, donucena okolnostmi, právě rozhodla s ním skoncovat.

Josef Rychtář a Iveta Bartošová (2012) | foto: Profimedia.cz

Oba příběhy jsou si v mnohém podobné. Zpěvaččino zdraví je ohroženo, podobně, jako na tom byla Monika (46), než se definitivně zhroutila a manžel ji odvezl na léčení.

Celý příběh Moniky Plocové:

Obě dvě své popíjení tajily a popíjely v soukromí svého domova, což je dáno tím, že pití žen je společností mnohem méně tolerováno. Iveta (47)  čím dál nejistějším hlasem deklaruje, že nepije víc než ostatní, a to i přesto, že poslední objektivní lékařská zpráva tvrdí, že měla v krvi 3,7 promile alkoholu.

Ženy alkohol devastuje rychle

Ženy alkohol častěji než muži kombinují s léky na spaní a na uklidnění, tvrdí odborníci na webu Alkoholik.cz. Iveta je, zdá se, typickým případem.

Ve srovnání s mužem je v těle ženy víc tuků, méně vody, má menší játra a v žaludku méně aktivní alkoholdehydrolázy, opije se rychleji než muž a déle opilá zůstává. Dříve než u mužů také nastupují jaterní nemoci, vysoký krevní tlak, víc hrozí rakovina prsu, zlomeniny kostí a rychleji se rozvíjejí duševní onemocnění, může se objevit alkoholická epilepsie.

"Některé ze škod jsou s léty léčitelné už jen částečně," varuje alkoholičky primář bohnické Protialkoholní léčebny Karel Nešpor a dodává, že i po více než deseti letech pití je šance bitvu s alkoholem vyhrát, ačkoliv minimálně bez spolupráce se specializovanou ambulancí a docházením na setkání anonymních alkoholiků to nejspíš nepůjde.

Proč pijí?

Jak Monika, tak Iveta mají zřejmě shodně také genetické předpoklady k závislosti. Jejich tatínkové opakovaně propadali alkoholu. "Ti, u nichž se v rodině někdy vyskytl alkoholismus, jsou k závislosti sedmkrát náchylnější," říká Monika Plocová, která si po vyléčení dostudovala potřebné a profesionálně se nyní věnuje ženám závislým na alkoholu, víc se dozvíte ve videoreportáži.

Alkohol a čísla

  • Ročně je na protialkoholní oddělení Psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích přijato průměrně 750 žen.
  • Ženy pijí nejvíc víno, méně pivo a destiláty.
  • Pokud žena pije dlouhodobě nad 40 g alkoholu denně (0,5 l 12° piva, 0,2 l vína) může být její zdraví již ohroženo.
  • V Evropě je víc než 10 % žen alkoholiček, v ČR jich je mezi náruživými pijáky asi 1/3.
  • Spotřeba v ČR se pohybuje kolem 10 l 100% alkoholu na obyvatele, ve spotřebě piva jsme první na světě.

Těžko přesně najít všechny nitky, které Ivetu či Moniku přivedly k alkoholu a evidentně až na samou hranici života. Kromě genetiky bývá na vině také nízké sebevědomí. "Nebyla jsem samostatná ani sebevědomá," vzpomíná Monika.

Iveta působí nesamostatně už celá léta, upínala se vždy ke svým partnerům. Nedostatek sebevědomí na první pohled patrný není, jak potvrzuje i její první manažer, když říká, že se na začátku kariéry měla hodně ráda.

Jenže kdo ví, co je uvnitř citlivé zpěvaččiny duše? Živí ji šoubyznys, kde se slabosti netolerují. Lze tak předpokládat, že se své splíny a handicapy snažila vždy  silou vůle maskovat. A právě, když síly docházely, mohla sáhnout po zrádné "berličce".

"Antidepresiva bere ve společnosti padesát procent populace a jestli je užívám já? To vám neřeknu, to je moje osobní věc," vyhnula se Bartošová odpovědi už před osmi lety, kdy údajně z přepracování zkolabovala a skončila v nemocnici a o rok později v léčebně.

Další příčinou, proč ženy často sahají po prášcích a láhvi, jsou neuspokojivé vztahy. Monika Plocová sice měla manžela a dvě dcery, ale vztah s partnerem popisuje takto: "Na prvním místě byla pro mě rodina a partnerství. A na sebe jsem nemyslela."

Také Iveta má ve vztazích smůlu. První vztah k Petrovi Sepéši skončil jeho tragickou smrtí (1985). S Ladislavem Štaidlem si pořídila syna (1996), ale ani tenhle vztah nevydržel, zpěvačka se synem zůstala sama.

Po jejím boku se pak vystřídalo několik dalších mužů, ale pomoct jí nedokázal ani Jiří Pomeje, jediný její právoplatný manžel. Nevystřízlivěla, ani když jí soud sebral syna Artura. Zdá se, že zázemí z nejasných příčin necítí ani ve své původní rodině žijící na Moravě a nemůže jí pomoct ani práce, protože zpívat už nezvládá a přátele z branže postupně poztrácela.

Čekání na kolaps?

Fotogalerie

V terminální fázi klesají alkoholičky až na samé dno. Degradují duševně, emočně i mentálně, nestydí se pak pít už ani na veřejnosti, mají sklony k hysterii, psychicky vydírají, pláčí, naříkají, utíkají z domova, vyhrožují sebevraždou, říkají odborníci, jako kdyby  popisovali Ivetu na videonahrávkách zveřejněných v poslední době.

Navzdory tomu, že si Monika s manželem nerozuměla a tři roky po úspěšné protialkoholní léčbě se stejně rozvedli, přece jen měla štěstí. Ve chvíli kdy zkolabovala, manžel ji okamžitě odvezl do pražské bohnické léčebny.

Štěstí ji neopustilo ani podruhé, když se po šesti týdnech výčitek a zoufalství dokázala podívat sama na sebe střízlivýma očima, najít všechny síly a odrazit se ode dna. "Tak a ty se nedáš, holka," řekla si a dokázala to. "Dneska bych na místě alkoholičky, která by na tom byla tak, jako tehdy já, určitě vyhledala pomoc," tvrdí.

Iveta má vedle sebe sice Josefa Rychtáře, ten se však k ráznému kroku ještě nerozhodl, učiní-li to kdy vůbec. I jemu ovšem musí být jasné, že je to jediné řešení, pokud má Ivetu opravdu rád, jak tvrdí.

Nemá to však lehké, protože zpěvačce chybí reálný náhled na sebe sama. Za nemocnou se nepovažuje a držet ji v léčebně nedobrovolně lze jedině v případě, že by to nařídil soud pro trestný čin související s alkoholem (důvod, který se žen týká daleko méně než mužů), anebo z důvodů duševní nemoci, případně byla-li by nebezpečná okolí či sobě.

Když to nejde po dobrém, možná se přesně na to teď čeká: až se zpěvačka ocitne v ohrožení vlastního života, ať už to bude finální alkoholické delirium tremens nebo zkolabuje nějaký životně důležitý orgán. A jak je z posledních zpráv o Ivetě patrné, nemá k tomu stavu daleko. Jestli už v tu chvíli nebude pozdě, pojede pak chtě nechtě do léčebny.

Ještě by mohla být zbavena svéprávnosti, aby se dostala lékařům do péče aniž by souhlasila, ale o tom by napřed musel rozhodnout soud. "Pokud vím, prostá závislost na alkoholu nebývá dostatečným důvodem," říká Karel Nešpor.

Jak pomoct: nenalévat, nepečovat, neomlouvat

Jak tedy může Josef Rychtář Ivetě pomoci? Primář Nešpor s odpovědí na otázku jak pomoct alkoholikovi odkazuje na svou knihu Zůstat střízlivý, v níž popisuje pravidla takzvané "tvrdé lásky". Na prvním místě uvádí "nebuďte umožňovačem":

"Opakovaně jsem překvapen tím, do jak těžkých stavů se lidé kvůli alkoholu dostávají. Podíl na tom mají i umožňovači, kteří pijícímu zdánlivě pomáhají, ale ve skutečnosti škodí, protože řešení problémů s pitím jen oddalují," píše Nešpor. Je evidentní, že v tomto světle se zpěvaččini "ochránci" Rychtář i ctitel Zdeněk Macura zdají být spíše "měkcí".

Stejně tak by partner podle odborníků neměl "svého alkoholika" omlouvat v práci, platit za něj dluhy, pečovat o něj při pití i v kocovině (výjimkou je situace život ohrožující), pochopitelně nekupovat mu alkohol a neobstojí ani argument "lépe, když pije doma než v hospodě."

První krok - sebereflexe

I kdyby se jedinému člověku, kterému zpěvačka v současné chvíli, jak se zdá, důvěřuje, podařilo ji přesvědčit k léčbě, stejně nebude mít vyhráno. Vždyť už v Kroměříži před šesti lety jednu protialkoholní kúru absolvovala, ale znovu do závislosti spadla.

Podle statistik vydrží po léčbě abstinovat jen asi 32 procent žen, což je číslo nevypovídající vlastně nic, protože každý člověk je jiný. "U někoho je naděje osmdesátiprocentní, u jiného pětiprocentní," vysvětluje Karel Nešpor. A Monika Plocová doplňuje, že každá recidiva jde vždy hlouběji a snižuje možnost se vyléčit.

Trvalé abstinenci pomáhají nejvíc sociální faktory: rodina, zaměstnání, přítel, ale také náhled pacientky, tedy to, co dokázala paní Monika: uvědomit si, že má opravdu problém a že je závislá a že s tím ona sama něco musí udělat... a k tomu  zpěvačka bohužel ještě zřejmě nedospěla.

"I když to zvládne, opatrnost a určitá forma doléčování je u závislých záležitostí na celý život. Léčba závislosti je jako kopání tunelu. Je třeba kopat tak dlouho, až se člověk prokope. Pak je třeba udržovat tunel v dobrém stavu," upozorňuje Karel Nešpor.

  • Nejčtenější

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Z modelky se stala superhrdinkou. Ženě stačily pouze barvy na tělo

Modelka Amanda Nicole ráda na sociálních sítích provokuje fotografiemi, které odhalují její zaoblené křivky. Někdy se...

Cítila jsem strašnou křivdu, popisuje Gabriela Soukalová konec sportovní kariéry

Premium Boj o bednu se stal bojem o lásku. Sbírala medaile a doufala v ní v manželství s badmintonistou Petrem Koukalem...

Hrál na mě kina, jak je hodnej, popsala kriminálníka vyměněná manželka

„Kradl jsem od patnácti let,“ přiznal Michal (29), který se s Miriam (41) oženil dva měsíce poté, co ho pustili z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jiří se začal hýbat, přestal ujídat sladké a za dva roky zhubl 67 kilo

Jiří vážil 184 kilogramů a cítil, že má na břiše a zádech velký pytel cementu. Morbidní obezitu se rozhodl porazit a...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Pláče čím dál víc, má nechuť k jídlu... Poporodní deprese mají různé příznaky

Premium Smutek, vztek, beznaděj. To jsou pocity, které po porodu zažívá zhruba jedna žena z pěti. Často neví, že za ně může...

Za vědomosti o rakovině vyhráli knihu. Vyzkoušejte si kvíz také

Soutěž Rakovina postihne v Česku každého třetího obyvatele, každý čtvrtý na ni zemře. Velkou roli v úspěšnosti léčby hraje...

Pomáhal jsem vyvíjet vakcíny a lék na covid-19, říká molekulární biolog Gaži

Premium I když o sobě říká, že je jen „dělníkem vědy“, patří k velmi úspěšným českým vědcům, kteří se prosadili v zahraničí....

Teď se každé ráno pochválím, říká Kateřina, která shodila 11 kilogramů

„Dlouho jsem si hmotnost držela, ale po padesátce jsem začala znovu nabírat,“ popsala čtenářka stav, kdy se rozhodla...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...