Alkoholiček přibylo, často začínají pít na mateřské

  17:10aktualizováno  17:10
Jedenačtyřicetiletá Ivana za poslední čtyři roky porodila, stala se závislou na alkoholu, přišla o práci, rozvedla se a prošla léčebnou. Pít začala na mateřské dovolené. V poslední době to není neobvyklé. Pětina žen, které se léčí z alkoholismu, propadla závislosti krátce po narození dítěte. A alkoholiček přibylo. Podle nejnovějších údajů jich je v Česku 200 tisíc.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Vodka, alkohol | foto: Profimedia.cz

"Připadala jsem si naprosto neužitečná, degradovaná na mlékomat a plenkostroj," vypráví Ivana. Celé dny s dítětem nikam nechodila. Dlouhá odpoledne si začala zpříjemňovat mojitem. O několik měsíců později skončila na záchytce.

Příběh Ivany, která před svým alkoholovým "dobrodružstvím" pracovala jako personalistka ve velké firmě, je podle odborníků pro ženy-alkoholičky typický.

Experti se sešli na konferenci o ženách a alkoholismu. A počet alkoholiček v Česku vyčíslili na 200 tisíc. Jen zlomek se léčí. Zjistila to studie Ladislava Csémyho z Psychiatrického centra v Praze.

Plná pětina z těchto žen přitom podle psychoterapeutky Moniky Plocové začala pít právě na rodičovské dovolené (rozhovor s Monikou Plocovou čtěte zde). To je varovných čtyřicet tisíc.

Proč to tak je? Ženy dnes rodí později a v tu dobu už jsou zvyklé mít všechno - kariéru, zážitky z cest, přátele i koníčky. A najednou je dítě uzavře mezi čtyři stěny.

Ivana pila nejdřív vpodvečer, pak už odpoledne a do roka i k snídani. Přešla na čistý rum a nedlouho po návratu do práce skončila na záchytce. Teď je po léčbě a pár měsíců abstinuje. Ale manželství se jí rozpadlo, o práci přišla a začíná znovu. Na inteligenci přitom vůbec nezáleží.

"Cesta k alkoholu je u žen na mateřské strašně snadná. Jsou sice šťastné, že mají dítě, ale péče o ně a o domácnost je rozhodně nedokáže plně uspokojit a naplnit jejich život," říká Plocová, která se několik let starala v Psychiatrické léčebně v Bohnicích o závislé ženy a sama si předtím léčbou prošla jako pacientka. I ona kdysi začala pít na mateřské.

Lůžka v léčebnách jsou přeplněná a musí se na ně čekat. V Bohnicích například předloni přijali k léčbě 500 žen, loni jich už bylo 750.

Proto také organizace Alma Femina vytvořila první takzvaný Alkopoint pro ženy. Místo, kam žena může přijít kdykoliv, třeba cestou na nákup, a pobavit se s odborníky o tom, jestli je její pití ještě zdravé. "Jde o první podobné místo, kam ženu nemusí odeslat lékař, ani tu nic neplatí," říká ředitelka organizace Zuzana Skálová.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz